53 فایده مهم رژیم گیاهی و گیاهخوار شدن! (ترجمه)
کد مطلب : 613
تاریخ : پنجشنبه 10 اسفند 1391 - 04:48


اغلب اینگونه می پندارند که گیاهخواران فقط برای دفاع از حقوق حیوانات رو به یک رژیم غیر طبیعی و مضر آورده اند. در حالی که باید بدانیم معمولا گیاهخواران علاوه بر اینکه نسبت به حیوانات احساسات عاشقانه ی فراوانی دارند، با این شیوه زندگی کاری فراتر از کمک به حیوانات انجام میدهند. یک رژیم متعادل و سالم گیاهخواری میتواند فواید زیادی در جنبه های مختلف سلامت، محیط زیست و همچنین پیشگیری از بسیاری بیماریها داشته باشد.اغلب اینگونه می پندارند که گیاهخواران فقط برای دفاع از حقوق حیوانات رو به یک رژیم غیر طبیعی و مضر آورده اند. در حالی که باید بدانیم معمولا گیاهخواران علاوه بر اینکه نسبت به حیوانات احساسات عاشقانه ی فراوانی دارند، با این شیوه زندگی کاری فراتر از کمک به حیوانات انجام میدهند. یک رژیم متعادل و سالم گیاهخواری میتواند فواید زیادی در جنبه های مختلف سلامت، محیط زیست و همچنین پیشگیری از بسیاری بیماریها داشته باشد.

 

53 فایده مهم رژیم گیاهی و گیاهخوار شدن! (ترجمه)تغذیه

رژیم گیاهخواری شامل سبزیجات، میوه جات، غلات، محصولات سویا و آجیل و دانه ها و حبوبات است که این مواد فواید تغذیه ای بسیار زیادی دارند.

1- کاهش چربی های اشباع شده؛ محصولات لبنی و گوشت ها حاوی مقادیر زیادی از چربی های اشباع شده است. با کاهش مقدار چربی های اشباع شده در رژیم غذایی خود، میتوانید به حفظ سلامتی خود کمک فراوانی بکنید، به ویژه این کار کمک ویژه ای به سلامت قلب و عروق مینماید.

2- کربوهیدراتها؛ کربوهیدراتها انرژی لازم برای بدن را تامین میکنند و در غذاهای گیاهی فروانند در حالی که در غذاهای گوشتی کمتر پیدا میشوند. اگر کربوهیدرات کافی نداشته باشید، دچار ضعف عضلانی خواهید شد.

3- فیبر؛ فیبر بالا در رژیم غذایی منجر به سلامت روده میشود. رژیم غذایی با فیبر بالا کمک زیادی به مبارزه با سرطان روده بزرگ میکند. غذاهای گیاهی سرشار از فیبر هستند ولی فیبر در گوشت وجود ندارد.

4- منیزیم؛ این ماده کمک به جذب کلسیم میکند. ماده ای که اغلب نادیده گرفته میشود و یکی از لزومات رژیم سالم است. آجیل، دانه ها و سبزی های برگ دار، منابع بسیار خوبی از منیزیم هستند.

5- پتاسیم ؛ تعادل آب و اسیدیته در بدن شما را تحریک می کند و باعث میشود کلیه ها بهتر سموم را از بین ببرند. تحقیقات نشان داده اند که رژیم های غذایی سرشار از پتاسیم خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سرطان را کاهش می دهد. منابع اصلی پتاسیم غذاهای پرپروتئین، میوه جات و سبزیجات و خشکبار هستند.

6- فولات؛ این ویتامین B بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم است. فولات به ترمیم سلول کمک میکند، تولید سلول های قرمز و سفید خون و سوخت و ساز اسیدهای آمینه نیز از فواید آن است و در بسیاری از غذاهای گیاهی به خصوص سبزیجات سبز برگ و قارچ وجود دارد.

7- آنتی اکسیدان ها؛ برای محافظت در برابر آسیب های سلولی، آنتی اکسیدان ها یکی از بهترین مواد برای کمک به بدن شما می باشند. بسیاری از محققان نیز بر این باورند که آنتی اکسیدان ها در برابر بسیاری از سرطانها از بدن ما محافظت میکنند. میوه ها بهترین منابع آنتی اکسیدان هستند.

