پاسخ به سوالاتی در خصوص دست آموز کردن و تمرین کردن با خزنده خانگی
کد مطلب : 105
تاریخ : چهارشنبه 3 فروردين 1390 - 07:16
    
مقدمه

در اینجا به سوالاتی پاسخ داده میشود که غالبا در خصوص دست آموز کردن خزندگان، میزان هوش آنها در این پروسه و توانایی گونه های مختلف در نزدیک شدن به این هدف مطرح است. مسلما تمام سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید در این مبحث گنجانده نشده است اما تلاش بر این بوده که به سوالات اساسی و متداول پاسخ داده شود. در ضمن نویسنده این متن در خصوص وارد نبودن هیچ اشکالی به این پاسخ ها ادعایی ندارد و مسلما میتوان در این خصوص از تجربه شما خوانندگان عزیز نیز استفاده کرد.ادامه دارد ...مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : anapsid.org


بخش دوم
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
آیا خزندگان میتوانند دست آموز شوند؟

پاسخ کوتاه به این سوال به صورت کلی این است : بله.

البته پاسخ در خصوص برخی از خزندگان منفی است. خزندگان در واقع به خاطر آرام شدن رفتارشان تکثیر نمیشوند، گرچه گونه هایی مانند مارهای کورن در صورتی که در اسارت تکثیر شده باشند بسیار دست آموز تر از گونه های اسیر شده از طبیعت خواهند بود.


برخی از گونه ها و نیز برخی از خزندگان خاص (از هر گونه ای) بسیار علاقه مند به لمس شدن و در کنار کسی بودن هستند. برخی دیگر (گونه یا فرد) به هیچ عنوان خجالتی نیستند اما هرگز غذایشان را از دستان شما نخواهند گرفت و به شما اجازه لمس کردنشان را نخواهند داد. برخی دیگر (گونه یا فرد) فقط در حالتی که غذا در بین باشد لمس شدن را تحمل میکنند و در غیر این صورت از لمس شدن متنفر هستند. برخی فرار میکنند، برخی گاز میگیرند و ... و البته برخی از آنها واقعا دست آموز شده و از اینکه شما گردن آنها را بخارانید لذت میبرند.

زمانی که شما اقدام به خرید یک خزنده میکنید، اگر میخواهید حیوان خانگی دست آموزی داشته باشید خزنده ای را انتخاب کنید که آرام و رام باشد. در غیر این صورت باید خود را آماده کنید تا زمانی زیادی را صرف دست آموز کردن خزنده خود کنید که بعد از این دوره نیز تضمینی در موفقیت شما در این زمینه وجود نخواهد داشت. بنابراین بهترین گزینه این است که به دنبال حیوانات چالش برانگیز نروید.

 برخی از خزندگان در زمان تولد بسیار خوش اخلاق هستند اما در زمان بلوغ خصوصیات اخلاقی خوبی در برخورد با انسان ها ندارند. پیتون های شطرنجی (Reticulated Python) در این خصوص شهرت عجیبی دارند. بعضی از مردم عنوان میکنند که پیتون شطرنجی آنها دست آموز و رام است که البته این امر میتواند به دلیل این باشد که در سنین بالا، کمتر لمس شده و در دست گرفته شده اند.

برخی گونه ها، بدون توجه به اینکه چقدر دست آموز و رام هستند میتوانند در زمانی که اندازه بزرگی پیدا میکنند بسیار خطرناک شوند. آنها زمانی که بترسند یا عصبانی شوند میتوانند به راحتی به شما آسیب بزنند. برخی از آنها اگر شما را به غذا اشتباه بگیرند حتی میتوانند شما را به سادگی بکشند.

مهم نیست که خزنده خانگی شما چقدر دست آموز باشد، شما باید همواره انتظار داشته باشید که اگر این حیوان بترسد و یا عصبانی شوند شما را گاز بگیرند. برای لمس کردن خزندگانی که گاز میگیرند میتوانید از انبر و یا دستکش استفاده کنید.
آیا خزندگان به لمس شدن علاقه دارند؟

برخی از آنها بله، و برخی از آنها خیر. من بوآهایی را میشناسم که علاقه زیادی به لمس شدن، حتی از ناحیه سر و گردن دارند و از این کار لذت زیادی میبرند. کلید این شناخت در این نکته نهفته است : بسیاری از خزندگان در طبیعت خود علاقه ای به لمس شدن ندارند. اما برخی از آنها زمانی که برای اولین بار لمس شوند به این اتفاق علاقه مند میشوند.


