آیا راتوایلر نژاد مناسبی برای من است
کد مطلب : 31
تاریخ : چهارشنبه 20 بهمن 1389 - 12:07

خصوصیات و خلق و خوی راتوایلر *
راتوایلر سگی متوسط-بزرگ و قدرتمند است , تراکم و ساختمان محکم بدنش بیانگر قدرت فوق العاده , چابکی و استقامت آنهاست . معمولا جنسیت نر این نژاد وزنی در حدود ۵۰ کیلوگرم و قدی در حدود ۶۱ تا ۶۹ سانتی متر دارد , آنها سنگین تر و همچنین هیکل و استخوان بندی درشت تری نسبت به جنسیت ماده راتوایلر دارند . ماده ها وزنی در حدود ۴۲ کیلوگرم و قدی در حدود ۵۶ تا ۶۴ سانتی متر دارند . مواردی را می توان بلند تر یا کوتاه تر یافت , اما آنها استاندارد این نژاد شناخته نمی شوند . راتوایلر سگی آرام و با اعتماد به نفس است , سگی که تمایل ذاتی برای حفاظت از خانه و خانواده خود دارد . شخصیت هایشان از سگی بسیار مهربان تا سگی گوشه گیر و منزوی وجود دارد , او نه خجالتی است و نه به راحتی تحریک پذیر است . راتوایلر سگی باهوش و بسیار تربیت شدنی است . او همچنین همراه بسیار خوبی است و اغلب اعضای خانواده ی خود را از اتاقی به اتاق دیگر دنبال می کند , به خاطر سایز و قدرتش , اجتماعی شدن و آموزش اطاعت پذیری و آموزش های ابتدایی دیگر از سنین کودکی راتوایلر از اهمیت بالا و ضروری ای برخوردار است . نا آرامی , خجالت , هیجانی و بیش فعالی از خصوصیات نا خوشایند و نا مطلوبی است که در این سایز و قدرت سگی چون راتوایلر غیر قابل قبول است و باید از رخ دادن اشان جلوگیری کنید , که این خصوصیات نا مطلوب با ورزش , آموزشهای کافی صاحب راتوایلر و خود سگ و فاکتور های دیگری تا حدود بسیار زیادی قابل حل هست .

