*‬ ‫خصوصیات و نکته هایی در مورد یک دالمیشن *‬آنها ممکن است برای صاحبانی , خوب و مناسب باشند اما برای افراد دیگری , غیر قابل قبول و مناسب نباشند , پس مسلما همانند هر نژاد دیگری مستلزم شناخت , بررسی و آینده نگری برای مشکلات و یا رفتارهای احتمالی یک دالمیشن است ‫:‬

‫*‬ سگ خانواده ی بسیار خوبی است . با محبت و همراه مناسبی است .

‫*‬ بسیار باهوش و مشتاق یادگیری است و سریع آموزش را یاد خواهد گرفت .

‫* بسیار اجتماعی است و سگ داخل خانه عالی ای است , برای محیط های داخل خانه و فضای باز مناسب هست .

‫*‬ تمایل و اشتیاق طبیعی ای برای اسب ها دارد , دوستدار و مشتاق پیاده روی , دویدن و همراهی دوچرخه هست .

‫*‬ به طور طبیعی سگ آلرت و اخطار دهنده هست , همچنین مودب , وفادار به خانواده و دوستان نزدیک است و در مواقع لازم از آنها محافظت خواهد کرد .

‫*‬ معمولا با نژادهای دیگر رفتار خوب و دوستانه ای دارند , مخصوصا زمانی که در سنین کودکی اجتماعی شده باشند .

‫*‬ رسیدگی ساده ای را می طلبد .

* سرزنده و فعال هستند .

* برای کودکان و خردسالان بیش از حد پر جنب و جو هستند و باید در زمان حضورشان در کنار نوزادان , نظارت داشته باشید .

* آموزش اطلاعت پذیری را در اولین زمان ممکن باید به آنها داده شود , آنها واکنش خوبی به آموزشهای خشن ندارند .

* سگ حیاط نیستند و نیازمندند که جزیی از خانه باشند .

*‬ نیاز به ورزش کردن دارند .

*‬ یک حیاط فنس کشیده شده برای زمان بازی , برای نژاد فعالی چون دالمیشن , اهمیت دارد . تربیت غیر مسئولانه ی یک دالمیشن بیش فعال , آنقدر مهم هست که حتی ممکن است نتوان با ورزش کردن مکرر نیز آنها را حل و فصل کرد .

*‬ در زمان کودکی اشان می بایست برای جلوگیری از رفتارهای خجالتی و یا خشن , به خوبی اجتماعی را فرا گیرند .

* دالمیشن نژاد گارد و نگهبانی نیست .

*‬ اگر اجتماعی نشود ممکن است رفتار پرخاشگرانه ای با سگهای غریبه و نا آشنا داشته باشد .

* دالمیشن ها در ابتدای تولد سفید هستند و به تدریج , خالهای آنها می شوند .

* دالمیشن ها معمولا رفتار خوبی با حیوانات دیگر دارند و به همین علت معمولا برای صاحبانی که حیواناتی دیگری را نگه می دارند , مناسبند .

* خلق و خوی دالمیشن *
از آنجا که دالمیشن خلق و خوی یک نژاد کاری را دارد , پس آنها با اعتماد به نفس هستند , نسبت به غریبه ها هشدار می دهد و همچنین اگر لازم باشد , از خانواده ی خود در برابر تهدیدها , محافظت خواهد کرد . برای آنکه اطمینان داشته باشید که پرخاشگری بی دلیلی را از آنها نخواهید دید , بسیار مهم هست که در تولگی به آنها فرصت اجتماعی شدن را بدهید .
دالمیشن می بایست در سنین کودکی اش با افراد و سگها و نژادهای مختلف ارتباط داشته باشد , چون این ارتباط و آشنایی به دالمیشن کمک خواهد کرد تا در سنین بلوغش , بتواند به خوبی دوست را از دشمن تشخیص دهد . توله هایی که در سنین تولگی اشان اجتماعی نشده باشند ممکن است که یا رفتار پرخاشگرانه و یا حس ترس از مهاجم در آنها بوجود آید . نشانه های این رفتار , حالت گارد گرفتن های بی دلیل هست و همچنین به این علت که آنها از انسانها می ترسند , ممکن است حتی فردی را بی دلیل گاز بگیرند .

‫*‬ آموزشهای لازم برای یک دالمیشن چیست ؟آنها بسیار باهوشند و قادرند که در مورد کارهایی که به آنها سپرده می شود , تصمیم گیری کنند , همین مطلب می تواند درکش برای صاحبان کم تجربه , دشوار باشد . آموزشهای اطاعت پذیری برای صاحبان مبتدی , امری است واجب , که در سنین پایین باید انجام شوند . این آموزشها برای صاحبانی که اطلاعات کافی ای در زمینه ی تربیت سگ ندارند , باید به دست مربیان مجرب داده شود , لطفا مطمئن شوید که این آموزشهای با استفاده از روشهای انگیزشی و به وسیله ی متدهایی چون استفاده از تشویقی ها و اسباب بازی ها و . . . انجام شود .
دالمیشن ها با برخورد و رفتارهای خشن , آموزش نخواهند دید .
برای آنکه یک دالمیشن بسیار فعال را بتوان به خوبی آموزش داد , نیازمند ورزش کردن روزانه است . تربیت غیر مسئولانه ی یک دالمیشن بیش فعال , آنقدر مهم هست که حتی با ورزش کردن مکرر نیز ممکن است نتوان آنها را حل و فصل کرد .