برخی از مارها عاشق این هستند که در محیطی گرم و تاریک مانند زیر لباس و پیراهن شما قرار بگیرند. اگر تصور شما از لمس کردن خزنده خانگی این است که حیوان خانگی تان را در هنگام کتاب خواندن در دست گرفته یا او را در زیر لباس خود پنهان کنید، بنابراین مارها میتوانند گزینه مناسبی برای شما باشند.


لاک پشت ها برخلاف مارها (نه همه مارها) علاقه چندانی به آغوش گرم ندارند ولی برخی از آنها به خاراندن قسمت زیرین شکمشان علاقه زیادی نشان میدهند. من برای مدتی، شانس نگهداری از چند بچه لاک پشت «گالاپاگوس» را داشتم. آنها علاقه زیادی به این نشان میدادند که گردن و قسمت زیر دهانشان خارانده شود.
 
از کجا بفهمیم که خزنده ما مایل به لمس شدن و در دست بودن است؟
حیوان خانگی شما تمایل به در لمس شدن دارد اگر :


در صورتی که حق انتخاب داشته باشد، تصمیم به فرار نگیرد.


سعی در لمس نشدن توسط شما نداشته باشد.


در دستان شما به خواب رود.


اگر شما بایستید، در کنار شما بایستد.


در هنگام دیدن شما کاملا طبیعی و آرام به نظر برسد.


صدای هیس هیس ندهد و شما را گاز نگیرد.
مارها چقدر باهوش هستند؟

مارهای هوش بالایی ندارند. درواقع معمولا مارها حیواناتی را میخورند که به مراتب باهوش تر از خودشان هستند. البته آنها به مرور و بر اثر تجربه با مواردی آشنا میشوند. به عنوان مثال اگر شما همیشه درپوش محفظه محل زندگی مار را برداشته و غذا را برای او بیندازید، او می آموزد که به محض باز شدن درپوش، اولین شی را که وارد محفظه میشود گاز بگیرد، که این شی میتواند دست شما باشد.
لاک پشت ها چقدر باهوش هستند؟

آنها بسیار باهوش تر از مارها هستند. لاک پشت ها میتوانند بسیاری از موارد کوچک و روزمره را در صورتی که زمان کافی برای آموزش آنها صرف شود و از خوراکی به عنوان جایزه استفاده شود یاد بگیرند.

لاک پشت ها معمولا به مواردی عادت میکنند و تمایلی به تغییر این عادات خود ندارند. اگر محیط زندگی آنها شکل ثابتی داشته باشد میتوانند به سادگی محل مخصوص غذا و قسمت های گرم و خنک را بشناسند. آنها میتوانند ظرف غذا، محل مخصوص دفع (در صورتی که از یک دستمال برای این قسمت استفاده کنید) و منبع خوراکی های خوشمزه را پیدا کنند. درنهایت آنها میتوانند در اتاق و یا در محوطه حیاط منزل به دنبال شما بدوند تا شما سر آنها را بخارانید یا به آنها خوراکی بدهید.

یکی از دوستان من لاک پشتی داشت که صاحبش به او یاد داده بود هر زمان که گرسنه شد از یخچال بالا برود و هر زمان که نیاز به حمام کردن داشت به حمام رفته و وارد وان حمام شود.

لاک پشت های آبی من میدانند که غذای آنها از آشپزخانه می آید و هر زمان که گرسنه میشوند به سمت قسمتی از محفظه که نزدیک به آشپزخانه است شنا میکنند. من معتقدم که برخی از لاک پشت ها مفهوم بازی و تفریح را درک میکنند و به شکل واضحی به این کار تمایل نشان میدهند. (تا به حال هرگز با لاک پشت گوش قرمز خود شنا کرده اید؟) یکی از لاک پشت های من به اسم «هنری» شلنگ آب دادن به گیاهان را پیدا کرده بود و حتی زمانی که آبی از آن در حال خروج نبود باز هم برای خوردن آب به سراغ آن میرفت.سوسمارها چقدر باهوش هستند؟

هوش سوسمارها به گونه و نژاد آنها بستگی دارد. «انول» ها (Anole) و بیشتر «گکو» ها (Gecko) به هیچ وجه حیوانات باهوشی نیستند. سوسمارهای دیگر نظیر «ایگوانا» ها (Iguana) حیوانات نسبتا باهوش هستند و گونه هایی نظیر «مانیتور» ها (Monitor) بسیار هوشمند هستند. حتی برخی از مانیتورها از نظر هوش با طوطی های «پاراکیت» (Parakeet) مقایسه میشوند.

