آیا کینن , نژاد مناسبی برای من است ؟
کد مطلب : 92
تاریخ : شنبه 28 اسفند 1389 - 05:52

 

* کینن - Canaan *

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
*‬ مشخصات کلی ‪ *کینن ها را می توان یکی از نژادهای گله و دیده بان بومی خاور میانه نام برد . آنها مراقب غریبه ها , کنجکاو , وفادار و دوست داشتنی هستند . اندازه ی متوسط آنها , بدنی بدون چربی های اضافه و عضلانی آنها , بیانگر قدرت درونی آنهاست . کینن ها با چابکی و چالاکی خاصی حرکت می کنند . آنها را می توان نژاد ایده آلی برای همراهی خانواده ها دانست , آنها بسیار مهربان و همچنین همدم بی نظیری خواهند بود . اگرچه آنها قوی هستند اما با آموزشهایی چون اطاعت پذیری , نیازی به صاحب قوی و قدرتمندی نخواهند داشت . در صورتیکه حتی از فرزند و کودک خود نیز , فرمان برداری خواهند داشت . آنها به طور غریزی , از روی احتیاط با غریبه ها برخورد می کنند , آنها در حس های بویایی و شنوایی بسیار قوی هستند و تمایل بسیار زیادی دارند تا از آنها حس ها در جهت دیده بانی اشان بهره ببرند و همین توانایی آنها باعث می شود تا به اندازه ی کافی بتوانند از خانه , خانواده و خانه ی خود مراقبت کنند و محافظ خوبی برای مواقع ضروری باشند . آنها بسیار باهوش هستند , علاقه ی وافری به یادگیری دارند , همچنین در آموزشهایی چون اطلاعت پذیری , ردیابی و افزایش توانایی های چالاکی آنها , به نتایج بسیار خوب و قابل قبولی دست پیدا خواهند کرد . آنها عاشق فعالیت های خارج از خانه هستند , علاقه ی بالقوه ی دیگر آنها را می توان ورزش کردن , دانست . آنها بطور طبیعی , بسیار سگ تمیزی هستند و همچنین نیازمند حداقل برس کشیدن , هستند که برس کشیدن آنها نیز باعث خواهد شد تا پوستش اشان در شرایط ایده آلی باقی بماند . اگر شما در دوران سنی تولگی , توله ی خود را با افراد و سگهای دیگر , آشنا کنید , تعادلی را در سردی و همچنین پرخاشگری آنها نسبت به حیونات دیگر , برقرار خواهید کرد .


* رفتار آنها با غریبه ها چگونه است ؟


کینن ها مسلما رفتار سردی با غربیه ها خواهند داشت . در اصل ما در مورد ۱۰ دقیقه ی اول دیدار آنها با فرد جدید صحبت نمی کنیم . می توان به موارد بسیاری اشاره کرد که کینن ها با آنکه برای چندین سال , یکی از دوستان صاحبانش را دیده است , اما باز زمانی که آنها را می بیند , پارس می کنند و همان برخورد اولین دیدارشان را حفظ کرده است . کینن ها همیشه در مقابل دوستان شما , در ذهن خود به این مسئله می اندیشند که : ممکن است آن شخص دوست شما باشد , اما لزومی ندارد که من آن شخص را هم دوست خودم بدانم , پس بهتر بود قبل از آنکه آن را دعوت می کردید , از من نظرم رو می پرسیدید ! در این مسئله هست که دوباره اجتماعی شدن آنها به کمک شما می آید , اگر اجتماعی شدن نیز نمی تواند ۱۰۰ ٪ این مشکل را برطرف سازد اما به بهبود آن , کمک بسیاری خواهد کرد . اما حتی اگر موفق شوید و به ندرت پارس کنند , به احتمال زیاد شکایت همسایه های خود را به همراه خواهد داشت .


