کلید اصلی موفقیت "تنوع" است. چندین اسباب بازی متنوع را در دسته های مختلف در اختیار داشته باشید تا مطمئن شوید که با استفاده از آنها نیازهای جسمی و روانی پرندگان خانگی شما فراهم شده و با به کار گیری هفته به هفته ی هر کدام از آنها باعث تحریک حس کنجکاوی پرنده و جلوگیری از خستگی او شوید.

معرفی انواع اسباب بازیهای مناسب پرندگان (ترجمه)

 

گروه های مهم و کلیدی اسباب بازیها عبارتند از:


اسباب بازی های کاوُشی:

توصیه ی مهمی که همیشه توسط کارشناسان حرفه ای صورت میگیرد این است که یک مکان در خارج از محل زندگی پرنده (قفس) در نظر بگیرید و خوراکی ها را در آنجا مخفی کنید، تا پرنده همانند زمانی که در طبیعت به دنبال غذا به مکان های مختلف پرواز میکند، برای پیدا کردن غذاها به کاوش و جستجو بپردازد [و با این کار سر گرم شود]. نمونه هایی از اسباب بازیهای مناسب برای پنهان کردن غذا در پت شاپها موجود است. این نوع اسباب بازیهای کاوشی باید در قسمت ها و سطوح مختلف قفس و یا خارج قفس قرار داده شود تا پرنده به فعالیت و اکتشاف تحریک گردد.


اسباب بازی برای طوطی های مبتلا به وسواس و پرکنی / اسباب بازیهای کوتاه کننده ی منقار و ناخن و اسباب بازیهای مخصوص تکه تکه کردن و جستجوی وسایل غیر خوراکی:

خستگی و استرس در پرندگانی که اکثر اوقات را در قفس به سر میبرند گاهی اوقات میتواند منجر به پر آرایی بی رویه، بیماری پرکنی و حتی به تدریج تخریب پرهای عضوی از بدن توسط خود پرنده بشود. ریسمان های اسباب بازی پرندگان یک وسیله مناسب برای ارضای تمایلات پرنده و جایگزینی پر آرایی با آن است و میتواند از پر آرایی بیش از حد و پرکنی جلوگیری بکند. اسباب بازیهای دیگری مانند اسباب بازی های کاوُشی که از توجه بیش از حد پرنده به پرها جلوگیری میکند نیز توصیه میشوند.


اسباب بازیهای جویدنی:

جویدن یک فعالیت اصلی و عمده در طبیعت و بخصوص برای طوطی های جثه متوسط و بزرگ جثه است. آنها در طبیعت مقدار زیادی از وقت خود را صرف جویدن چوب درختان بخصوص برای لانه سازی و مرتب سازی محل زندگی خود میکنند. اسباب بازیهای چوبی مختلف برای ساعتها طوطی ها را سرگرم جویدن کرده [و علاوه بر جلوگیری از بلند شدن منقار] از جویدن مبلمان و وسایل منزل توسط طوطی جلوگیری میکنند و جایگزین مناسبی برای آنها محسوب میشوند. چوب درختان گردو، بالسا و انگور برای پرندگان کوچک مناسب هستند.برای پرندگان بزرگتر باید چوبهای سختتری تهیه شود.


اسباب بازیهای آرامش بخش:

در طبیعت، پرندگان از برقراری تماس فیزیکی با جفت خود لذت میبرند و در بالای شاخه های درختان همدیگر را به نوعی در آغوش میگیرند. پرندگان در اسارت و به ویژه در مواقع تنهایی، علاقه دارند که در چیزی نرم و راحت بپیچند و همچنین مورد نوازش قرار بگیرند. این کار باعث کاهش استرس در پرندگان و بوجود آمدن احساس امنیت در آنها میشود. مرغ عشق ها و کانرها نیاز بیشتری به این نوع اسباب بازیها دارند، اما این وسایل برای تمام طوطی سانان مناسب و مورد نیاز است. (نقل قول از نویسنده): برای مثال طوطی خاکستری من عاشق این است که در اسباب بازی آرامش بخش خود (چادر مخصوص) در کنار پنجره ای قرار بگیرد و بیرون را تماشا کند.


اسباب بازیهای ورزشی:

انواع تاب ها و طناب ها از نمونه هایی از اسباب بازی های ورزشی هستند که باعث تحریک پرندگان برای انجام فعالیت میشوند و یک وقت آزاد مناسب برای ورزش و سرگرمی را در اختیار پرنده میگذارند. موارد دیگری که ورزش سالم را برای پرنده ارائه میدهند عبارتند از: اسباب بازیهای بالا رفتنی مانند نردبان، طناب های گره دار و اسباب بازیهای پنجه دستی. همچنین پریدن و پرواز در بین نشیمنگاه ها ورزش مناسبی برای پرندگان میباشد.


اسباب بازیهای فکری و دستکاری شدنی (
Manipulative/Mechanical):


پرندگان موجوداتی بسیار باهوش و کنجکاو هستند. بسیار گزارش شده است که آنها اقدام به باز کردن گره ها، در آوردن پیچ و مهره ها و باز کردن در قفس کرده اند. فراهم کردن پازل های اسباب بازی و یا اسباب بازی هایی که نیاز به دستکاری دارند موجب تحریک ذهنی پرندگان و سرگرمی آنها میشود. اسباب بازیهای آموزشی، اسباب بازیهای رنگارنگ، و حتی اسباب بازیهای قطعه ای کوچک میتواند برای مدتها پرنده را سرگرم نگه دارد.منبع: Avianweb

مترجم: ToOoTi