صفحه نخست درباره ما گالری عکس مقالات مناقصه ارتباط با ما
محیط کاربری
تبلیغات
آخرین مطالب
پلک سوم در گربها چیست MERICAN STAFFORDSHIRE -امریکن استافورد شایر تریر توله سگها به چه مقدار آب نیاز دارند ؟
آرشیو
فروردين 1390 فروردين 1391 فروردين 1392 ارديبهشت 1390 ارديبهشت 1391 خرداد 1390 تير 1390 تير 1391 تير 1392 تير 1395 مرداد 1390 مرداد 1391 شهريور 1390 شهريور 1391 مهر 1390 مهر 1391 مهر 1392 آبان 1390 آبان 1391 آذر 1390 آذر 1391 آذر 1392 دي 1390 دي 1391 بهمن 1389 بهمن 1390 بهمن 1391 اسفند 1389 اسفند 1390 اسفند 1391
اخبار سایت
انتقادات و پیشنهادات

تبلیغات متنی

سایت علمی پرشین پت


بومسلنگ (Boomslang)
بومسلنگ (Boomslang)


   
نام علمي : Dispholidus typus


نام عمومي : بومسلنگ (Boomslang)


مارهاي بومسلنگ بسيار خطرناك هستند. با وجود اينكه سم آنها به شدت كشنده است اما مارهايي خجالتي اند و به ندرت گاز ميگيرند. بيشتر كساني كه توسط اين مارها گزيده ميشوند افرادي هستند كه اين مارها را لمس كرده اند يا مسئولين نگهداري از مارها در باغ وحش ها هستند.

 سم اين مارها «هاموتاكسين» (haemotoxic) (خونگرا) است كه منجر به خونريزي از غشاهاي مخاطي ميشود. اين اتفاق در صورتي كه تحت درمان قرار نگيرد منجر به خونريزي تا حد مرگ خواهد شد. اين سم تقريبا به كندي عمل كرده و بين 24 الي 48 ساعت طول ميكشد تا علائم گزش در فرد مصدوم بروز كند. يك نوع پادزهر موثر در آزمايشگاه ملي سلامت در ژوهانسبورگ براي اين سم در دسترس است. فرد گزيده شده حداكثر بايد ظرف 48 ساعت بستري شود.

يك بومسلنگ بالغ بين 1.2 تا 1.5 متر طول دارد و حداكثر طول اين مارها به 2 متر ميرسد.
تنوع رنگ در بين اين مارها از هرگونه ديگري در آفريقاي جنوبي بيشتر است. بومسلنگ هاي جوان به رنگ خاكستري روشن تا قهوه اي با رگه هاي آبي به خصوص در قسمت هاي داخلي بدن هستند. سر به رنگ قهوه اي تا خاكستري در قسمت هاي بالا اما گردن به شكل واضحي به رنگ زرد يا نارنجي است. قسمت داخلي شكم آنها به رنگ سفيد تا زرد با رگه هاي تيره است. چشمان بزرگ اين مارها، همانند الماسي بزرگ بر روي سر آنها ميدرخشد. در سن حدودا 1 سالگي، تغيير رنگ در بدن مار انجام شده و به رنگ مار بالغ در مي آيد.

بيشتر ماده ها به رنگ هاي روشن تا آبي – زيتوني يا سفيد چرك با شكم قهوه اي رنگ هستند. نرها هم داراي تفاوت هايي در رنگ بندي بدن هستند.


1. سبز تا قهوه اي زيتوني و شكم به همان رنگ اما اندكي روشن تر.


يا

2. سبز براق با فلس هايي با لبه سياه رنگ، به مار ظاهري به شكل ضربدري ميدهد.


يا

3. قهوه اي تيره تا مشكي با شكمي به رنگ زرد براق


يا

4. در قسمت بالا به رنگ سياه با شكمي به رنگ خاكستري تيره و فلس هايي با لبه هاي سياه رنگ

همچنين در بعضي مناطق، بومسلنگ هايي به رنگ قرمز آجري يافت شده اند.

به جز موارد نام برده شده، تركيبات و ميانه هايي از اين رنگ ها نيز در ميان اين مارها وجود دارد و گهگاه (به ندرت) ماده هايي يافت ميشوند كه از نظر رنگ بندي بدن، مشابه نرها هستند.
عادات و خلق و خو

بومسلنگ ها مارهايي آرام، محجوب و خجالتي هستند. آنها مارهايي شب فعال هستند كه بيشتر زمان خود را بر روي درختان يا بوته ها ميگذرانند. آنها ممكن است براي شكار كردن و يا آفتاب گرفتن با نور خورشيد يا فقط براي پنهان شدن در نزديك ترين درخت و بوته محيط از چنگال مزاحمان و دشمنان، از درختي كه بر روي آن هستند پايين بيايند. آنها به خوبي استتار ميكنند و مشاهده آنها در اين حالت بسيار دشوار است.

