صفحه نخست درباره ما گالری عکس مقالات مناقصه ارتباط با ما
محیط کاربری
تبلیغات
آخرین مطالب
پلک سوم در گربها چیست MERICAN STAFFORDSHIRE -امریکن استافورد شایر تریر توله سگها به چه مقدار آب نیاز دارند ؟
آرشیو
فروردين 1390 فروردين 1391 فروردين 1392 ارديبهشت 1390 ارديبهشت 1391 خرداد 1390 تير 1390 تير 1391 تير 1392 تير 1395 مرداد 1390 مرداد 1391 شهريور 1390 شهريور 1391 مهر 1390 مهر 1391 مهر 1392 آبان 1390 آبان 1391 آذر 1390 آذر 1391 آذر 1392 دي 1390 دي 1391 بهمن 1389 بهمن 1390 بهمن 1391 اسفند 1389 اسفند 1390 اسفند 1391
اخبار سایت
انتقادات و پیشنهادات

تبلیغات متنی

سایت علمی پرشین پت


صرفنظر کردن از گوشت، موثر است اما این صنعت هنوز ترفند دیگری در اختیار دارد در کفش، در کیف، در...
صرفنظر کردن از گوشت، موثر است اما این صنعت هنوز ترفند دیگری در اختیار دارد: در کفش، در کیف، در...

نوشته ی Michelle Preston
 

چرم بپوشیم یا نه، مساله این است. برخی گیاهخواران (و نه گیاهخوران کامل) اینطور گمان میکنند که وقتی گوشت نمیخورند پس پوشیدن چرم بلامانع است چون چرم تنها یک فرآورده جانبی صنعت گوشت است. حقیقت این است که به این سادگی ها هم نیست!

اگرچه چرم به عنوان یک محصول جانبی دسته بندی میشود ولی همچنان یک جنبه ی حیاتی از بازار گوشت را می سازد: پوست خام در حدود 10 ارزش کل حیوان را تشکلی میدهد (1) و در انگلستان، صنعت چرم سالانه درآمدی بالغ بر £593,000,000 را دارد. (2)

چرم از حیوانات صنعتی و عمدتا گاو بدست می آید که هیچیک به پایان طبیعی عمر خود نمیرسند و در عوض در دامداریها زجر می کشند تا در نهایت مرگی خشونت بار و ترسناک را در سلاخ خانه تجربه کنند. بر خلاف صحنه های به ظاهر ساده و دلپذیر از گاوها در مزارع، این تنها بخش کوچکی از زندگی گاوهای گوشتی و شیری (از پوست هر دو برای ساخت چرم استفاده می شود) است.

گاوهای گوشتی صرفا برای خوردن، بزرگ شدن و مردن پرورش داده می شوند. آنها تقریبا در سراسر جهان در طول زمستان در فضاهای سربسته نگهداری میشوند و البته گرایشی رو به افزایش برای ادامه ی این روند در تمام طول سال وجود دارد - دامداری فشرده. در طول اولین هفته ی زندگی، اخته می شوند و جوانه ی شاخ شان با مواد شیمیایی سوزانده می شود. با استفاده از داروها و رژیم های خاص کنترل شده، به سرعت وزن اضافه میکنند. همچنین پرورش های هدفمند موجب شده تا گاوهای ویژه ای پرورش یابند که به دلیل سایز و محیط غیر طبیعی از بیماریهای دردناکی رنج می برند.

گاوهای شیری جزء حیواناتی هستند که بیش از تمام حیوانات دیگر مورد بهره کشی قرار میگیرند. مانند هر پستاندار دیگر، گاوها نیز در صورت داشتن فرزند شیر میسازند و در نتیجه زندگی یک گاوی از دوره های مداوم بارداری و شیردهی تشکیل شده. فرای این تقلای فیزیکی، فشار روانی ناشی از جدا کردن گوساله ها از مادرشان وجود دارد. پس از اینکه گوساله اجازه ی تغذیه از شیر مادرش را پیدا میکند - شیر اولیه تولید شده توسط مادر پس از تولد برای سیستم ایمنی گوساله حیاتی است - گوساله ها در همان روزهای اول از مادرشان جدا می شوند تا شیر قابل استفاده برای انسان به حداکثر میزان ممکن برسد.
یک گاو شیری "پر بازده"، سالانه تا 12000 لیتر شیر تولید میکند (بین 25 تا 40 لیتر لیتر در روز) - مقداری غیر طبیعی و 10 برابر بیش از آنچه گوساله اش به آن نیاز دارد
.


