بوش مستر آمریکای جنوبی (ارباب بوته زار) (South American bushmaster) (Lachesis muta)
کد مطلب : 332
تاریخ : شنبه 19 شهريور 1390 - 07:19
بوش مستر آمریکای جنوبی (ارباب بوته زار) (South American bushmaster) (Lachesis muta)
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

تقسیم بندی و محدوده

بوش مسترها (Bushmaster) مارهای سمی متعلق به کلاس خزندگان، خانواده افعی ها (Viperidae)، زیرخانواده «افعی های حفره دار» (Crotalinae) و گونه Lachesis هستند. 4 زیرگونه از مارهای بوش مستر آمریکای جنوبی وجود دارد. زیرخانواده Crotalinae به صورت عمومی با نام «افعی های حفره دار» شناخته میشوند که از مشهورترین آنها میتوان به «مارهای زنگی» (rattlesnakes)، «مارهای کاپرهد» (copperheads) و «ماکاسین های آبی» (water moccasins) اشاره کرد. نام علمی بوش مستر آمریکای جنوبی (Lachesis muta) به زبان لاتین به معنای «سرنوشت خاموش» (silent fate) است. این مارها متعلق به قسمت های جنوبی آمریکای مرکزی و نیمه شمالی آمریکای جنوبی هستند. محدوده زندگی دو زیرگونه از این بوش مسترها که ساکن آمریکای مرکزی هستند از نیکاراگوا شروع شده و تا کلمبیا ادامه دارد.محیط زندگی

بوش مسترها در مناطق نسبتا خنک، جنگل های استوایی مرطوب، از نواحی کوهستانی تا مناطق کوهپایه ای زندگی میکنند. بوش مسترها بومی قسمت های جنوبی آمریکای مرکزی و نیمه شمالی آمریکای جنوبی هستند. به جز دو گونه مربوط به آمریکای مرکزی که از نیکاراگوا تا کلمبیا یافت میشوند، دو زیرگونه دیگر نیز این مارها وجود دارند که ساکن آمریکای جنوبی اند و از کلمبیا تا بولیوی و به صورت پراکنده از نیمه اکوادور تا شمال پرو و سواحل شمالی برزیل، گویانا و سورینام را به تسخیر خود در آورده اند. آنها همچنین در جزیره ترینیداد در امتداد سوال جنوبی برزیل نیز دیده میشوند.


ادامه دارد ...


مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : zoo.org


بخش دوم
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
خصوصیات و مشخصات فیزیکی

بوش مسترها بزرگترین مارهای سمی در قاره آمریکا و بزرگترین افعی ها در جهان هستند که گاهی تا 3.6 متر طول دارند. همانند سایر اعضای این زیرخانواده، بوش مسترهای آمریکای جنوبی هم دارای دندان های نیش لولاداری اند که در زمانی که از آنها استفاده نمیشود به صورت صاف، بر روی سقف دهان آنها خوابیده است. به خاطر این خصوصیت و توانایی جالب، دندان نیش این مارها میتواند بسیار بلند و در یک نمونه بزرگ حتی تا 3.5 سانتی متر باشد. بدن آنها نسبتا پهن و مسطح، با سری پهن و گوه شکل با دمی کوتاه و انتهایی استخوانی و یک مهمیز از جنس سخت است. در زمان اضطراب، آنها این مهمیز دم خود را به شکل خاصی در درون شاخ و برگ گیاهان حرکت داده و صدایی تولید میکنند که مهاجم را میترساند. رنگ بدن آنها در پس زمینه به رنگ زرد روشن با الگوی الماسی شکل بزرگ به رنگ سیاه و قهوه ای تیره بر پشت بدن است. فلس های آنان به شکل برآمده با برآمدگی های مشخص سخت و فلس های تیز است که به سمت مرکز کمر آنها پایین رفته است. بوش مسترها به صورت بالقوه، حیواناتی خطرناک برای انسان ها به شمار میروند. سم آنها موجب خونریزی داخلی و متعاقبا مرگ قربانی میشود. این سم در مقایسه با بسیاری از بستگان نزدیک آنها تا حدی ضعیف محسوب میشود اما بوش مسترها غالبا مقدار قابل ملاحظه ای از این سم را به بدن قربانی بخت برگشته تزریق میکنند. بوش مسترها مارهایی خجالتی و گوشه گیر هستند گرچه به ندرت به انسان ها رو به رو میشوند. بنابراین گزارشات بسیار کمی از مرگ و میر انسان ها بر اثر گزیدگی توسط این مارها وجود داشته است.


