آیا سگ بول ماستیف سگ مناسبی برای من میباشد
کد مطلب : 36
تاریخ : چهارشنبه 20 بهمن 1389 - 12:25

 


* مشخصات ظاهری و شخصیت و خلق و خوی بول ماستیف‬ *

بول ماستیف ها , وفادار , شجاع , قدرتمند , باهوش و از نژاد سگهای بزرگ هستند . نرها این نژاد وزنی در حدود ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم و قدی در حدود ۶۴ تا ۶۰ سانتی متر دارند , ماده های بول ماستیف وزنی در حدود ۴۱ تا ۵۰ کیلوگرم و قدی در حدود در حدود ۶۱ تا ۶۶ سانتی متر دارند . این مشخصات ظاهری بول ماستیف , استخوان بندی درشت و خصوصیت های گاردی این نژاد , این نژاد را سگی قدرتمند ساخته است . آنها با اینکه بسیار شجاع و نترس هستند , اما در عین حال کاملا مطیع هستند . شکی نیست که این مطیع بودن بر اثر آموزشهای صحیح و برخورد و رفتار صحیح صاحبش حادث می شود . آنها بیهوده و بی دلیل به هر کسی حمله نمی کنند , اما اگر مزاحمی وارد حریم خودش و صاحبش بشود و یا خطری برای خانواده اش باشد , بی درنگ به او حمله ور می شوند . آنها گاز نمی گیرند و عصبانی نمی شوند مگر آنکه مستقیما تهدید شوند . آنها ذاتا , نژاد مهربانی هستند و با بچه ها رفتار بسیار عاشقانه ای دارند . آنها بسیار باهوش هستند و به محبت و توجه نیازمندند . به خاطر سایز و قدرت این نژاد , صاحب آگاهی را می طلبد , چرا که قدرت آنها , آنها را قادر می سازند که اگر آموزش ندیده باشند و یا صاحب مناسبی نداشته باشند , کارهای بسیاری را به راحتی , حتی بر خلاف میل صاحبشان انجام دهند .
 * آیا بول ماستیف نژاد مناسبی برای شما و خانواده اتان هست ؟
پس شما به بول ماستیف علاقه مند شده اید . داشتن یک بول ماستیف می تواند یک رابطه ی فوق العاده ای را سالهای سال بهمراه داشته باشد , همچنین می تواند شروع یک مسئولیت بسیار بزرگی برای صاحبش باشد که شاید منتظر آن نباشد . بول ماستیف ها نژاد بزرگ قدرتمندی هستند . آنها با محبت , مهربان , وفادار , محافظ هستند و به همراهی و همدم بودن با انسانها بسیار نیازمندند . یکی از خصوصیات ظاهری آنها آنست که آب دهانشان روان است , آیا شما آماده این خصوصیت هستید که آب دهانش در هر اتاق منزلتان روان باشد ؟ آنها می توانند به وزن ۴۰ - ۶۰ کیلو برسند . در هنگام سن رشدشان روزانه بطور متوسط ۳ - ۵ فنجان غذا می خورند . آنها بسیار حساس هستند ‪.‬
مسايل متعددی هست که شما باید قبل از آنکه اقدام به خرید بول ماستیف کنید , بدانید . در موردشان فکر کنید و با خودتان صادق و رو راست باشید . خانواده ی شما , خود شما در اتخاذ تصمیم اتان دقت کنید چرا که این مربوط به آینده اتان است و اگر تصمیم اتان آگاهانه برای خرید یک بول ماستیف باشد , بدانید که بهترین تجربه را در آینده خواهید شد , اما اگر نا آگاهانه به این تصمیم رسیدید , شک نکنید که به خودتان را به دردسرهای بسیاری دچار کرده اید .

