21 سوسمار جذاب و رنگارنگ در جهان
کد مطلب : 103
تاریخ : چهارشنبه 3 فروردين 1390 - 06:58
21 سوسمار جذاب و رنگارنگ در جهان
21. آگامای صخره ای پنینسولار (Psammophilus dorsalis) (Psammophilus dorsalis)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
آگامای صخره ای پنینسولار که در منطقه «گست» (Ghast) هند زندگی میکند دارای رنگی به شدت قرمز و سری بزرگ (به نسبت بدن) است. قسمت زیر بدن این سوسمار به رنگ زرد و گلوی آن به رنگ متمایل به خاکستری است. این حیوان معمولا بر روی سنگ ها و صخره ها آفتاب میگیرد و از حشرات تغذیه میکند. اندازه این خزندگان تا 34 سانتی متر میرسد. این حیوانات با نام «آگامای صخره ای جنوب هند» (South Indian Rock Agama) نیز شناخته میشوند.


20. سوسمار زمردی ایبرین (Iberian Emerald Lizard) (Lacerta schreiberi)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
این سوسمار که ظاهر بسیار خاص و جالبی دارد در مناطقی از کشورهای پرتغال و اسپانیا زندگی میکند و دارای رنگ روشنی است. آنها معمولا در جنگل ها و بیشه زارهای معتدل یافت میشوند. این حیوان که با نام «سوسمار سبز شرایبر» (Schreiber’s Green Lizard) نیز شناخته میشود به دلیل تخریب محیط طبیعی زندگی اش در معرض انقراض قرار دارد.ادامه دارد ...بخش دوم


 

19. سوسمار سندولد دم آبی (Blue-tailed Sandveld Lizard) (Nucras caesicaudata)

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
سوسمار سندولد دم آبی که در آفریقا زندگی میکند از نظر ظاهر و زیبایی، شباهت زیادی به سوسمار «مابویا 5 خط» (Five-Lined Mabuya) و «اسنکینک 5 خط آمریکایی» (American Five-Lined Skink) دارد. هر سه این سوسمارها دارای دمی به رنگ آبی و بدنی با پس زمینه زرد رنگ هستند. سوسمار سندولد دم آبی در خشک، شنی و مناطق صحرایی موزامبیک، آفریقای جنوبی و زیمبابوه یافت میشود.

18. مابویا پنج خط (Five-lined Mabuya) (Trachylepis quinquetaeniata)

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
«مابویای پنج خط» یکی از اسکینک های رنگارنگ آفریقایی است که شباهت زیادی به سوسمار سندولد دم آبی (Blue-tailed Sandveld Lizard) دارد. این حیوان را با نام های «مابویای رنگین کمانی» (Rainbow Mabuya) و «اسکینک رنگین کمانی» (Rainbow Skink) نیز میشناسند. دم آبی رنگ و 5 خط بر روی بدن این خزنده، نام آن را به طور کامل توجیه میکند.

 

بخش سوم


 

17. آفتاب پرست معمولی (Common Chameleon) (Chamaeleo chamaeleon)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.آفتاب پرست معمولی یک خزنده رنگارنگ اروپایی است که در یونان، مالت، ترکیه، اسپانیا، پرتغال و قبرس یافت میشود. این حیوان را در مناطقی از شمال آفریقا و غرب آسیا نیز میتوان مشاهده کرد.

16. مارمولک روز فعال مزین (Ornate Day Gecko) (Phelsuma inexpectata)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.گکوی روز فعال مزین یکی از سوسمارهای رنگارنگ بومی جزیره «ریونیون» (Reunion Island) است. این موجود یکی از کوچکترین گکوها است که نهایتا تا 12 سانتی متر رشد کرده و از حشرات و شهد گیاهان تغذیه میکند. رنگ سبز تیره بدن و سه خط که از قسمت گردن تا پوزه این حیوان کشیده شده است از مشخصات بارز آن است.ادامه دارد ...
بخش چهارم 

15. توکای گکو (Tokay Gecko) (Gekko gecko)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.توکای گکو نوعی گکوی خال دار شبیه به گکوی پلنگی است. این گکو را میتوان در فیلیپین و چند کشور دیگر جنوب شرقی آسیا مشاهده کرد. این خزنده تا 40 سانتی متر رشد کرده و به طور خاص، بومی منطقه «توکو» (Tuko) در فیلیپین است. آنها شب فعال بوده و بیشتر زمان خود را بر روی درختان سپری میکنند. محل زندگی این حیوان درختان جنگل های بارانی و صخره هاست و غذای اصلی آن را هزارپایان و عقرب ها تشکیل میدهند.

14. گکوی پلنگی (Leopard Gecko) (Eublepharis macularius)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.گکوهای پلنگی یکی از انواع گکوها هستند که در مناطق مرکزی جنوب آسیا زندگی میکنند و ساکن صحرا و حیوانی نسبتا زمینی است. این سوسمارهای شب فعال در افغانستان، هند و پاکستان یافت میشوند. گکوهای پلنگی یکی از گونه های خاص گکو هستند زیرا از معدود گکوهایی هستند که دارای پلک چشم هستند. این خزندگان زیبا و جذاب، یکی از محبوب ترین پت ها به شمار میروند.