بيشتر شكار آنها بر روي درختان و بوته ها انجام ميشود. ديد بسيار خوب آنها اجازه مشاهده طعمه را براي آنان آسان ميسازد. زماني كه طعمه، تشخيص داده شود، مار در حالي كه سر خود را كاملا به حالت كج نگاه داشته است بي حركت مي ايستد و تنها حركتي كه در اين حالت انجام ميشود حركت سر و گردن به شكل موج وار به كناره هاست. سپس مار به سرعت به سمت طعمه هجوم ميبرد و اين كار را به شكلي انجام ميدهد كه طعمه بلافاصله به شكل محكمي در ميان آرواره ها قرار گرفته و نيش ها با حركتي شبيه به جويدن، به سرعت به طعمه ميرسند. بر اثر تزريق سم، طعمه به سرعت از پاي درآمده و از كنار و ابتدا از قسمت سر يا حتي در صورت كوچك بودن از قسمت كمر توسط مار، بلعيده ميشود.

اگر بومسلنگ تحريك شود بلافاصله گردن خود را به اندازه 2 برابر حد معمول، متورم ساخته و طرح روشن و واضح روي پوست بدن خود را به نمايش ميگذارد. سرانجام تمام بدن به حالت متورم و باد كرده در خواهد آمد و مار با حركات نامنظم و متناوب و با حمله به سمت جلو و بازگشت سريع، اقدام به گاز گرفتن مهاجم ميكند.

با اينكه دندان هاي نيش در قسمت عقبي دهان بومسلنگ جاي دارند اين مار ميتواند دهان خود را تا 170 درجه باز كرده و مقدار قابل ملاحظه اي از سم را در يك گاز گرفتگي سريع به بدن حريف تزريق كند.

پراكندگي

اين مارها در آفريقاي جنوبي، بوتسوانا، ناميبيا، زيمبابوه و موزامبيك به استثناي صحراهاي خشك و بي درخت يافت ميشوند.محيط زندگي

آنها در مناطق زيستي مختلفي از جمله بوته زارها، صحراهاي خشك، صحراهاي مرطوب، جنگل هاي كم ارتفاع و چمنزارها زندگي ميكنند.غذا

آنها به شكل فعال از آفتاب پرست ها و سوسمارهاي ديگر، پرندگان، جوجه و تخم آنها (كه بتوانند به صورت كامل ببلعند) و قورباغ ها تغذيه ميكنند. به ندرت مشاهده ميشود كه پستانداران كوچك نيز توسط اين مارها شكار ميشوند.تكثير

بومسلنگ ها مارهايي تخمگذارند كه بين 8 الي 14 عدد تخم ميگذارند گرچه مواردي از مشاهده 27 تخم اين مارها در تنه قطور درختان يا در شاخ و برگ ها در اواسط تابستان نيز گزارش شده است. بچه هاي تازه متولد شده بين 29 تا 38 سانتي متر طول دارند.مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع :
mpushini-fauna.com
 


  دیدگاه شما : [0] نظر   رای به مطلب :

تگ ها : مارهاي بومسلنگ بسيار خطرناك هستند. با وجود اينكه سم آنها به شدت كشنده است اما مارهايي خجالتي اند


موضوع : مقالات آموزشی خزندگان -
تعداد بازدید : 1471 بار
ارسال شده در چهارشنبه 20 مهر 1390 - 01:50دسته بندی
مقالات آموزشی سگ [358]
مقالات آموزشی گربه [179]
مقالات آموزشی جوندگان [40]
مقالات آموزشی پرندگان [46]
مقالات آموزشی خزندگان [35]
حمایت از حیوانات [38]
گیاهخواری [14]
مقالات گیاهخواری [22]
پرشین پت [1]
نظر سنجی
تنها کاربر می تواند در نظر سنجی شرکت کند
لینک
فروشگاه سگ و گربه [6390]
سایت رسمی پرشیا دام [3152]
سایت رسمی پرشیا دام [2591]
کلینیک دامپزشکی سپکا[2714]
تبلیغات
اوقات شرعیی
آمار
افراد آنلاين : 1
امروز : 6
ديروز : 15
اين هفته : 6
اين ماه : 238
امسال : 2693
کل بازديد : 1665655
کل مطالب : 734
تگ ها
معرفی | نژاد | Dachshund Longhaired | |
آب و هوا

این وبسایت توسط سایت ساز مهر نسخه 2 محصولی از شرکت نگاه روشن پارس ایجاد شده است