آیا شیتزو , نژاد مناسبی برای من است ؟
کد مطلب : 346
تاریخ : يكشنبه 3 مهر 1390 - 08:34

آیا شیتزو , نژاد مناسبی برای من است ؟

* Shih Tzu *
* شیتزو *   
* خصوصیت های رفتاری و ظاهری شیتزوها *


شیتزوها جز سگهای کوچک و عروسکی هستند , این عنوان از آن جهت به آنها نسبت داده شده که طبق استاندارد FCI , وزن استاندارد شیتزوها ۴.۵ تا ۸ کیلوگرم و وزن ایده آل اشان ۴.۵ تا ۷.۵ کیلوگرم هست , همچنین از نظر قدی نیز بیشتر از ۲۷ سانتی متر نیستند . شیتزوها با همان جثه ی کوچک اشان , بسیار پر جنب و جوش و بازیگوش هستند , آنها از پیاده روی روزانه و چندین وعده بازی با خانواده اشان در طول روز بسیار لذت می برند , اگرچه آنها نژاد پر انرژی ای نیستند . ورزش برای آنها مهم هست از آن جهت که هم برایشان تفریحی لذت بخش هست و باعث می شود وزن اشان به واسطه خوردن غذاهای مختلف , از حالت ایده آل خارج نشود .
آموزش دادن آنها می تواند گاهی به یک چالش تبدیل شود . صاحبان آنها باید صبور باشند و با برنامه به آموزش توله اشان بپردازند , آنها به سرعت رفتارهای منفی را خواهند آموخت , پس هیچگاه از آموزش دادن آنها غفلت نکنید .
 

شیتزوها همراه و همدم بسیار خوبی هستند , آنها عاشق مردم و توجه و محبت هستند . این نژاد رفتار خیلی خوبی با بچه ها دارند , البته اگر رفتار خوب و غیر خشنی را از آنها شاهد باشند . با سگهای دیگر رابطه ی خوبی دارند , همچنین با حیوانات کوچک دیگر , البته بی شک نیازمند پروسه ای برای معرفی کردن حیوانات خانگی دیگر اتان به آنها هستید . می توان گفت که شیتزو ها نژادی هستند که دارندگان آنها با آسودگی بیشتری می توانند به پارک سگها بروند و نگرانی ای از بابت برخورد های پرخاشگرانه ی خود با نژادهای دیگر نداشته باشند , در کنار این مطلب باید گفت که آنها به خاطر علاقه ی وافر اشان به انسانها , برخورد خوبی نیز با افراد مختلف دارند , به همین علت نژاد مناسبی برای کسانی که رفت و آمد زیادی به خانه اشان می شوند , نیز هستند . شیتزوها را به واقع می توان نژاد بسیار مطیعی در بین سگهای کوچک دانست . جز هیجان ترین لحظه برای یک شیتزو زمانی است که شما قصد بازی با آنها را داشته باشید , این تغییرشان آنقدر گویا هست که دز آن لحظه تصور خواهید کرد انرژی اشان چندین برابر شده هست , اگر شما قصد کمی تنها گذاشتن آنها را داشته باشید , آنها پس از کمی ماجراجویی , خوابیدن را ترجیه می دهند . این مطلب بیانگر آن نیست که آنها را می توان به مدت طولانی ای و به شکل مستمر تنها گذاشت , اگرچه آنها را نژاد سازگاری هستند اما یقینا شیتزویی که در طول روز به مدت کمی تنهاست با شیتزویی که چند ساعت تنهاست , روحیه و برخورد های متفاوتی از آنها را شاهد خواهید بود , پس لطفا تصور نکنید که هیچ فرقی در برخورد های متفاوت شما با آنها نیست و در هر صورتی آنها را خوشحال خواهید دید . بی شک میزان توجه شما آنها ارتباط مستقیمی با شادابی و سر حالی آنها دارد , اما در عین حال آنها بسیار به اسباب بازی های مختلف علاقه مندند و خود را با آنها به خوبی سرگرم می کنند . 


