اشنایی با همستر
کد مطلب : 543
تاریخ : شنبه 25 شهريور 1391 - 06:27اشنایی با همستر:


همستر ها ویژگی هایی دارند که ان ها را تبدیل به یکی از رایج ترین حیوانات خانگی کرده است.از جمله این ویژگی ها زیبایی و جذابیت سرگرم کننده بودن نگهداری اسان و کم هزینه عدم نیاز به واکسیناسیون و شرایط بهداشتی مطلوب است. 


همستر ها 18 گونه دارند که بعضی از انان به صورت اهلی و خانگی در امده اند.مانند همستر سوری یا طلائی که معمول ترین گونه خانگی است.همستر های چینی به رنگ قهوه ای هستند و انان نیز جز گونه های اچتماعی محسوب می شوند.همستر پستانداری خون گرم از خانواده جوندگان است.نام همستر از کلمه یونانی هامسترن به معنی اندوخته کردن گرفته شده است.علت این نامگذاری کیسه های دهانی همستر است که بیشتر غذایش را در ان ها جای داده و به محلی که برای ذخیره غذا در نظر گرفته است می برد.
ان ها حیواناتی همه چیز خوار هستند.بینایی ضعیف اما شنوایی و حس بویایی قوی دارند.شب ها فعال هستند و در بیشتر ساعات روز خوابند و با شروع تاریکی فعالیتشان اغاز می شود به طوریکه هر شب چند کیلومتر در خارج از لانه به دنبال غذا جفت یابی فرار و بازی می گذرانند.این فعالیت شبانه جز نیاز حیوان است و اگر حیوان در محیط محدودی نگهداری شود و از فعالیت شبانه محروم شود دچار مشکلاتی از قبیل اضافه وزن مشکلات حرکتی ماهیچه ای و مفصلی می شود.این حیوانات کوچک و سبک خواب سنگینی دارند و بیدار کردن ناگهانی ان ها موجب وحشت و پرخاشگری ان ها می شود.همستر ها زندگی گروهی ندارند و نگهداری دو همستر در قفس به دلیل دعوا و نزاع بین ان ها توصیه نمی شود.البته برخی گونه ها که اجتماعی محسوب می شوند را در صورتی که از بچگی با هم باشند می توانید در کنار هم نگه دارید.

همستر ها مانند سایر جوندگان دارای یک جفت دندان نیش در فک که از ریشه باز و رشد دائمی برخوردارند هستند.برای جلوگیری از رشد بیش از حد ان ها می توانید در قفس همستر خود یک تکه کارتن یا چوب نرم قرار دهید.
انها معمولا در محل مشخصی دفع می کنند.چشمانشان به نور خورشید حساس است و بهتر است قفس او را در محلی که تحت تابش مستقیم نور خورشید است قرار ندهید.
یکی از رفتار هایی که در همستر ها دیده می شود بچه خواری است که تحت شرایط خاصی پیش می اید.مثل کمبود های تغذیه ایی استرس بیمار بودن بچه ها وجود بوی خاصی در بچه ها(مثلا اگر کسی به ان ها دست زده باشد) و یا حضور همستر نر در هنگام زایمان.
تعیین جنسیت در بالغ ها بسیار ساده است.در نر ها انتهای بدن گرد است و کیسه های بیضه حجیم و گرد قابل لمس و الت تناسلی مشخص است.اما در ماده ها انتهای بدن به صورت تیز است.


بیولوژی همستر:وزن همستر در هنگام تولد2-3 گرم است.در زمان بلوغ به 80-12- گرم می رسد.میزان مصرف غذای روزانه 10-15 گرم و 10 میلی لیتر اب به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.از 7 تا 10 روزگی شروع به خوردن مواد جامد می کنند.طول عمرشان 2 تا 4 سال و درجه حرارت نرمال بدن 36-37 است.در هر دوره بارداری 4-12 بچه خواهند داشت.طول دوره بارداری همستر 15-18 روز است که کوتاه ترین دوره بارداری در بین پستانداران می باشد.-------------------------------


ادامه دارد...
ترجمه و تدوین:Tara
منبع تدوین:مجله ماهنامه نسخه 
منبع ترجمه: ntlworld

PersianPet Forum - www.mypet.ir http://persianpet.org/forum/thread106609.html#ixzz26YYw6pua 
Under Creative Commons License: Attribution 
Follow us: @persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.orgp543