* آيا کینن ها , نژاد مناسبی برای نگهبانی است ؟


یکی از نکات قابل توجه در مورد آنها آنست که کینن ها را نمی توان نژاد گارد دانست , همچنین در استاندارد FCI آنها را نژاد دیده بان و همچنین سگهای امنیتی معرفی کرده است . آنها را نمی توان نژاد ایده آلی برای نگهبانی دانست . مشکل آنست که حساسیت آنها در مورد غربیه ها و همچنین هر تحرک ساده ای بسیار زیاد و قابل توجه هست , که در مواقعی که خطری متوجه نیست , نیز فعال هستند و همین مشکل باعث آن می شود که در مکانهایی , حضورشان به عنوان سگ نگهبان , مفید نباشد . مثلا اگر شما زمانی صدای پارس و اعلام اخطار کینن خود را شنیدید , احتمال آنکه پستچی و یا سنجابی در حرکت باشد بسیار زیاد هست و در عین حال احتمال اینکه مزاحم و خطر واقعی باشد , از احتمال پایینی برخوردار است . بطور کلی اکثر نژادهای سگ از محدوده خود به خوبی مراقبت می کنند و نسبت به آن هم حساس هستند , مسلما کینن ها هم از این خصوصیت مستثنا نیستند , اما نکته اینست که اگر نیازمند نژادی برای نگهبانی هستید که خصوصیت نگهبانی اش به گونه ای باشد که در زمانهایی که واقعا خطر و تهدیدی هست , اخطار بدهد و شما را آگاه سازد , توصیه می شود که به دنبال تحقیق در مورد نژاد دیگری باشید .
* آنها به چه میزان ورزش نیازمندند ؟


آنها در طول روز علاقه ی وافری به پیاده روی دارند , آنها عاشق دویدن هستند اما نمی توان آنها را قهرمان مسابقات دوی سرعت طولانی دانست , با این حال از سرعت و چالاکی قابل توجهی بهره مند هستند . همچنین پیاده روی و دویدن کنار دریا , آنها را برای کل روز خسته خواهد کرد . یک دویدن خوب و پر سرعت در حیاط با شما و یا با یک سگ دیگر , راه خوبی برای استفاده از انرژی آنهاست . معمولا آنها در طول روز به دو وعده ی پیاده روی در صبح و عصر نیازمندند , منظور از این پیاده روی ها آنست که به خوبی انجام شود و دویدن را هم چاشنی آن کرده باشید . بیشتر کینن ها باید همیشه و بطور مرتب این سطح از فعالیت و ورزش را داشته باشند .
* آیا آنها رفتار مناسبی با کودکان دارند ؟


کینن ها جز نژادهای فوق العاده ای برای خانواده و همراهی آنها هستند , اما نه برای هر خانواده ای ! هنگامی که شما با روشهای صحیح , کودک و فرزند خود را به آنها معرفی می کنید , از آن پس آنها به طرز حیرت آوری از فرزند شما مراقبت خواهند کرد و فرزند شما در نگاه آنان موجودی است که وظیفه ی مراقبت و حفاظت از آنها را به کینن خود سپرده اید . در این زمان هست که ممکن است با مشکلات احتمالی ای روبرو شوید که نیازمند داشتن دانش کافی شما , از کینن ها هست . این مطلب خیلی مهم هست که شما اهمیت خاصی به اجتماعی شدن آنها بدهید , این اجتماعی شدن شامل , آشنایی با سگ های دیگر , کودکان دیگر و همچنین بزرگسالان دیگر هست . فراموش نکنید که اجتماعی شدن اتفاقی هست که هر چقدر بیشتر صورت گیرد , سگ بهتر و عالی تری را در کنار خود خواهید داشت که می توانید هنگامی که در کنار فرزندتان هستند , اطمینان بسیار بالایی داشته باشید , با تمام خصوصیت های مراقبتی آنها از فرزند شما که باعث شده , آنها از خطرات احتمالی ای که برای فرزندتان جلوگیری کنند اما هیچگاه فراموش نکنید که اگرچه بسیاری از دارندگان و پرورش دهندگان کینن , ممکن است فرزندانشان را با آسودگی کامل با کینن خود تنها می گذارند و ذره ای استرسی را به خود راه نمی دهند , اما توصیه ی عاقلانه و حرفه ای آنست که هیچگاه این آسودگی را نداشته باشید , بهتر است که در زمانهایی که تنها هستند , استرس لازم را داشته باشید و این استرس را در جهت مراقبت کامل از فرزندتان به کار برید .