* آیا واقعا می خواهید یک بول ماستیف بخرید ؟
* چرا بول ماستیف را انتخاب کرده اید ؟
بول ماستیف ها نژادی نیست که برای خارج از خانه مناسب باشد و در تمام روز از کمترین و حداقل ترین تماس با انسانها بهرمند باشند . بول ماستیف ها آب و هوای گرم را به خاطر بینی کوچکشان و هوای سرد را به علت کت و پوشش نازکشان نمی توانند تحمل کنند . آنها نیاز دارند تا در کنار انسانها باشند و حتما اجتماعی شوند . حداقل ترین آموزش مورد نیازشان , آموزش اطاعت و فرمان پذیری و تعیین آلفا هست , در غیر اینصورت شما با نژادی بزرگ , بسیار قدرتمند با ۶۰ کیلو گرم وزن مواجه خواهید بود . اینکه شما فضای کافی برای همچنین نژادی داشته باشید , بسیار مهم و حائز اهمیت است . بول ماستیف نیازمند اتاقی برای خود است . یک حیاط متوسط با سایه ی مناسب با وجود فنس و نرده به دور آن برای آنها بسیار مناسب است . بعضی از دارندگان , بول ماستیف خود را در آپارتمان نگه می دارند , اما خود را متعهد می کنند که ورزش , پیاده روی روزانه بول ماستیف خود را حتما انجام دهند و نیازهای جسمی آن را برآورده می سازند , در غیر اینصورت نگه داشتن بول ماستیف در آپارتمان بدون فعالیتهای جسمی اش , مشکلات عدیده ای را به همراه می آورد . اگر آپارتمان و منزل شما برای یک سگ ۶۰ کیلویی کوچک است و شما نمی توانید خود را برای فعالیت های روزانه ی بول ماستیف متعهد کنید و یا به هر دلیلی امکان اجرای آنها مقدور نیست , شک نکنید که بول ماستیف به هیچ عنوان نژاد مناسب برای شما نخواهد بود . آمار بسیار طویلی در مورد مشکلات رفتاری بسیاری از بول ماستیف هایی که در طول روز فعال نیستند و فعالیتی ندارند یا از حداقل ارتباط با انسان بهره مندند , وجود دارد .
آنها معمولا در زمان خوابشان خر و پف می کنند و اکثرا با صدای بلند نیز خر و پف می کنند . اگر شما جز افرادی هستید که خواب سبکی دارند و هر صدا و تحرکی از خواب بیدارشان می کند یا به جای خواب ساکتی نیاز دارید , بول ماستیف به شما پیشنهاد نمی شود و بهتر است به دنبال نژاد دیگری بروید . آنها به علت غریزه ی محافظتشان , در ساعات طول شب , دوست دارد به کل خانه سرک بزند و پرسه می زند , چک کردن تمان اتاق ها را انجام می دهد و سپس اگر در امنیت کامل خانه اتان اطمینان حاصل کند , آنگاه هست که به اتاق می رود تا بخوابد .
بول ماستیف ها جز سگهای گارد هستند و از همه نظر تبحرهای خاصی در این زمینه دارد . آنها از حیاط , خانه , ماشین و خانواده اشان در برابر سگها و یا افراد دیگر محافظت می کند . آنها جز نژادهایی هستند که با سگهای دیگر رفتار و برخورد خیلی خوبی دارد و با گربه ها نیز رفتار خوبی از خود نشان داده اند . اگر شما یک بول ماستیف بالغ نر دارید و می خواهید از تنهایی به در آید بهتر است که به دنبال بول ماستیف ماده ای برای آن باشید , این بدان معنی نیست که دو سگ نر نمی توانند در کنار یکدیگر باشند , اما کلا نرها حالت سلطه جویی نسبت به یکدیگر دارند .

