هر آنچه درباره دوبرمن باید بدانید
کد مطلب : 576
تاریخ : سه شنبه 28 آذر 1391 - 03:21

* آیا دوبرمن ها رفتار قابل اعتمادی با بچه ها دارند ؟

اگر دوبرمن از سنین کودکی با بچه ها بزرگ شده باشند , آنها می توانند رفتار مطمئنانه ای با بچه ها داشته باشند . البته کودک و فرزند شما می بایست درک صحیحی از برخورد با سگها داشته باشد و بداند که می باید به آنها احترام بگذارد و در حقیقت رفتار محترمانه ای با آنها داشته باشد . می توان گفت که سگهای مسن که از کودکی با بچه ها نبوده اند نمی توان انتظار رفتار مطمئنی از آنها در برخورد با کودکان کوچک داشت . در عین حال باید خلق و خوی سگ را نیز در نظر گرفت .
باید به یاد داشته باشید که دوبرمن ها همیشه نیازمند رفتار محترمانه هستند و رفتارهای دیگر را تحمل نخواهند کرد , در نتیجه هیچگاه کودک اتان را بدون مراقبت نگذارید , چرا که ممکن است یک رفتار بد و خشونتی بچه گانه را از فرزندتان ببیند و دوبرمن اتان تصور کند که در خطر قرار گرفته است و ممکن هست رفتاری ناخواسته دفاعی از خودش نشان دهد , لازم به یاد آوری است که شما با یک سگ گارد قدرتمند روبرو هستید , پس با کوتاهی از این غفلت اتان با حادثه ای جبران ناپذیری خواهید شد .* دوبرمن ها رفتار خوبی با بچه ها دارند ؟

پرسش بهتر آنست که آیا کودکان رفتار خوبی با دوبرمن ها دارند ؟ متاسفانه گاها پرورش دهندگان و همچنین فروشندگان دوبرمن , اطلاعاتی در مورد نحوه ی ورود دوبرمن به خانواده و رفتار صحیحی مناسب یک کودک با دوبرمن چیست , نمی دانند و به خریداران نمی دهند , این مطلبی است که باعث بروز مشکلات جدی ای خواهد شد . نباید فراموش کرد که کودک و دوبرمن هر دو مستلزم آموزش دیدن و راهنمایی هستند .
کودکان باید بدانند که دوبرمن هم اکنون عضوی از خانواده هست و شایسته ی احترام و برخورد مناسب و مهربانی است .
اکثر پرورش دهندگان حرفه ای دوبرمن و همچنین کسانی که در مورد این نژاد متخصص هستند همیشه بر مهربانی و حس ویژه ی حفاظت دوبرمن نسبت به یک کودک تاکید دارند , می توان این ادعا را پذیرفت که اینکه یک دوبرمن به یک کودک صدمه بزند , بعید و دور از ذهن هست . باید گفت که حس محافظ بودن دوبرمن ها نسبت به کودکان ملموس هست و آنها این مطلب را به واقع وظیفه ی خود می دانند .
در عین حال احتیاط در برخورد با هر موردی بسیار ضروری است , با تمامی توضیحاتی که در مورد خلق و خو و نگرش دوبرمن در مورد کودکان گفته شد , اما این مطلب در مورد بسیاری از نژادها حاکم هست که شما هیچگاه و در هیچ صورتی نباید کودک خود را با دوبرمن اتان تنها بگذارید , حتی اگر دوبرمن اتان به خوبی آموزش دیده باشند , این مطلب از آن باب هست که حتی اگر هیچ برخوردی حادث نشود , به طور خیلی ساده حتی اگر دوبرمن به کودک شما تکیه دهد , به خاطر جثه اش ممکن است صدمه ی جبران ناپذیری به کودکان اتان وارد سازد , پس تنها برخورد معقولانه آنست که هیچگاه آنها را تنها نگذارید .
توصیه جدی آنست که اگر فرزند خود را به خوبی تربیت کردید و به آن آموختید که چگونه با دوبرمن ها برخورد کنند , آنگاه این انتظار به جا و صحیح است که دوبرمن اتان نیز رفتار صحیحی داشته باشید و می توان آن زمان به شما اطمینان داد که رفتاری جز یک محافظ کامل و مراقب برای فرزندتان را از آنان شاهد نخواهید بود .
 آیا دوبرمن , نژاد مناسبی برای من است ؟

