* آیا چی واوا , نژاد مناسبی برای داخل خانه هست ؟بله , آنها را می توان نژادی دانست که در داخل خانه , بهترین تفریحات برایشان محیا هست , آنها در زمان تولگی اشان با انرژی خود بقیه را گاها متحیر می سازند اما زمانی که مسن تر می شوند , کم کم به مربی بازنشسته و صندلی نشین تبدیل می شوند , اگر این تغییر انرژی اشان موجب افزایش وزن اشان شد , می توانید با افزودن مدت زمان کوتاهی به مدت پیاده روی اشان , آنها را به وزن ایده آل اشان در هر سنی برسانید . در عین حال آنها معمولا جایی هستند که صاحب خود نیز آنجاست . آنها به طور غریزی نگران و واکنش خاصی نسبت به غربیه ها دارند , این واکنش گاهی سرشار از احتیاط در حرکات اشان هست و گاهی حرکات پرخاشگرانه ای را با همان جثه اشان به نمایش می گذارند , پارس های بی وقفه و حالت گارد اشان , به رخ کشیدن دندان های ریز و تیز اشان جزیی مهم از نمایش نارضایتی و نگرانی آنهاست . اما اگر به درستی آموزش ببینند , آنگاه هست که یاد خواهند گرفت که در هنگام نگرانی و استرس اشان دست از رفتارهای زننده ی خود دست بردارند و همانند سگ فهمیده ی آرامی , حالت متعادلی داشته باشند . آنها به علت جثه ی کوچک اشان و ورزش روزانه ی کمی که نیاز دارند , نژاد مناسبی برای آپارتمان هستند . در کنار همین مطلب , آنها به علت حساسیت قابل توجه اشان نسبت به هوای سرد , اصلا و به هیچ عنوان نژاد مناسبی برای خارج از خانه و یا حتی مدت زیادی ماندن در حیاط خانه نیز نیستند .

* آیا آنها رفتار خوبی با سگهای دیگر دارند ؟باید گفت که معمولا چی واوا به طور کلی با سگهای دیگر به خوبی کنار نمی آیند . اگرچه , آنها به خوبی می توانند در کنار چی واوا های دیگر تنها باشند و به تفریحات روزمره اشان برسند , اما نسبت به نژادهای دیگر و سگهای غریبه , از حساسیت های خاصی در برخورد هایشان برخوردار هستند . البته این مطلب تاکیدی بر آن هست که آنها به شدت نیازمند اجتماعی شدن , آن هم در سنین تولگی هستند , اگر به خوبی این آموزشهای در سنین مناسب به آنها داده شود , می توان ادعا کرد که این مشکل برایتان بسیار به ندرت اتفاق خواهد افتاد که نسبت به سگهای دیگر , بد رفتاری کنند .


* آیا چی واواها نیز نیازمند ورزش کردن هستند ؟مطمئنا یکی از دلایل محبوبیت چی واوا ها آنست که به ورزش روزانه ی زیادی نیازمند نیستند , بخشی از این ورزش ها همان دویدن و بازی کردن در خانه و یا آپارتمان اتان هست . برای برآورده کردن نیاز بیشتر آنها , می توانید اجازه دهید که در حیاط منزل اتان برای چند دقیقه ای به دویدن بپردازد . آنها نسبت به جثه اشان انرژی و جنب و جوش بیشتری دارند , اما همان بمب کوچک , با همین میزان ورزش , در طول روز منفجر نمی شوند و دست به رفتارهای منفی نخواهند زد . بدیهی است که آنها نیازمند فضای بزرگی برای ورزش کردن نیستند .
بی شک آنها از گردش در خارج از خانه و دیدن مناظر جدید , تجربه ی بو کردن بوهای جدید و متفاوت لذت فراوانی خواهند برد , درک میزان لذت آنها کار دشواری نیست , اما تا حدی کافیست به چهره ی آنها قبل از گردش , در هنگام شروع گردش و پس از گردش نگاهی بیندازید , شادابی چهره و خوشحالی اشان آنقدر زیاد هست که با یک نگاه نیز به آن پی خواهید برد , همین میزان گردش , در حد پیاده روی , ورزش کافی و مناسبی برای آنهاست . تردیدی نیست که ورزش روزانه و هفتگی برای آنها سلامت و رفتارهای بسیار بهتری را در برخواهد داشت .
اما یک نکته ی بسیار مهم آنست که آنها معمولا در سنین تولگی در پیاده روی و کلا دویدن ها و قدم برداشتن اشان , بسیار نزدیک به پاهای شما قدم بر می دارند , آنقدر نزدیک که ممکن هست هر لحظه تصور می کنید که الان هست که زیر پای شما له شوند , مسلما باید مراقب این اتفاق باشید , اما آنها در حدود ۳ ماهگی , پیغامی را دریافت می کنند که علاوه بر شما , خودشان نیز باید مراقب خودشان باشند , اگرچه در آن هنگام نیز , مراقب بودن شما , امری بسیار مهم هست .


