آراستن کالی
کد مطلب : 133
تاریخ : يكشنبه 28 فروردين 1390 - 10:30
آراستن کالی:
   


 
کالی ها در دو نوع راف و اسموف هستند.راف کالی ها به آراستن بیشتری نیاز دارند ولی در اسموف ها هم برای داشتن پوششی سالم نیاز به آراستن های منظم است.این نژاد دارای پوششی دو لایه است.لایه ی زیرین ضخیم تر و لایه ی سطحی نازکتر و صاف می باشد.
 

اسموف کالی پوشش کوتاه تری مانند پوشش لابرادور و یا دالمیشن دارد.پوشش زیرین ضخیم می باشد.پوشش سطحی راف کالی بلند و صاف می باشد و پوشش زیرین آن ضخیم و محکم است.با شانه زدن های منظم می توانید کالی خود را چه از نوع راف و چه از نوع اسموف زیبا نگاه دارید.

 
برای آراستن کالی به دو نوع برس(اسلیکر براش و پین براش) -شانه-قیچی و اسپری نرم کننده نیاز دارید.می توانید اسپری نرم کننده را خریداری کنید یا با مخلوط کردن 2 قاشق نرم کننده ی مخصوص سگ با آب اسپری را خودتان درست کنید.دقت کنید که اسپری مرطوب کننده باید به حد کافی رقیق باشد تا تمام پوشش کالی را چرب کند.

 
ابتدا مطمئن شوید که تمام پوشش کالی مرطوب شده است و بعد می توانید آن را شانه بزنید.در صورتی که پوشش کالی را بدون استفاده از اسپری مرطوب کننده شانه بزنید موهای کالی می شکند.

 
شانه و اسلیکر براش برای سگ هایی که ریزش مو دارند و برای باز کردن گره ها مناسب می باشد.در صورتی که گره با شانه زدن باز نشود می توانید گره را قیچی کنید.کالی ها بیشتر اوقات دچار گره در پشت گوش ها-زیر پاهای جلویی و شکم می شوند.همیشه با دقت این نواحی را به دنبال گره چک کنید.برای اسموف کالی اسلیکر براش برای پوشش زیرین و سطحی کافی می باشد.

 
در فصل ریزش مو بهتر است هر روز کالی خود را شانه بزنید.در سایر اوقات هفته ای یک بار شانه زدن کافی می باشد.شانه زدن های منظم به برداشتن موهای مرده کمک می کند.در صورتی که موهای مرده از پوشش جدا نشوند ممکن است باعث ایجاد هات اسپات بر روی پوست حیوان شوند.


کالی ها نیاز به کوتاه کردن مو ندارند ولی بهتر است با یک قیچی کوچک و با دقت همیشه موی پاهای آنها را در اطراف بالشتک های کف پنجه کوتاه کنید.

 
وقتی موهای کف پای کالی خود را کوتاه می کنید می توانید ناخن های او را هم بزنید.هر 2 هفته یک بار با کوتاه کردن ناخن ها از بلند شدن آن ها جلو گیری کنید.

 
همیشه ناخن های کالی خود را با دقت کوتاه کنید.با دیدن رگ های خونی داخل ناخن می توانید تصمیم بگیرید ناخن چه مقدار باید کوتاه شود.در صورتی که اشتباه کردین و از ناخن خون آمد می توانید پودر بچه بر روی آن بریزید و با پنبه یا گاز فشار دهید تا خون ریزی بند بیاید.


و در آخر باید هفته ای یک بار گوش کالی خود را تمییز کنید.می توانید قطره های مخصوص تمییز کردن گوش را از دامپزشکی تهیه کنید.1 یا 2 قطره در گوش سگ بریزید و با دست قسمت پایینی گوش را ماساژ دهید.در آخر می توانید با پنبه قسمت بیرونی گوش را تمییز کنید و اجازه بدهید تا کانال گوش به طور طبیعی خشک شود. 
تربیت کالی

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


تربیت کالی باید زمانی که با توله ی جدید وارد خانه می شوید آغاز شود.خیلی از آموزش های لازم برای رفتار مناسب در خانه مثل خراب نکردن وسایل-اتاق های غیر مجاز برای ورود و ... با زندگی کردن در کنار شما به طور طبیعی یاد گرفته می شود.برخی دیگر از فرمان ها نیاز به صبر و حوصله و تمرین دارند.به علت این که توله سگ ها محدوده ی تمرکزی کوتاهی دارند بهتر است آموزش 10 تا 15 دقیقه و ترجیحا چند بار در روز به جای 10 دقیقه پشت سر هم باشد.بسته به آموزش های قبلی-شخصیت کالی و دشواری فرمان دوران آموزش می تواند بین چند دقیقه تا چند ماه باشد.