* آیا آنها رفتار خوبی با دیگر پت ها دارند ؟

یک دوبرمن جوان آماده ی پذیرفتن و منطبق شدن خود با حیوانات خانگی دیگر هست , اما باید توجه کرد که ممکن هست حیوانات دیگر آماده ی پذیرفتن و دوبرمن در کنار خود نباشند , در این زمان هست که می توان گفت به مشکل مهمی برخورد خواهید کرد , که البته این مطلب نیز به خلق و خوی دوبرمن شما بستگی دارد , اگرچه می توان این ادعا را پذیرفت که به طور کلی سگهای نر تمایلی به حضور در کنار هم جنس های خود ندارد , که البته این مطلب در ارتباطی با نژاد خاصی ندارد .
اما اگر علاقه مند به نگهداری از پت های دیگر هستید , باید بهای زیادی به اجتماعی شدن دوبرمن اتان بدهید و سعی کنید دوبرمنی کاملا اجتماعی در کنار خود داشته باشید تا بتوانید مقداری به رفتارش اطمینان داشته باشید .* آیا می توان دوبرمن را با گربه تنها گذاشت ؟

دوبرمنی که به خوبی اجتماعی شده باشد , مشکلی با این اتفاق نخواهد داشت . البته شما می توانید از پرورش دهنده ای دوبرمن تهیه کنید , که توله ها و مادر و پدر آنها با حیوانات خانگی دیگر , چون گربه و حیوانات کوچک تر بزرگ شده باشند , این پیشنهاد معقولی است .
دوبرمن اگرچه یک نژاد نسبتا بزرگ و بسیار قوی است , اما نباید فراموش کرد که آنها رفتار معقول و مهربانی دارند . اجتماعی شدن اشان در رفتار خوب و مناسب آنها بسیار حائز اهمیت است .آیا دوبرمن , نژاد مناسبی برای من است ؟

* من در آپارتمان زندگی می کنم , آیا دوبرمن نژاد مناسبی برای من است ؟

پاسخ شما منفی است , اما نه بدان معنی که لزوما نژاد نا مناسبی برای شما است , بلکه بدان معنا که به علت سطح بالای انرژی دوبرمن و نیازهای تحرکی ای که این نژاد دارد , در محیط زندگی شما توان پاسخ گویی کافی ای به آنها نمی توان داد و در نتیجه نمی توان نیازهای سلامتی و همچنین شادابی که این نژاد نیازمند هست را پاسخ گفت .
البته در نگاه دیگری , شما اگر دیدی چون روانشناس حرفه ای بین المللی و مشهور , سزار میلان شاید بتوانید با استفاده از ورزش های انرژی سوزی چون اسکیت سواری , دوچرخه سواری با سگ اتان پاسخ مناسبی به نیازهای سگ اتان بدهید , اما باز در این شرایط نیز , نیازمند یک آپارتمان با متراژی بیش از ۳۰۰ متر هستید چرا که دوبرمن ها علاقه ی خاصی به جنب و جوش در داخل خانه هستند و باید چنین فضای سالن مانندی برایشان فراهم باشد تا شادابی مخصوص به خودشان را در داخل خانه نیز داشته باشند نه آنکه فقط فضای خارج از خانه را برای تحرک و جنب و جوش اشان داشته باشند .
* آیا نر ها پرخاشگر تر از ماده ها هستند ؟

کلید پاسخ گویی به این پرسش معنای پرخاشگری است , همانند یک کوچک که سعی می کند پدر و مادرش را تحت تاثیر قرار دهد , دوبرمن ها از سطح بالایی در پرخاشگری برخورداند .
اما شما گاهی در حین بازی حرکاتی از دوبرمن می بینید که ممکن هست به اشتباه آن را به پرخاشگری معنا کنید , پرخاشگری در دوبرمن ها را می توان در هنگامی که از خانواده ی خود محافظت می کنند , معنا کرد . بی شک هر دو جنسیت دوبرمن به کیفیت از حس غریضی محافظت برخوردارند و هیچگاه این وظیفه را از یاد نخواهند برد .
مهمترین تفاوت بین جنسیت نر و ماده ی دوبرمن هاست , در بعضی از خلقیات آنهاست , همچون آنکه می توان گفت به طور معمول , نرها مستقل ترند و ماده ها وابسته تر !
مشکلات پرخاشگری را نمی توان به جنسیت آنها نسبت داد بلکه باید گفت این مشکلات در هر دو جنسیت محتمل هست و به سو رفتارها , به طور درست تربیت و آموزش نداده شده باشند , اجتماعی نشدن آنها و مشکلاتی از این نسبت داد .
آیا دوبرمن , نژاد مناسبی برای من است ؟