* آیا زمانی را برای آموزش , ورزش روزانه و نظافت برای بول ماستیف اتان , می توانید بگذارید ؟
بول ماستیف ها نیاز وافری به آموزش اطاعت پذیری دارد . این بسیار ضروری است که این آموزش را به خوبی یاد بگیرد . در مورد این مسئله فکر کنید , که اگر شما با یک بول ماستیف به پیاده روی بروید و آن دلش بخواهد که به جا و راه خاصی برود , آیا شما می توانید آن را از هدفش دور کنید بدون آنکه آموزشش را به خوبی فرا گیرد ؟! شما می بایست بول ماستیف خود را , آموزش دهید . آنها بعضی مواقع خود سر هستند و دوست دارند که کاری رو انجام دهند که خود دوست دارند , البته آنها زمانی که آموزش می بینند نکات مثبت بسیاری را از اطاعت پذیری خود نشان می دهند . می بایست دقت شود که همانند نژادهای گارد دیگر , آموزشها هرگز نباید با خشونت و یا تنبیه فیزیکی و یا پرخاشگری همراه باشد .
ورزش کردن بول ماستیف به این معنا نیست که او از اینکه کل روز به دنبال فریزبی بدود , لذت نخواهند برد . یک بول ماستیف روزانه به چند نوبت پیاده روی به مدت , حداقل ۳۰ - ۴۵ نیاز دارند . بعضی از آنها علاقه ی خاصی به کوه نوردی و شنا نیز دارند . اگر در زمانی که بول ماستیف را به پیاده روی می برید , به آموزشهایی که باید در عمل اجرا کند دقت نکنید و آموزشهای اشتباهی نیز در ذهنش جای بیفتد , در آن هنگام بدون شک با نژادی با قدرت و سایز بول ماستیف به مشکل بر خواهید خورد . شاید بعضی از دارندگان , بول ماستیف اشان خوشحال باشند و از اینکه در کل روز جایی بنشینند و تلویزیون ببینند , لذت ببرد , اما باید دقت داشته باشید که ورزش همراه با رژیم غذایی مناسب , به سلامت و طول عمر بول ماستیف می افزاید .
نظافت بول ماستیف خود ورزشی ساده است . گرفتن ناخن هایش , برس زدن روزانه و تمیز کردن گوشهایش بسیار مهم است و می بایست بطور منظم انجام شود . شما همچنین می بایست دندان بول ماستیف خود را مسواک بزنید .
آنها از نژادهایی هستند که بسیار اجتماعی هستند و دوست دارند با شما باشند و کاری را روزانه برایتان انجام دهند و زندگی خود را برای شما وقف کنند . آنها عاشق آن هستند که تماس فیزیکی با خانواده اش داشته باشند . آنها دوست دارند شما بدانید که , شما رو دوست دارند و همیشه برای شما هستند . بول ماستیف ها بسیار وفادار , با شکوه و خوشحال ترین لحظه اشان , لحظه ای است که شما رو بتوانند خوشحال کنند . به یاد داشته باشید که هیچ گاه و به هیچ عنوان بول ماستیف را در پشت ماشینی رو باز چون وانت یا . . . قرار ندهید , چون این نژاد شاید دوست داشته باشد که در پشت ماشین به دنبال یا بازی با اسباب بازی ای برود و آن زمان است که خطری بزرگ در کمین بول ماستیف هست .

* آیا آنها سگهای مناسبی برای گارد و نگهبانی هستند ؟
جواب این سوال بدون هیچ گونه شک و شبهه ای کاملا بله هست . اینکه بول ماستیف را در سطح برترین سگهای گارد قرار داده است به خاطر غریزه ی طبیعی خود آن هست . آنها معمولا پارس نمی کنند , به همین علت پارس های به موقعی دارند , اما به یاد داشته باشید که زمانی که آنها پارس می کنند , آن زمان بهترین زمان برای جستجوی فرد یا مورد مزاحم است , اگرچه زمانی که مزاحمی وارد حریمش می شود , مزاحم به هیچ عنوان صدایی از اینکه بول ماستیف در حال دویدن , حمله کردن و نزدیک شدن به او هست را نمی شنود ! آموزش اجتماعی کردن در سنین کودکی بسیار مهم هست که بول ماستیف تفاوت بین افرادی چون دوستان و افرادی که در حضور صاحبش ملاقات می کند و مزاحمین را به خوبی درک کند , این آموزش همچنین کمک می کند تا حضور دوستان و فامیل های صاحبش را در کنار خودش , قابل قبول بداند . فراموش نکنید که این نژاد برای نگهبانی تربیت شده است , پس این خصوصیت را نمی توان در آنها از بین برد . آنها آنقدر سگهای گارد باهوش , قدرتمند , شجاع و هوشیاری هستند که در بین تمامی نژادهای گارد , زبان زد هستند , به قدری که طی آخرین بررسی گروهی از مربیان حرفه ای , مجرب و بین المللی , برای انتخاب ۱۰ نژاد برتر سگهای گارد , بول ماستیف جایگاه اولین و برترین نژاد گارد را به خود اختصاص داد . ( این مطلب را می توانید از تاپیکی از خانم هوریار مطالعه کنید )