ایگوانا حیوانات نسبتا باهوشی به شمار میروند. «دی وسیولی» (de Vosjoli) در کتاب Green Iguana Manual خاطره ای را از یک خزنده شناس مطرح کرده است بر این اساس که یک ایگوانا در یک باغ وحش، با دم خود به درخت ضربه زده تا دو عدد میوه از درخت بر روی زمین بیفتد. سپس ایگوانای دیگری به سرعت دو عدد میوه را برداشته و میخورد. در واکنش به این عمل،ایگوانای اول پای ایگوانای دوم را گاز میگیرد و ایگوانای دم پا به فرار میگذارد. این اتفاق در واقع هوشمندانه ترین اتفاقی است که از ایگواناها مشاهده شده است.

ایگواناها میتوانند تجربه بیاندوزند و روابط ساده بین برخی موارد را درک کنند. این کار زمان نسبتا زیادی طلب میکند و نیاز به تمرین زیادی دارد. (همیشه از یک مکان خاص برای این تمرین های ایگوانا استفاده کنید و نهایتا پس از اتمام آموزش، این محل را تغییر دهید.)
آیا خزندگان اشخاص را تشخیص میدهند؟

گاهی اوقات بله، ولی نمیتوان این موضوع را به همه خزندگان تعمیم داد. لاک پشت ها در شناختن افراد، معروف هستند. برخی از مارها صاحبان خود را میشناسند و لمس شدن توسط برخی افراد را به برخی دیگر تشخیص میدهند.

مانیتورهای نیل (Nile Monitor) که در قسمت هایی از آفریقا یافت میشوند میتوانند افرادی را که به آنها غذا میدهند تشخیص دهند.
اگر گاز گرفته شدم چه کنم؟ درد زیادی خواهد داشت؟

بسته به اندازه خزنده و دندان های او، میتواند منجر به ایجاد زخم، خونریزی و یا پارگی شدید شود.


همه ما پیش از این گاز گرفته شده ایم. زخم را ضد عفونی کنید و در صورت نیاز بخیه بزنید. مسئله را بزرگ جلوه ندهید (خصوصا نزد دکتر خود) زیرا منجر به برخورد قانونی با حیوان خانگی شما خواهد شد. (به دلیل آسیب زدن به یک فرد) (همانطور که نباید در خصوص خراش هایی که از سگ ها و گربه ها به وجود می آید تا پیش از ایجاد مشکلات جدی، به مراجع قانونی مراجعه کنید.)

در هنگام گاز گرفته شدن، هرگز کسی را مقصر ندانید، حتی اگر این اتفاق توسط حیوان خانگی یک شخص دیگر ایجاد شده باشد. اگر گاز گرفته شده اید معمولا فقط خود شما مقصر هستید و نه هیچ شخص دیگری. هرگز در هنگام گاز گرفته شدن، (به غیر از مواقع واقعا ضروری) تقاضای نیروی کمکی نکنید زیرا مسلما میخواهید که حیوان شما به شرایط طبیعی بازگردد.

گاهی اوقات زمانی که ماری شما را گاز میگیرد دندان هایش را از دست میدهد. این یک قسمت از چرخه طبیعی در زندگی او است. اگر متوجه شدید که یکی (یا چند تا) از دندان های مار در پوست شما باقی مانده است باید با آن همانند یک تیغ گل و یا باریکه چوب برخورد کنید که البته غالبا این دندان ها ساده تر از یک براده چوب از دستان شما خارج میشوند و نرم تر هستند. خزندگان از نظر فیزیولوژیک، توانایی انتقال بیماری نظیر هاری را ندارند که این مورد میتواند یک برتری نسبت به سگ و گربه باشد.

