* شارپی *
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
* بررسی امر دشواری به نام انتخاب نژاد مناسب :- آیا در فکر گرفتن سگی جدید هستید ؟
- نمی دانید چه نژادی بگیرید ؟
- آیا نژاد های دیگر را نمی پسندید ؟

خوشبختانه در این مرحله شما راجع به سایز سگ خود تصمیم گرفته اید از آنجایی که آن ها انتخاب شما را محدود تر می سازند .
اغلب موارد انسان ها نمی دانند به دنبال چه نژادی هستند و چه می خواهند . آن ها فقط می دانند که می خواهند بهترین را انتخاب کنند . بهترین سگ برای هرکسی وجود دارد فقط مقداری وقت برای تحقیق لازم است . سوال ها زیر باید به شما در انتخابتان و یافتن سگی که مناسب شماست و به آن علاقه دارید ؛ کمک کند . و با محدود کردن تنوع انتخاب شما را آسان تر سازد .

+ آیا یک سگ اصیل می خواهید ؟
+ آیا رنگ سگ و نشانه های ظاهری مانند لک و یا خال داشتن برای شما مهم است ؟
+ آیا شما سگی با موهای کوتاه و پوشش موی ساده می خواهید ؟
+ آیا شما به دنبال سگی با سایز متوسط هستید ؟
+ آیا شما به اندازه ی بازی کردن با یک توله ی پرانرژی و شیطون انرژی دارید و یا برای تحمل بی تحرکی او در زمان تولگی صبر کافی دارید ؟
+ آیا فکر و تصور یک صورت پراز چروک و بامزه با چشمانی عمیق و قهوه ای لبخند به روی لب شما می آورد ؟

اگر جواب شما به این سوال ها مثبت است , قطعا شما به دنبال توله ی شارپی هستید . از آنجایی که آن ها سگ هایی با ویژگی های ذکر شده هستند .
بدون شک این توله ها جز بهترین حیوانات خانگی بوده که با بیشتر شدن سنشان دوستی آن ها با شما مادام العمر می شود .
اگر شما فکر می کنید که می توانید یک شارپی داشته باشد برای داشتن اطلاعات کامل تر راجع به سایز , اخلاق و .. به خواندن متن ادامه دهید .


Resigzed Image Click this bar to view the full image.* در ذهن یک شارپی چه می گذرد ؟
آن ها سگ هایی با اراده و باهوش هستند که آموزش ها رو به سرعت یاد می گیرند و علاقه ی زیادی به فرمانبرداری و خشنود ساختن صاحب خود دارند . آن ها به طور طبیعی رفتاری آرام دارند ولی در صورتی که احساس خطر و یا تهدید کنند پرخاشگر می شوند .
این تغییر رفتاری زمانی اتفاق می افتد که سگ دیگری سعی کند بر آن ها غلبه نماید و یا محیط و شرایط زندگی آن ها دچار تغییرات بزرگ و مهمی شود .
از آن ها به عنوان سگ هایی که با دیگر حیوانات رابطه ی خوبی دارند یاد می شود اما در هنگام قرار دادن آن ها در کنار حیوانات دیگر به دلیل وجود شرایط جدید باید احتیاط کرد . نژاد شارپی برای دارندگان خود , نژادی است که همیشه در کنار صاحب خود با وفاداری خواهد
بود .