* شیتزوها در کجا خوشحال هستند ؟


آنها نژاد مناسبی برای خانه هستند , آنها می توانند کاملا از زندگی در آپارتمانی در طبقه ی ۳۴ , خوشحال باشند و یا حتی در تعقیب جوجه های مزرعه ی شما نیز , خوشحال و شاد خواهند بود . بعضی از مردم , قسمتی از حمام اشان را با سیم و … می پوشانند تا مثلا جایی برای آنها تعبیه کرده باشند , بقیه روزنامه را ترجیه می دهند و عده ای دیگر ترجیه می دهند آنها خارج از خانه ببرند تا به نیاز خود برسند . آنها به سرعت خود را به شرایط سازگار می سازند , البته اینها هیچ کدام به این معنا نیست که آنها را می توان با هر شرایط زندگی ای خوشحال یافت , یکی از مهمترین عوامل خوشحالی آنها , توجه , گذاشتن وقت با خانواده اشان هست , این مطلب را نباید هیچگاه ساده نگریست چرا که متاسفانه گاها مشاهده می کنید که به این علت که تصور می شود این نژاد با هر شرایطی سازگار و خوشحال هست , توجه بسیار کمی به آنها می کنند , در طول روز به طور مستمر تنهایشان می گذارند و در نتیجه وقتی نیز برایشان اختصاص نمی دهند , این سو تفاهمی است که متاسفانه تنها نتیجه اش ظلمی است که بر این نژاد در کشورمان شاهدش هستیم , پس لطفا این مسائل را با هم به اشتباه نگیرید , چرا که شادابی آنها , مهم ترین علت برای مناسب بودن و نبودشان برای شما هستند , نه شادی شما برای حضور آنها در کنارتان , آن هم به قیمت و شرایطی !
* شیتزوها نیازمند رسیدگی هستند ؟


بله , آنها برخورد عاشقانه ای با خانواده ی خود دارند و نیازمند دیدن عکس العمل شما در مقابل حس و علاقه ی خود هستند . آنها را هیچگاه در حیاط قرار ندهید و یا با کودکان تنها نگذارید . اگرچه آنها عاشق کودکان هستند , اما همیشه نیازمند مراقب هستند . حمام هفتگی برای کت و نگه داشتن تمیزی پوست آنها , نیاز هست , البته باید سریع نیز آنها را خشک کنید . قبل از حمام , آنها را به خوبی برس بکشید . آنها از شستن روزانه ی صورت اشان لذت می برند , فقط به اندازه ای که صورت خود را می شویید . اگر شما می خواهید که موهای آنها بلند نباشد , آنها نیازمند کوتاه کردن موهایشان با قیچی هستند , و یا به دست شخص حرفه ای , استایل مورد نظرتان را به موهای زیبا و خوش حالت آنها بدهید .Resigzed Image Click this bar to view the full image.
* ورزش کردن شیتزوها *


آنها نیازمند و عاشق پیاده روی هستند , البته اگر شما می خواهید که صدمه ای به وسایل خانه اتان از طرف آنها وارد نشود , باید برای ورزش کردن آنها ارزش قائل شوید . ورزش کردن باعث خوشحالی افزون تر آنها می شود و علاوه بر آن از بوجود آمدن رفتارهای خرابکارانه نیز جلوگیری خواهد کرد , البته باید به یاد داشته باشید که در هوای خنک آنها را به پیاده روی ببرید چرا که آنها به گرما حساس و آسیب پذیرند , پس حتما در روزهای نسبتا گرم نیز بطری آبی به همراه داشته باشید تا بتوانید کاری برای کاهش دمای آنها در خارج از خانه , انجام دهید . هیچگاه از تاثیر گرمای هوا بروی شیتزو غافل نشوید . شاید یکی از بهترین هدیه ها برای شیتزو ها را یک پیاده روی دانست , با دادن این هدیه , به آنها کمک می کنید تا انرژی روحی و جسمی خود را در بهترین راه ممکن , مصرف کنند .

 


* هوش شیتزو ها *


یقینا آنها باهوشند ! آنها عاشق آموختن آموزشهای جدید هستند . اگر شما فردی هستید که علاقه ای برای دادن آموزشهای متفاوت و جدید را ندارید , باید گفت که فرد مناسبی برای نگهداری آنها نیستید , شادی و خوشحالی آنها را زمانی به خوبی درک خواهید کرد که اشتیاق خود را به آموزشهای جدید را با شور و شوق از خود نشان می دهند . در عین حال , هر زمان که نژاد مورد علاقه اتان نژاد باهوشی باشد , باید به آموزش اطلاعت پذیری بیشتر اهمیت بدهید که شیتزوها نیز از این امر مستثنا نیستند , اگرچه آنها به خاطر اشتیاق اشان به سرعت آموزشها را فرا خواهند گرفت .