چنین مقادیر عظیمی، بار سنگینی را بر آنان تحمیل میکند، مانند برآمدگی لگن و استخوانهای دنده و پستان های ورم کرده. میزان انرژی که گاوهای شیری از دست میدهند بسیار زیاد است، به طوری که اکثر آنها قبل از کشتار تنها 3 دوره شیردهی را تاب می آورند. (3)


تولید چرم هم مسائل خشونت بار مربوط به خود را دارد. مثلا چرم لطیف از گاوهای مسن بدست نمی آید بلکه پوست گوساله است و لطیفترین چرم نیز متعلق به گوساله های متولد نشده است که مادرانشان سلاخی شده اند.

به رغم بیهوش سازی به اصطلاح انسانی در مسلخ، میلیونها حیوان وقتی گلویشان بریده میشود هنوز به هوش هستند و چه بسا زنده زنده پوست کنده شوند.آنچه مقدس است

هندوستان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان چرم در دنیاست و در حدود 65% از چرم و محصولات چرمی اش به اتحادیه اروپا صادرمی شود - که در این میان انگلستان یک بازار مهم است. (4)
افراد زیادی در هندوستان هندوها هستند که گاوها را مقدس میدانند. با این وجود تحقیقات آشکار کرده که خشونت زیادی وجود دارد: مثلا گاوها را با چوبهای سرتیز به داخل تراکهای بینهایت پرجمعیت می رانند یا آنان را مجبور میکنند میان بین نقاط حمل حرکت کنند - با مالیدن دانه های فلفل قرمز به چشمهایشان و شکستن دمشان همراه کتک زدن، به زور وادار به حرکت به جلو می شوند. (5)بپوش و بدر

در کنار مشارکت در نابودی محیط زیست توسط صنعت گوشت، تولید چرم به تنهایی منبع بزرگی از آلودگی است. فرآیند های حفاظت و فرآوری پوست خام زباله های جامد تولید میکند، مانند غبار، مو، بخش های زائد بریده شده و همچنین مقادیر زیادی از گنداب رو های آلوده به عناصر سمی مانند آلومینیوم، سولفید کرومیوم و هیدروکسید سدیم.

دباغ خانه ها غالبا در کنار رودخانه ها مشاهده می شوند چرا که دباغی با منبع آب دایمی نیاز دارد ( در دباغی پوست خام به 50 متر مکعب آب نیاز دارد) که در پایان این فرآیند انواع مواد آلوده به آن میریزد. این زباله های جامد و مایع، غالبا به رودخانه های سرازیر می شود و میتواند منجر به آلودگی حاد آب و حد بند آمدن و راکد شدن منابع آبی شود. (6)

نیاز شدید به اکسیژن برای فروپاشی این زباله ها نیز موجب بر هم خوردن تعادل اکولوژیکی منطقه می شود. گرفتن اکسیژن از آب موجب می شود گیاهان، باکتریها، ماهی ها و حتی خود رودخانه و جریان آب نابود شود و در نتیجه شرایط آب مسموم بروز میکند. (7)

خود محصولات چرمی هم وقتی پوشیده شده و دور انداخته شدند به دلیل پردازش نگهداری در طول ساخت به کندی تجزیه می شوند و بر این حجم زباله می افزایند.

افرادی که در دباغ خانه ها کار میکنند یا در اطراف آن زندگی میکنند نیز آسیب میبینند. بسیاری از انها به دلیل سرطان ناشی از تماس با مواد شیمیایی بکار رفته جانشان را از دست می دهند. (8)


مد متعفن

آیا روی تشکچه ی چرمی راحت لم داده ای؟ کفش چرمی به پا داری؟ کیف چرمی ات را با دستکش های چرمی ات محکم چسبیده ای؟

از بچگی اینطور به ما القا شده که چرم لوکس است و این چیرگی بر جامعه از جانب طراحان مد به تمام امور روزمره ی ما رسوخ کرده است. اما خرید پوست حیوانات به این معناست که مستقیما از صنعت گوشت و رنجی که برای مردم، برای زمین و برای حیوانات به همراه دارد حمایت میکنید. علاوه بر گاوها، چرم از خوک، گاو، گوسفند و گوزن هم بدست می آید که البته به همین جا ختم نمیشود.