 

بخش پنجم 


13. سوسمار کوهستانی موز شکاف (Banana Split Mountain Lizard) (Japalura splendida)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.«سوسمار کوهستانی موز شکاف» یکی از خزندگان رنگارنگ و منحصر به فرد ساکن چین و تبت است که محبوبیت زیادی به عنوان حیوان خانگی دارد. به عنوان حیوان خانگی، این حیوان نیاز به محیطی گرم و مرطوب دارد و مخلوقی کنجکاو و فعال است. تغذیه این سوسمارها از کرم های خوراکی (Mealworms)، جیرجیرک ها (Crickets) و کرم های روغنی (Waxworms) است. رابطه آنها با انسان ها نسبتا خوب است اما هرگز اصرار به در دست گرفتن آنها نکنید. این حیوان را با نام مختلفی از جمله «اژدهای درختی جاپالورا» (Japalura Tree Dragon)، «آگامای اژدها» (Dragon Agama)، «اژدهای آبی چین» (Chinese Tree Dragon) و «اژدهای درختی نئون» (Neon Tree Dragon) نیز میشناسند.


12. آفتاب پرست رنگارنگ (Colorful Chameleon) (Fucifer minor)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.آفتاب پرست های «فورسیفر مینور» (Fucifer minor) یکی از انواع دارای بیشترین تنوع رنگی در بین تمام آفتاب پرست ها به شمار میرود که ساکن جزیره ماداگاسکار است. آنها متعلق به خانواده Chamaeleonidae هستند. این خزندگان زیبا و رنگارنگ به دلیل تخریب زیستگاه طبیعی شان در معرض انقراض قرار دارند.
 
بخش ششم 

11. مارمولک واق واقو (Barking Gecko) (Underwoodisaurus milii)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
این حیوان دارای ظاهری جذاب و منحصر به فرد و صدایی شبیه به پارس کردن است. این گکوها با نام «گکوی دم کلفت» (Thick-tailed Gecko) نیز شناخته میشوند که این نام به دلیل داشتن دم گوشتالو و فربه آنهاست. رنگ بدن این گکوها قهوه ای متمایل به قرمز با نوارهای سفید و زرد رنگ است و قسمت زیرین بدن آنها کمرنگ تر و رنگ پریده تر از قسمت بالایی بدن آنهاست. این گکوها که در کشور استرالیا یافت میشوند نهایتا تا 9.5 سانتی متر رشد میکنند.

10. سوسمار سبز اروپایی (European Green Lizard) (Lacerta viridis)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
سوسمار سبز اروپایی یکی دیگر از سوسمارهای رنگارنگ است که تا 40 سانتی متر رشد کرده که البته این طول بدون در نظر گرفتن دم است و جالب اینجاست که طول دم این خزنده، میتواند تا دو برابر طول بدن آن باشد. آنها از حشرات، سوسمارهای دیگر و موش ها تغذیه میکنند.

 

بخش هفتم


 

9. سوسمار باغی مشرقی (Oriental Garden Lizard) (Calotes versicolor)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.سوسمار باغی مشرقی یکی از گونه های منحصر به فرد خزندگان است که در فصل جفتگیری، تغییر رنگ میدهد. قسمت گلوی حیوان نر در این فصل به رنگ قرمز روشن در می آید. این آگاما به قسمت های مختلفی از جهان راه یافته است. در هندوستان این حیوان را بیشتر با نام «مارمولک باغچه ای هندی» (Indian Garden Lizard) میشناسند. از نام های دیگر این حیوان میتوان به «سوسمار باغی شرقی» (Eastern Garden Lizard) و «سوسمار تعویض پذیر» (Changeable Lizard) اشاره کرد.
8. مارمولک کوتوله (Dwarf Gecko) (Gonatodes concinnatus)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.این نوع از گکوهای کوتوله را میتوان در قاره آمریکا یافت. عکس بالا در کشور کلمبیا گرفته شده است. گونه «گوناتودس» (Gonatodes) معمولا به نام گکوهای کوتوله شناخته میشوند و در کاراییب، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی قابل مشاهده هستند.
 