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.* آموزشهای مورد نیاز شیتزوها چیست ؟


به یقین برای نژادی چون شیتزو , آموزشهای پایه ای و اطاعت پذیری را می توان آموزشهای ضروری ای دانست , همانطور که گفته شد آنها باهوشند , اما برای داشتن همراه خوب و مناسبی در کنار خود , نیازمند دادن آموزشهایی هستند تا بتوانید رابطه ی دلنشین و کم دردسری برای خود و شیتزو اتان برقرار کنید . نباید صورت مهربان و کارهای دوست داشتنی آنها باعث شود که آموزش آنها را نیازی غیر ضروری بدانید , بلکه باید در دوران تولگی آنها آموزشهای پایه ای را شروع کنید و همچنین اهمیت ویژه ای به اجتماعی شدن آنها بدهید , تا بتوانید بیش از تفکر به مشکلاتتان از با شیتزو بودن , لذت ببرید .
* آیا آنها نژاد مناسبی برای داخل آپارتمان هستند ؟


باید با صراحت گفت بله , آنها واقعا نژاد مناسبی برای خانه و آپارتمان هستند . آنها معمولا سطح انرژی متوسطی دارند و فعالیت اشان را نمی توان زیاد دانست , آنها در داخل خانه تا حدودی فعال هستند و به خاطر سطح انرژی متوسط اشان , با در اختیار نداشتن حیاط نیز مشکلی ندارند , اما تمامی این مسائل ارتباطی به ضرورت ورزش روزانه ی آنها ندارد , اینها فقط در مورد سطح تحمل آنها در مورد زندگی در داخل آپارتمان هست . آنها را می توانید در آپارتمان شاد و خوشحال ببینید , اما نباید تصور کرد که زندگی آنها و امکانات اشان می توان از سطح کیفی کمتری نسبت به نژادهای دیگر برخوردار باشند , بلکه آنها نیازمند توجه و محبت شما هستند , همچنان عاشق بازی کردن با صاحبشان و همراهی کردن آنها هستند .
 


Resigzed Image Click this bar to view the full image.

* شیتزوها و کودکان *


توله ی شیتزو واقعا کوچک هست , بچه ها باید در کف خانه بنشینند تا بتوانند با آنها بازی کنند . هنگامی که بچه ها به راه می افتند , به علت تعادل نداشتن , بسیار به زمین می خورند , حال تصور کنید که شیتزوی شما نیز بروی زمین هست , به نظرتان احتمالش کم هست که کودکان در یکبار زمین خوردنشان تصادفا بروی شیتزو اتان بیفتند و بنشینند ؟ باید گفت که یقینا اگر همچنین حادثه ای برای شیتزو رخ دهد , صدمه دیدن آنها بسیار محتمل و ممکن هست .همچنین , کودکان با بغل کردن آنها و یا فشار دادن انگشتان خود بروی صورت و چشمان آنها , به سادگی می توانند به آنها آسیب برسانند , برای جلوگیری از حرکات ناگهانی و یا صداهای بلند , اجازه دهید که وقتی توله سگ اتان خسته هست به استراحت بپردازد .
آسیب پذیری آنها در مقابل حرکات کودکان به میزانی هست که بسیاری این نژاد را برای خانواده هایی که فرزند بسیار کوچک دارند مناسب نمی بینند , مگر خانواده هایی که فرزندانشان به حدی بزرگ باشند که نحوه ی برخورد صحیح و درست را شیتزوها بداند .
* چگونه می توان آنها را اجتماعی کرد ؟


از همان ابتدای دوران تولگی اشان سعی کنید که توله ی خود را در معرض انواع مختلفی از مناظر , مکان ها , صداها , بوها و موقعیت ها قرار دهید , همانطور که این اتفاق بیشتر برای آنها رخ دهد , دید بهتری از جهان گسترده را به آنها خواهد داد . هر چقدر آنها کمتر اجتماعی شده باشند , در موقعیت های جدید , ترسو تر و هراسان تر خواهند بود , این اصلا اتفاق خوب و خوشایندی نیست چرا که توله سگی را همراه خود دارید که هر زمان باید اعتماد اش را برای یک قدم بیشتر برداشتن در خیابان جلب کنید , اهمیت اجتماعی شدن در مورد هر نژاد متفاوت هست اما برای تمامی نژادها , آموزشی واجب و ضروری است چرا که به آنها قدرت تصمیم گیری صحیحی در موقعیت ها و مواجه شدن با عوامل مختلف را می دهد , اجتماعی کردن آنها را باید از تولگی آغاز کنید , این اجتماعی شدن علاوه بر عوامل محیطی باید با انسانهای مختلف , حیوانات و نژادهای مختلف سگها نیز رخ دهد , تا به خوبی بتوانند این آموزش را فرا گیرند .


Resigzed Image Click this bar to view the full image.

