تغذیه گریت دین
کد مطلب : 520
تاریخ : چهارشنبه 21 تير 1391 - 02:41

گریت دین در گروه سگ های بزرگ جثه طبقه بندی می شود و بسیاری از صاحبان علاقمند هستند که گریت دینشان دارای جثه ای بزرگ باشد به همین علت در تغذیۀ این نژاد از غذاهایی با درصد بالای پروتئین، چربی، مکمل های غذایی استفاده می کنند، بدون آنکه بدانند با این روش باعث بیماری و مرگ حیوانشان می شوند!!
 


رشد نهایی گریت دین معمولا تا سن 30 ماهگی (5/2 سالگی) ادامه دارد، بسیاری معتقد هستند که این نژاد تا 24 ماهگی (2 سالگی) رشد می کند. از آنجا که نرخ رشد گریت دینها بسیار سریع است، آنها مستعد ابتلا به بسیاری از مشکلات استخوانی و مفاصل می باشند. اخیرا مطالعات نشان داده است که اگر نرخ رشد گریت دین را در سنین 2 تا 8 ماهگی (که بیشترین زمان رشد این نژاد است) از طریق رژیم غذایی کند نمود، می توان از عوارضی مانند دیسپلازی مفصل ران، سندرم Wobblers، هیپرتروفیک، Osteodystrophy و دیگر امراض متداول در آنها جلوگیری به عمل آورد. برای کند کردن رشد گریت دین باید میزان پروتئین مصرفی روزانۀ آنها کمتر از 24% باشد.

از آنجایی که غذا نقش بسیار حیاتی در رشد سریع گریت دین دارد، این مطلب درخصوص انتخاب و استفاده از غذایهای تجاری برای گریت دین می باشد تا از هرگونه خطایی در تغذیه این نژاد جلگیری شود.
از صاحبان درخواست می شود که این مبحث را به صورت کامل مورد مطالعه قرار دهند.

در یک برایند کلی می توان گفت میزان مواد تشکیل دهندۀ جیرۀ غذایی گریت دین در تولگی و جوانی باید به این صورت باشد:

سطح پروتئین برای توله ها و سگ های جوان بین 21 تا 23%
میزان چربی 11 تا 16%
کلسیم و مکمل های غذایی: نیاز نیست
فیبر: حجم بالا


______________________
ترجمه و تدوین: سارا رنجبر

ن که به گریت دین در چه سنی چه مقدار غذا باید داد و چه زمانی باید میزان حجم غذا را افزایش داد، یکی از مهمترین مراحل تغذیه این نژاد می باشد.
 خیلی از پرورش دهندگان از اینکه توله های گریت دین چاق و بزرگی داشته باشند لذت می برند و آنها را با قیمتی بیشتر به فروش می رسانند، اما نظر متفق القول متخصصان این است که بزرگی و چاقی توله ها منجر به ایجاد مشکلات جسمی در مراحل بعدی زندگی گریت دین می شود. پس در زمان خرید یه این نکته توجه داشته باشید.

تعداد دفعات تغذیه گریت دین در روز:
8 هفتگی: 4 تا 3 بار در روز
6 ماهگی یا کمتر: 3 بار در روز
پس از 6 ماهگی تا 2 سالگی: 2 بار در روز
2 سالگی به بالا: 1 بار در روز که به سطح فعالیت سگ بستگی دارد.
چه زمانی باید میزان جیرۀ غذایی گریت دین را افزایش داد؟
بهترین نشانه برای افزایش میزان جیرۀ غذایی تغییرات بدن سگ است. زمانی که شما بتوانید به آسانی با لمس کردن دنده های گریت دین را احساس کنید باید بر میزان جیرۀ غذایی حیوان بیفزایید. در زمان لمس بدن حیوان نباید بر روی دنده ها بیش از اندازه لایه چربی و یا توده های برجسته (گلوله شکل) در زیر پوست لمس شود. وجود توده های چربی نشانه ای از چاقی و مصرف چربی بالا در رژیم غذایی گریت دین می باشد.


______________________
ترجمه و تدوین: سارا رنجبر


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.org/p520