برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: cat-ear-mites.jpg
مشاهده: 13
حجم: 17.9 کیلو بایت


چگونه میتونیم بگوییم گربه من دچار انگل شده است ؟

اگر شما متوجه هر یک از عوامل زیر شدید، ممکن است گربه شما به انگل گوش مبتلا شده است. مراجعه به یک دامپزشک برای تایید و تشخیص ضروری است. در صورت عدم درمان هجوم کنه گوش میتواند تشدید پیدا کند و موجب از دست دادن شنوایی نسبی یا کامل گربه شما گردد. انگل گوش بسیار نناراحت کننده برای گربه شما می باشد. شما باید هرچه زودتر به درمان این بیماری بپردازید تا گربه شما شلامت تر و شاد تر شود.

علائم و نشانهایی که ممکن است در صورت وجود انگل گوش پدید آیند

* بیش از حد خاراندن گوش توسط گربه

* خون تازه و یا خشک شده که درون گوش گربه مشاهده می شود که ممکن است شبیه دانه قهوه باشد. مشاهده شدن نقطه های کوچک و سفید در گوش گربه که اینها انگل واقعی هستند.

* لرزش بیش از حد سر

* سرگیجه و ازدست دادن تعادل 

* کج شدن صورت گربه به طرف یک گوش

* پهن شدن گوش ها و آزاد شدن بوی ناخوشایند از آن ها


عفونت ایجاد شده توسط انگل گوش چه شکلی است ؟

انگل های گوش گربه تنها در گوش گربه یافت نمی شوند. این انگل ها می توانند در سراسر بدن گربه حرکت کنند. انگل های گوش فکر می کنند که دیگر انگل ها بسیار خوشمزه می باشند. این انگل ها نوعی بیماری واگیر دار محسوب می شوند و مسری هستند. اگر انگل گوش گربه درمان نشود این بیماری می تواند حتی به خانواده سگ ها و خرگوش ها نیز منتقل شود. در این صورت همه ی حیوانات خانگی باید معاینه شوند ، اگر تنها یک انگل باقی مانده باشد، دوباره می بایست به دامپزشک یا مراکز درمانی برای درمان مراجعه شود. انگل ها تنها یکی از عوامل بیماری گوش گربه (التهاب گوش گربه) نیستند ، آن ها موجب آلرژی ها، بیماری های غدد درون ریز و تومورها می شوند. تنها با مراجعه به دامپزشک می توان تشخیص درست را داد.


برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: ear_mites.jpg
مشاهده: 13
حجم: 119.3 کیلو بایتانگل گوش بسيار کوچک است و به گوش خارجي و يا کانال هاي گوش گربه حمله مي کند. انواع مختلفي از انگل هاي گوش وجود دارد اما رايج ترين آن ها Otodectes Cynotis که حدود 90 درصد از گربه هاي مبتلا به انگل گوش، به اين انگل آلوده شده اند.


چگونه مي توانيم بگوييم گربه من به انگل گوش آلوده شده است ؟


اگر شما متوجه هر يک از علائم زير در گربتان شديد، گربه شما ممکن است دچار انگل گوش شده باشد. 
مراجعه به به دامپزشک براي تائيد تشخيص ، ضروري است.
در صورت عدم درمان آلودگي گوش به انگل تشديد شده و ممکن است منجر به از دست دادن شنوايي نسبي و يا کامل گربه شود.


يکي از مراقبت هايي که هميشه بايد انجام گيرد، برسي و معاينه گوش هاي گربه است. نفوذ انگل ها در گوش گربه ممکن است باعث عفونت يا کاهش شنوايي شود.
آيا تا بحال ديده ايد که گربتان سرش را تکان دهد يا گوشش را بشدت بخاراند؟ در اين صورت زمان آن رسيده که گوش حيوان خود را تميز کرده و مطمئن شويد که درون گوش وي مهمان ناخانده اي وجود ندارد.
آلودگي به اين انگل ها خيلي سريع مي تواند بين گربه ها و حيوانات ديگر همنشين سرايت کند و موجب ايجاد نگراني نمايد. ار آن جا که گربه ها برايشنيدن صداي شکارشان و همچنين دفاع از خود در برابر حمله گربه هاي ديگر بايد حس شنوايي کاملي داشته باشند، گوش و اندام شنوايي اين حيوان بايد کاملا سلامت باشد. همچنين گربه ها براي بالا رفتن از درخت و حفظ تعادل از گوششان کمک مي گيرند که اگر به درستي عمل نکند لطمات سختي را باعث مي شود.برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 6becb852b27e1d80fbd03048dfb377a5_1273000818.jpg
مشاهده: 13
حجم: 27.8 کیلو بایت