8- ویتامین C؛ علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن شما ویتامین C به سالم نگه داشتن لثه و بهبود سریع کبودی کمک میکند. ویتامین C نیز آنتی اکسیدان است که در میوه هایی مثل پرتقال و نارنگی وجود دارد.

9- ویتامین E؛ این ویتامین قدرتمند دارای منافع زیادی برای قلب، پوست، چشم و مغز است، و حتی میتواند از بیماری آلزایمر پیشگیری کند. غلات، آجیل و سبزیجات تیره، سرشار از ویتامین E هستند.

10- فیتوکمیکال ها؛ اکثر غذاهای گیاهی سرشار از فیتوکمیکال ها می باشند که برای محافظت از بدن در برابر سرطان، افزایش آنزیم های محافظ، و کمک به آنتی اکسیدان ها در بدن مفیدند.

11- پروتئین؛ در اینکه پروتئین برایتان خوب است، جای تعجب نیست. ممکن است تعجب کنید از این که اکثر آمریکایی ها در اثر خوردن بیش از حد گوشت، پروتئین یادی دریافت میکنند که برای آنها مضر است. لوبیا، آجیل، نخود فرنگی، عدس، و محصولاتی که از سویا تهیه می شوند همه راه های زیادی برای دریافت مقدار مناسب پروتئین در یک رژیم غذایی گیاهی هستند.پیشگیری از بیماری ها


تحقیقات نشان داده است یک رژیم غذایی وگان از تعدادی از بیماریها جلوگیری میکند. لیست زیر از بیماریهای تشکیل شده است که یک رژیم گیاهی میتواند در جلوگیری از آنها موثر باشد.

12- بیماریهای قلبی و عروقی؛ خوردن آجیل و غلات سبوس دار، و همینطور جلوگیری از مصرف گوشت و لبنیات، سلامت قلب و عروق شما را بهبود میبخشد. یک مطالعه در انگلستان نشان می دهد که یک رژیم غذایی گیاهی، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 را کاهش می دهد. رژیم غذایی گیاهی در جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی نیز موثر است.

13- کلسترول؛ حذف تمام غذاهای حیوانی از خوراک روزانه باعث میشود که شما دیگر کلسترولی دریافت نکنید. قلب شما نیز بخاطر اینکار از شما تشکر میکند.

14- فشار خون؛ یک رژیم غذایی غنی از غلات سبوس دار برای سلامت شما مفید است، از بسیاری جهات، که مهم ترین آن کاهش فشار خون بالا میباشد.

15- دیابت نوع دوم؛ نه تنها یک رژیم غذایی گیاهی وگان سلاحی در برابر دیابت نوع دوم است، بلکه این رژیم غذایی بر اساس توصیه انجمن دیابتی های آمریکا برای دیابتی ها سالمتر است.

16- سرطان پروستات؛ یک مطالعه بزرگ نشان داد که مردانی که در مراحل اولیه سرطان پروستات به رژیم غذایی وگان روی آوردند، یا اینکه پیشرفت سرطان آنها متوقف شد و یا بیماری کاملا از بین رفت.

17- سرطان روده بزرگ؛ خوردن یک رژیم غذایی شامل غلات سبوس دار، همراه با میوه و سبزیجات تازه، تا حد زیادی می تواند شانس مبتلا شدن به سرطان روده را کاهش دهد.

18- سرطان پستان؛ کشورهایی که در آن زنان مقدار کمتری گوشت و محصولات حیوانی مصرف میکنند به میزان بسیار پایین تری نسبت به کشورهایی که زینان در آن بیشتر از محصولات لبنی استفاده میکنند دچار سرطان پستان میشوند.

19- بیماری دژنراسیون ماکولا؛ رژیم غذایی با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه، به ویژه سبزیجات برگ سبز، هویج، کدو تنبل و سیب زمینی می تواند تاثیر چشمگیری به جلوگیری از مبتلا شدن به دژنراسیون ماکولا در اثر افزایش سن داشته باشد.