* آیا دوبرمن ها سخت آموزش می بینند ؟

خیر ! دوبرمن جز نژادهایی است که از سطح بالایی در آموزش پذیری برخودار هست . آنها بسیار مشتاق آموزش دیدن هستند و به همین علت از زمان آموزش دیدن اشان , لذت می برند .
اگرچه , این بدان معنا نیست که توله های دوبرمن به آسانی می توان آموزش داد . بعضی از خصوصیات اخلاقی ای که در یک دوبرمن بالغ چون , هوش بالا , اطاعت پذیری و حس اطمینانی که به صاحب خود می دهند , در مورد توله ها تا حدودی متفاوت خواهید دید .
دوبرمن ها به علت حس برتری جویانه و رهبری گرایانه اشان کمی در آموزش دادن اشان کمی مشکل ساز خواهد شد .
هنگامی که شما شروع به آموزش توله دوبرمن هستید , شما سعی خواهید کرد که اراده ی خود را اراده ی توله اتان هم راستا کنید . یک روز , به طور ناگهانی خواهید دید که توله اتان مطالبی را متوجه و درک می کند , زمانی که به این اتفاق منجر شود , آموزش دادن آنها بسیار آسان تر نمود خواهد کرد .
مناسب است به نظر پروفسور استنلی کورن اشاره کرد که دوبرمن را جز ۱۰ نژاد باهوش شناخته با خصوصیتی آموزشی که در درک فرمان و دستور جدید , به کمتر از ۵ مرتبه تکرار نیازمندند و در اطاعت از آن , ۹۵ ٪ یا بیشتر موفق بوده اند .
* دوبرمن نیازمند چه آموزش هایی است ؟

آموزش اجتماعی شدن چرا برای دوبرمن ها بسیار ضروری است ؟
اجتماعی شدن به دوبرمن این فضا را می دهد تا فضاها و مکانها , افراد با سنین مختلف , حیوانات مختلف و وسایل و … زیادی را با اندازه های مختلف تجربه کند .
این آموزش از آن جهت بسیار مهم هست که سگ شما اعتماد به نفسش افزایش یافته و به خاطر تجربه های متعدد و زیادی که داشته و همچنین شناختش از افراد و مکانهای مختلف این شانس را خواهد داشت که خجالتی و ترسو نباشد .
و این خصوصیت برای یک سگ گارد که قرار هست با شرایط غیر منتظرانه حضور داشته باشد و بتواند به درستی عمل کند بسیار مهم هست .
همچنین نباید از یاد بود که سگهای ترسو , پرخاشگر نیز خواهند شد .آیا دوبرمن , نژاد مناسبی برای من است ؟

* آیا دوبرمن نژاد مناسبی برای نگهداری در خارج از خانه است ؟

انتخاب دوبرمن به عنوان سگی برای زندگی بیرون از خانه و یا نگهداری اش در بیرون به مدت طولانی در زمانهایی که در منزل نیستید , انتخاب نامناسب و اشتباهی است .
هنگامی که سگ شما با زنجیری به خانه سگی یا . . . وصل کرده اید , دوبرمن تند خو و خسته می شود . یک دوبرمن چیزی بیشتر از عضو خانواده ای بودن را نمی خواهد . رضایت او را نمی توان با گفتن گاه و بی گاه کلمات مهربانانه جلب کرد . دوبرمن خواستار رشد و توجه مداوم روزانه است . شما با این کار فقط یک دوبرمن پرخاشگر و غیر قابل پیش بینی را در مقابل خود خواهید دید چرا که به خواسته های آن توجهی نشده و این تنهایی فقط باعث پرخاشگرتر آنها خواهد شد , پرخاشگری که از سوی یک نژاد قدرتمند گارد که نیاز ویژه ای به این احساس دارد که یکی از اعضای خانواده است و در کنار اعضای خانواده هست , اینکه سگ اتان حق انتخاب داشته باشد که در طول شب و روز بتواند بیرون و داخل خانه رود بسیار متفاوت با اجبار و ماندن در خارج از خانه هست . بی شک دوبرمن نژاد مناسبی برای خارج از خانه نیست و نخواهد بود .
* آیا شما به دنبال سگی هستید که بسیار مهربان و سرزنده , شاد و خرم در برخورد با هر کسی که می بیند باشد ؟ 
اگر شما این مورد برایتان اهمیت دارد , بهتر است تحقیقاتتان را حول نژادی چون گلدن رتریور یا کولی هدایت کنید . یک دوبرمن فوق العاده مهربان و سرزنده هست با خانواده اش و دوستان بسیار نزدیک و صمیمیتان اما گاهی با افراد غریبه و آشنایان دورتان برخوردی نچسب و سرد دارد . در حقیقت , استاندارد این نژاد برخوردی نچسب و سرد با غریبه ها و آشنایان دور دارد .
 