 * پرخاشگری و غریزه ی حراست و محافظت راتوایلر *
اگرچه این صفات در نژاد های دیگری نیز مشاهده می شود اما این صفات در راتوایلرها و البته سگ های گارد به گونه ای دیگر است . راتوایلرها غریزه ی بسیار قوی ای برای محافظت صاحبش از تهدید های مختلف و از مزاحم ها در برابر خانه و همچنین ماشین صاحبش با خشونت حیرت آوری استقبال خواهد کرد . مشکلاتی چون انگیزه ی راتوایلر برای آلفا شدن را می توان با آموزش های اطاعت پذیری و آموزشهای دیگر در سنین کودکی اش بر طرف ساخت , به یاد داشته باشید که این مسئله در مورد نژادهای بزرگ , محافظ و قدرتمندی چون راتوایلر به این علت مهم است که اگر این آموزشها انجام نشود و یا به درستی داده نشود گاها درد سر های جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت , شما می بایست رییس بودنتان را به راتوایلرتان یاد دهید تا بداند کی در خانه اتان و در زندگی اش رییس است , در این صورت می توان به مقدار قابل توجهی از بروز حوادثی که به خاطر گوش ندادن یا سرکشی از فرمان در راتوایلرها هست , جلوگیری کرد , به یاد داشته باشید فجایعی که به خاطر اصالت نداشتن و تربیت نشدن صحیح راتوایلرها و همچنین نداشتن اطلاعات کافی بعضی از دارندگان این نژاد موجب شده است , باعث شده که این نژاد در بین خطرناک ترین نژاد ها قرار بگیرد و فجایع فراموش نشدنی ای را بوجود آورند , باید به این نکته که نژادهای سگهای گارد و همچنین راتوایلر از جمله نژادهایی هستند که برای کسی که تجربه ی اولین سگش است به هیچ عنوان مناسب نیست و توصیه نمی شود , چون به دست آوردن تجربه با داشتن اینچنین سگ ها , گاهی هزینه های بسیاری را به صاحب آن متحمل می کند که از حمله آن به صاحب و اطرافیان و سر کشی و . . . متغیر است , همچنین کسی که قصد خریداری این گونه نژادها را دارد احتیاج غیر قابل وصفی به اطلاعات و نحوه ی برخورد با آنها را خواهد داشت که باید حتما پیش از اقدام به خرید آنها اطلاعاتش را کامل کند , این تذکری است که در صورتی که رعایت نشود سگی خطرناک , سرکش و غیر قابل پیش پینی را در مقابل خود و خانواده ی خود خواهید داشت .
بسیاری از خانواده ها راتوایلر را به خاطر قدرت حفاظت و مراقبتش خریداری می کنند , که به علت بی توجهی به بقیه توانایی های این نژاد و همچنین بی توجهی به نیازها , خلق و خو و رفتار آنها به سرعت مشکلاتی را به همراه می آورد , سگ ممکن است نتواند تفاوتی بین شوخی های خطرناک بین صاحب خود و دوست صاحبش و یا در آغوش گرفتن های بسیار صمیمی یا برخورد های فیزیکی اشان (هر چقدر عادی یا ساده) و یا سلام و خوش آمد گویی صمیمانه و یا صحبت کردن , خندیدن با صدای بلند بین آنها را تشخیص دهد . این مطلب نیاز به توجه زیادی دارد چرا که اگر یک بار نیز منجر به برخورد یا اینکه حس حفاظت راتوایلر تحریک شود , صدمه ای جدی ای را وارد خواهد کرد . سگ های گارد می بایست آموزش ببینند تا دوستانتان را در کنار خودتان و خودشان تا زمانی که شما حضور دارید یا حضور شما را حس می کند تحمل کنند و حتما از سنین کودکی اجتماعی شده باشند , اما برخوردهای فیزیکی باید با دقت زیادی صورت گیرد , که البته این حمله کردن یک مرحله ای نیست و مراحل متعددی دارد که با شناخت کافی صاحب راتوایلر به راحتی می توان با دیدن علائم آنها از وقوع آنها جلوگیری کرد . غریبه ها هرگز نباید بدون هماهنگی , حضور و اجازه ی صاحب آن وارد حیاط خانه شوند , به یاد داشته باشید سگ های گارد تفاوتی میان بین برادر صاحبش و سارق قائل نیستند و واکنش اشان در مقابل هر دو اشان یکسان است , اگرچه راتوایلرها معمولا بدون تحریک اقدام به گاز گرفتن نمی کنند . کسانی که جز افراد خانواده اش هستند فقط می توانند به تنهایی در مکانی که راتوایلر حضور دارند حضور یابند و یا فقط با حضور صاحب راتوایلر افراد غریبه می توانند در آن مکان حضور یابند در غیر اینصورت احتمال به وقوع پیوستن حمله و در پی ان فاجعه ای بسیار زیاد است .

راتوایلر سگی است بزرگ , قوی و همراهی بسیار وظیفه شناس برای صاحبش است . راتوایلرها بسیار نیازمندند که از سنین کودکی اجتماعی شوند , آیا شما امکان بیرون بردن توله سگ اتان را دارید ؟ ( البته باید توجه کنید که او نباید تا زمانی که واکسینه نشده است در مکان های عمومی راه برود )
به خاطر اندازه و قدرت راتوایلر , آموزش اطاعت پذیری نیازی ضروری است . آنها می خواهند تا با صاحب و رییس خود باشند . مانند بقیه سگهای کاری , یک راتوایلر تمرین های روزمره و همچنین بازی و جست و خیز کردن را نیاز دارد . زیاد تنها گذاشتن یا تمرین های نا کافی در مدت زمان زیاد , ممکن است آنها را سرکش و البته خراب کار کند .