 

بخش هشتم 

7. آفتاب پرست دو شاخ (Two-horned Chameleon) (Kinyongia multituberculata)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.این آفتاب پرست ها که ظاهری بسیار خاص و جذاب و رنگ سبز روشنی دارند بومی کوهستان های «اوسامبرا» (Usambara) در کشور تازانیا هستند. بیشترین رکورد ثبت شده از طول بدن این گونه از آفتاب پرست ها 17.8 سانتی متر است.
6. آفتاب پرست پلنگی (Panther Chameleon) (Furcifer pardalis)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.آفتاب پرست های پلنگی از رنگارنگ ترین آفتاب پرست های جهان هستند که در جنگل های استوایی ماداگاسکار زندگی میکنند. آفتاب پرست پلنگی نر دارای درخشش رنگی الماس گونه فوق العاده و خیره کننده ای بوده و بزرگتر از جنس ماده است. طول بدن آفتاب پرست پلنگی نر گاهی به 45 سانتی متر نیز میرسد. با توجه به تغییر رنگ شگفت انگیزی که در این خزندگان صورت میگیرد آنها به یکی از گزینه های ایده آل به عنوان حیوان خانگی تبدیل شده اند. نکته ای که در نگهداری از این حیوانات اهمیت دارد این است که باید نیازهای او به شکل دقیق برآورده شده و شرایط ایده آل از نظر محیط زندگی و تغذیه برایش فراهم شود.


بخش نهم 

5. سوسمار جنگلی هندوچین (Indo-Chinese Forest Lizard) (Calotes mystaceus)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.«سوسمار جنگلی هندوچین» یکی از سوسمارهای آگامای بومی جنوب شرق آسیاست که بدنی با رنگ غالب آبی دارد. این سوسمارهای زیبا که لب هایی با رنگ زرد دارند با نام «سوسمار کاکل آبی» (Blue-crested Lizard) نیز شناخته میشوند.

4. مارمولک روز فعال طلایی (Gold Day Dust Gecko) (Phelsuma laticauda laticauda)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.


مارمولک روز فعال طلایی یکی دیگر از سوسمارهای رنگارنگ بومی جزیره ماداسگار (Madagascar) و کوموروس (Comoros) است که از حشرات و شهد گیاهان تغذیه میکند. این خزنده کوچک تا 9 سانتی متر رشد میکند و دارای رنگ سبز روشن یا سبز مایل به زرد یا آبی هستند. قسمت گردن و کمر این خزنده به شکلی است که به نظر میرسد گرد زرد رنگی بر روی آن پاشیده شده است. قسمت پلک بالایی، پاها و پنجه های این مارمولک به رنگ آبی است.
 
. آگامای رنگین کمانی (Rainbow Agama) (Agama agama)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.آگاماهای رنگین کمانی همانطور که از نامشان پیداست یکی از سوسمارهای رنگارنگ هستند که در بیابان «ساهارا» (Sahara) در آفریقا یافت میشوند. این سوسمارها معمولا در زمان اوج گرمای روز مشاهده میشوند. نرها در طول فصل جفتگیری بهش کل مبهوت کننده ای رنگارنگ و زیبا میشوند. سر، گردن و دم آنها در طول این مدت به رنگ نارنجی و بدن آنها به رنگ آبی تیره در می آید. این خزندگان از حشرات تغذیه میکنند و با نام های «آگامای کله سرخ» (Red-headed Agama) و «آگامای معمولی» (Common Agama) هم شناخته میشوند.


2. مارمولک کاکل دار (Crested Gecko) (Rhacodactylus ciliatus)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.گمان میرفت که این مارمولک ها که ظاهر بسیار جالب و منحصر به فردی دارند منقرض شده اند تا اینکه در سال 1994 بار دیگر مشخص شد که هنوز هم این گکوها زنده هستند. ظاهر عجیب و غریب آنها به شکلی است که به عنوان مثال قسمت بالایی چشم این خزندگان شبیه به مژه به نظر میرسد. شکل گوه مانندی که در قسمت سر این گکوها وجود دارد از چشم آنها شروع شده و تا دم آنها ادامه دارد. نکته جالب دیگری که در ظاهر این خزنده دیده میشود این است که پنجه ها و قسمت نوک دم آن با مو پوشیده شده است.

مارمولک های کاکل دار را میتوان در رنگ های مختلفی از جمله خاکستری، قرمز، قهوه ای و زرد با سایه های متفاوت مشاهده کرد. در طول شب، رنگ بدن این مارمولک ها به وضوح روشن تر میشود. نام متداول زیادی برای این گکوها وجود دارد که از آن جمله میتوان به «گکوی مژه دار» (Eyelash Gecko)، «گکوی غول پیکر گوچنوت» (Guichenot’s Giant Gecko) و «گکوی کاکل دار نیوکالدونین» (New Caledonian Crested Gecko) اشاره کرد.


ادامه دارد ...
بخش یازدهم


 

1. اسکینک پنج خط (Five-lined Skink) (Eumeces fasciatus)


Resigzed Image Click this bar to view the full image.اسکینک پنج خط آمریکایی بومی ایالات متحده است. این سوسمارها در سنین کمتر به نام «اسکینک دم آبی» (Blue-tailed Skink) و در سن بلوغ معمولا با نام «اسکینک کله سرخ» (Red-headed Skink) شناخته میشوند. این خزنده از روی رنگ آبی دم و داشتن پنج خط بر روی بدن، قابل تشخیص است.مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : factoidz.com

منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.org/p103