آیا دوبرمن , نژاد مناسبی برای من است ؟

* دوبرمن ها به چه میزان تحرک و ورزش نیازمندند ؟

دوبرمن یک نژاد با سطح بالایی برای گذراندن یک روز کاری کاری و انجام وظایفی با درجه ی بالایی از تحرک هستند . اگر دوبرمن به هر علتی نتواند به نیازهای بدنی اش بپردازد , بدن او و همچنین ذهن او رنج خواهند برد .
پیاده روی روزانه کاملا ضروری است , همچنین گنجاندن دویدن آهسته در طول نیز برایشان کافی نخواهد بود . به نظر می رسد کمتر فردی را خواهید یافت که انرژی اش بتواند با میزان انرژی روزانه دوبرمن , برابری کند . اما به هر حال آهسته دویدن با دوبرمن , تحرک مناسبی برای کمی به چالش کشیدن بدن سگ اتان باشد .
دوبرمن نیازمند فضای بازی برای با سرعت دویدن هستند , داشتن یک حیاط فنس کشیده نیاز مهمی برای دوبرمن ها است , به همین علت فضاهایی چون آپارتمان , خانه با حیاط کوچک , محیط های مناسبی برای زندگی دوبرمن ها نیست . 
یکی از راههای برآورده شدن نیاز تحرک دوبرمن , داشتن بیش از یک دوبرمن و یا داشتن سگ دیگری با میزان انرژی شبیه به دوبرمن است .
باید توجه داشته باشید که لزوما داشتن یک فضای کافی , به معنای برآورده شدن نیاز بدنی روزانه ی سگ اتان نیست , دوبرمن ها عاشق به آن هستند که در تحرک اشان با شما همراه باشند و با شما به ورزش کردن و تحرک داشتن مشغول باشند . برای برآورده کردن این علاقه ی آنها , شما می توانید با یک فریزبی و یا توپ به بازی کردن با آنها بپردازید .
همچنین شما می توانید به آموزشها و ورزشهایی که به چابک تر شدن سگ اتان هست بپردازید که اینگونه ورزش مناسبی برای ذهن آنها نیز خواهد بود .
همچنین ورزشهایی چون شنا کردن , دویدن و دوچرخه سواری با شما برای آنها مناسب و لذت بخش خواهد بود .
* نکات و توصیه هایی در مورد خرید دوبرمن ها *


قبل از اینکه تصمیم قطعی برای خرید یک دوبرمن بگیرید , حداقل ۲ دوبرمن و صاحبانشان را ملاقات کنید و از مربی مطلع و یا پرورش دهنده ی حرفه ای دوبرمن و یا اگر این دو در دسرستان نبود از طریق اینترنت سوالاتتان را بپرسید و تحقیقی جامع در مورد دوبرمن و نحوده نگهداری و آموزش و برخورد با دوبرمن و . . . انجام دهید همچنین از پرورش دهنده ی حرفه ای دوبرمن اقدام به خرید دوبرمن کنید .