20- آب مروارید؛ به همان اندازه که رژیم غذایی گیاهی در پیشگیری از دژنراسیون ماکولا موثر است، این رژیم در جلوگیری از بیماری آب مروارید تاثیر دارد . آنتی اکسیدانها که در میوه ها و سبزیجات وجود دارند از آب مروارید جلوگیری میکنند.

21- آرتروز؛ مصرف نکردن فراورده های لبنی، با کاهش علائم آرتروز مرتبط است. اما همچنین یک مطالعه جدید نشان می دهد که ترکیبی از گلوتن و رژیم غذایی وگان برای بهبودی افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید بسیار امیدوار کننده است.

22- پوکی استخوان؛ سلامت استخوان بستگی به تعادل در مصرف پروتئین، مصرف کافی کلسیم، پتاسیم بالا و سدیم کم دارد. با استفاده از یک رژیم غذایی گیاهی وگان سالم، هر چهار تای این مورد برای جلوگیری از پوکی استخوان تنظیم می شود.

مزایای فیزیکی و بدنی


گیاهخواری علاوه بر پیشگیری از بیماری ها و فواید غذایی، مزایای بسیاری برای عضلات و بدن انسان دارد. یک رژیم گیاهی سالم میتواند بدن شما را پر انرژی تر و قوی تر نیز بسازد.

23- شاخص توده بدنی (BMI)؛ مطالعات جمعیت نشان می دهد که یک رژیم غذایی بدون گوشت، معمولا منجر به کاهش BMIs میشود و و چربی های اضافی بدن را از بین میبرد.

24- کاهش وزن؛ کاهش وزن نتیجه نمونه ای از یک رژیم غذایی وگان با برنامه می باشد. خوردن غذاهای گیاهی و حذف غذاهای ناسالم مثل گوشت باعث میشود وزن طبیعی تری داشته باشیم.

25- انرژی؛ هنگامی که به یک رژیم غذایی گیاهی روی می آورید، متوجه خواهید شد که انرژی بیشتری نسبت به قبل دارید.

26- سلامت پوست؛ آجیل و ویتامین های A و E در سبزیجات نقش مهمی در سلامت پوست دارند، بنابراین گیاهخواران معمولا بدارای پوست سالمی هستند. بسیاری از افرادی که به یک رژیم وگان روی می آورند، جوش ها و چروک های آنها به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

27- طول عمر؛ مطالعات متعدد نشان می دهد که کسانی که به روش گیاهخواری و یا شیوه زندگی گیاهی زندگی می کنند به طور متوسط ​​سه تا شش سال بیشتر از دیگران عمر میکنند.

28- بوی بدن؛ حذف لبنیات و گوشت قرمز از رژیم غذایی به طور قابل توجهی بوی بد بدن را کاهش می دهد. وگان شدن نیز باعث مطبوع تر شدن بوی بدن میشود.

29- بوی بد دهان؛ گیاهخواران اغلب دچار کاهش بوی بد دهان میشوند. تصور کنید که بیدار شدن از خواب در صبح و داشتن نفس خوشبو چه لذتی دارد!

30- موی بدن؛ بسیاری از کسانی که رژیم گیاهی را در پیش گرفتند، موهایشان مقاوم تر میشود، و موهای بیشتر و پرپشت تری دارند.، و به نظر می رسد سالم تر هستند.

31- ناخن؛ رژیم وگان تاثیر بسیار مهمی روی ناخن های سالم دارد. سلامت ناخن نشانگر سلامت کلی بدن است.

32- سندرم پیش قاعدگی (PMS)؛ بسیاری از زنانی که گیاهخوار شدند می گویند که شدت علائم PMS بسیار کمتر شده و یا بطور کلی ناپدید شده است. حذف لبنیات برای کمک به کسانی که مبتلا به PMS اند میتواند مفید باشد.

33- میگرن؛ رژیم غذایی گیاهی همچنین میتواند باعث کاهش علائم میگرن بشود.

34- آلرژی؛ کاهش لبنات، گوشت و تخم مرغ اغلب منجر به کاهش علائم آلرژی میشود. بسیاری گیاهخوارانکمتر دچار آبریزش بینی و مشکلات تنفسی میشوند.


