نظافت دندانهای گریت دین
کد مطلب : 498
تاریخ : سه شنبه 22 فروردين 1391 - 08:51

رای جلوگیری از ابتلای سگ به بیماری های دهان و دندان باید برنامه ای منظم جهت مراقبت از آن داشت. از دهان سگ نباید بوی ناخوشایند استشمام شود و دارای ظاهری غیر طبیعی باشد. بی توجه ای به نظافت دندانهای سگ می تواند باعث ایجاد عفونت های دهان، لثه، جرم و پلاک گرفتن دندانها و انواع بیماریهای دهان و دندان گردد به همین دلیل توجه به نظافت دندانها از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا با نظافت منظم دندانها صاحبان می توانند از بیشتر اینگونه بیماری ها بیشگیری به عمل آورند.


نظافت دندانهای گریت دین
 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

 

ب
رژیم غذایی یکی از عواملی است که همیشه در نظافت دندانهای سگ مورد توجه بوده است. 
استفادۀ مداوم از مواد غذا های مرطوب (غذاهای پخته شدۀ نرم و غذاهای کنسروی) می تواند در ایجاد جرم و پلاک موثر باشند. 
اگرچه استفاده از غذای خشک باعث برداشت جرم از روی دندانها و تمیز شدن آنها می شود اما وجود غلات و دانه های موجود در این غذاهای خشک، سبب بالا رفتن سطح نشاسته می گردد همانطور که مطلع هستید نشاسته به قند تبدیل می گردد و استفادۀ مداوم از غذاهای خشک نیز می تواند سبب تخریب دندانها باشد.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

برای نظافت دندانهای گریت دین می توان از مسواک زدن (هفته ای یک یا دو بار)، اسپری های ضد جرم (سه بار در هفته) و دهان شویه های مخصوص سگ استفاده نمود.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

بهترین وسیله برای تمیز نگهداشتن دندانهای گریت دین، استفاده از استخوانهای مصنوعی هاوی فلوراید و یا استفاده از استخوان گاو (قلم خورد نشده و پخته شده) که به صورت تشویقی در اختیار سگ قرار می گیرد تا با جویدن آن از ایجاد پلاک جلوگیری به عمل می آورد و سبب می شود تا جرم دندانها از بین بروند. صاحبان می توانند علاوه بر استفاده از استخوان هفته ای یک یا دو بار دندانها را مسواک بزنند. 

معمولا گریت دین ها مسواک زدن را دوست ندارند و معمولا هنگام مسواک زدن مقاومت می کنند و به صاحب خود اجازۀ این کار را نمی دهند ولی با چند تمرین بسیار ساده می توانید آن ها را به مسواک زدن علاقه مند سازید.
1. ابتدا باید به احساس ترس سگ در هنگامی که مسواک را به داخل دهان می برید، غلبه کنید. برای این کار، روزانه دو بار با مسواک انگشتی را آب گوشت و یا آب مرغ آغشته کنید و خیلی آرام و در حین بازی کردن، انگشت خود را به داخل دهان حیوان برده و حرکاتی شبیه مسواک زدن انجام دهید، این عمل را سه روز متوالی تکرار کنید.
2. در مرحلۀ بعد به جای استفاده از مسواک انگشتی از مسواک مخصوص سگ که به آب گوشت و یا آب مرغ آغشته کرده اید، استفاده کرده و به همان روش و در مدت سه روز ادامه می دهید. 
3. در مرحلۀ آخر مسواک را به خمیردندان مخصوص سگ و یا دهانشویه مخصوص سگ آغشته کرده و هفته ای دو بار دندان های گریت دین را مسواک بزنید.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

تمام محصولات یاد شده را می توانید از پت شاپ پرشین پت تهیه نمایید.

 

علاوه بر مسواک زدن، می توان از خوراکی ها و یا اسباب بازی هایی که به منظور جلوگیری از تشکیل پلاک و جرم های دندانی در پت شاپها وجود دارد نیز استفاده کنید. 
________________ 
ترجمه: سارا رنجبر


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.org/p498