* آنها چقدر با بچه ها خوب هستند ؟
به درستی یک راتوایلر اصیل که در سن کم اجتماعی شده باشد و همچنین آموزش های پایه ای و . . . را دیده باشد می تواند با بچه ها تنها گذاشته شوند . اما تحمل و صبوری هر سگی نسبت به سگ دیگری متفاوت است . او باید در مراحل اولیه , در مورد آنچه رفتار قابل قبول است و چیزی که مورد تایید شما نیست آموزش داده شود . چونکه راتوایلرها به خاطر سایزشان و تمایل به غریزه ی فطری اشان برای گله داری و گله چرانی , همیشه باید در اطراف کودکان خردسال مورد نظر باشند . آنها می توانند به خاطر وزن و قدرت اشان با زدن ضربه ی بسیار کوچکی و یا حتی تکیه دادن کوچکی به کودک صدمه جدی ای به کودک خردسال وارد کنند . همچنین برخی از راتوایلرها به علت علاقه و توانایی بالایشان برای تعقیب اجسام متحرک , توصیه می شود که هرگز آنها را با کودک تنها گذاشته نشوند . آنها به طور طبیعی به بازی و دویدن علاقه ی زیادی دارند . بعضی از پرورش دهندگان حرفه ای راتوایلر , به خریداران توصیه می کنند که تا زمانی که حداقل فرزندشان به مدرسه نرفته است , اقدام به خرید راتوایلر نکنند و تا آن زمان صبر کنند . مقدار فضای خانه اتان , سن فرزندتان و مقدار زمانی که سگ را در تماس با فضایی که فرزندتان در آن حضور دارد از تصمیمات شما است , باید یادآور شوم که به طور کلی صدمه ای در مورد برخورد خشونت آمیز و حمله کردن راتوایلر اصیل و آموزش دیده به کودک مطرح نیست , منظور برخورد هایی به اندازه و کیفیت تکیه دادن و . . . است که همان ها نیز می تواند صدمه های خطرناکی را حادث شوند .
مشکلی که وجود دارد آنست که به علت افزایش سریع محبوبیت نژاد راتوایلر , بعضی از پرورش دهندگان غیر مسئول فقط به فکر سود خود هستند و اهمیتی به فاکتورهای دیگر نمی دهند و اهمیتی به خسارتی که به پرورش این نژاد وارد می کنند نمی دهند .

* آیا آنها با حیوانات خانگی دیگر خوب هستند ؟
زمانی که راتوایلری را از تولگی گرفته اید و با حیوانات خانگی دیگرتان آشنا می شود در حقیقت کمترین مشکلات را در آینده خواهید داشت . معرفی یک حیوان خانگی زمانی که راتوایلرتان بالغ شده است باید با مراقبت و به آرامی انجام گیرد . هر سگی از میزان خشونت متفاوتی برخوردار است که از سنین کودکی این تحمل پذیری را با آموزش ها و برخورد های لازم می توان افزایش داد , همچنین خشونت آنها از جنسیت آنها نیز متاثر است .
در ضمن راتوایلرها از هوش بسیار بالایی برخوردارند و همچنین کاملا قابل تربیت هستند و با استعدادشان در یادگیری
قادر به یادگیری قبول هر حیوان خانگی دیگری هستند و با آموزش لازم , با آن حیوان دیگر , رفتاری مسالمت آمیز خواهند داشت .

* چه آموزشهایی را نیاز دارند ؟
راتوایلرها توانایی بالا بردن قابلیت های خود را دارند و غالبا زمانی که وظیفه ای را به همراه صاحب خود انجام می دهند این توانایی ها شکوفا و کاملا دیده می شوند , گرچه بعضی مواقع استثنا نیز وجود دارد . برقراری کنترل بر روی حیوانتان و آموزش اطاعت پذیری آن , بسیار مهم است . تربیت کننده ی سگ شما می بایست بتواند شما را راهنمایی کند برای انتخاب کلاس و آموزشهای مورد نظر و احتیاجتان , اگرچه نباید تربیت کننده ی سگ اتان بسیار خشن باشد , صرف نظر از اینکه چقدر آن مربی مورد تایید بقیه است , آن تربیت کننده ی مناسبی برای تربیت راتوایلر نخواهد بود . راتوایلرها اغلب می توانند با استفاده از کنترل و حداکثر با تذکر و تنبیه شفاهی به این آموزشها دست می یابند در حالی که گاهی مربیان خشن از برخورد های فیزیکی قوی ای در آموزشهای خود بهره می برند که این نوع تربیت به هیچ عنوان توصیه نمی شود . به طور کلی زنان در آموزش اطاعت پذیری سگ بسیار موفق هستند . تسلط فیزیکی بطور کلی کم اهمیت تر از روشهای آموزشی حساس , صبوری فرد آموزش دهنده و متدهای مثبت و قطعی آموزشی هست . صبر در آموزش راتوایلر بسیار فاکتور مهمی است .

