* سگ خانواده هست .
* سگی همراه و همدم هست .
* سگ کاری است .
* سگ گارد و محافظ هست .
* سگی است وفادار .
* سگی است که نیازمند نقشی در زندگی است .
* سگی است که با انجام کاری , رشد خواهد کرد .
* سگی که با کودکان رفتار مهربانانه ای دارد .
* سگی است پر انرژی است .
* سگی است که نیازمند آموزش هست .* جرمن شپهرد نیازمند آموزشهای جدی است . آموزش برای این نژاد به چندین دلیل ضروری است , قسمتی مربوط به خصوصیت گارد بودن این نژاد هست و قسمت دیگر مربوط به آن می شود که خود این نژاد به خاطر هوش بسیار بالایش نیازمند آموزش و استفاده از هوش خود هست , در غیر اینصورت خوشحالی واقعی یک جرمن شپهرد را هیچگاه نخواهید دید .
* این نژاد بسیار پر انرژی است . انرژی و هوش فراوان آن باعث شده که در ماموریت های پلیس , راهنمای مردم نیازمند , جستجو و . . . بسیار موفق باشد .
* جرمن شپهرد بسیار باهوش هست , اگر کار یا ماموریتی را به آن نسپارید , خود آن دست به کار می شود !
* همانند هر نژاد دیگری , جرمن شپهرد نیازمند هست که عضوی از خانواده به حساب بیاید . علاقه ی آنها برای حضور در کنار صاحبشان و در دل آنها خود را جا کردن و دلایل بسیار دیگری باعث شده که این نژاد برای نگهداری در حیاط و تنها گذاشتن طولانی مدت , مناسب نباشد .
* جرمن شپهرد جز سگهای بزرگ هست , این یکی از دلایلی است که معمولا برای زندگی داخل آپارتمان کوچک و یا متوسط خیلی مناسب نباشد . اما این مسئله رابطه ی تنگاتنگی با میزان فعالیت روزمره ی سگ و آموزشهای داده شده , دارد .
* آنها می توانند پر سر و صدا باشند , اغلب ناله و پارس را برای برقراری ارتباط استفاده می کنند , همچنین اگر برای مدت زمان طولانی تنها بماند , ممکن است که مشکل جدی ای با پارس کردن آن پیدا کنید .
* جرمن شپهرد نیازمند صاحبی است که به او احترام بگذارد , سگها به خوبی مورد احترام قرار گرفتن را درک می کنند و می فهمند .