Resigzed Image Click this bar to view the full image.* خلق و خوی شارپی ها :آن ها معمولا نسبت به غریبه ها مشکوک بوده که این خلق و خو به غریزه ی نگهبانی آن ها بر می گردد . در کل آن ها سگ های دوست داشتنی و مهربان و قابل اعتمادی برای خانواده ها هستند . علاوه براین شارپی ها فداکار , وفادار و خونگرم می باشند و در صورتی که به آن ها زمان کافی داده شود و یا در دوران تولگی آموزش داده شوند با افراد دیگر که عضو خانواده نیستند نیز رابطه ی خوبی پیدا می کنند . اما حتی آن سگ هایی که آموزش داده شده اند گاهی به دلیل غریزه ی نگهبانی به شدت به قریبه ها پارس می کنند . ولی در کل سگ های آرامی بوده و در هنگام بازی و یا وقتی که خیلی هیجان زده می شوند پارس می کنند .
نژاد شارپی در اصل برای نگهبانی در چین پروش یافت . آن ها محافظان خوبی برای خانواده ی خود هستند . آن ها در مقابل آموزش ها آرام بوده ولی گاهی از تکرار زیاد خسته و کسل می شوند .
اگر یک شارپی مورد حمله قرار گیرد به دلیل چروک های اطراف صورت زخم وجراحت کمتری بر آن ها وارد می شود .
شارپی ها به صاحبانی با تجربه که با خلق و خوی سگ ها آشنا هستند احتیاج دارند . آن ها با کودکانی که با احترام با آن ها برخورد کنند رابطه ی خوبی دارند . ولی با سگ های دیگر رابطه ی خوبی ندارند . نگرانی های سلامتی شامل سرطان و مشکلات سیستم ایمنی می باشد .


Resigzed Image Click this bar to view the full image.* شارپی در خانه :شارپی ها معمولا در داخل خانه سگ هایی آروم بوده اما علاقه ی زیادی به دویدن و بازی در محیط بیرون از خانه دارند . بازی در صبح و بعد از ظهر ها در محیط بیرون آن ها را راضی نگه می دارد و از آنجایی که آن ها در مقابل غریبه ها محتاط هستند , اجتماعی شدن برای این نژاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است . توجه به میزان نیاز فعالیت روزمره ی آنها بسیار حائز اهمیت هست و به علت انرژی فراوانشان , باید زمان و فعالیت های مناسبی را برای آنها در طول روز در نظر گرفت تا بتوان نژاد مناسبی را در آپارتمان , در کنار خود داشت .
* آموزش یک شارپی :آموزش شارپی تقریبا یک پروسه ی دشوار می باشد ولی نه به اندازه ی نژاد های دیگر . آن ها به طور طبیعی باهوش بوده و مشتاق خشنود کردن صاحب خود می باشند پس به سرعت آموزش ها رو یاد می گیرند . مانند آموزش سگ های دیگر در آموزش شارپی ها تکرار , ثبات و صبر از اهمیت ویژه ای بر خورددار است . تعلیم و آموزش نیز باید از تولگی آغاز شود . اغلب معتقد هستند که شارپی , نژاد فرمانبردار و سگی خوشحال است . آن ها گاهی نیز به سگ های مستقل و لجباز تبدیل می شوند که تعلیم تا حدودی به مهربان شدن آن ها کمک می کند . اطلاعات زیر خلاصه ای می باشد از معرفی فرمانبرداری شارپی ها و آموزش آسان آن ها به عنوان تجربه ای شیرین .
+ اطلاعات پایه ای در رابطه با تربیت شارپی ها‌ :- همیشه سگ خوش رفتار و مودب بیشتر مورد تحسین قرار می گیرد . توله ای که کودکان را در پارک اذیت می کند , بروی همه جا می پرد و یا غذا گدایی می کند مورد پسند هیچ کس نمی باشد . ولی متاسفانه هرکسی دارای صبر کافی برای تعلیم و تربیت مناسب سگ نمی باشد .

- نکته ای که اغلب مردم به آن توجه نمی کنند این است که تربیت شارپی تنها در زمانی که سگ شما توله می باشد وقت زیادی می برد که خوب آموزشهایی نیز در همین سن باید شروع شود و در به مرور و استمرار آموزش , در ذهن شارپی ملکه شوند , بعد از مراحل آموزش اولیه تکرار فرامین تنها در زمانی که سگ احساس راحتی دارد کافی می باشد . از آنجایی که هم شما و هم سگتان در صورت درست پیش نرفتن اتفاقات پیش بینی شده نا امید می شوید ؛ آموزش ها باید در بازه های زمانی کوتاه صورت پذیرد .


- بهترین راه تربیت آن ها شامل دادن فرمان های ساده و تشویقی بعد از اجرای آن می باشد . فرمان ها باید کوچک و برای سگ قابل درک باشند . قطعا فرمان هایی شامل بشین , بایست و . . . , از فرمان هایی مانند توله همین جا بشین و یا توله جایی نرو تکون نخور کار آمد تر می باشند .