* آنها در مورد بر قراری نظم و انضباط چگونه اند ؟
راتوایلرها سگهای حساس , باهوش و وفادار هستند . بعضی اوقات آنها لجوج می شوند و به توجه بیشتری نیاز دارند . لازم به ذکر است که برقراری انضباط باید محکم و مستمر باشد و البته بدون خشونت ! استفاده از کلمه های خشن به علت آنکه واضح ترند برای مواقع خاص و ویژه ای برای اصلاح موردی لازم است . مالک راتوایلر نباید ترسو و یا فردی بسیار مشغول باشد بطوریکه نتواند نظارتی بر روی سگ خود داشته باشد و یا زمان کافی برای تثبیت آموزش ها و اصلاح رفتارهای اشتباه را نداشته باشد . باید مجددا یادآوری کنم لجاجت آنها گاهی به وقوع برخورد و حادثه ای منجر می شود که لازم است صاحب راتوایلر از اطلاعات کافی برخوردار باشد و حتما راتوایلرش آموزشهای لازم را دیده باشد .

* آیا آنها به تمرینات زیادی نیاز دارند ؟
راتوایلرها جز دسته ی سگهای کاری هستند . آنها به طور کلی با نشستن جایی در طول روز خوشحال و راضی نیستند . یک حیاط بزرگ با فنس یا نرده برای آنان ایده آل است , اما راتوایلرها را می توان با موفقیت در آپارتمان نیز نگهداری کرد . حیاط به یک سگ یا توله سگ جوان کمک می کند تا خستگی روزانه ی خود را کاهش دهد و همچنین ورزش روزانه ی خود را نیز داشته باشد , همچنین به علت مصرف شدن انرژی سگ در جهت صحیح , به نوبه ی خود می تواند از رفتارهای مخرب آن نیز جلوگیری کند , البته می بایست حواس صاحبش به طور کلی در زمانی که در حیاط مشغول است , به آن باشد که اگر بر خلاف آموزشی که داده شده کاری را انجام داد به اصلاح آن بپردازد تا از آنکه اشتباهش برایش عادت شود جلوگیری کند . اگر فضای کافی ندارد , می بایست مالک راتوایلر خود را متعهد بداند تا ورزش , پیاده روی , جنب و جوش روزانه مورد نیاز سگ خود را انجام دهد , اگر این تعهد یا این امکان وجود ندارد بهتر است در مورد سگهایی با جثه ی کوچکتر تحقیق کند . تعهد از مهم ترین ملزومات صاحب سگ است . لازم به ذکر است که وقت گذاشتن زمان با سگ در آموزش , تربیت در رابطه بین صاحب و سگ بسیار موثر است . راتوایلر حداقل باید دو مرتبه پیاده روی ۲۰ - ۳۰ دقیقه ای در طول روز داشته باشد , بطور کلی زمان پیاده روی لازم در طول روز حداقل ۴۵ دقیقه است , ورزش کافی برای حفظ سلامتی و تناسب اندام راتوایلر امری ضروری است , چون آنها بدون ورزش مناسب و کافی تمایل زیادی به افزایش وزن دارند . اگر در منزل ترید میل باشد , ایده آل است و دستگاه ورزشی مناسبی برای راتوایلر و سگهای بزرگ و پر انرژی دیگر است .

* آیا آنها پر سر و صدا هستند ؟
راتوایلرها زمانی که فردی به ملک صاحبش وارد شود و بعضی اوقات زمانی نیز که حیوان یا پرنده ای در حیاط باشد پارس می کند , اما به طور کلی راتوایلرها بدون دلیل پارس نمی کنند مگر زمانی که واقعا لازم باشد .

* کدام جنسیت , نر یا ماده مناسب است ؟
افکار و نظرات عمومی مردم و پرورش دهندگان در این مورد متفاوت است , اغلب پرورش دهندگان بطور کلی برای صاحبانی که اولین بار راتوایلر و یا سگ های گارد را خواهند داشت , ماده را توصیه می کنند , منظور از اولین بار , اولین بار سگ نیست , برای اولین بار داشتن سگ های گارد است . ماده ها از نظر جسمی کوچکترند و آنها معتقدند که برای کنترل ساده ترند و تا حدودی مهربان تر از نرها هستند , نرها قوی تر و البته مسلط ترند و به همین دلیل معتقدند که تا حدودی سخت تر از جنس ماده آموزش کنترل را می پذیرند .


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.org/p31