* آیا لهاسا آپسو , نژاد مناسبی برای من است ؟ 
* حس استقلال در لهاساها *


آنها بسیار مستقل هستند , تا حدی که هدف آنها از زندگی کردن لزوما داشتن یک صاحب نیست , این حس بسیار متفاوت از نژادهای دیگر هست . در حالیکه برای آموزش اطاعت پذیری لهاساها باید از متد مناسب و صحیح استفاده کنید تا نتیجه مثبتی از آنها دریافت کنید , از نظر طبیعی آنها نژاد مطیعی نیستند .
لهاساها بسیار باهوش هستند و به همین دلیل توانایی هایی را نیز دارند , آنها می توانند در آموزش های خود دستکاری کنند و آنان را تغییر دهند , به همین علت تداوم و استمرار در آموزش آنها عنصر مهم و تاثیر گذاری است .


 
* آیا لهاسا آپسو , نژاد مناسبی برای من است ؟


 
* آموزش و گذری به رفتار شناسی آنها *


بی شک اگر صاحب لهاسا نتواند خود و جایگاه خود را به عنوان پک لیدر برای آنها محکم سازد , به شما تضمین داده می شود که آنها این نقش را به شکل پیش فرض برای خود دانسته و اجرایش نیز می کنند !
توله ی لهاسا بسیار مشغول , لبریز از انژری و کنجاوی است , با گذر زمان آنها آرام و با وقار خواهند شد , اما همچنان بازیگوش خواهند بود , این گذر روند آهسته ای دارد , بگونه ای که آنها با رسیدن به ۳ یا ۴ سالگی به چنین مرحله ای خواهند رسید . دارندگان جدید این نژاد باید این را در پس ذهن خود داشته باشند تا انتظار به جایی در مورد آموزشهای مربوط به خانه از آنها داشته باشند .

به خاطر اینکه لهاسا ها بیشتر از دیگر نژادها عمر می کنند , به ویژه از نژادهای بزرگتر , آنها به طور آهسته تری تغییر می کنند . با این حال آنها همچنان چهره ی جوان خود را خواهند داشت .

به علت میانگین عمر آنها , شما باید به خوبی به ارزش تلاش و سرمایه گذاری وقتی اتان در مورد آموزشهای آنها پی برده باشید , تا یک سگ وفادار از سرزمین تبت را به خوبی در کنار خود همچون یک عضو خانواده , داشته باشید .
* برخورد آنها با غریبه ها چگونه است ؟


آنها برای صدها سال برای دیده بان درون خانه پرورش داده شدند , لهاساها اغلب به غریبه ها مشکوک و بی اعتمادند . آنها معمولا از محدوده ی زندگی خود محافظت می کنند , اما دور از خانه , این حس را کمتر در آنها خواهید دید . آموزش های اجتماعی شدن برای آنها بسیار ضروری و کلید مهمی برای یک عضو خانواده محسوب می شود , با این آموزش می توانید تا حدودی حس و خصوصیت طبیعی آنها نسبت به بی اعتمادی اشان به غریبه ها را کاهش دهید .


 
* آیا لهاسا آپسو , نژاد مناسبی برای من است ؟
* آیا لهاسا ها با بچه ها رفتار خوبی دارند ؟


به عنوان یک قاعده کلی , لهاسا ها علاقه و تمایل اشان بر آن هست که در خانواده با بزرگسالان تا با کودکان ! به خاطر اینکه کودکان بوی متفاوتی نسبت به بزرگسالان دارند , بعضی از سگها کمی در مورد شناخت جایگاه کودک در پک خانواده اشان گیج می شوند !
علاوه بر این , نژادهای کوچک از نژادهای دیگر محتاط تر و در مواردی از بچه های پیش مدرسه ای می ترسند چرا که آنها هنوز در راه رفتن ثبات حرکتی ندارند , گاهی خیلی سریع حرکت می کنند و واکنش هایی دارند که سگها انتظار وقوع آنها را ندارند .
پرورش دهندگان با تجربه و حرفه ای , معمولا نظر خوب و صحیحی در مورد اینکه کدام توله اشان مناسب تر خانواده ها با کودک هست , دارند .
توله های لهاسایی که با کودکان بزرگ شده اند و در طول زندگی اشان با آن کودک در تعامل بوده اند , به موفقیت خوبی در برخورد و روبرویی با کودکان خواهند رسید .
باید توجه داشته باشیم که تمام بازی های بین کودکان و توله ی لهاسا باید از طرف بزرگسالان مورد مراقبت و کنترل قرار بگیرد . تعقیب کردن , اذیت کردن , تقلا کردن برای کشتی گرفتن با سگها , سگ شما را ترقیب به گاز گرفتن می کند .
در عوض , برقراری یک رابطه ی صحیح و یک بازی مناسب , به کودک و توله برای ایجاد یک اعتماد دو طرفه بسیار حائز اهمیت و مفید هست .
* آیا لهاسا رفتار مناسبی با سگهای دیگر دارد ؟