* آیا آنها ارتباط و رفتار خوبی با بقیه حیوانات خانگی دیگر دارند ؟


آنها را می توان نژادی دانست که احتیاج بسیار زیادی به اجتماعی شدن دارند و این اجتماعی شدن هم باید در مورد مردم و مشخصا سگها باید انجام شود . کینن ها , مانند بسیاری از نژادهای گله ی دیگر , تمایل خاصی به پرخاشگری با سگهای دیگر دارند , حتی در مواقعی با سگی دیگر از نژاد کینن نیز پرخاشگری خود را حفظ می کنند . بهترین راه برای کاهش و به حداقل رساندن پرخاشگری آنها , اجتماعی شدن آنها در سنین تولگی آنهاست .
اینکه آنها در مقابل حیوان خانگی چون گربه چه برخوردی دارند , باید گفت که مهم آنست که چگونه آنها را به کینن خود معرفی کنید , این مطلب حتی برای آنکه بدانید چگونه با حیوانات خانگی دیگر چه رفتاری دارند , هم مهم است . پس باید به نحوه ی معرفی حیوان خانگی خود , دقت لازم را داشته باشید چرا که مثلا اگر گربه ی شما از توله ی شما فرار کند , توله ی کینن شما به این نکته می رسد که باید از گربه ی شما نگهداری کند , پس می توان به آسودگی گفت که رابطه ی مادام العمر و ابدی را این دو تجربه خواهند کرد و در تمام مدت زندگی گربه اتان , می توانید با آسودگی خیال به کارهای خود بپردازید چرا که کینن اتان به هیچ عنوان اجازه نخواهد داد که اتفاق بدی برای گربه ی شما بیفتد و کاملا مراقب آنها هستند . پس می توان مهمترین فاکتور را نحوه ی معرفی و برخورد حیوان خانگی با کینن دارد .
اما به طور کلی می توان اینگونه گفت که کینن ها و پستانداران کوچک , معمولا ارتباط خوبی با هم ندارند و در کنار یکدیگر رابطه ی خوبی را نشان نمی دهند .

* آیا آنها بسیار پارس می کنند ؟


بعضی از کینن ها را می توان اینگونه دانست , اما این مطلب به روحیه ی خود سگ مرتبط هست . اما می توان این نکته در کینن ها مشترک دانست که آنها مشخصا زمانهایی پارس می کنند که شخصی جدید و تازه وارد به محدوده آنها وارد شود . در بعضی مواقع حتی در تحرکات خیلی ساده ای هم , پارس می کنند . نباید فراموش کرد که آنها را می توان نژاد بسیار توانایی در دیده بانی دانست , پس نباید از پارسهای آنها آزرده شوید چرا که آنها به همین توانایی شهرت دارند . آنها ممکن است به کوچکترین حرکتی پارس کنند و واقعا خیلی مصمم به پارس خود ادامه خواهند داد . احتمالا در اولین مشاهدات خود از میزان انرژي آنها برای پارس کردن و خسته نشدنشان در این امر شگفت زده خواهید شد . نباید فراموش کرد که آنها به محدوده و حریم خود به شدت حساس هستند . اینکه پارسهای آنها عصبی است , کاملا بی منطق و فاقد اعتبار هست اما برای جلوگیری از پارس کردن های عصبی باید دقت کنید که اگر آنها برای مدت زمان زیادی تنها بمانند به پارس کردن های ممتد روی می آوردند .


