با اینکه چین ها از بازی در حیاط لذت می برند به فعالیت خیلی بیشتر از آن نیاز ندارند.ولی دقت کنید که حیاط نرده داشته باشد چون چین ها خصوصیات سگ شکاری را از اسپانیل ها به ارث برده اند و امکان دارد که به دنبال پرنده یا پروانه ای وارد خیابان شوند.

چین ها عاشق راحتی هستند و از خوابیدن در بغل شما یا بروی بالشت لذت می برند.چشم های پر احساس آن ها خواهان رسیدگی و فراهم کردن آرامش از طرف شما می باشد.خیلی وقت ها ممکن است وارد اتاق شوید و سگ خود را روی مبل یا تخت ببینید چون چین ها بدن نرمی دارند و به خوبی می توانند از وسایل خانه بالا بروند تقریبا مانند گربه ها.

این نژاد آرام و شاداب خواستار توجه و محبت شما می باشد و از این رو برای افراد مسن مناسب است.از طرفی دیگر. کودکان باعث دستپاچه کردن او می شوند و از این رو برای خانواده هایی که بچه های کوچک دارند مناسب نیست.

بیشتر چین ها با غریبه ها رفتار خوبی دارند ولی بعضی از آن ها ممکن است نسبت به غریبه خجالتی باشند و یا رفتار خشنی از خود نشان دهند.برای همین بهتر است از دوران تولگی اجتماعی شوند.چین ها رفتار صلح آمیری با سایر حیوانات خانگی دارند.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.


اگر سگی می خواهید که:


 
*کوچک و زیبا باشد-صورت کوچک –چشم های بزرگ و موهای بلند و زیبایی داشته باشد.
 
*جسور و بازیگوش باشد.
 
*عاشق راحتی و نوازش باشد.

*فعالیت زیادی نیاز نداشته باشد.

*با غریبه ها مهربان باشد.

*با حیوانات دیگر به خوبی زندگی کند.


.
.
.


جاپانیز چین سگ مناسبی برای شما می باشد.


 
اگر میتوانید با موارد زیر کنار بیایید:


 
*شکننده بودن نژاد های عروسکی.

*خصوصیات رفتاری ای که آنها را برای افراد شاغل مناسب نمی کند.به علت ترس از جدایی و تخریبگری وسایل خانه در هنگام تنهایی.

*رفتار عصبی و یا خجالتی در صورتی که اجتماعی نشود.

*شانه و برس زدن های منظم.

*ریزش موی متوسط تا زیاد.

*مشکلات سلامتی مرتبط با صورت کوتاه آن ها.


.
.
.
در این صورت جاپانیز چین برای شما مناسب نیست!Resigzed Image Click this bar to view the full image.قبل از تصمیم گیری برای خریدن جاپانیز چین نکات زیر را در نظر بگیرید:


 
1.شکنندهگی:

خیلی ها سگ های عروسکی می خرند بدون اینکه از شکنندگی آن ها مطلع باشند.به راحتی می توانید به توله چین خود صدمه بزنید یا حتی با پاگذاشتن یا نشستن روی آن هنگامی که زیر بالشت یا ملافه خوابیده است باعث مرگ او شوید.و اینکه جاپانیز چین ها میتواند به راحتی با پریدن از بغل شما و یا دسته ی مبل به خود صدمه ی جدی وارد کنند.داشتن نژاد های عروسکی نیاز به حواس جمعی و مراقبت های ویژه دارد.جاپانیز چین ها باید همیشه در خانه یا در حیاط نرده دار باشند و در بیرون از خانه همیشه از قلاده استفاده کنید.چین ها زمانی که کاملا در کنترل شما نباشند می توانند به راحتی به خود صدمه بزنند.

 
در صورتی که کودک دارید بهتر است چین تهیه نکنید.بچه ها هر چقدر هم که حیوانات را دوست بدارند و قصد بدی نداشته باشند ولی باز هم ممکن است اشتباهی رو ی توله پا بگذارند یا بشینند یا حتی توله از دست آن ها بیافتد.حتی چین های بالغ هم به علت صدای زیاد و حرکت های سریع و غیر قابل پیشبینی کودکان در کنار آن ها دستپاچه هستند و ممکن است رفتار آن ها عوض شود و خشونت و خجالت در رفتار آن ها نمایان شود.

 
2.ترس از جدایی:

جاپانیز چین ها نیاز به همراهی تقریبا کامل شما را دارند و نمی توان آن ها را برای چند ساعت تنها گذاشت.در صورتی که بیشتر اوقات منزل نباشید ترس از تنهایی می تواند باعث ایجاد رفتار تخریب گر و یا پارس کردن های مداوم در آن ها بشود.اگر شاغلید چین سگ مناسبی برای شما نیست.


3.نیاز به اجتماعی کردن:

چین ها نیاز به آشنایی با افراد-مکان ها و صداهای غریبه دارند تا رفتار محتاطانه ی آن ها باعث ایجاد رفتار های ناشی از ترس و رفتار های خشن نشود.

4.آراستن و ریزش مو:

برای اینکه موهای چین ها گره نخورد نیاز به شانه زدن های منظم و حتی گاهی کوتاه کردن مو دارد.ریزش موی متوسط تا زیاد آن ها یکی دیگر از مشکلاتی است که باید در نظر بگیرید.


5.مشکلات سلامتی:

به علت صورت کوتاه چین ها مشکلات خاص خود را دارند و نیاز به رسیدگی های شما است.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.