‫*‬ دالمیشن سگ خارج از خانواده و حیاط هست ؟دالمیشن ها سگ خانه و خانواده هستند . آنها بسیار اجتماعی هستند و نیاز وافری دارند که عضوی از خانواده باشند . کت و پوشش نازک آنها باعث شده که آنها نژاد مناسبی برای زندگی در خارج از خانه در آب و هوای سرد نباشند . به همین علت , نژاد مناسبی برای خارج از خانه , مخصوصا در مناطق سردسیر نمی باشند .

‫*‬ آیا یک دالمیشن نژاد مناسبی برای کودکان هست ؟آنها رفتار مهربانانه ای با بچه ها و کودکان دارند اما در عین حال دالمشین ها همانند نژاد های بزرگ و فعال دیگر , معمولا نمی تواند انتخاب مناسبی برای همدم و همراه بودن با کودکان نوپا باشند . یک توله ی دالمیشن به سرعت رشد می کند و به طور باور نکردنی ای فعال خواهند بود . سایز و میزان فعالیت آنها ممکن است تهدیدی برای یک کودک کوچک باشد . حرکت محکم و سریع دم یک دالمیشن می تواند به کودک صدمه جدی ای را وارد کند . ممکن است با اولین اتفاق و برخورد , بگویید اتفاقی بوده است اما با تکرار شدن اتفاق , به مرور در کودک , حس ترس از توله سگها بوجود خواهد آمد . دالمشین ها می توانند حیوان خانگی ایده آلی برای بچه های بزرگتر باشند , رفتار خوب و بسیار مهربانانه ای با بچه ها دارند . لازم به ذکر است که کودکان کوچک و نو پا را هیچ گاه نباید با هر نژادی بدون نظارت تنها گذاشت .

‫*‬ ریزش موی یک دالمیشن , در چه حدی است ؟ریزش موی دالمیشن به گفته ی دارندگان دالمیشن , ۲ بار در سال است . ۶ ماه در فصل بهار و ۶ ماه آن در پاییز خواهد بود . شانه کردن روزانه , ریزش مو را به حداقل خواهد رساند اما هیچ راهی برای توقف ریزش مو نیست . برای خانه دار ها و یا کسانی که مایل به پوشیدن لباسهای سیاه هستند , به خاطر موهای سفید سگشان , ممکن است دالمیشن نژاد مناسبی نباشد .

*‬ ناشنوایی در دالمیشن *دالمیشن ها می توانند نا شنوا به دنیا بیایند , همچنین ممکن است توانایی شنوایی فقط در یک گوش را داشته باشند . اکثر دالمیشن ها شنوایی نرمالی را در هر دو گوش خود دارند . جرج استرین , استاد دانشگاه ایالتی لویزیانا اطلاعاتی را مربوط به بیش از ۴۰۰۰ دالمیشن در آمریکا را جمع آوری کرد , آمار بدست آمده حاکی از آن است که ۷.۹ درصد مبتلا به نا شنوایی و در کل ۲۱.۸ درصد مبتلا به شنوایی یک طرفه بوده اند . پرورش دهندگان به استفاده از یک روش شناخته شده به نام baer برای بررسی و چک کردن توانایی شنوایی توله ی سگ در ۶ تا ۷ هفتگی توله می پردازند . این آزمایش معمولا به علت تجهیزات گران قیمت در دسترس دامپزشکی ها نیست . باید گفت که کمترین ریسک برای به دنیا نیامدن توله ی نا شنوا , زمانی است که هر دو والدین , دو طرفه شنوا باشند . احتمال به دنیا آمدن یک توله ی نا شنوا از والدینی که نا شنوایی یک طرفه دارند در مقابل والدین که شنوایی در ۲ گوش خود را دارند , ۲ برابر است .

* اشتباهاتی که با استاندارد fci مطابقت ندارد *+ چشمانی از رنگهای مختلف
+ چشمان آبی رنگ
+ خالهای سیاه و قهوه ای
+ خالهای نارنجی و لیمویی
+ خیلی ترسو بودن سگ و یا رفتارهای پرخاشگرانه
+ نا شنوایی

لازم به ذکر است که طبق نظر fci حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد توله های متولد شده , کاملا نا شنوا هستند که آنها و همچنین سگهایی که چشمان آبی دارند را باید از پرورش نژاد خارج کرد , بهتر است که سگهایی که یک طرفه نا شنوا هستند را نیز از پرورش خارج کرد .