لطفا دوبرمن اتان را از آگهی های روزنامه و یا اینترنت برای چند صد هزار تومان خریداری نکنید , شاید شما فکر کنید که یک معامله ی عالی انجام داده اید اما در واقع شما در درد سر افتاده اید , این افراد در مورد ژنتیک یا مشکلات بهداشتی و پزشکی هر نژاد سگ اطلاعی ندارند و آنچنان به این موارد اهمیتی نمی دهند , البته در ایران به علت نبود کلاب های معتبر و نبود استاندارد های بین المللی و بسیاری از مشکلات دیگر , اگر قصد خرید دوبرمنی را از دوست یا آشنایانتان و یا از تربیت کننده و . . . دارید , حتما , حتما قبل از خرید سگتان به دامپزشک معتبر , متعهد و مطلع که اطلاعات زیادی در مورد نژاد ها و بیماری های رایج آنها و مشخصات استاندارد بودن نژاد ها و . . . دارد مراجعه کنید , تا سگ مورد نظرتان را ببیند و نظر کارشناسی در مورد سگ تان بدهد , فراموش نکنید که این موجود را قرار است به خانه ی شما بیاید و با شما زندگی کند , لباس نیست که بتوانید به دور بیندازیدش و یا اگر خوشتان نیامد عوضش کنید , پس هر چقدر تحقیق به عمل بیاورید باز مورد پسند و عملی به جا است .


 
آیا دوبرمن , نژاد مناسبی برای من است ؟
گردآورنده , مترجم + نویسنده : مسی - MaSiii

دوبرمن - Dobermann *


آیا دوبرمن , نژاد مناسبی برای من است ؟ آیا دوبرمن , نژاد مناسبی برای من است ؟


* نکاتی در مورد دوبرمن *

 
* صاحبان دوبرمن و یا هر نژاد دیگری , نیاز به زمان طولانی دارند . سگ برای زندگی است نه فقط برای زمانی که خوشایند شماست و موجب شادابی و سر حال شدن شما گردد .

* دوبرمن ها نیاز به آموزش و راهنمایی دارند . بسیاری از دوبرمن ها شخصیت های برتری طلبانه دارند و سعی خواهند کرد که نقش رییس را در اطراف و محیط زندگی خود داشته باشند حتی در مقابل صاحبشان !

* برای داشتن دوبرمن , صاحبش می بایست سر سخت تر و باهوش تر از سگ خود باشد , هرگز نباید این مسئله را با رفتار توهین آمیز و خشن اشتباه گرفت .

* صاحب خشن باید به دنبال نژاد دیگری باشد چون دوبرمن ها بسیار حساس هستند و برای رفتار و آموزش خشن مناسب نیستند .

* برخورد توهین آمیز به سرعت در دوبرمن اغلب نتیجه ای همراه با خلق و خوی تهاجمی را به دنبال دارد .

* طبق استاندارد FCI , قد نر دوبرمن , ۶۸ تا ۷۲ سانتی متر و قد ماده ی این نژاد , ۶۳ تا ۶۸ سانتی متر است , همچنین وزن نر دوبرمن ۴۰ تا ۴۵ کیلوگرم و وزن ماده ی دوبرمن , ۳۲ تا ۳۵ کیلوگرم است .

* طول عمر متوسط دوبرمن ها , حدود ۱۰ تا ۱۲ سال است .

 
* پیش درآمدی در مورد دوبرمن *


دوبرمن ها بسیار دوست داشتنی , مهربان و حیوان بسیار باهوشی هستند . دوبرمن ها به کادیلاک سگها شهرت دارند . آنها می توانند هر کاری را فقط با بهره بردن از مقدار کمی از هوش فوق العاده اشان به انجام برسانند , بی ارتباط نیست که طبق تحقیق پروفسور استنلی کورن , دوبرمن پنجمین نژاد باهوش شناخته شده است .
بی شک آنها از شما عشق و محبت و توجه بی حد را برای هر دقیقه ی زندگی اشان انتظار دارند و می طلبند . من دریافته ام که تنها بخش بدی که در داشتن دوبرمنی به آن خواهید رساند آنست که طول زندگی اشان بسیار کمتر از ما هست !
دوبرمن ها بسیار متعهد و همدمی وفادار هستند اگر صاحبشان تمایل به گذراندن وقت با آنها و همچنین برای آموزش دادن و اجتماعی کردن دوبرمن اشان تلاش کنند . با محبت صاحبش , یک دوبرمن می تواند رفیقی فوق العاده و محافظ عالی ای برای کودکان , همراهی مطیع , قابل اعتماد و دوستی مهربان و عضوی دوست داشتنی برای اعضای خانواده اش باشد . متاسفانه , هر فردی زمان یا تعهد لازم برای آموزش یک دوبرمن بسیار باهوش که انتظار می رود را ندارد . موارد زیادی باید قبل از انتخاب یک دوبرمن مورد بررسی قرار داده شوند .

