سرطان و تومور در خوکچه هندی ها(ترجمه)
کد مطلب : 421
تاریخ : يكشنبه 4 دي 1390 - 08:39تومور های خوش خیم و بد خیم در خوکچه هندی:

تومور ها در اثر تکثیر غیر طبیعی سلول های بدن و رشد ان ها و توده ای از بافت که به دو دسته "خوش خیم" (بی ضرر ) و یا "بدخیم" (خطرناک و کشنده) تقسیم می شوند.
سرطان و تومور در خوکچه هندی ها رایج نیست اما ممکن است در خوکچه هایی که بالای شش سال سن دارند رخ بدهد.حدود 1/6 از خوکچه هندی ها به تومور و سرطان مبتلا گشته اند.خوکچه هندی هایی که در یک قفس در کنار خوکچه های دیگر هستند ,بیشتر از بقیه متسعد ابتلا به سرطان و تومور هستند.

درمان بستگی به نوع و محل تومور و نوع سرطان دارد.تومور های خوش خیم به راحتی درمان می شوند اما معمولا سرطان هایی مانند سرطان خون باعث مرگ حیوان می شوند و خوکچه معمولا فقط چند هفته زنده می ماند.

ا

نواع تومور و علائم:

تومور بدخیم بافت لنفاوی "Lymphosarcoma" نام دارد که یکی از شایع ترین تومور ها در خوکچه هندی می باشد.این تومور باعث می شود که حیوان به سرطان خون و سرطان کبد دچار شود.علائم وجود این تومور در بدن خوکچه هندی عبارتند از:

*ژولیده شدن و کثیف شدن مو ها
*تومور در سینه و شکم(گاهی شما با لمس کردن سینه و شکم حیوان می تواند تومور ها را احساس کنید)
*تورم کبد و با تورم طحال 

یکی از تومور های پوستی شایع در خوکچه هندی ها trichoepitheliomas نام دارد.این تومور پوستی خوش خیم است که در بدن اکثر خوکچه هندی ها به خصوص خوکچه های جوان وجود دارد.خوکچه هندی های جوان مستعد ابتلا به سرطان ها و تومور های پوستی و سرطان خون هستند

تشخیص:

شما باید شناسنامه و تاریخچه سلامتی و علائمی که حیوان از خود نشان داده است را برای دامپزشک بگویید و باید تا جایی کخ درباره خانواده خوکچه هندی که اطلاع دارید,توضیحاتی در اختیار دامپزشک قرار دهید.


برخی از تومور ها به راحتی قابل تشخیص هستند و دامپزشک می تواند با لمس کردن بدن خوکچه هندی محل تومور ها را تشخیص بدهد.اما تشخیص تومور های داخلی و سرطان کار اسانی نیست.اسکن و اشعه X باید برای تشخیص تومور های داخلی و سرطان به دامپزشک کمک زیادی می کنند.

برای تشخیص سرطان ,باید از خوکچه هندی ازمایشاتی مانند ازمایش ادرار بگیرند همچنین دامپزشک باید با انجام تست ها و ازمایشاتی ,تعداد سلول های خون خوکچه را بررسی کند(برای تشخیص سرطان هایی مانند سرطان خون و سرطان کبد). 

 
درمان خوکچه هندی:

احتمالا دامپزشک برای برداشتن سرطان و تومور عمل جراحی را توصیه می کند.با اینکه تومور های خوش خیم نگران کننده نیستند اما بعضی از ان ها با رشد کردن مانع جریان خون بشوند و سیستم بدن حیوان را به هم بریزند به همین دلیل اگر خوکچه هندی در بدن خود تومور خوش خیم دارد نیز باید جراحی شود.

در مورد ضایعات بد خیم , عمل جراحی ضروری می باشد.اما اگر عمل جراحی اشتباه انجام بگیرد موجب ازاد شدن سلول های سرطانی در بدن خوکچه هندی می شود.

تومور های پوستی مانند trichoepitheliomas به راحتی با جراحی برداشته می شوند اما سرطان خون و یا تومور lymphosarcoma معمولا باعث مرگ حیوان می شوند.خوکچه هندی که به سرطان خون مبتلا شده است معمولا چند هفته بعد می میرد.مراقبت های بعد از عمل:

خوکچه هندی که به تازگی عمل جراحی داشته است باید در محیطی ارام قرار بگیرد.باید رژیم غذایی سالمی داشته باشد و در محیطی ارام و مناسب قرار بگیرد.اگر دوباره علائم وجود تومور یا سرطان را در خوکچه هندی خود مشاهده کردید به سرعت به دامپزشک مراجعه کنید.

مترجم:تارا

منبع:petmd


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.orgp421