* شیتزو و مسافرت *


بیشتر شیتزو ها عاشق مسافرت هستند , اما اصولی را باید رعایت کنید , همانند آنکه شما باید آنها در درون باکس اشان به مسافرت ببرید , یکی از دلایل این مطلب باید آنست که از هر نوع صدمات احتمالی ناشی از ترمز ناگهانی و یا تصادف جلوگیری شود , چرا که اگر سگ اتان در باکس نباشد , بی شک صدمه خواهد دید . علاوه بر آن هیچگاه سگ خود را تنها در حالت پارک در ماشین تنها نگذارید , چون احتمال دزدیده شدنش واقعا قابل توجه هست . همچنین فراموش نکنید که در یک روز گرما , به سرعت نژادهایی چون شیتزو گرما زده می شوند و اگر نتوانید آنها را از گرما دور کنید , حتما صدمه خواهند دید , پس این مسئله را جدی بگیرید و همیشه مراقب آب و هوای گرم و گرما زدگی شیتزوی خود باشید .


* چگونه می توان آنها را از رفتارهایی چون جویدن وسایل و بقیه ی رفتارهای منفی دور کرد ؟


با شیتزوی خود بازی کنید , از اسباب بازی هایش برای بازی اتان کمک بگیرید , این کار باعث می شود که بخش عظیمی از انرژی آنها مصرف شود و بخش دیگر را با اسباب بازی های خود به استفاده کنند . بخشی از خانه را عاری از وسایل خطرناک و ... کنید , آن بخش را با استفاده از حفاظ کوتاهی می توانید به بخش امنی برای سگ اتان فراهم کنید و آنگاه در آن فضا بگذارید که بازی کنند , کنکاش و جستجو کنند و شما در آن هنگام بدون داشتن استرسی ناشی از وقایع خطرناک به کارهای خانه و روزمره ی خود بپردازید . بازی کردن با آنها و در اصل زمان گذاشتن برای با هم بودن و همچنین اختصاص دادن فضایی برای تفریحات آنها , باعث می شود تا رفتارهای بد آنها به مرور به رفتارهای مثبت تغییر یابند .
 


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
* هدف شما از خرید شیتزو چیست ؟


هر سگی دلیلی برای بودن و شروع کردن دارد . دلایل شیتزوها آنست که بدون انتظار و توقعی , عشق را به شما هدیه کنند , آنها شکارچی نیستند , نمی کشند و حمله نمی کنند , فقط دوست دارند که با شما باشند و در طول روز شما را همراهی کنند , به عنوان همراهی و عاشق . ممکن هست پارس کنند هنگامی که می خواهند شما را از حضور شخصی پشت در خانه آگاه کنند , اما شتیزوها فقط زمانی آنها می شوند که بدانند آنها دوست خانواده اشان هستند .
شیتزوها به علت خصوصیت های ظاهری و رفتاری اشان از محبوبیت زیادی برخوردارند , به همین علت این نژاد را بسیار می توان در ایران دید , اما متاسفانه باید گفت که این امر اتفاق خوش آیندی نبوده و نیست , چرا که به دلایل متعددی به خاطر سازگاری نسبی این نژاد نسبت به نژادهای دیگر , گاها به این نژاد سخت گرفته شده تا حدی که برای پیشنهاد این نژاد به گونه عنوان می شود که حداقل ترین شرایط , برای این نژاد کافی و مسرور کننده هست , حتی شاهد این مطلب هم خواهید بود که بعضی از علاقه مندان به این نژاد مدعی هستند که می توان این نژاد را حتی در بالکن و یا فضاهای خارج از خانه نیز نگهداری کرد , متاسفانه در این هنگام خواسته و خوشحالی شیتزو نادیده گرفته می شود , باید در نظر گرفت که زنده ماندن هر سگ یک چیزی است و خوشحالی و شادابی سگ اتفاق دیگری است که فاکتورهای بسیار متفاوتی نسبت به زنده ماندن دارد , در تمام طول تاپیک سعی شده که خوشحالی و سلامتی روحی و جسمی شیتزو مد نظر باشد , پس لطفا علاقه مندان به این نژاد نیز , به این دقت بیشتری کنند که در درجه ی اول , مهم سلامتی روحی و جسمی و شادابی سگ هست نه خواسته ی علاقه مندان به شیتزو , بی شک و بدون تردید برای تحقق این امر , باید شما زندگی و شرایط خود را برای حضور آن بسنجید و شرایط ایده آلی را برای آنها تهیه ببینید , نه آنکه سعی کنید شیتزو را با شرایط سخت و دشوار خود تنظیم کنید .
با اینکه در قسمتی دیگر این مطلب عنوان شد اما به علت ضرورت این امر , مناسب دیدم که تاکید مجددی بر این مسئله کنم .