آیا دوبرمن , نژاد مناسبی برای من است ؟* خصوصیت های رفتاری دوبرمن ها *

دوبرمن یک همراه و یک محافظ عالی برای شما , خانه و خانواده اتان است , آنها بسیار فداکار و وفادار هستند و اگر شما برای آنها وقت بگذارید و به آنها محبت کنید , آنها می توانند یک همراه عالی برای لحظات زندگی شما باشند , آنها به واقع و به حقیقت یک نژاد با وقار و اشرافی هستند . ادعای ناروایی نیست اگر بگوییم اشرافیت اولین مایه ی وجودی آنهاست .
شاید کسانی که با دوبرمن نا آشنا هستند , این صفات اشرافیت دوبرمن برایشان نا مفهموم و غیر قابل درک باشد , اما اگر کمی با دقت باشید , با گذراندن وقت با این نژاد , به خوبی کیفیت این صفات را درک خواهید کرد , به یاد داشته باشید که همانقدر که دوبرمن اتان با وقار و اشرافی است , صاحبش نیز باید به همان میزان با وقار و صحیح با آن رفتار کند و گرنه مشکل بزرگی برایتان حادث خواهد شد .
نژادی است حساس به نحوه و کیفیت برخورد شما و برای مسائل خاص دوبرمن , برای همین این نژاد برای هر کسی مناسب نیست که هیچ , می توان گفت برای تعداد خاصی مناسب هست که هم شناخت کامل داشته باشند هم اینکه بتوانند نژاد باهوشی چون دوبرمن را به خوبی و به درستی آموزش بدهند , که این مطلب مستلزم آنست که شما باهوش تر از سگ خود باشید .
مطالب زیادی هستند که قبل از تصمیم خریدتان , باید به آنها بنگرید , پس لطفا اصلا عجله نکنید .
 


* آیا دوبرمن نژاد مناسبی برای من است ؟

دوبرمن یک نژاد بسیار فعال هست , نژادی که به ورزش و فعالیت بسیاری نیازمند هست , در عین حال آموزش دیدن آنها فاکتور بسیار مهمی برای داشتن یک حیوان خانگی عالی هست . 
دوبرمن های بسیار باهوشند و همین سطح هوش آنها موجب می شود که بسیار نیازمند آموزش باشند . شما می توانید این آموزش ها را با اجتماعی شدن و آموزشهای پایه ای را از سن ۳ ماهگی شروع کنید . یک دوبرمن همیشه ترجیه می دهد که در تمام زندگی اش در کنار و همراه شما باشد , حتی در حمام !
این بسیار مهم هست که شما بدانید که دوبرمن یکی از اعضای خانواده ی شما خواهد بود , این مطلبی است که برای خود دوبرمن به علت خلق و خویش بسیار مهم و حائز اهمیت هست , بی شک این نیاز دوبرمن را نمی توان با رها کردن آن در طول روز در حیاط و یا بستن اش به درخت و یا چنین راهکار هایی پاسخ گفت . اگرچه نباید از این دید غافل شد که پاسخ نگفتن به نیازهای آنها , ارتباط مستقیمی با ایجاد بد رفتاری آنها دارد . آنها دارای پوشش کت نازکی هستند و به همین علت نمی توانند به مدت طولانی ای در هوای سرد بیرون از خانه بماند .
اگر شما سگی می خواهید که همیشه خودش سرگرم باشد , دوبرمن آن نژاد نیست . معمولا دوبرمن ها سگهای بسیار فعالی هستند که احتیاج به کاری برای انجام دادن دارند . نگهداری حیوانات خانگی همیشه فکری تحریک کننده است که تردید را همیشه به همراه دارد . دوبرمن بهترین وضعیت اش , وضعیتی است که به آنها کاری برای انجام دادن بسپارید و می توانید مطمئن باشید که آن وظیفه را به بهترین نحو به پایان می رسانند . بسیاری از دوبرمن ها و صاحبانشان در اطاعت پذیری , فعالیت هایی چون پی گیری رد پا , آموزش و چابکی و . . . سر آمد هستند . حداقل آموزش های پایه برای هر دوبرمن و همچنین آموزشهایی مانند آلفا شدن برای صاحبانشان الزامی است .
همه سگها به وجود نقش آلفا نیازمندند برای راهنمایی و آموزش آنها و همچنین به منظور برقراری نظم و انضباط ضروری است که با آموزش دادن صحیح صاحب و خود سگ می توان به این هدف رسید . برقراری نظم و انضباط به هیچ عنوان به معنای تنبیه نیست ! مطلبی که هر سگی نیازمند هست , برقراری انضباط در راستای راهنمایی و آموزش سگ می باشد . اما نباید فراموش کرد که در مورد سگهای گارد و پر انرژی و قدرتمندی چون دوبرمن , این ضرورت چند برابر می شود و جلوه ی بیشتری را به نمایش می گذارد . 