* آیا بول ماستیف ها خراب کار نیز هستند ؟
همانند توله های نژادهای دیگر , توله های بول ماستیف می تواند بسیار خراب کار باشند . آنها به جویدن هر چیزی تمایل می ورزند , اما فراموش نکنید , علاقه ی شخصی آنها هر چیزی از جنس چوب هست , که البته برای خودشان خطرناک هم می تواند باشد . این رفتار اشتباه بول ماستیف را می توان با اسپری تا حدودی کنترل کرد . داستانهایی در مورد اینکه بول ماستیفی با جویدن , سوراخی در دیوار ایجاد کرده , شنیده شده است ! باید گفت که این داستانها حقیقت دارند ! اگر بول ماستیفی افسرده شود و یا به اندازه ی زیادی در طول روز تنها باشد و همچنین زمانی نیز که صاحبش حضور دارد , توجهی از صاحبش نسبت به خود نبیند , مطمئن باشید که این اتفاقات برای صاحبش رخ خواهد داد و می توانند هر چیزی را بجوند , کفشها نیز از دیگر وسایل مورد علاقه ی آنها برای جویدن هست . این مطلب به گونه های مختلفی در هر نژادی مشاهده می شود , هر نژادی که توجه کافی ای از صاحب خود نبیند و یا آنکه ورزش و فعالیت های روزمره ی کافی و مناسب نداشته باشد , به رفتارهای تخریبی دست خواهد زد و سعی می کنند که خود دست به کاری بزنند تا خود را سرگرم کنند , حال در نژادهایی با خرابکاری در وسایل , خشونت , پارس کردن بی دلیل , سرکشی و بسیاری از علائم دیگر دیده می شود .

‪*‬ بول ماستیف ها چه رفتار و برخوردی با کودکان دارند ؟
بول ماستیف از نژادهایی است که رفتار فوق العاده مهربانی با بچه ها دارد , همچنین آنها از لیس زدن صورت بچه ها لذت می برند . بول ماستیف به طرز حیرت آوری از بچه ها محافظت می کند . اگرچه آنها عاشق بچه ها هستند , اما لطفا در زمان حضور بول ماستیف در کنار فرزندانتان حضور داشته باشید و همچنین آموزشهای لازم را بول ماستیف اتان حتما دیده باشد . اگر شما کودکی دارید که فقط راه رفتن را یاد گرفته است , بهتر است که چند ماهی صبوری کنید و سپس یک بول ماستیف خریداری کنید . به یاد داشته باشید که یادگیری آموزش های اجتماعی و فرمان پذیری در سنین کودکی بول ماستیف برای لحظاتی که در کنار فرزندتان هست , واجب و ضروری است و همچنین اینکه کودک بداند و در سطح ابتدایی یاد گرفته باشد که چگونه با بول ماستیف رفتار و برخورد کند , کمک شایانی به حضور در کنار یکدیگر می کند .
هرگز نباید به کودکان اجازه ی ۲ کار زیر داده شود :
۱- کودکان نباید در کنار بول ماستیف بخوابند , وزن و استخوان بندی درشت بول ماستیف را هرگز فراموش نکنید .
۲- زدن یا برخوردهای فیزیکی شدید با بول ماستیف به هیچ عنوان نباید صورت بگیرد .


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.orgp36