صفحه نخست درباره ما گالری عکس مقالات مناقصه ارتباط با ما
محیط کاربری
تبلیغات
آخرین مطالب
پلک سوم در گربها چیست MERICAN STAFFORDSHIRE -امریکن استافورد شایر تریر توله سگها به چه مقدار آب نیاز دارند ؟
آرشیو
فروردين 1390 فروردين 1391 فروردين 1392 ارديبهشت 1390 ارديبهشت 1391 خرداد 1390 تير 1390 تير 1391 تير 1392 تير 1395 مرداد 1390 مرداد 1391 شهريور 1390 شهريور 1391 مهر 1390 مهر 1391 مهر 1392 آبان 1390 آبان 1391 آذر 1390 آذر 1391 آذر 1392 دي 1390 دي 1391 بهمن 1389 بهمن 1390 بهمن 1391 اسفند 1389 اسفند 1390 اسفند 1391
اخبار سایت
انتقادات و پیشنهادات

تبلیغات متنی

سایت علمی پرشین پت


علل خرابکاری سگ در منزل


   

خرابکاری رفتاری می باشد که در ابتدا ممکن است به نظر صاحب بازی برسد، اما در ادامه به روشی مخرب بدل می شود که باید اصلاح شود. حل این مشکل از مواردی مانند پرخاشگری و تهاجم نیز دشوارتر است.
سگها به خوبی می دانند که چگونه بعد از ضایع کردن کفش نو و یا قالیچۀ گران قیمت شما دوباره خود را به بهترین دوستتان بدل کنند و بعد از آن هم شما فراموش خواهید کرد که چه اتفاقی برای وسائلتان افتاده است.


ریشۀ بسیاری از مشکلات خرابکارانه در همان نگرانی ناشی از تنهایی می باشد. تنها ماندن توله ها و سگهای آپارتمانی برای زمانی بیش از 8 ساعت در روز مشکل را افزایش می دهد. اوج سن بروز مشکل خرابکاری در سگها حدود 18 ماهگی است. در بین نژادهای مختلف ژرمن شپرد، پوینتر، تریر، فاکس تریر و آیریش ستر بیش از نژادهای دیگر دردسرساز هستند.
غیر از تنهایی، یکی دیگر از عوامل بوجود آورندۀ این رفتار وجود نوعی محرک هیجان آور است که از بیرون پنجره و یا در ورودی باعث تحریک حیوان می شود. گاهی بچۀ شیطان همسایه در زمان تنها بودن سگ با لگد زدن به در خانه و یا تقلید صدای سگ باعث تحریک آن می شود. دیدن حیوانات دیگر ماننده گربه، کلاغ و حتی صدای زنگ منزل و یا صدای سگ همسایه می تواند عامل تحریک باشد. سگ شما که دستش به عامل مهیج نمی رسد به خرابکاری در منزل مشغول می شود.
با استفاده از وسایل فیلمبرداری می توان یکی دو بار در زمان تنهایی از سگ فیلمبرداری کرد تا شاید بتوان محرکها و علت خرابکاری را پیدا کرد.
 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

اسباب بازی مناسب در زمان تنهایی
سگها باید مانند کودکان اسباب بازی داشته باشند تا در زمان تنهایی سرگرم شوند تا کمتر متوجۀ نبود صاحب شده و احساس تنهایی کنند.Resigzed Image Click this bar to view the full image.

بیاد داشته باشید که نباید اجازه داد سگ با هر وسیله ای بازی کند. بارها دیده شده صاحبان در سنین پایین سگ برای رفع خارش ناشی از رویش دندانهای شیری یک کفش،کمربند و یا لباس کهنه را به جای دندانگیر در اختیار حیوان قرار می دهند. این عمل باعث می شود تا سگ این گونه وسائل را اسباب بازی بداند و فرق بین نو و کهنۀ آنها را تشخیص ندهد.Resigzed Image Click this bar to view the full image.