اگر آنان آموزش اجتماعی شدن را آموخته باشند ‏, لهاساها می توانند با بقیه ی سگها تنها باشند .
اما بهتر است بیشتر به شخصیت آنان دقیق شوید . آنها علاقه مندند در رابطه اشان با سگهای دیگر آلفا باشند , آنان حتی در مقابل سگهای بزرگ تر از خود نیز خود را یک لیدر خواهند دید , اگر چه از سایز اشان در ابتدا چنین انتظاری نمی رود .
آنها ترس و یا واهمه ای از ورود و شرکت در فعالیت های معمول با سگها بزرگتر از خود ندارند , فعالیت هایی چون کوه نوردی و … !
شک نکنید که آنها خود را بزرگ می بینند , بسیار بزرگتر از چیزی که شما با یک نگاه آنان خواهید دید .


 
* آیا لهاسا آپسو , نژاد مناسبی برای من است ؟
* لهاسا به چه میزان نیازمند ورزش و فعالیت هستند ؟


آنها به واقع بسیار مناسب برای زندگی در داخل منزل هستند . بر خلاف نژادهای بزرگ که معمولا نیازمند ورزشهای روزانه روزانه برای رفع نیازهای ذهنی و جسمی اشان هستند , آنها با در اختیار داشتن یک حیاط فنس کشیده شده , بسیار علاقه مندند تا با صاحب خود در چنین محیطی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه , دو الی ۳ بار در هفته پیاده روی کنند .
* آیا لهاسا آپسو نژاد مناسبی برای زندگی در آپارتمان است ؟


بی تردید بله !
شما می توانید لهاساها را در رتبه بندی های متفاوت , بین ۱۰ نژاد مناسب برای زندگی در آپارتمان در کنار نژادهای مناسب دیگری چون پاگ , شیتزو و … مناسب بیابید .
این مطلب را می توان به شکل واضحی در سطح انرژی , میزان مورد نیازشان برای تحرک آنها یافت .


 
* آیا لهاسا آپسو , نژاد مناسبی برای من است ؟* آیا می توان لهاسا را در خانه تنها گذاشت و به سر کار رفت ؟


بله ! لهاساها بواسطه ی طبیعت استقلال خود , رفتار مناسبی با تنها ماندن در خانه دارند . احتمالا این همان ماهیت مستقل آنهاست اما با این حال بعضی از لهاساها از جدایی هراس دارند و رنج می برند . قبل از ترک خانه باید از خصوصیت و رفتار سگ خود اطمینان حاصل کنید تا اینکه بروید و چندین ساعت آن را تنها بگذارید ≤ مطمئن گردید که لهاسا در محیط ایمن و دور از خطری قرار دارد .
فراموش نکنید که یک لهاسای باهوش , به تمام اجسام جذاب و شگفت انگیز فکر می کند تا بتواند به بهترین روش ممکن خود را در زمان تنهاییش سرگرم کند .
فراموش نکنید که این یک اخطار و تذکر به دارندگان هست , که تصور نکنند اینکه لهاساها تا حدی می توانند تنها بمانند بدین معنا هست که بدون مشکل هست و خیال اشان نیز از این بابت آسوده باشد !
باید منزل خود را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ وسیله و یا موقعیت خطرناکی برای ساعاتی که در منزل نیستید , در دسترس آنها نیست , چرا که هر اتفاقی در نبود شما بیفتد , بی شک خود شما مقصر وقوع آن هستید و کوتاهی از جانب شخص شما بوده است .
یکی از بهترین راهها آنست که سعی کنید وقتی که آنها را در خانه تنها بگذارید که زمان خواب اشان باشد , این بهترین زمان برای تنها گذاشتن آنها هست , سعی کنید در زمانی که آنها علاقه به بازی و یا حضور شما دارند , آنان را تنها بگذارید .
علاوه بر این به یاد داشته باشید , این مطلب مجوزی بر تنها گذاشتن آنها در هر شرایط و به مدت زمان طولانی و عدم احساس مسئولیت دارندگان لهاساها نیست ! بلکه مقصود آنست که می توان برنامه ریزی کرد و زمانهایی را در فضای خانه ای ایمن آنان را تنها گذاشت .
* آیا لهاساها زیاد پارس می کنند ؟