آراستن جاپانیز چین:

 

 
چین ها پوشش یک لایه ای دارند.موی آنها زیبا و نرم است و در اطراف گردن و سینه پرپشت می شود و موی روی گوش ها زیر پاها و دم بلندتر است.

رنگ هایی موجود در چین ها:

سیاه وسفید:این ترکیب بیشتر در این نژاد دیده می شود.

سیاه-قهوه ای و سفید:این ترکیب خیلی به چین سیاه و سفید شبیه است با تفاوت این که در بالای چشم هایش خال های قهوه ای دارد.

لمون و سفید:لمون اشاره به سایه های مختلف از رنگ طلائی دارد.

قرمز و سفید:منظور از رنگ قرمز قهوه ای با سایه های نارنجی و قرمز می باشد.

سیبل و سفید:سیبل به ترکیبی از رنگ طلائی و مشکی گفته می شود.Resigzed Image Click this bar to view the full image.

موهای چین ها برای اینکه زیبا باشد نیاز به شانه زدن دارد.حداقل 2 بار در هفته چین خود را شانه بزنید.مخصوصا در جاهایی که موی او پرپشت و بلند است مانند زیر گوشها-اطراف گردن و دم.این نواحی بیشتر ممکن است گره بخورند.

حمام کردن یک بار در ماه برای چین ها کافی می باشد.چین ها جزو سگ هایی هستند که کمتر بو میگیرند.بین دوره های حمام میتوانید از شامپوی خشک برای رفع بو و یا کثیفی استفاده کنید.

اگر رژیم غذایی چین فایبر کافی نداشته باشد نیاز است که هر ماه یک بار کیسه های مقعدی او تخلیه شود.

یکی از بزرگترین مشکلات چین ها صورت کوتاه آن هاست.رطوبت به سادگی در بین چروک ها باقی می ماند و می تواند بیماری های قارچی ایجاد کند.برای همین همیشه با پنبه و یا پارچه ی تمییز صورت چین خود را پاک کنید.مخصوصا در اطراف چروک ها و چشم ها.

رژیم غذایی برای چین ها اهمیت زیادی دارد.بیشتر چین ها به غذاهایی که ذرت دارد آلرژی دارند و برای ایجاد رژیم غذایی مناسب باید با دامپزشک مشورت کنید.

و در آخر هر روز باید اطراف چشم های چین خود را با یک پارچه ی تمییز پاک کنید.در صورت لزوم می توانید از قطره های مخصوص این کار استفاده کنید.آموزش:چین ها سگ های آموزش پذیری می باشند و به فرمان های جدید همراه با تشویق رفتار مثبتی نشان می دهند.در صورتی که از فرمان های کوتاه با تن صدای ثابت استفاده کنید آموزش آسان می شود.یکی از مشکلات چین ها پارس کردن است که باید از تولگی آموزش پارس نکردن را جدی بگیرید.دقت داشته باشید که جاپانیز چین بیشتر به عنوان سگی همدم است و با اینکه آموختن فرمان ها و آموختن مکان مناسب دستشویی برای آن ها سخت نیست ولی سگ های مناسبی برای آگیلیتی و اجرای فرمان های دلخواه شما نیست.
چین ها مانند سگ های دیگر باید فرمان های مهم را یاد بگیرند.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.FCI استاندارد
Resigzed Image Click this bar to view the full image.نسب:ژاپن


 
تاریخ انتشار استاندارد رسمی و معتبر:1987
 
دسته بندی:سگ هایی برای همدمی با انسان


 
دسته بندی اف سی آی:گروه 9 سگ های همدم و سگ های عروسکی


 
تاریخچه ی این نژاد:
با توجه با مدارک قدیمی این سگ از کره به ژاپن به عنوان هدیه برده شده اند.برای 100 سال موفقیت آمیز این سگ ها از کره به ژاپن منتقل می شدند.در سال 1680 تا 1709 این سگ ها به عنوان سگ های خانگی در قصر ادو پرورش داده شدند.در سال 1613 یک فرد انگلیسی اولین چین را با خود به انگلیس برد و در سال 1853 یک افسر آمریکایی چند چین را با خود به آمریکا برد و 2 تای آن ها را به عنوان هدیه به ملکه ویکتوریا ی انگلیس داد.از سال 1868 این سگ ها بین خانم های بالارتبه به عنوان سگ های عروسکی .و لپ داگ رواج پیدا کردند و تا امروز هم جزو سگ های همدم می باشند.


 
نشانه های ظاهری:
سگی با سایز کوچک –صورت پهن و کوتاه و موهای لطیف با ظاهری حاکی از ظرافت.


 
پوشش جاپانیز چین:
چین ها پوشش یک لایه ای دارند.موی آنها زیبا و نرم است و در اطراف گردن و سینه پرپشت می شود و موی روی گوش ها زیر پاها و دم بلندتر است.


 
رنگ هایی موجود در چین ها:
سیاه وسفید:این ترکیب بیشتر در این نژاد دیده می شود.
سیاه-قهوه ای و سفید:این ترکیب خیلی به چین سیاه و سفید شبیه است با تفاوت این که در بالای چشم هایش خال های قهوه ای دارد.
لمون و سفید:لمون به سایه های مختلف از رنگ طلائی دارد.
قرمز و سفید:منظور از دنگ قرمز قهوه ای با سایه های نارنجی و قرمز می باشد.
سیبل و سفید:سیبل به ترکیبی از رنگ طلائی و مشکی گفته می شود.
 
سایز:ارتفاع چین ها تا شانه به 25 سانتی متر می رسد و ماده ها جثه ی کوچکتری از نر ها دارند.Resigzed Image Click this bar to view the full image.گردآوری و ترجکه:درسا