اسبهای کوچک، گورخر، دلفین، لاک پشت، تمساح، کروکودیل، وزغ، شترمرغ، کانگورو، سوسمارها، مارها، سالمون، بچه فوکها و و و این لیست ادامه دارد.

اینطور به نظر می رسد که هر موجود زنده ای که پوست دارد، جایی انسانی هست که میخواهد پوست آنرا بپوشد!

حتی چرم سگ هم به عنوان چرم گاوی به فروش میرسد و هر هفته در تایلند، بیش از 500 سگ با خشونت تمام سلاخی میشوند.
آنچه که به اشتباه نهایت تجمل بازار چرم پنداشته می شود برای حیوانات درگیر در آن به هیچ وجه دلفریب نیست. تمساح ها و کروکودیل ها را به حد مرگ با چماق میزنند، در سال 2004 دولت کانادا اجازه ی کشتار جمعی وحشیانه ی بیش از 300000 فوک را برای پوستشان صادر کرد. (9)

شترمرغها در انگلستان بصورت صنعتی پرورش داده می شوند و مارهایی همچون بوا و کبرا زنده زنده پوست کنده می شوند. (10) گونه های وحشی که برای پوستشان کشته می شوند از حمایت بسیار اندکی برخوردار هستند و در معرض خطر قرار دارند.


سعی کنید پوشاک خود را بر اساس شعور و آگاهی انتخاب کنید.راندن با پوست؟

روکش داخلی اتومبیل یکی از تمایلات پولساز صنعت چرم است. برای تولید روکش داخلی یک اتومبیل به حدود 4 گاو نیاز است. (14)
با این وجود، بسیاری از مصرف کنندگان، وسایل نقلیه ای اخلاقی را میخواهند و تولید کنندگان رایج هم به خوبی با روکش های غیرچرمی یا جایگزین های مصنوعی برای برخی مدلها به آن پاسخ میدهند...ترجمه: The Almighty
منبع: vegetarian.org.uk

مراجع:

http://www.blcleathertech.com/default.asp?id=107
Office for National Statistics (2004) UK 2005 -The Official Yearbook of the United Kingdom ofGreat Britain and Northern Ireland
Currie. A. (2004) Dishing the Dirt. Viva!
Kadekodi, G.K. Trade and Environment: Conflicts and Prospects – A Case Study of Leather Goods, Tea and Cut Flowers. Centre for Multi Disciplinary Studies,Dharwad: http://coe.mse.ac.in/eercrep/abs/gopal_abs.pdf
http://www.cowsarecool.com/indianLeather.asp
FAO, Committee On Commodity Problems: Trade In Hides and Skins and Environment. November 9-11 1998:FAO - COMMITTEE ON COMMODITY PROBLEMS
UNIDO, Pollutants in Tannery Effluents. August 9 2000
http://www.cowsarecool.com/environment.asp
Canada embarks on mass seal hunt. BBC NewsOnline, April 13 2004
Gellatley, J. (2000) Born to be Wild, page 18
Gellatley, J. (2004) Under Fire, Viva!
http://www.savethekangaroo.com/background/index.shtml
For a complete list of vegan materials go tohttp://www.vegetarian-shoes.co.uk/material.asp
http://www.peta.org.uk/alerts/automation/AlertItem.asp?id=972

  دیدگاه شما : [0] نظر   رای به مطلب :

دسته بندی
مقالات آموزشی سگ [358]
مقالات آموزشی گربه [179]
مقالات آموزشی جوندگان [40]
مقالات آموزشی پرندگان [46]
مقالات آموزشی خزندگان [35]
حمایت از حیوانات [38]
گیاهخواری [14]
مقالات گیاهخواری [22]
پرشین پت [1]
نظر سنجی
تنها کاربر می تواند در نظر سنجی شرکت کند
لینک
فروشگاه سگ و گربه [6410]
سایت رسمی پرشیا دام [3168]
سایت رسمی پرشیا دام [2606]
کلینیک دامپزشکی سپکا[2729]
تبلیغات
اوقات شرعیی
آمار
افراد آنلاين : 1
امروز : 14
ديروز : 12
اين هفته : 92
اين ماه : 308
امسال : 3228
کل بازديد : 1666190
کل مطالب : 734
تگ ها
سگ | گربه |
آب و هوا

این وبسایت توسط سایت ساز مهر نسخه 2 محصولی از شرکت نگاه روشن پارس ایجاد شده است