پانسمان کردن گربه
کد مطلب : 188
تاریخ : سه شنبه 20 ارديبهشت 1390 - 05:11
پانسمان کردن گربه
 
پانسمان به منظور جلوگیری از خونریزی، پاکیزه نگه داشتن محل زخم، کنار هم نگه داشتن لبه ی زخم و محافظت از محل آسیب استفاده می شود و همچنین گربه را از خاراندن و لیس زدن بیش از حد محل زخم بازمی دارد.
پانسمان نباید خیلی محکم باشد چون ممکن است گردش خون یا تنفس گربه به خطر بیفتد.

 

اگر زخم هنگام پانسمان تمیز نباشد امکان بروز عفونت در حال گسترش وجود دارد ، پس زخم را قبل از پانسمان کاملا تمیز کنید.

پانسمان فشاری هر نوع پانسمانیست که با فشار انجام شود، شما می توانید باند را با دست محکم بگیرید یا اینکه آن را در محل گره بزنید. باند کمکی هم نوعی پانسمان فشاری است که البته محدود به بریدگی و زخم های نسبتا کوچک می شود.

برخی از صاحبان گربه ها پانسمان را برای مدت طولانی عوض نمی کنند در صورتی که پانسمان هر روز یا هر دو روز و هر بار که پانسمان خیس می شود نیاز به تعویض دارد، پوست نیاز به تنفس دارد و همچنین باید اطمینان حاصل کرد زخم عفونت نکرده –آنقدر صبر نکنید تا بوی عفونت را احساس کنید - برای باز کردن بدون درد پانسمان می توان به مدت 5 دقیقه از لاک پاک کن، روی چسبها استفاده کرد که باعث می شود چسبندگی از بین رفته و پوست و موی گربه آزاد شود.
هرگز به گربه ی آسیب دیده و پانسمان شده اجازه ی خروج از منزل را ندهید.

لوازم ضروری جعبه ی کمک های اولیه:

-گاز استریل به عرض یک اینچ

-پد (می توان هم از رول پنبه ای و هم نوار پارچه ای استفاده کرد ) به عرض یک اینچ

پانسمان دست و پا یا دم:

برای پانسمان دست و پا یا دم گربه ابتدا محل زخم را با گاز استریل و بعد با باند یا پارچه تمیز یا دستمال بپوشانید، به صورت مارپیچی حرکت کنید و در انتهای آن تعدادی چسب به شکل ضربدری بزنید.

از روی پنجه (یا سر دم) شروع کنید، باندهای روی هم را بر روی لایه اول به شکلی مطمئن با چسب بپوشانید و در دو انتها قسمتی از موها را هم با چسب بگیرید که پانسمان نلغزد.
برای جلوگیری از تورم در قسمت پایین پا ، پنجه و یا سر دم، پانسمان باید تمام اندام را بپوشاند .

پانسمان سینه یا شکم:

گاز استریل را روی محل زخم بگذارید. باند چند سر، با ایجاد نوار هایی به شکل برشهای طولی به عرض یک اینچ در دو انتهای یک تکه پارچه تمیز مستطیلی بزرگ تهیه می شود به طوری که طول برشها برابر یک سوم کل طول پارچه باشد ، این باند کاملا اطراف قفسه ی سینه و شکم را خواهد گرفت و نوارها بر پشت گربه ی شما گره می خورد.

پانسمان سر:

برای پانسمان سر ابتدا باید روی گوشها را که در دو طرف سر واقع شده تا نمایید، در صورتی که گوشهای گربه آسیب دیده شما باید سر را با گوشها به طور کامل پانسمان کنید. چشمهای گربه را کاملا باز بگذارید. فاصله ی انتهای پانسمان تا گردن گربه حداقل باید یک انگشت باشد تا گربه به راحتی بتواند سرش را به اطراف و بالا و پایین حرکت دهد.

شما به عنوان یک صاحب مسئول باید روش پانسمان کردن گربه را به طور کامل بلد باشید. یک پانسمان مناسب برای بهبود زخم بسیار اهمیت دارد. شما می توانید با مراجعه به یک کتاب دامپزشکی معتبر اطلاعات کامل را در این زمینه کسب کنید.


مترجم: کورش کامیاب ( با تشکر از دوست عزیزم مونا ربیعی )
منبع: سایت petcaregt.com


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.org/p188