آیا دوبرمن , نژاد مناسبی برای من است ؟


* صفات ذاتی و طبیعی دوبرمن ها چیست ؟

دوبرمن ها بطور طبیعی وفادار وشجاع , اخلاقی اشرافی گونانه دارند و باهوش و محافظ هستند . رشد دوبرمن ها نیازمند ورزش مرتب و روزانه , تحریک ذهنی و داشتن یک رژیم غذایی مناسب و متعادل هست . این صفات موجب می شود که همراهی دوبرمن برایتان به لذت بی حدی تبدیل شود اگر به خوبی آموزش دیده باشند , اما در عین حال اگر دوبرمن به دست یک صاحب تازه کار , کم تجربه و غیر متعهد باشد , آن زمان هست که هوش بالای دوبرمن تبدیل به عاملی برای مدیریتی مشکلات و نبوغ اش برای ابتکار برای بوجود آوردن مشکلات جدید به کار برده می شود .
دوبرمن ها ذاتا بسیار حساس و با وقار هستند و طبیعتا از صاحب و خانواده اش نیز همین برخورد را انتظار دارند و اگر برخوردهای غیر محترمانه و به اصطلاح تند را ببینند , واکنش مناسبی از آنها را شاهد نخواهید بود .
آنها ذاتا سگهای گارد هستند بگونه ای که نیازمند آموزش خاصی برای دریافتن این وظیفه اشان نیستند و بطوری ذاتی سگهای نگهبان بسیار قوی و هوشیاری هستند که حضورشان اطمینانی بر ایجاد امنیت در محیط اتان را به همراه خواهد داشت . 
* آیا دوبرمن به طور طبیعی و ذاتی یک سگ بسیار محافظ هست و می توان در این مورد کاملا به آن اطمینان کرد ؟

دوبرمن به طور غریضی یک نژاد گارد و دیده بان بی نظیری است , به طور کلی نسبت به غریبه ها حالت گارد و به هوش دارد , در زمان لازم نسبت به تحرکات پارس می کند , آنها به طور غریضی نسبت به اموال و خانه ی صاحب خود یک محافظ حرفه ای هستند , دوبرمن ها به کسانی که با اجازه ی صاحب و خانواده اشان وارد شوند , اجازه ی ورود می دهند , اما آنها هیچگاه از وظیفه ی حفاظتی اشان غافل نمی شوند و در زمان خطر و نیاز , پارس کرده , در صورت توجه نکردن و بر طرف نشدن , گارد گرفته و سپس در صورت نیاز به برخورد فیزیکی نیز روی می آورند , آنها حتی در زمان حضور مهمانان نیز از این مطلب غافل نمی شوند و همیشه به گوش و حواس جمع هستند .
اگر تحرکاتی چون شوخی های جدی , غیر متعارف و به تعبیری شوخی های فیزیکی را هم از دوستانتان یا مهمانتان نسبت به شما را شاهد باشند , آنگاه هست که حالت گارد و نسبتا جدی ای را از آنان شاهد خواهید بود , اگرچه دوبرمن را می توان نژادی جدی معرفی کرد اما در این زمانها جدیتی از آنها را خواهید دید که حس یک محافظ حرفه ای و قدرتمند را به شما القا خواهند کرد , محافظی که در هر لحظه مراقب اطراف هست و به علت جثه و سرعت عمل بالایش , واکنش های سریع و بسیار به موقعی را از آنان شاهد خواهید بود . واکنش هایی که گویی آن اتفاق را پیش بینی کرده اند . پس می توانید یقین داشته باشید که هر فرد مشکوک و رخداد غیر متعارفی از نگاه و حواس آنان دور نخواهد ماند .آیا دوبرمن , نژاد مناسبی برای من است ؟