در زمان خروج از منزل نباید بیش از یکی دو اسباب بازی در اختیار سگ قرار داد چون وجود تعداد زیادی از آنها باعث سردرگمی حیوان می شود. در این زمان بهتر است وسیلۀ بازی جدید و استخوان تشویقی لذیزی برای سگ در نظر گرفت، همچنین توپهایی که با قلتاندنشان جایزه از آن میریزد نیز وسیلۀ بسیار سرگرم کننده برای سگها می باشد.Resigzed Image Click this bar to view the full image.

اسباب بازی های مناسب برای سگ آنهایی هستند که حالت ارتجاعی داشته باشند و وسط آنها تو خالی و سبک باشد تا سگ به راحتی بتواند آنها را به دندان گرفته و با خود به این سو و آن سو حمل کند.Resigzed Image Click this bar to view the full image.


چگونگی برخورد با سگ خرابکار
صاحبان سگ در هنگام خارج شدن و یا بازگشتن به منزل، نباید خیلی احساساتی و هیجان زده با حیوان خوش و بش کنند. برخورد با سگ در این زمان باید خیلی عادی و در عین حال مهربانانه انجام شود.
در زمان بازگشت به منزل اگر مشاهده کردید که سگ وسیله ای را خراب کرده و یا جویده، باید سگ را به کنار شیء تخریب شده برده و از کنار آن با آبپاش به سوی پوزۀ حیوان آب بپاشید طوری که گویی جسم ضایع شده است که به سگ آب می پاشد. خوب است در درون آبپاش به همراه آب مقداری عطر و یا سرکه ریخت تا هنگام پاشیدن آب به صورت سگ بوی سرکه و عطر باعث آزار شامۀ سگ شود. و در زمان خروج از منزل می توان این بو را به اجسامی که ممکن است سگ بسوی آنها برود پاشید تا حیوان به واسطه بوی عطر و یا سرکه از نزدیک شدن به اجسام خودداری کند. شخص نباید هرگز از عطر خود برای این منظور استفاده نماید، چون حس اطمینان سگ را نسبت به خود از بین خواهد برید.
یک روش دیگر برای جلوگیری از این رفتار نادرست سگ، روشن گذاشتن رادیو و یا تلویزیون در زمان تنهایی است. 
رفتارهای خرابکارانه ممکن است حتی منجر آسیب زدن سگ به خود شود (جویدن سیم برق، کشیدن و پرت کردن اجسام بروی خود، شکستن ظروف چینی و زخمی شدن دست و پای سگ به علت عبور از روی آنها و...).
لیسیدن بیش از حد بدن و بروز ضایعات گرانولوماتوزی از جملۀ این نشانه ها است. تجویز آمی تریپتیلین زیر نظر دامپزشک در کنار روشهای اصلاحی تاثیر درمانی خوبی بوجود می آورد. 
_______

سارا رنجبر


  دیدگاه شما : [0] نظر   رای به مطلب :

تگ ها : خرابکاری رفتاری می باشد نظر صاحب بازی برسدمشکل از مواردی مانند پرخاشگری تهاجمدشوارتر


موضوع : مقالات آموزشی سگ -
تعداد بازدید : 3525 بار
ارسال شده در سه شنبه 22 فروردين 1391 - 09:17دسته بندی
مقالات آموزشی سگ [358]
مقالات آموزشی گربه [179]
مقالات آموزشی جوندگان [40]
مقالات آموزشی پرندگان [46]
مقالات آموزشی خزندگان [35]
حمایت از حیوانات [38]
گیاهخواری [14]
مقالات گیاهخواری [22]
پرشین پت [1]
نظر سنجی
تنها کاربر می تواند در نظر سنجی شرکت کند
لینک
فروشگاه سگ و گربه [6423]
سایت رسمی پرشیا دام [3180]
سایت رسمی پرشیا دام [2618]
کلینیک دامپزشکی سپکا[2744]
تبلیغات
اوقات شرعیی
آمار
افراد آنلاين : 1
امروز : 9
ديروز : 6
اين هفته : 125
اين ماه : 1051
امسال : 5132
کل بازديد : 1668094
کل مطالب : 734
تگ ها
اشتباهات | بولداگ | خجالتی | ناهنجاری | رفتار |
آب و هوا

این وبسایت توسط سایت ساز مهر نسخه 2 محصولی از شرکت نگاه روشن پارس ایجاد شده است