گاز گرفتگی توسط اغلب لاک پشت ها معمولا شبیه به نیشگون گرفتن است و منجر به خونریزی نمیشود. لاک پشت های بزرگتر میتوانند گازهای محکمتر و کارسازتری بگیرند. خصوصا دست کودکان که دارای پوست نرم و ظریفی است باید در فاصله ایمنی از آنها نگاه داشته شود. (این فقط یک افسانه است که لاک پشت های گاز گیرنده (Snapping Turtle) میتوانند با یک گاز، پاهای یک شخص را قطع کنند.) قسمت دردناک گاز گرفتگی توسط لاک پشت، اغلب زمانی است که بخواهید حیوان را جدا کنید. لاک پشت ها به سختی به قسمتی که در دهان بگیرند میچسبند و در این کار مهارت خاصی دارند!ادامه دارد ...


خزنده من بسیار چموش است و به سرعت رم میکند. چگونه میتوانم او را رام کنم؟

با صبر و حوصله زیاد.

زمانی که خزنده شما مواردی نظیر راه رفتن شما در کنار محفظه، تعویض کردن ظرف آب، غذا، تمیز کردن محفظه و ... را تحمل کند میتوانید وارد مرحله ای شوید که به آرامی و با احترام او را بلند کنید. اگر به اندازه کافی به حیوان خانگی تان توجه کنید، متوجه خواهید شد که چه زمان هایی آرام و چه زمانی ناراحت است.

به آرامی شروع به کار و تمرین با خزنده خود کنید، چون مسلما نمیخواهید که از ابتدای تمرین، با او درگیر شوید! این کار را به این شکل شروع کنید که هر بار فقط چند دقیقه کوتاه او را بردارید و این کار را فقط چند بار در روز انجام دهید. در این مقطع فقط خزنده را از جای خود بردارید و سعی در نگاه داشتن و یا محکم گرفتن او نکنید. زمانی که خزنده سعی در فرار در هنگام برداشته شدن نکرد، میتوانید به تدریج و به آرامی او را از محفظه خارج کنید. ممکن است در این زمان، خزنده شما سعی در فرار از دستان شما کند، در مقابل شما باید سعی در به آرامی نگه داشتن حیوان و آرام کردن او داشته باشید، برای مدت چند ثانیه او را نگه داشته و سپس به جایگاه محل زندگی اش بازگردانید. این عمل به خزنده شما نشان خواهد داد که خارج شدن او توسط شما از محل زندگی اش، به هیچ عنوان به معنی خطر و احتمال خورده شدن نیست!من چگونه بدانم که حیوان خانگی ام من و کاری را که میکنم دوست دارد یا خیر؟

«هیپوتالاموس» (Hypothalamus) قسمتی از مغز است که بیشتر احساسات ما از آن قسمت می آید. خزندگان نیز این قسمت را دارند بنابراین احساسات دارند. از آنجا که آنها قادر به صحبت کردن نیستند ما نمیتوانیم احساس دقیق و درست آنها را بدانیم.

اساسی ترین احساسات شامل ترس (fear)، پرخاش (aggression) و لذت (pleasure) است. من تاکنون نشانه و یا گفتگویی در این خصوص که خزندگان دارای احساسات نیستند و احساسات خود را بروز نمیدهند مشاهده نکرده ام. آنها از چیزی که از آن بترسند اجتناب میکنند، به چیزی که آنها را عصبانی کند حمله میکنند و به دنبال چیزهایی هستند که از آنها لذت میبرند.

اگر شما محلی مناسب و راحت برای خزنده خود فراهم کنید و کارهایی را انجام دهید که خزنده شما از آن لذت ببرد، بنابراین این حیوان، نسبت به شما تمایل و علاقه نشان خواهد داد و تمایل به بودن در کنار شما خواهد داشت.در یک شکل کلی و صریح میتوان عدم تمایل خزنده به خود را به این شکل متوجه شوید : خزنده سعی در فرار از شما یا گاز گرفتن شما داشته باشد.

با وجود اینکه احساسات خزندگان بسیار پیچیده است اما در خصوص وجود احساس «دوست داشتن» میتوانم در لاک پشت ها صراحتا این مورد را تایید کنم اما در خصوص خزندگان دیگر نمیتوان با این قطعیت سخن گفت. لاک پشت ها توانایی تشخیص افراد را دارند و بعضی افراد را به برخی دیگر ترجیح میدهند. من متوجه شدم که یکی از مارهای خانگی ام برخی از دوستانم را به هیچ وجه دوست ندارد و من هرگز دلیل این احساس او را متوجه نشدم.