* آیا دوبرمن برای افرادی که اهل مسافرت و تنها گذاشتن سگ اشان هستند , مناسب است ؟

اگر شما زیاد مسافرت می روید و در خانه نیستید بهتر است به دنبال نژاد دیگری باشید , دوبرمن شما اگر در مکانی که برای نگهداری اش برای مدتی زمان مسافرتتان سپری می کنید , خسته و افسرده شود , غذا نمی خورد و به همین علت وزن کم خواهد کرد . معمولا دشوار است که شما دوستی را بیابید که بتواند و بخواهد به دوبرمن شما سر بزند و رسیدگی کند در زمانی که شما خانه نباشید . دوبرمن ها تمایل بسیار زیادی در محافظت از خانه شما دارند و به احتمال بسیار زیاد اجازه ی وجود هر کسی را به داخل نمی دهد . چند مرتبه آزمایش اولیه قبل از سفرتان برای آنکه بدانید آیا در نبود شما دوبرمن اتان اجازه ی ورود آن شخص را می دهد یا نه , بهترین ایده هست .* کدام جنسیت , نر یا ماده ی دوبرمن برای من مناسب هست ؟

این یک پرسش قدیمی است , پرسشی که همه ی خریداران سگ با آن روبرو بوده اند و فقط در زمان سپری شدن برای پاسخ دادن به آن با هم متفاوتند , درست آنست که به این مطلب فکر شود که کدامیک برای شیوه ی زندگی شما بهترین هستند .
برای کمی شفاف تر شدن روحیه نرها و ماده ها به توصیف لحظه ای از نحوه ی برخورد توله ی ماده و نر با پدرشان می پردازیم :

توله ی نر پدرش را می بیند که استخوان خوش مزه ای را می جود . به نظر خیلی خوش مزه می آید و او قصد دارد به نحوی جایزه یا اسنکی از پدرش بگیرد . پدر نگاهی به توله می کند و یک غر جدی می کشد , توله یک قدم به عقب می رود . توله همچنان اطمینان ندارد که آیا واقعا پدرش قصد به اشتراک گذاشتن استخوان را ندارد یا نه , برای همین دوباره سعی می کند . این بار توله دوباره کمی نزدیک می شود که پدر علاوه بر غر کمی نیز به سمت توله خم می شود , همین رفتار کافیست تا توله نر بیاموزد که یقینا حتی یک لیس از استخوان نیز به آن نمی رسد , پس محل را ترک کرده و به سرعت استخوان و مزه اش را فراموش می کند .
حالا , یک توله ی ماده ی کوچک همین پروسس را انجام می کند . در بار دوم نیز پدر به سمت توله خم می شود , توله ی ماده عقب تر می رود ! اما می ایستد و به پدر می نگرد و با خود فکر می کند حتما یک راه دیگری برای انجام دادن و گرفتن استخوان باید باشد ! دفعه ی سوم توله ی ماده بر سر پدرش غر می زند , با غر زدن هایش به پدر نزدیک می شود , آنقدر نزدیک که مشغول لیسیدن صورت پدر می شود … , حالا توله از سر پدرش بالا می رود , شروع به بازی با گوشهای پدر و سرش می کند . پدر از دستش خسته می شود و به سرعت تصمیم می گیرد که هر چه می خواهد به او بدهد تا زمان کوتاهی را بتواند دور از او استراحتی کند , او به کل استخوان را فراموش کرده و آنجا را ترک می کند . حالا توله ی ماده مانده و یک استخوان بزرگ خوش مزه !

 

آیا دوبرمن , نژاد مناسبی برای من است ؟
گردآورنده , مترجم + نویسنده : مسی - MaSiiiPersianPet Forum - www.mypet.ir http://persianpet.org/forum/thread113356.html#ixzz2FOngCQJK 
Under Creative Commons License: Attribution 
Follow us: @persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.orgp576