کالی ها سگ های آرامی هستند که نسبت به تن صدای انسان های حساس می باشند.بهترین روش برای آموزش کالی استفاده از صدایی آرام و یکنواخت برای نشان دادن راه صحیح و آن چیزی که از او انتظار دارید می باشد.آرزوی کالی راضی کردن شما می باشد و در صورتی که از روش صحیح استفاده کنید می توانید آموزش ها را سریع به کالی خود یاد دهید.تمرین نباید با خشونت و زور همراه باشد.هیچ گاه هنگامی که کالی عصبی است با او تمرین نکنید.تمرین باید با سرگرمی همراه باشد و هیچ گاه نباید از تنبیه فیزیکی استفاده کنید.اگر احساس می کنید از اجرا نشدن فرمان ها عصبی شدید بهتر است چند دقیقه استراحت کنید.سگ ها معنی کلمات را نمیفهمند.آموزش باید همیشه با آرامش-احترام و صبر همراه باشد.Resigzed Image Click this bar to view the full image.
6 فرمانی که هر کالی باید بداند:


 
*بشین

*بمون

*بخواب

*بیا

*همقدم

*نه

دقت کنید همیشه از یک فرمان استفاده کنید.افراد خانواده هم باید از همان فرمان ها استفاده کنند.بستگی به هوش سگ خود میتوانید از کلماتی که کمی طولانی تر می باشند استفاده کنید ولی بدانید که سگ ها معنی جمله را نمی فهمد و کلمه یا جمله ای را که می شنوند با رفتار خاصی مرتبط می داندد.گفتن جمله های طولانی یا کلمات متفاوت می تواند سگ شما را گیج کند.


 
آموزش های دیگری که کالی باید یاد بگیرد:


 
*آموزش دستشویی

*رفتار مناسب هنگام بستن قلاده

*رفتار مناسب هنگامی که غذا می خورید

*رفتار مناسب در ماشین

*خراب نکردن وسایل خانه

*رابطه ی درست با انسان ها و حیوانات غریبه
 
آموزش دستشویی به کالی:Resigzed Image Click this bar to view the full image.

مهمترین آموزش در روز های اولیه ای که کالی خود را به خانه آورده اید آموزش دستشویی می باشد.کالی خیلی سریع به محیط جدید خود عادت میکنند ولی بعضی از کالی ها ممکن است مدت بیشتری برای یاد گرفتن مکان مناسب دستشویی نیاز داشته باشند.در این مدت باید از ایجاد خطا پرهیز کنید.آموزش دستشویی نیاز به صبر و حوصله ی زیاد دارد و گاهی ممکن است کمی بیشتر وقت ببرد.


این آموزش نباید با استرس همراه باشد.اولین قدم برای شروع آموزش این است که از فروشنده در باره ی زمان و نوع تغذیه سوال کنید.سگ ها معمولا بعد از غذا خوردن به دستشویی می روند بنابر این با تنطیم کردن زمان غذا دادن و با رژیم غذایی مناسب می توانید زمان مناسب برای بردن کالی به بیرون از خانه را پیدا کنید.

 
همیشه با کالی خود بیرون بروید تا مطمئن باشید دستشویی کرده است.توله سگ های خیلی وقت ها با بیرون رفتن دستشویی خود را فراموش می کنند و مشغول بازی کردن می شوند.دقت کنید همیشه کالی خود را به یک مکان ثابت برای دستشویی کردن ببرید.در این صورت توله سگ با بو کردن محل قبلی سریع تر آموزش را فرا میگیرد.

 

برای تربیت همیشه تشویق بهتر از تنبیه می باشد.در هنگامی که توله سگ رفتار مورد نظر شما را انجام داد همیشه او را تشویق کنید.تشویق کردن می تواند با بازی-خوراکی یا نوازش همراه باشد.خاطره ی خوبی که تشویق کردن برای توله به وجود می آورد مرحله ی فراگیری را تسریع می کند.ادامه دارد
.
.
.
گردآورنده:مسی عزیز
ترجمه درسا


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.orgp133