یکی از دوستان من، یک لاک پشت کاملا اجتماعی داشت. او عنوان میکرد زمانی که بر روی زمین نشسته و مشغول کتاب خواندن بود، لاک پشتش به او نزدیک میشد و از پاهایش بالا میرفت و حتی گاهی تا 15 دقیقه بر روی پاهای او مینشست.
چگونه میتوانم محل دفع را به خزنده ام یا بدهم؟

شما نمیتوانید چنین کاری انجام دهید. بیشتر خزندگان از برنامه ثابت روزانه ای پیروی میکنند که شامل مدفوع کردن (و گاهی پنهان کردن آن) است. تکه ای کاغذ در محلی که معمولا خزنده شما در آنجا عمل دفع را انجام میدهد قرار دهید که انجام این عمل غالبا مفید است.

البته در این زمینه، استثنائات و افسانه هایی نیز وجود دارد : به عنوان مثال مانیتورهای آبی میتوانند محل دفع خود را یاد بگیرند و گکوهای پلنگی معمولا فقط در یک محل خاص این عمل را انجام میدهند. بسیاری از خزندگان تمایل زیادی به پنهان کردن و محو کردن آثار مدفوع خود دارند.
توالی دست زدن به خزنده باید چگونه باشد؟ هر چند وقت یک بار میتوانم به خزنده ام دست بزنم؟

هرچه بیشتر خزنده تان را لمس کنید بهتر است، البته نه آنقدر زیاد که خزنده تان زمان کافی برای خوابیدن و غذا خوردن نداشته باشد. خصوصا خزنده های جدید باید به مدت چند روز و گاهی به مدت چند هفته تنها باشند تا بتوانند با وضعیت تازه آشنا شده و از نظر برنامه خواب و غذا به روال عادی نزدیک شوند. روزی دو بار لمس شدن به مدت کوتاه میتواند گزینه خوبی باشد. به رفتار خزنده خود دقت کنید، اگر مضطرب به نظر میرسد زمان در دست گرفتن او را کاهش دهید.

البته به خاطر داشته باشید که پروسه دست آموز شدن خزنده، در ابتدا برای او مقداری اضطراب به همراه خواهد داشت. پیش از شروع دست آموز کردن خزنده، مطمئن شوید که به خوبی غذا خورده و در جای خود ثابت شده است. در این زمان، چند روز آرام نبودن و در جای خود نبودن، برای او مضر نخواهد بود.

اگر من در نهایت یک خزنده آرام و دست آموز بخواهم، باید لزوما یک خزنده بدخلق و خجالتی خریداری کنم؟

خیر.
آیا مارها توانایی یادگیری شوخی را دارند؟

خیر. بله. شاید. یکی از خوانندگان مطالب من، مدعی بود زمانی که مارش را به آرامی لمس میکند (قلقلک میدهد) مار به سمت او می آید.
آیا لاک پشت ها توانایی یادگیری شوخی را دارند؟

بله. فقط باید از تصورات خود استفاده کنید و برای این کار زمان صرف کنید.
آیا سوسمارها توانایی یادگیری شوخی را دارند؟

درواقع خیر. بسیاری از آنها از دست شما غذا میگیرند یا در اطراف بدن شما لم داده و استراحت میکنند اما در واقع هیچ یک از این موارد به معنی شوخی و بازی نیست.
آیا میتوانم خزنده ام را به طور آزاد در حیاط منزل نگهداری کنم؟

خیر. خزندگان هر زمان که بخواهند می آیند و می روند. یک فنس مناسب میتواند در نگهداری از لاک پشت ها در حیاط منزل به شما کمک کند.
آیا میتوانم به خزنده ام قلاده بسته و او را برای گردش ببرم؟


برخی از خزندگان را میتوان برای چنین کاری آموزش داد. من مواردی از تربیت شدن ایگوانا و مانیتور صحرایی (Savannah Monitors) را در این خصوص شنیده ام. شما میتوانید از قلاده مخصوص گربه یا خرگوش برای این کار استفاده کنید.

لاک لاک پشت ها هرگز نباید برای قلاده زدن سوراخ شود! لاک پشت ها نه تنها مفهوم قلاده را درک نمیکنند بلکه سوراخ ایجاد شده میتواند حتی منجر به عفونت شود. همچنین لاک یک استخوان زنده در بدن لاک پشت است و سوراخ کردن آن به هیچ وجه برای لاک پشت ها خوشایند نیست.