منبع: nursingdegree.net
این غذاها بیش از حد مصرف میشوند!

رژیم غذایی معمول مردم (بخصوص آمریکایی ها) متکی بر مصرف بیش از حد غذاهای غیر ضروری و گاه مضر است. لیست زیر توضیح می دهد که چگونه یک رژیم وگان می تواند این مشکلات را از بین ببرد.

35- پروتئین های حیوانی؛ آمریکا به طور متوسط ​​دو برابر پروتئین لازم برای یک رژیم غذایی سالم را از گوشت قرمز دریافت میکند. دریافت پروتئین از حبوبات و دانه ها بسیار سالم تر است و باعث کاهش خطراتی برای بدن میشود. پروتئین بیش از حد گوشت میتواند بسیار مضر باشد.

36- محصولات شیر گاو؛ "بدن انسان برای هضم کردن شیر گاو و محصولات لبنی ساخته شده است!"، این جمله ای است که تبلیغات کارخانه های تولید کننده ی محصولات لبنی مرتب تکرار میکنند. بسیاری از مردم جهان مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند و بسیاری از افراد از آلرژی و حساسیت به شیر رنج می برند. با حذف شیر گاو از برنامه غذایی خود، شما سلامت کامل خود را بدست می آورید. (مترجم: شیر گاو برای نوزاد گاو بوجود آمده است، نه برای انسان بالغ!)

37- تخم مرغ؛ بسیاری از متخصصان تغذیه بر این باورند که تعداد تخم مرغ ها در رژیم غذایی مردم آمریکا بسیار زیاد است. در حالی که گاهی اوقات اختلاف نظر وجود دارد، تحقیقات نشان داده است که تخم مرغ ها می توانند سطوح کلسترول را بالا ببرند و مصرف مقدار زیاد آنها (مترجم: بیشتر از 6 تخم مرغ در هفته) مضر است.

38- ماهی؛ بسیاری از ماهی ها و صدفها دارای مقداری جیوه در خود هستند. در حالی که مقدار آن در برخی از ماهی ها کمتر از دیگران است، آتقریبا غیر قابل قبول است که شما جیوه را وارد بدن خود بکنید. امروزه ماهی ها به شدت آلوده شده اند.

39- قند؛ اکثر مردم آمریکایی بیش از حد قند مصرف میکنند. تکیه بر شیرین کننده های طبیعی و غیر حیوانی برای سلامت بسیار مهم است. ممکن است در برخی شکرها استخوان حیوان (ژلاتین) وجود داشته باشد که گیاهخواران هم از آن استفاده میکنند.گیاهخواری باعث میشود مقدار شیرینی های طبیعی (میوه ها) افزایش یابند.منبع: nursingdegree.net
مزایای دیگر

علاوه بر فواید سلامتی، یک شیوه زندگی وگان مزایای دیگری نیز به همراه دارد. از کمک به محیط زیست گرفته تا جلوگیری از عفونت های باکتریایی. در زیر فواید دیگر وگان بودن توضیح داده میشود.

40- حیوانات؛ بسیاری از مردم برای حیوانات و آزادی آنها شروع به گیاهخواری میکنند. این که آیا در دامداریها برای حیوانات شرایط خوبی در نظر گرفته میشود یا نه مهم نیست. به هر حال با یک رژیم گیاهخواری میتوانید وجدان اسوده داشته باشید و از کشتار حیوانات جلوگیری کنید.

41- محیط زیست؛ پرورش گیاهان مواد و منابع بسیار کمتری نسبت به پرورش حیوانات لازم دارد. با خوردن غذاهای وگان، شما می توانید به صرفه جویی در منابع آب و زمینها کمک بسیاری بکنید.

42- باکتری E. coli؛ باکتری E. coli از خوردن گوشت قرمز آلوده بوجود می آید و علت اصلی اسهال خونی است. کودکان خردسال، افراد با سیستم ایمنی در معرض خطر و افراد مسن ممکن است در اثر این باکتری جان خود را از دست بدهند. خوردن غذاهای وگان به این معنی است که شما به طور کامل از خطر ابتلا به این باکتری دور هستید.