* آیا آنها به آسانی آموزش می پذیرند ؟


در حقیقت دو نوع سوال در این مورد مطرح است , قسمت اول آن آنست که آیا آنها به راحتی آموزش های پایه ای چون بنشین , بیا و . . . را یاد خواهند گرفت که باید گفت , بله , کینن ها به آسانی آموزشهای پایه ای را یاد خواهند گرفت . آنها بسیار باهوش هستند و آموزش های جدید را به آسانی یاد می گیرند . در بخش دوم این پرسش و ابهام مطرح می شود که آیا حتما آنها به آموزشهایی که یاد گرفته اند , عمل خواهند کرد , در این مرحله جواب , شاید هست ! این مسئله به موارد متعددی مرتبط هست , اینکه آنها چه آموزشهایی را یاد گرفته اند و به چه مدت آن آموزش را فرا گرفته اند , یکی از آن موارد هست . کینن ها می توانند در کارها , همراه بسیاری خوبی برای صاحبانشان باشند و البته مستلزم دیدن نقش آلفا در صاحب خود هست . آنها اشتیاق زیادی به یادگیری آموزشها دارند که البته در آموزش دادن آنها , باید حتما به آنها احترام گذاشته شود و از روشهای توهین آمیز , استفاده نشود . برای آنکه بتوانید به خوبی آموزشها را به آنها بیاموزید و همیشه علاقه ی آنها را حفظ کنید , حتما باید با احترام رفتار کنید . بسیاری از کینن ها , در بسیاری از اوقات سعی می کنند که نقش آلفا را به خود اختصاص دهند و رهبر رابطه بین خود و صاحبشان باشند , پس باید همیشه مراقب این مسئله باشید و هیچگاه با رفتار خود به آنها اجازه ی همچنین موقعیتی را ندهید , آنها به شدت دوست دارند که صاحب خود را به چالش بکشند , در نتیجه صاحبی را می طلبند که از دانش خود برای برقراری و همچنین پایداری رابطه ی درستی , استفاده کنند .
* آیا آنها مشتاق آموزش هستند ؟


جواب مثبت هست اما باید گفت نه مثل نژادهایی چون گلدن رتریور و یا بوردر کلی . کینن ها هر زمانی که آموزشی را می بینند , ابتدا به یک سوال در ذهن خود روبرو می شوند , آن هم آنست که : چه بهره و چه چیزی برای من دارد ؟
در آموزشهایی که در جهت افزایش چالاکی و چابکی به آنها داده می شود , پاسخ آنها به سوال اشان , آنست که لذت می برند ! کینن ها به آسانی بی حوصله می شوند , مخصوصا در تکرار بیش از حد آموزشی این اتفاق به آسانی رخ خواهد داد . پس نباید آموزشهای بسیاری را در طول یک روز به آنها بدهید چرا که به راحتی نتیجه ی منفی و بر عکسی از آنها دریافت خواهید کرد . برای جلوگیری از این حس بی حوصلگی در آنها , می توان از دادن آموزشها در مدت زمان کوتاه بهره برد .

یک کینن گاهی ممکن است از دیدن مناظر دست بر دارد , یا برای چک کردن گوسفندان همسایه , فرار کند و یا کاری به گوسفندان و گله نداشته باشد ! اگرچه بعضی از دارندگان کینن ممکن است این تصور را ذهن خود داشته باشند , اما حقیقت متفاوتی وجود دارد , آن هم اینست که آنها همیشه حواس اشان به گله هست حتی اگر در آنجا حضور نداشته باشند ! همیشه به خوبی از پس خود بر خواهند آمد و هیچگاه کوتاهی در مراقبت از گله و یا . . . از آنها نخواهید دید حتی اگر این مسئله به نظر نرسد . آنها به خوبی مراقب گله , افراد نا آشنا و مزاحم و همچنین خطرات و احتمالی دیگر نیز هستند .* آنها به چه مراقبت هایی نیازمندند ؟


آنها تمایل خاصی به فرار کردن دارند . آمار دقیق و رسمی ای در این مورد در دسترس نیست , اما می توان گفت که این تمایل در کینن ها دیده شده است . توصیه ای که در این مورد هست , آنست که برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار , می توانید در مناسبی را برای محیطی , حیاط و یا باغی که در آن قرار دارند , تهیه کنید . به دلیل آنکه در موارد بسیاری گم شدن کینن ها گزارش شده , بهتر است که حتما حیاط و محیطی که در آن قرار دارند , فنس کشیده شده باشند و به خوبی بررسی شده باشد تا راهی برای فرار آنها , نباشد . البته گاهی فنس نیز عامل بازدارنده ای برای کینن ها نخواهد بود , دیده شده که آنها از فنس ها بالا می روند , تا حدی که در موردی دیده شده از فنسی به ارتفاع ۱۸۰ سانتی متر بالا رفته اند , البته جدا از توانایی بالا رفتن آنها , اینکه قابل تامل هست که بدون ذره ای خراش و یا صدمه ای موفق به انجام این کار شده اند ! پس برای جلوگیری از فرار آنها , می بایست علاوه بر تهیه دیدن فنس و . . . , حواس اتون نیز به آنها باشد .گردآورنده , مترجم + نویسنده : مسی - MaSiii
 

منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.orgp92