چه خزندگانی به سادگی دست آموز میشوند؟

تذکر : بین تک تک خزندگان از یک گونه خاص، تفاوت های فردی وجود دارد. من دو عدد مار ذرت (کورن) دارم که یکی از آنها بسیار دست آموز و رام است و من میتوانم هرکاری که میخوام با او انجام بدهم، اما مار دیگر بسیار خجالتی بوده و از لمس شدن توسط من متنفر است، گرچه من را به خوبی تشخیص میدهد. همیشه استثنائاتی وجود دارند!


- مارهای کورن (ذرت) (Corn snakes) و بیشتر گونه های دیگر مارهای رات (rat snakes)


- شاه مارها (کینگ) (King Snakes)


- شیرمارها (میلک) (Milk Snakes)


- بوآی فشاردهنده (Boa constrictors)


- لاک پشت گوش قرمز (Red eared sliders)


- لاک پشت های گازگیرنده (Snapping turtles) (البته نمونه های بزرگ آنها میتوانند گازهای وحشتناکی بگیرند.)- ایگواناها (Iguanas)


- بال پیتون ها (Ball pythons)


- برخی از مانیتورها، مانند مانیتور صحرایی (Savannah Monitors) که البته زمان زیادی نیاز دارد.


- پیتون بارمس (Burmese Pythons) (البته آنها رشد زیادی میکنند و این نکته باعث میشود که در دست گرفتن آنها دشوار شود و یک پیتون بارمس بالغ میتواند به سادگی خطرات جدی برای یک انسان به وجود آورد. در مجموع پیتون های بارمس گزینه مناسبی به عنوان حیوان خانگی که در آغوش گرفته شوند نیستند!)


- گونه های آمریکایی لاک پشت های جعبه ای (box turtles)


چه خزندگانی معمولا خجالتی می مانند؟

تذکر : در این مورد هم تفاوت های فردی میتواند در میان خزندگانی از یک گونه یکسان وجود داشته باشد. بنابراین اگر شما یک بوآی درختی زمردی (Emerald Tree Boa) خوش اخلاق و دست آموز داشته باشید باید به شما تبریک گفت و من به شخصه به شما حسادت خواهم کرد! همواره استثنائاتی وجود دارد!


- مارهای تندرو (ریسر) (Racers)


- مارهای تاک (واین) (Vine Snakes)


- بیشتر سوسمارهای کوچک- پیتون های «دی آلبرت» (D`Albert pythons)


- توکای گکو (Tokay Geckos)


- باسیلیسک ها (Basilisks)

کدام خزندگان معمولا به حالت تهاجمی هستند؟- پیتون های سبز درختی (Green Tree Pythons)


- بوآهای درختی زمردی (Emerald Tree Boas) و سایر گونه های بوآهای درختی (بوآهای درختی دندان های بسیار بزرگی دارند!)


- آناکونداها (Anacondas) (به خصوص آناکوندای سبز)


- برخی مانیتورها، نظیر مانیتور نیل (Nile Monitor)


- پیتون های شطرنجی (Reticulated Pythons)، میتوانند بسیار بدخلق باشند، اما موارد زیادی از دست آموز شدن آنها گزارش شده است. در هر صورت به هیچ عنوان برای مبتدیان گزینه مناسبی نیستند.

نگهداری از کدام خزندگان به دلایل عمومی توصیه نمیشود؟


- هیولای گیلا (Gila Monsters) (سمی و در ضمن، غیر قانونی)


- مارهای زنگی (Rattle Snakes) (میتوانند بسیار دست آموز و رام شوند اما فقط یک گاز گرفتگی آنها برای کشتن یک انسان کافی است.)


- تمام مارهای سمی با دندان های نیش جلو (front-fanged venomous snake)


- کروکودیل ها (Crocodiles) و الیگیتورها (Alligators) (موارد زیادی از فرار کروکودیل ها از فنس و گرفتار شدن کودکان توسط آنها گزارش شده است.)


- اژدهای کومودو (Komodo Dragons)


- وزغ های شاخدار (Horned toads) (میتوانند دست آموز شوند اما اغلب از مورچه تغذیه میکنند.)
مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : anapsid.org
 

منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.org/p105