برای ۱۰۰ ها سال لهاسا برای دیده بانی در محلی از دالای لاما و در خانه و جاهای مهم دیگر در تبت پرورش داده شدند . این پیشینه ی آنهاست . در نتیجه , لهاساها بسیار بروی صداها حساس هستند و به همین علت برای افراد ناشنوا از آنها استفاده می شود .
بطور غریزی لهاساها بین صداهای عادی , روزمره و نویز ها و صداهای غیر معمول و نا آشنا تفاوت قائل می شوند و به همین علت آنها برخلاف اکثر نژادهای سگ فقط هنگامی پارس می کنند که علت موجهی بر آن داشته باشند .
همین مطلب منجر به آن می شود که معمولا لهاسا در زمان شنیدن صدای پارس سگ همسایه , واکنشی ندارد و به آن نمی پیوندد .


 
* آیا لهاسا آپسو , نژاد مناسبی برای من است ؟* بهترین راه برای آموزش دادن لهاسا چیست ؟


این یک پیشنهاد کلی برای صاحبان هست , لهاساها نیازمند یک آموزش بدون خشونت , جدیت بی مورد و استاندارد و اصولی هستند . در آموزش این نژاد به هیچ نباید خشونت و یا زوری در برخورد شما ببیند , جدیت باید در حد برقراری نظم باشد نه عامل و ابزاری برای برخورد با لهاسا ! تنبیه های بی مورد نتیجه ی معکوس در بر خواهد داشت .
آنها بطور طبیعی خواستار و مشتاق ترکیبی از احترام و ادب در تربیت خود هستند . اکثر لهاساها حاضرند هر کاری برای بدست آوردن غذاهای تشویقی بکنند . اما آنها بسیار باهوشند , آنها به آسانی خسته می شوند با آموزشهای ساده ی تکراری !
زمان بندی تربیت بسیار مهم هست و باید هر قسمت آموزش کوتاه و به گونه ای باشد که نظر لهاسا را جلب کند .
* آیا لهاساها برای افراد مبتلا به آلرژی و آسم نژاد مناسبی هست ؟


بسیار از افرادی که آلرژی دارند , برایشان سخت هست که در کنار سگها باشند , این دشواری گاها به علت بزاق دهان سگها , کت و موها و … است . اگرچه بسیار از افراد با آلرژی و حتی مبتلا به آسم نیز می توانند با لهاساها زندگی کنند .
رسیدگی منظم برای لهاساها , یک نیاز ضروری است تا آنها مناسب زندگی در یک خانه همراه با یک فرد مبتلا به آلرژی باشند .
اما در هر صورت , به شما پیشنهاد می شود که بنا به مشخصه های پزشکی خود حتما ابتدا به پزشک مراجعه کرده و این مطلب را مجددا چک نمایید .
 


* آیا لهاسا آپسو , نژاد مناسبی برای من است ؟* و در انتها , چه زمانی مناسب بردن یک توله ی لهاسا آپسو به خانه است ؟


توله های لهاسا ها بسیار کندتر از نژادهای دیگر بالغ می شوند . بطور متوسط , توله ها توانایی ها و آموزشهای مهمی را از با بازی با مادر در زمان شیرخوارگی اشان در حدود ۶ تا ۸ هفتگی فرا می گیرند .
اگرچه , بعضی از لهاسا ها همچنان در سن ۸ هفتگی همچنان دندان ندارند و نمی توانند در مورد گاز گرفتن بیاموزند تا زمانی که دندانها آنها رشد کند .
می توان گفت بهترین زمان برای رفتن آنها به خانه و خانواده ی جدید , پس از ۱۰ الی ۱۱ هفتگی است .
گردآورنده , مترجم + نویسنده : مسی - MaSiii