* آیا آنها به سرما حساس هستند ؟شاید به نظرتان این پرسش کمی سطحی باشد اما زمانی که به پت شاپ ها و یا به پرورش دهندگان مراجعه کنید , بسیار این پرسش را از خریداران این نژاد خواهید شنید , شاید بهترین جواب برای این پرسش آن باشد که مگر خود ما سرما را احساس نمی کنیم ! اما اگر این مطلب را نسبی بخواهیم بررسی کنیم باید گفت که مخصوصا کت کوتاه چی واوا ها , بسیار در هوای سرد اذیت خواهد شد . اگر دما زیر ۴ - ۶ درجه ی سانتی گراد بود , حتما نیازمند پوشیدن لباس مناسب و گرمی خواهند بود . اگر دمای محیط به زیر ۰ برسد , باید گفت که چی واوا مدت بسیار کوتاهی توانایی در آن دما بودن را دارد . در عین حال باید گفت که چی واواها علاوه بر حساسیت و صدمه پذیری اشان در مقابل هوای سرد , در مقابل هوای گرم نیز آسیب پذیرند , پس باید به این مطلب دقت ویژه ای داشت و هیچگاه در تغییرات دمایی ناگهانی و زیاد , آنها را بیرون از خانه نبرید , به جز زمانهایی که یا مدت زمان بسیار کمی در مقابل هوای آزاد هستند و یا آنکه با لباس مناسب و گرمی می توانید سلامتی اشان را در مقابل سرمای زیاد , مراقبت کنید .


* آیا چی واواها خرابکارند ؟بعضی از آنها , بعضی اوقات , بله ! اما همه ی آنها به اسباب بازی های مناسبی برای جویدن نیازمندند . اما , این بدان معنی است که آنها ممکن هست این نیاز خود را با چیزهای دیگری نیز برآورده کنند , به فکر جویده شدن وسایل دم دستی منزل اتان نباشید , آنها ممکن هست به خطرناک ترین اجزا منزل اتان خودشان را مشغول کنند , بله , خطرناک ترین , آنها ممکن هست به سیم های برق آویزان شده و یا در دسترس , خود را مشغول کنند . به عاقبت ترسناک اش می اندیشید ؟ حق دارید , چرا که آنها را به علت جثه ی کوچک اشان , به راحتی نمی توانید با یک نگاه در منزل اتان بیابید , همین مطلب باعث می شود که بهتر باشد , به آنها گردن بند های گوی داری را آویزان کنید تا ساده تر آنها را ردیابی کنید , اما این تنها راه نیست , باید تمام سیم های وسایل الکترونیکی منزل اتان را از دسترس آنها دور نگه دارید و در هر زمان آنها را از نزدیک شدن به آنها منع کنید , چرا که اتفاق , ناگوار ترین اتفاق , فقط یکبار کافیست رخ دهد . آنها در تولگی همانند توله های دیگر بسیار به جویدن علاقه مندند , اما باید به آنها بیاموزید که فقط اسباب بازی های خود را باید بجوند نه وسایل منزل اتان را !


* آیا آنها طول عمر زیادی دارند ؟به طور کلی می توان گفت بله , باید گفت که امید به زندگی در چی واوا ها از نژاد های بزرگتر از خود , بیشتر هست , چیزی در حدود ۱۵ سال عمر می کنند , اما این یک پیش بینی قابل استناد نیست , چرا که میزان صدمات , مشکلاتی چون بیماری ها , نگهداری غیر مناسب از آنها و بسیاری از اتفاقات غیر پیش بینی دیگر , باعث شده که در اکثر موارد طول عمر نژادها آنچنان قابل توجه نباشد چرا که با یک سهل انگاری نسبتا کوچک در مورد چی واوا ها , به زندگی آنها پایان خواهید داد .


