گرمازدگی سگ در فصل تابستان
کد مطلب : 515
تاریخ : شنبه 30 ارديبهشت 1391 - 10:11

فصل تابستان می تواند برای سگ شما بسیار غیرقابل تحمل و طاقت فرسا باشد. حتی سگها بیشتر از انسانها در معرض گرما زدگی قرار می گیرند و یکی از دلایل آن این است که سگ شما تمام طول سال یک جامه پشمی به تن دارد. سگها فقط در زیر پاهایشان غده عرقی دارند. روش دیگر تند نفس کشیدن است. آنها با تند نفس کشیدن گرما را خارج کرده و بدنشان را خنک می کنند. البته این روش موثر تر از عرق کردن نیست.بعضی از نژادها نسبت به نژدها ی دیگر به گرما حساس ترند. سگهایی با پوشش ضخیم دولایه برایشان خیلی سخت تر است تا با گرما مقابله کنند. همچنین سگهای بدون پوزه مانند بولداگ (Bulldog) ، باکسر (Boxer) و پاگ (Pug) مجرای تنفسی کوچکتری دارند. بنابراین توانایی کمتری برای بیرون دادن گرما دارند.
بیشترین زمانی که سگ دچار گرمازدگی می شود موقعی است که آنها را در ماشینی که پارک شده بگذارید. حتی اگرشیشه های ماشین پایین باشند. در روز موقعی که هوای بیرون 22 تا 26 سانتیگراد است و سگ احساس آرامش می کند ، داخل ماشین می تواند برای سگ 38 سانتیگراد باشد ! همانطور که می دانید با پوششی که سگ دارد درجه حرارت بدنش سریع بالا می رود. فعالیت در هوای گرم دلیل دیگری است که باعث گرما زدگی سگ می شود. البته سگهای پیر ، سگهایی که افزایش وزن دارند و آنهایی که بیماری قلبی و ریوی دارند بیشتر در رنج گرما زدگی هستند اما سگهای جوانتر مقاوم ترند. در هر حال، سگتان را وادار نکنید که در روزهای خیلی گرم یا مرطوب فعالیت بدنی داشته باشد. 
علایم گرما زدگی در سگ
اگر حدس می زنید که سگتان دچار گرما زدگی شد ه است ، او را سریعا خنک کنید و بلافاصله با دامپزشکتان تماس بگیرید. بعضی از علائم گرمازدگی عبارتند از: تند و سنگین نفس کشیدن ، ریزش آب از دهان ، تقلا کردن برای تنفس کشیدن ، چشمهای مرده و بی حالت، ضعف و سستی، تغییر رنگ لثه ها به قرمز تیره ، ناتوانی برای ایستادن و … در شرایط خیلی وخیم نیز سگ دچار اسهال واستفراغ می شود. سریع ترین راه برای خنک کردن و پایین بردن درجه حرارت بدن سگ استفاده از آب خنک است. هرگز از آب خیلی سرد استفاده نکنید زیرا تغییر ناگهانی درجه حرارت می تواند خطرناک باشد. شما می توانید سگ خود را در وان حمام ، سینک دستشویی یا تشتی که پر از آب خنک است بگذارید. راه دیگر این است که حوله ای که با آب خنک خیس شده است را دور بدن سگ ببندید. به یاد داشته باشید که هر چند دقیقه حوله را دوباره با آب خنک خیس کنید ، برای اینکه حوله سریع حرارت بدن سگ را بخود می گیرد و گرم می شود. با شیلنگ خیس کردن سگ و قرار دادن او در معرض باد کولر از دیگر راههای خنک کردن سگ گرمازده است. در این شرایط به سگتان آب بدهید تا بنوشد و فورا با دامپزشکتان تماس بگیرید.

مترجم: پریسا


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.orgp515