آیا نوجوانان گیاهخوار به مقدار کافی پروتئین دریافت میکنند؟
کد مطلب : 631
تاریخ : چهارشنبه 26 تير 1392 - 05:53

آیا نوجوانان گیاهخوار به مقدار کافی پروتئین دریافت میکنند؟
 

در 27 ژانویه ی 2009، آکادمی CCF مقاله ای در مورد نوجوانان گیاهخوار را در وبسایت خود منتشر کرد، که این مقاله دارای اشتباهات علمی بسیار مشخصی است.
به گفته ی CCF: "به گزارش اسوشیتد پرس (AP)، متخصصان تغذیه بر این باورند که مصرف دانه های سویا، شیر سویای غنی شده و آجیل در رژیم گیاهخواری برای بدست آوردن پروتئین، آهن، روی، کلسیم و ویتامین D مورد نیاز بدن کافی نیست و میتوان این مواد را با مصرف مقداری گوشت در یک وعده ی روزانه بدست آورد."

 


تاپیک جامع "گیاهخواری در کودکان و نوجوانان" (ترجمه)


متن بالا دارای چند ایراد مهم میباشد:

-ماهی چرب تنها گوشتی است که دارای ویتامین D میباشد. (مگر اینکه شما کلیه و کبد دامها را که دارای این ویتامین و به علاوه بسیار آلوده هستند مورد مصرف قرار دهید)
-گوشت کلسیم بسیار اندکی دارد.
-در حالی که گوشت دارای مقادیر قابل توجهی پروتئین، آهن و روی است، اما مقداری از آن فقط در یک وعده ی غذایی در روز نمیتواند به تنهایی پاسخ گوی نیازهای بدن باشد.

در بخش بعدی CCF اشاره میکند که: "نوجوانان بطور متوسط روزانه به 46 تا 52 گرم پروتئین نیاز دارند."

این کاملا صحیح است که RDA پروتئین برای نوجوانان 14 تا 18 ساله، 46 گرم برای زنان و 52 گرم برای مردان است، اما RDA مقیاسی برای مقدار مورد نیاز مواد غذایی برای افراد نیست. در واقع نوجوان به مقدار کمتری از RDA پروتئین نیاز دارند. آکادمی بین المللی علوم (NAS) تخمین زده است که میانگین مقدار نیاز نوجوانان به پروتئین، 85 درصد RDA پروتئین برای نوجوانان است. در نتیجه پروتئین مورد نیاز نوجوانان زن و مرد به ترتیب 40 و 43 گرم است.

برای پیچیده تر کردن موضوع، برخی از متخصصان اینگونه تعریف کرده اند اگر فردی فقط از پروتئین های گیاهی استفاده بکند، باید پروتئین بیشتری مصرف نماید. آنها RDA پروتئین برای این افراد را 54 تا 61 گرم تشخیص داده که این به معنی نیاز به 46 و 51 گرم پروتئین در زنان و مردان و افزایش تقریبا 5 گرمی نسبت به افراد غیر گیاهخوار است. اما آیا این افزایش کم به مقداری هست که افراد نتوانند آن را به راحتی تامین کنند؟!


در این لینک ، مقدار پروتئین در برخی از غذاهای گیاهی که شامل پروتئین بالایی هستند نشان داده شده است، که نوجوانان با مصرف روزانه از آنها نیازهای خود به پروتئین را تامین میکنند. توجه داشته باشید که یک نوجوان باید بیشتر از هر چیز از سبزیجات و میوه جات استفاده کند. مصرف روزانه ی محصولات سویا به میزان متعادل برای نوجوانان نیز توضیه میشود.

معمولا افراد فعال تر مثل ورزشکاران، به مقدار بیشتری از مواد غذایی احتیاج دارند. این افراد به طور طبیعی بیشتر غذا میخورند و در نتیجه نیازهای خود را برطرف میکنند. به هر میزانی که به وزن افزوده شود، پروتئین مود نیاز بدن نیز افزایش میابد.

یک مطالعه در سال 2002 بر روی نوجوانان 16 تا 20 ساله ی گیاهخوار در سوئد روشنگر این مسئله بود که به طور متوسط زنان و مردان شرکت کننده در این مطالعه به ترتیب 55 و 72 گرم پروتئین در روز مصرف میکنند. این تحقیق نشان داد که بر خلاف ادعاهای CCF گیاهخواران نوجوان به راحتی میتوانند حتی بیشتر از مقدار مورد نیاز از منابع پروتئین گیاهی استفاده کنند. توجه داشته باشید که دریافت این مقدار برای گیاهخواران نوجوان نیازمند داشتن اطلاعات کافی در مورد منابع گیاهی سرشار از پروتئین و استفاده از آنها در وعده های مختلف روزانه است.مترجم: ToOoTi

منبع: VeganHealth.org


PersianPet Forum - www.mypet.ir http://persianpet.org/forum/thread127036.html#ixzz2ZIMFCaaY 
Under Creative Commons License: Attribution 
Follow us: @persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.org/p631