* آیا آنها رفتار خوبی با کودکان دارند ؟چی واوا ها می توانند رفتار بسیار خوبی با کودکان داشته باشند اگر آنها آموزشهای لازم را دیده باشند . باید گفت که اگر آنها در سنین تولگی به خوبی اجتماعی شده باشند و شما هنگام گرفتن تصمیم خرید کاملا رفتارهای آنها را با خود مناسب بدانید , آنگاه هست که می توان گفت بسیار با کودکان با محبت خواهند بود . اگرچه کودکان بسیار کوچک می توانند به خطری برای آنها تبدیل شوند و برایشان بسیار خطرناک باشند , چرا که کودکان ممکن هست متوجه نشوند که چه صدماتی ممکن هست به چی واوا برسانند و یا حتی ندانند که نباید بروی آنها بخوابند و یا هنگامی که خواب هستند با بروی اشان راه بروند , از یاد نبرید که اگر کودکی بخواهد صدمه ای به آنها صدمه برساند , بسیار محتمل هست که چی واوا از خود دفاع کند و رفتار متقابل به مثلی از خود نشان دهد , پس برای حفظ سلامتی هر دواشان , بهترین راه آنست که اگر کودک بسیار کوچکی دارید , در خرید چی واوا عجله نکنید , در عین حال اگر تصمیم اتان قطعی است , هیچگاه از آن دو چشم برندارید . احتمالا بیان این مطلب مفید خواهد بود که تعدادی از پرورش دهندگان چی واوا , چی واوا را به خانواده هایی که فرزند کوچکتر از ۱۰ سال در خانه دارند , نمی فروشند .

* آیا آنها به حمام کردن نیازمندند ؟اگر شما اطمینان دارید که آنها کثیف هستند و یا میزبان مهمانانی چون ( کک , شپش , کنه ها و یا انواع ساس ها ) بوده اند , آنگاه هست که می توان گفت زمان مناسبی برای حمام کردن چی واوا هست , اما ابتدا لطفا از کثیف بودن آنها اطمینان حاصل کنید .


* آیا چی واوا را می توان آموزش داد ؟بله , شما می توانید به آنها چندین آموزش و فرمان را بدهید , اگرچه , آموزش دادن چی واواها امر آسانی نیست . این به آن معناست که آموزش آنها نیازمند گذاردن وقت و زمان با آنهاست و همچنین نیازمند صبوری هستند . پس باید گفت که آنها به اندازه ی نژادهای دیگری چون جرمن شپرد , به سرعت آموزشی را فرا نمی گیرند اما به این معنا نیست که آنها آموزش پذیر نیستند , بلکه به این معناست که نیازمند تکرار و صبوری ای بیشتری هستند , پس هیچگاه نباید از امید به یادگیری آنها ناامید شوید .


* چی واوا ها نیازمند چه آموزشهایی هستند ؟از آنجایی که آنها نژاد پر جنب و جوش و پر تحرکی هستند , برای جلوگیری از هیجانی شدن غیر قابل تصور و رفتارهایی چون بالا و پریدن شان که ممکن هست خطرناک نیز باشند , باید از ابتدا به آموزش دادن آنها بپردازید , رفتارهایی چون توانایی خرابکاری آنها , به سراغ سیم ها و وسایل خطرناک خانه رفتن , لزوم آموزش آنها را بیشتر نشان می دهد . فراموش نکنید که چی واوا ها اگر آموزش های اطلاعت پذیری را نبینند , سگ پرخاشگری را در مقابل خود خواهد داشت تا حدی که با اعضای خانواده ی خود نیز رفتارهای پرخاشگرانه ای را خواهند داشت , آنها به پارس کردن های بی وقفه نیز روی خواهند آورد اگر تصور کنند که رییس خانه هستند . نکته ی مهمی که در آموزشهای چی واوا ها هست آنست که به علت ظرافت و کوچکی این نژاد , دارندگان این نژاد بیش از دارندگان نژادهای بزرگتر , حس می کنند که چی واوا اشان فرزند اشان هست و به خاطر مراقبت های ویژه ای که آنها می طلبند پس از مدتی ناخودآگاه همین طرز فکر را در برخورد با سگ اشان خواهید دید , این برخورد کاملا اشتباه , موجب می شود که چی واوا با یکی از اعضای خانواده بسیار رفتار صمیمانه ای داشته باشد اما با اعضای دیگر خانواده رابطه ی تند و پرخاشگرانه ای نشان دهد تا حدی که حتی بسیار شاهد صحنه هایی خواهید بود که یکی از اعضای خانواده حتی با نزدیک شدن به آن عضو , چی واوا سریعا شروع به پارس کردن , گارد گرفتن و گاها دست و پای آن شخص را گاز خواهد گرفت . پس تصور نکنید که به آن علت که نژاد کوچکی است اهمیت آموزشش از بقیه ی نژادها کمتر است , بلکه به علت بسیاری از مطالب ذکر شده , باید کاملا برخورد و رفتار صحیح و آموزشهای صحیح و مستمری را برای آنها در نظر گرفت اگر به دنبال چی واوای آرام و مهربانی در کنار خود هستید .