در واقع اين انگل هاي گوش حشره هاي کوچکي هستند که شبيه به عنکبوت بوده و دوست دارند درون گوش گربه ها خانه کنند.متاسفانه، آن ها باعث عفونت شده و مي توانند به پرده ي گوش آسيب جدي وارد کنند که در اين حالت ممکن است گربه به طور دائمي شنوايي خود را از دست بدهد. اين موجودات از گربه اي به گربه اي ديگر سرايت مي کنند، که اين امر ممکن است به خاطر يکي بودن جاي خواب آن ها باشد يا زماني که گربه ها درهنگام بازي کردن با هم يا تمييز کردن خود با هم در ارتباط نزديکتري هستند، اين حشره مي تواند به گربه سالم انتقال يابد.
اين انگل ها مي توانند مدتي نيز در محيط آزاد زنده بمانند، در نتيجه اگر تماس مستقيم بين گربه ي ناقل و ديگر گربه ها وجود نداشته باشد تنها با عبور گربه سالم از آن محل احتمال سرايت وجود دارد. بنابراين لازم است تا به طور مداوم گوش گربه خود را بازرسي کنيد و به صورت دوره اي هم توسط دامپزشک معاينه شود.
اين موجودات با چشم غير مسلح تيز قابل رويت هستند و مانند نقطه هاي کوچک سفيد در جرم گوش گربه که سياهرنگ است ديده مي شوند. همچنين اگر گربه شما مشکلي در گوش خود داشت مي توانيد با علائمي متوجه شويد، مثلا گربه سر خود را بشدت تکان مي دهد يا گوش خود را مي مي خاراند، همچنين اگر جرم گوش بسيار تيره رنگ بود و بوي بد شديدي داشت نيز احتمالا مشکلي در گوش گربه به وجود آمده است.


برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: ear-mite-cat.jpg
مشاهده: 13
حجم: 13.4 کیلو بایت

ابتدا بايد مطمئن شد که اين علائم به خاطر انگل گوش است و مسائل پزشکي ديگر مسبب آن نيست، پس اگر فکر مي کنيد مشکلي وجود دارد از دامپزشک بخواهيد تا گوش گربه را معاينه کند.
اگر انگل گوش به درستي تشخيص داده شود ، لازم است تا قبل از اين که عفونت بدتر شود يا به ديگر حيوانات منتقل گردد، آن ها را از ببريد. دامپزشک مقدار زيلدي از جرم گوش را همراه با انگل هايي که ديده مي شوند از داخل گوش تمييز ميکند ، سپس از دارو هاي مخصوص گوش استفاده ميکند که مي توانند تا داخل کانال هاي گوش را نيز تمييز کنند. طول دوره درمان با اين دارو ها بايد تکميل شود تا اطمينان بوجود آيد که تمام انگل ها از بين رفته اند. 
همچنين لازم است تا پوست گربه را نيز همزمان با پودر مخصوص ضد انگل تمييز کنيد، با اين کار تمامي تخم هايي که ممکن است در داخل مو ها خانه کرده باشند نيز از بين خواهند رفت. محل خواب تمام گربه ها نيز بايد تمييز و شسته شوند و منزل نيز بايد با پودر هاي مخصوص، انگل زدائي شوند. با اين کار از آلوده شدن دوباره گربه شما بعد از درمان جلوگيري مي شود. 


گوش گربه و انگل های مزاحمديگر مراقبت ها براي گوش گربه از اين قرار است:


استفاده از کرم ضد آفتب غير سمي براي حفاظت در برابر آفتاب سوختگي در طول ماه هاي تابستان (البته اگر گربه شما آزادي خارج شدن از منزل و پرسه زدن در حياط را دارد.)
اينکار براي گربه هايي که گوش هايي با رنگ روشن دارند بسيار اهميت دارد. اين قسمت از بدن حيوان نسبت به سرطان هاي پوستي بسيار حساس است.
مطمئن شويد که گوش حيوان، آلوده به هيچ گونه خاک ، شن و بذر و گرده گياه نيست. اگر آلودگي در گوش باقي بماند باعث عفونت هاي باکتريايي ياقارچي مي شود. مراقبت هرگونه علامت عدم تعادل يا سرگيجه در گربه خود باشيد. اين امر ممکن است بخاطر مشکلاتي در گوش باشد که به درمان فوري توسط دامپزشک نياز دارد.

تدوین و ترجمه : پگاه