ادامه دارد ...

بخش سوم
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
تکثیر

بوش مسترها گونه ای تخمگذار هستند. آنها تنها گونه از افعی های حفره دار در قاره آمریکا هستند که تولیدمثل خود را به روش تخمگذاری انجام میدهند.

آنها به جز زمان جفتگیری، حیوانات تک زی هستند. نرها به وسیله بویی که ماده های آماده جفتگیری از خود ترشح میکنند آنها را پیدا میکنند. پس از پیدا کردن مار ماده، مار نر اقدام به مالیدن سر خود به سر مار ماده و زدن زبان خود به کناره های بدن او میکند تا از آمادگی او برای جفتگیری اطمینان حاصل کند. اگر مار ماده کاملا آماده جفتگیری باشد مار نر خود را به صورت وارونه در بالای بدن او قرار داده و با حرکت به جلو و عقب، اقدام به تحریک مار ماده میکند. اگر مار ماده به سمت بالا چنبره بزند مار نر اقدام به ضربه زدن به کناره های بدن او میکند تا او را ترغیب به دادن اجازه و دسترسی کند. زمانی که مار ماده حلقه و چنبره خود را باز کند، مار نر بدن خود را به دور بدن او حلقه کرده و در موقعیت جفتگیری قرار میگیرد. آنها گاهی تا بیش از 5 ساعت در همین حالت باقی میمانند. زمانی که یک بوش مستر ماده آماده تخمگذاری شود حفره و گودالی را که توسط حیوان کوچک دیگری حفر شده پیدا کرده و آن را تصاحب میکند. گاهی اوقات این گودال به صورت مشترک به وسیله بوش مستر ماده و حیوانی که آن را ساخته است مورد استفاده قرار میگیرد. بوش مستر ماده بین 8 تا 12 عدد تخم میگذارد که سفید رنگ و اندکی بزرگتر از تخم مرغ هستند. پس از اتمام پروسه تخمگذاری، بوش مستر ماده به دور تخم ها حلقه زده و برای مدت 76 الی 79 روز (تا زمان تولد نوزادان) از آنها مراقبت میکند. در طول این مدت، مار ماده حتی برای شکار و غذا خوردن نیز تخم ها را رها نمیکند.


ادامه دارد ...

بخش چهارم
Resigzed Image Click this bar to view the full image.


طول عمر

طول عمر بوش مسترها در طبیعت ناشناخته است. در اسارت آنها معمولا بین 12 تا 18 سال عمر میکنند و بیشترین طول عمر ثبت شده آنها 24 سال است.
رژیم غذایی

در طبیعت : غالبا پستانداران کوچک
در باغ وحش : رت های اهلی (موش صحرایی)
چرخه زندگی

بچه بوش مسترهای تازه متولد شده در حدود 50 سانتی متر طول دارند. آنها بدنی کمرنگ با دمی به رنگ زرد یا نارنجی روشن دارند که به مرور با رشد آنها، محو میشود. وجود این رنگ در دم، به بوش مسترها کمک میکند که برای پستانداران حشره خوار کوچک، جذاب به نظر رسیده و بتوانند آنها را شکار کنند. تغییر رنگ بدن بچه های بوش مستر به رنگ بوش مسترهای بالغ که دارای طرحی تیره تر است در سن 1 الی 2 سالگی رخ میدهد. بلوغ جنسی این مارها در سن حدودا 4 سالگی است.


مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : zoo.org


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.org/p332