* شنیده ایم که چی واوا ها نژاد نسبتا عصبی ای هستند , آیا این مطلب صحت دارد ؟تا حدودی بله , چی واوا ها تمایل به رفتارهای تند و پرخاشگرانه دارد , به این معنا که آنها نسبت به تغییرات , رفتارهای نسبتا عصبی ای از خود نشان می دهند , تغییراتی چون تغییر در محیط سکونت اشان , به راحتی منجر به شروع کردن به پارس های عصبی می شود , همچنین در مقابل افراد غریبه و ناآشنا نیز شاهد این رفتار نسبتا عصبی خواهید بود , البته می توان گفت که اکثرا رفتار آنها در مقابل غربیه ها بیشتر محتاطانه هست , باید گفت که اعتماد آنها نسبت به افراد ناآشنا به سادگی بوجود نمی آید , شاید یکی از دلایل شهرت آنها به عصبی بودن به خاطر همین برخوردهایشان با غربیه ها باشد . آنها شروع به پارس و زوزه کشیدن می کنند , البته نباید زیاد نگران باشید , چون آنها فاصله ی خود را با غربیه ها حفظ می کند تا جایی که در آن فاصله کاملا حس آرامش و امنیت کنند . البته باید گفت که آنها بسیار دوست داشتنی و مهربانند با اعضای خانواده اشان . آنها همچنین معمولا بسیار احساسی هستند به گونه ای که زمانی که ناراحت باشند , از چهره اشان و صورت افتاده اشان به خوبی این مطلب را خواهید فهمید . آنها نسبت به صاحبشان بسیار با وفا هستند , با این حال این خصوصیت نسبتا عصبی چی واوا ها با آموزش دیدن و اجتماعی شدن اشان به خوبی کاهش خواهد یافت .


* آیا آنها به واقع نژاد دیده بان خوبی هستند ؟بله , آنها به واقع نژاد دیده بان و هوشیار هستند , چرا که آنها عاشق آن هستند که به غربیه ها پارس کنند , مخصوصا به کسانی که به محدوده ی خانه اشان وارد شوند , باید بدانید که این کار را با عشق و علاقه ی بسیار انجام می دهند , شاید برای کسانی این خصوصیت اشان , خصوصیت منفی ای به حساب بیاید , اما برای کسانی که می خواهند از رفت و آمدهای افراد غریبه باخبر باشند , اتفاقا خصوصیت مثبتی نیز هست , پس باید بدانید که این علاقه ی آنها را نمی توان خیلی کم و یا از بین ببرید .


* آیا ماده ی چی واوا سگ بهتری نسبت به نر آنهاست ؟در حقیقت تفاوت بسیاری بین جنسیت نر و ماده ی آنها نیست , نر چی واوا به کیفیت ماده ی این نژاد , مهربان , به همان میزان آرام و به همان کیفیت آموزشهای داده شده را یاد خواهد گرفت . زمانی که شما یک چی واوا در کنار خود دارید , هر جنسیتی که باشد , به منطقه ای برای تفریح , تحرک و ورزش عاری از هر گونه جسم و یا پستی بلندی خطرناکی نیاز دارد . اما نباید برای برخورد با نر و ماده ی چی واوا ها تفاوتی قائل باشید , چرا که هر دوی آنها عاشق و نیازمند میزان زیادی توجه و محبت از سوی اعضای خانواده اشان هستند .
* آنها خیلی کوچک هستند ؟بی شک بله , برای درک این مطلب فقط کافیست به وزن آنها دقت کنید , وزن ایده آل چی واوا بین ۱.۵ تا ۳ کیلوگرم هست , همچنین وزن ۵۰۰ گرم تا ۱.۵ کیلوگرم نیز قابل قبول هست . طبق استاندارد FCI وزن کمتر از ۵۰۰ گرم و بیشتر از ۳ کیلوگرم غیر قابل قبول هست , همچنین در این نژاد فقط وزن سگ بررسی می شود نه ارتفاع آن .

گردآوردنده , مترجم + نویسنده : مسی - MaSiii