* بسیار از استفی علاقه ی وافری به ورزش‪کردن دارند ‬ *


ورزشهای مورد علاقه ی استفی را می توان کوهنوردی , شنا , دویدن و چندین ورزش دیگر دانست . استفی عاشق صاحبانی هستند که علاقه مند به پیاده روی , دویدن , کوهنوردی و شنا باشند و هر از چند گاهی سگ خود را هم به همراهی در ورزش اشان ببرند . اگر شما ورزشکار نیستید , شما همچنان می بایست اجازه ی ورزش کردن را به سگ خود بدهید و آن را حداقل در پیاده روی و دویدن همراهی کنید و ورزشکار نبودن اتان دلیلی بر ورزش نکردن سگ اتان نباشد . فراموش نکنید که یک سگی که از ورزش و فعالیت های مورد علاقه ی خود , خسته شود , بسیار خوشحال و همچنین به طرز شگفت آوری فرمان بردار خواهد بود .
* استفی بسیار مردم دوست هستند *


این خصوصیت بسیار ارزشمند است اگر شما فردی هستید که سگ اجتماعی و مردم دوست را می خواهید . آنها را نباید برای حفاظت و نگهبانی استفاده شوند و نژاد مناسبی برای نگهبانی و این گونه استفاده ها نیستند .
* استفی تمایل دارند که سگ آرامی باشند *


این خوب است اگر شما سگ آرامی را می خواهید . اما آنها کاملا ساکت نیستند ! همانند بسیاری از نژادها , آنها دیده بانی می کنند , پارس کردن استفی شما را متوجه می سازد که آنها صدای نا آشنایی را شنیده اند و یا فرد غریبی را دیده اند , البته آنها صدای پارس بسیار بلندی ندارند و از صدای پارس متوسطی بهره مندند .
* استفی ممکن است در مقابل سگهای دیگر رفتار پرخاشگرانه ای داشته باشند *


باید دقت کنیم که این خصوصیت فقط در مورد استفی صدق نمی کند , بسیاری از نژادهای دیگر هم پرخاشگری در مقابل نژادهای دیگر را دارد . اما این رفتار معمول , متاسفانه به اشتباه به عنوان بیماری و یا اختلالی فکری برای آنها گرفته می شود . گاهی سگها نسبت به حضور سگ دیگری در قلمرو خود , پرخاشگری می کنند , اما به هر صورت , با آموزش درست و صحیح و برخورد درست , صبورانه و مهربانانه ی صاحب استفی , این مشکل رفع خواهد شد . پس استفی صاحبی را می خواهند که به خوبی بتوانند آنها را مدیریت کنند . برای همین مورد , استفی نژاد مناسبی برای صاحبان بی تجربه نخواهند بود چرا که این مدیریت در صورتی بدست می آید که صاحب استفی نژادهای متفاوتی را تجربه کرده باشند و شناخت و دانش کافی ای برای چالش های ممکن داشته باشند . اما اگر شما سگی را می خواهید که هیچ مشکلی از ابتدا نداشته باشد و به اصطلاح به آسودگی به پارک ببریدش و با خیال راحت با سگهای دیگر آشنا کنید , بدون آنکه آموزش و مدیریتی در پشت رفتار صحیح استفی باشد , یقینا استفی نژاد مناسبی برای شما نخواهند بود .
* آنها را به سختی می توان همراه خوبی برای مسافرت ها دانست *


این مطلب را زمانی بهتر درک خواهید کرد که شما بخواهید به مسافرت خارج از کشور بروید , در آن زمان هست که با قوانینی در مورد استفی روبرو خواهید شد که شاید تا به حال آنها نشنیده باشید , اینکه بعضی از مناطق , استفی ها اجازه ی ورود را ندارند , در بعضی از مکانهای عمومی , استفی را نمی توانید حتی به پیاده روی ببرید و مهم تر از آن بعضی از هتل ها از پذیرش آنها خودداری خواهند کرد . پس خواهید دید که همسفر خوبی نخواهند بود و حتما باید قوانینی را که مثلا برای نژادهای خاص در آن کشور وضع شده است را مطالعه کنید , هتلی را که می خواهید بروید حتما چک کنید و پس از آن می توانید در مورد رفتن یا نرفتن به آن کشور , تصمیم بگیرید .
* استفی باید در تمامی شرایط از بهترین رفتار خود را انجام دهند *


اگرچه بعضی از علاقه مندان به نژاد های مختلف , دوست دارند که استفی نیز همچون لبریدور , کمی پر جنب و جوش باشد و هر از گاهی هم کار جالبی و بامزه ای انجام دهند اما در مورد آنها کاملا متفاوت هست , حداکثر کاری که لبریدور می تواند بکند را در نظر بگیرید , حال در مورد آنها رخدادی که می تواند رخ دهد , اتفاقی آمیخته از پرخاشگری و خطرناک هست . پس اصلا نباید منتظر اتفاق جالب و با مزه ای باشید .متاسفانه استفی در بین مردم بد نام معرفی شده اند اما نکته و حقیقت متفاوتی وجود دارد , آن هم اینست که باید از بروز از هر برخورد معمولی و حتی بی ضرر از استفی جلوگیری کنید چرا که ممکن است همان حرکت , موجب اتفاق خطرناک و پرخاشگرانه ای شود و برای احتیاط باید به شدت مراقب آن حرکات باشید .
واقعا این طرز تفکر منفی در مورد استفی منصفانه نیست , اما باید از بروز هر کار کوچک بدی هم بدانید که ممکن است همان کار بسیار کوچک , باعث شود که آنها خرابکاری را در مقابل خود ببینید . در مناطق بسیاری پلیس با هر تحرکی که به نظرش تا حدودی خطرناک باشد , مجاز به برخورد با سگ شما هستند و سریعا دست به کار می شوند .
اگر شما در خودتان این را نمی توانید که بتوانید استفی را در مکان ها و حالت های مختلف کنترل و مدیریت کنید , به هیچ عنوان خرید استفی به شما پیشنهاد نمی شود . این نکته را نباید از یاد برد که اگر مراقبت های لازم را داشته باشید , فرشته ای را در کنار خود خواهید دید .لازم به ذکر است که این تاپیک در آینده کامل تر خواهد شد و نیازمند تغییراتی است که در آینده بسیار نزدیک , در آن اعمال خواهد شد .
پیشاپیش از ناقص بودن احتمالی این تاپیک , معذرت خواهی می کنم .