گردآورنده , مترجم + نویسنده : مسی - MaSiii
* چندین نکته در مورد کیفیت زندگی یک توله ی شیتزو *


این نکات بسیار مهم تر از آنست که شخصی یک توله سگ خوشگل و زیبا داشته باشید ! اما در این زمان , سوالاتی هست که بهتر هست , آنها را به خوبی بخوانید , سپس با اطلاعات اتان در مورد شرایط زندگی اتان به آنها پاسخ دهید تا دریابید چقدر برای یک شیتزو مناسب هستید .
در این زمان هست که باید به ضرورت نگاه متقابل پرداخت , نگاهی که بیانگر آنست که شما چقدر برای آنها مناسبید تا آنها برای شما , پس اگر تصمیم خود را برای خریدن آنها گرفته اید , باید بدانید که تصمیم اتان فقط قسمتی از واقعیت کلی است , پس عجله نکنید و کمی به آن طرف تصمیم اتان فکر کنید .
آیا خود را آماده ی . . . کرده اید :

*‬ شیتزوها عمر طولانی ای دارند , آیا خود را برای پذیرفتن مسئولیت کامل برای شیتزو اتان و تمام نیازهای مورد نیازش برای ۱۰ - ۱۸ سال آینده آماده کرده اید ؟

* آیا وقت کافی ای برای مراقبت از زمانهای حضور شیتزو و کودک اتان در کنار هم را دارید ؟
مهربانی آنها دلیل منطقی ای بر تنها گذاشتن کودک خود با آنها نیست , پس هیچگاه کودک خود را با شیتزو تنها نگذارید و در هر زمان حضور و نظارت لازم را داشته باشید . مهربانی و خوش اخلاقی آنها دلیلی منطقی برای تنها گذاردن آنها با کودکانتان نیست .

* آماده ی سرمایه گذاری هستید ؟
فراموش نکنید که نیازمند سرمایه گذاری هستید , سرمایه گذاری از لحاظ وقت , انرژی و زمان , مالی , صبر و توجه ! اگر سرمایه گذاری اتان را هوشمندانه انجام دهید , آینده ی روشنی را برای سگ اتان برآورده کرده اید . صبر و استمرار , نقش مهمی برای آموزش دادن آنها دارد , البته اگر همراه خوبی برای خود می خواهید .


* به ورزش کردن و وقت گذاشتن با شیتزو اتان علاقه مندید ؟
لطفا از این مسئله اطمینان حاصل کنید که زمان لازم برای بازی و ورزش کردن با آنها را دارید !
این زمان باید بطور مستمر و با برنامه ریزی صحیحی انجام شود , همچنین همیشه سگ خود را در شرایط بی خطری به بیرون و پیاده روی ببرید , هیچ گاه آنها را بدون غلاده بیرون نبرید , هیچ گاه !


* زمان کافی ای برای همیشه تمیز نگاه داشتن شیتزو اتان را دارید ؟
آنها حداقل روزانه به یکبار رسیدگی نیازمندند . اگر شما زمان زیادی برای برس کشیدن موهای پر پشت آنها را ندارید , می توانید موهای سگ خود را بطور منظم مرتب و کوتاه نگاه دارید تا زمان رسیدگی کمتری را نیازمند باشند , اما فراموش نکنید که رسیدگی های روزانه و مرتب برای تمیزی موهای آنها بسیار مهم هست . ( عکسهایی که شما از شیتزوها در مسابقات مختلف سگ می بینید و از آنها لذت می برید نتیجه ی مقدار زیادی کار سخت و تخصص در زیبا نگه داشتن کت آنهاست )
* آیا خود را برای حضور توله ای که زندگی شما رو تغییر خواهد داد کرده اید ؟
تغییری که مرحله به مرحله متفاوت هست , اما امری دائمی و غیر قابل انکاری است , همانند رفتن فرزندی به مهد کودک , مدرسه , دانشگاه و . . . ! همیشه نیازمند رسیدگی هستند اما در مرحله های مختلف و با شرایط مختلف .اگر جواب شما به تمام پرسشهای بالا , مثبت هست , آنگاه هست که می توانید به داشتن و یا نداشتن شیتزو بیندیشید , اما هیچگاه عجله نکنید , چرا که نباید فراموش کرد که سگی که به خانه ی خود خواهید برد , ۱۰ تا ۱۸ سال از عمرتان را همراهی اتان خواهد کرد , پس خوب بیندیشید تا همراه خوبی برای خود و آنها بیابید .


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.orgp346