- قطعا تشویق پرمحبت شما زمانی که آن ها فرمان های درست را اجرا می کنند و رفتار خوبی دارند بهتر از تنبیه آن ها در صورت بد رفتاری و اجرا نکردن فرامین کاربرد دارد . توله های شارپی به طور طبیعی علاقه دارند که صاحب خود را خشنود سازند پس قطعا آن ها به اجرای فرامین نیز علاقه دارند . به همین جهت تشویق آنها موجب می شوند که خوشنودی و خوشحالی شما را درک کرده و بعد از تمایل بیشتری برای اجرای فرامین دارند .

- گاهی وقت ها آموزش شارپی ها برای صاحبان امری نا امید کننده می باشد ولی نکته ی حائز اهمیت این است که این احساس زود گذر می باشد . زمانی که شارپی ها احساس کنند با اجرا کردن فرامین باعث سرعت بخشیدن به پروسه ی آموزش می شوند شروع به تربیت کردن خود می نمایند .
استراحت , بازی و شیطنت کردن ( هر چند ساعت یکبار ) به شارپی ها در امر یادگیری کمک می کند
.
+ نکته های عمومی مربوط به مراقبت از شارپی ها :نکته های زیادی برای نگهداری و مراقبت از شارپی ها قابل ذکر می باشد . اگر شما به سلامت و نگهداری مناسب توله شارپی خود دقت کنید آن ها از محبت شما قدر دانی کرده و سالیان سال با طول عمر دراز و سلامتی کامل در کنار شما زندگی می کنند . اگرچه در هنگام مراقبت از توله ی شارپی باید به نکات زیادی توجه کرد ؛ از آنجایی که بعد از مدتی به این کار عادت می کنید , برای شما آسان خواهد شد .
اطلاعات زیر شما را برای نگهداری مناسب به طوری که سگ شما در رفاه وسلامت کامل باشد راهنمایی می کند .

- مقدار آبی که شارپی شما می نوشد .

- تعداد دفعات که شارپی شما به استحمام احتیاج دارد .

- سلامت گوش ها اگر گوش های شارپی شما مستعد داشتن عفونت هستند .

- و بلندی ناخن ها شارپی شما .

- مردم کمی هستند که مقدار آبی را که شارپی آن ها احتیاج دارد در اختیارش قرار می دهند . این کار نباید فراموش شود . آب کافی برای بدن شارپی ها بسیار ضروری می باشد .

- اگر صاحبان گوش ها ی سگ را مرتب وارسی نکنند , عفونت گوش آن ها به سختی قابل تشخیص می باشد . گوش های شارپی مستعد داشتن عفونت می باشد به دلیل اینکه کانال گوش آن ها بسیار کوچک است . پس چک کردن مرتب گوش ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . به طور معمول از زمانی که سگ شروع به نشان دادن علامت های عفونت گوش می کند , گوش های او درد زیادی دارد و این نشان دهنده ی این است که عفونت جدی می باشد . پس بهترین وظیفه ی شما در این رابطه چک کردن گوش ها به طور هفتگی می باشد . که اگر هرگونه قرمزی و یا تغییر مشکوکی در وضعیت سلامت گوش های او حس کردید حتما با دامپزشک سگ خود مشورت کنید .

- نکته ی دیگری که گاهی صاحبان آن را فراموش می کنند ناخن های سگ می باشد . این مسئولیت و وظیفه ی شماست که مراقب سلامت ناخن ها شارپی خود باشید و آن ها را مرتبا کوتاه کنید . اگر نمی توانید این کار را خودتان انجام دهید حتما از دامپزشک سگ برای انجام این کار کمک بگیرید تا ناخن های شارپی شما کوتاه و سالم باشد . دلیل اهمیت این کار این است که اگر ناخن ها زیادی بلند شوند آن ها به راحتی در پاها و یا مفصل های سگ مشکل ایجاد می کنند .


Resigzed Image Click this bar to view the full image.گردآورنده : مسی عزیز
ترجمه : یگانه