43- سالمونلا؛ یکی دیگر از بیماری های دستگاه گوارش است که براثر خوردن محصولات حیوانی حاصل میشود. سالمونلا، مسمومیت غذایی ای است که مشابه به باکتری E. coli میباشد.شایع ترین دلیل آن خوردن تخم مرغ و گوشت و جوجه های آلوده است. باز هم گیاهخوار شدن باعث دوری کامل شما از این بیماری میشود.

44- بیماری جنون گاوی؛ این بیماری مهلک غیر قابل درمان است. شما با خوردن گوشت گاو مریض به این بیماری مبتلا میشوید. بروز این بیماری تا حد کمی در شمال آمریکا شایع است.

45- منابع جهانی مواد غذایی؛ تغذیه دامها برای پرورش با دانه های غلات موجب کاهش بسیار زیاد غذاها و افزایش مصرف از زمین های کشاورزی میشود. درحالی که بسیاری از مردم گرسنه در جهان از این مشکل رنج میبرند، غذاهای بسیاری برای پرورش و رشد خوراک دامها میشود. خوردن غذاهای وگان تضمین می کند که شما در این عدم توازن مشارکتی ندارید.

46- مصرف هورمون ها؛ خوردن حیواناتی که به آنها هورمون های مختلف داده شده است، به معنی این است که شما همان هورمونها را وارد بدن میکنید. این کار نه تنها باعث مشکل در هورمونهای بدن انسان میشود، بلکه بعضی موارد در رشد تومور نیز موثر است.

47- آنتی بیوتیک ها؛ غالبا برای تغذیه حیوانات آنتی بیوتیک داده می شود، که می تواند منجر به مقاومت باکتریایی شود. بسیاری از آنتی بیوتیکهایی که برای درمان عفونت های انسانی مورد استفاده قرار گرفته اند نیز در تغذیه حیوانات استفاده می شود و این میتواند باعث ایجاد مشکلاتی در حیوانات بیچاره بشود.تغذیه گیاهی سالم

یک رژیم گیاهی می تواند یک راه بسیار خوب برای یک تغذیه سالم باشد. برای این که بدانید چگونه از رژیم خود لذت ببرید و از رژیم سالمی استفاده کنید مطالب زیر به شما کمک میکنند.

48- خام خواری؛ اگر بیشتر رژیم غذایی شما مواد خام باشند در اینصورت غذاهای طبیعی تر و سالم تری میخورید.

49-غذاهای ارگانیک؛ خوردن غذای ارگانیک و گیاهی بسیار عالی و ساده است. غذاهای ارگانیک سالم تر هستند و برای اطلاع درباره ی آنها میتوانید به مقالات مختلف اینترنت رجوع کنید.

50-چربی کمتر؛ غذاهای وگان در هر حالتی چربی زیادی ندارند،اما همیشه بهتر است از خوردن غذاهای پر چربی پرهیز کنید. حتی چربی های مفید هم نباید بیش از حد خورده شوند.

51- گلوتن کمتر؛ با توجه به آلرژی ها، بیماری سلیاک، یا بیماریهای دیگر بهتر است مقدار کمتری گلوتن مصرف کنید.

52- بیرون غذا خوردن؛ بیرون غذا خوردن، با خوردن غذاهای سالم، معمولا همراه نیست. چون رستورانها معمولا غذاهای سالمی توزیع نمیکنند. اما یک رژیم وگان تضمین می کند که غذای شما سالم است و ماده ی مضری در آن وجود ندارد. میتوانید از رستورانهای گیاهی استفاده کنید.

53- خوردن ناهار؛ اگر شما گیاهخوار باشید میتوانید ناهارهای ساده و سالمی بپزید. ناهار خوردن برای سلامتی بسیار مهم است. از دستورهای غذایی مختلف استفاده کنید.
منبع: nursingdegree.net

PersianPet Forum - www.mypet.ir http://persianpet.org/forum/thread118045.html#ixzz2MEWCAY00 
Under Creative Commons License: Attribution 
Follow us: @persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.org/p613