فهرست 10 نژاد سگ که مستعد کم کاری تیرویید هستند
کد مطلب : 327
تاریخ : شنبه 19 شهريور 1390 - 06:37
   
دو نوع اصلی از کم کاری تیروئید سگ ها وجود دارد ، نوع اول و نوع دوم . همچنین برخی گونه های نادرتر از این شرایط نیز هست . وخامت و انواع بدخیم کم کاری تیروئید غالبا مربوط به نژاد خاص میباشد . کم کاری تیروئید نوع اول برای بیش از 95 درصد از کل موارد محاسبه شده و معمولا بین سنین چهار و شش سال رخ میدهد .
درواقع در هر دوطرف از نای سگ منطقه گلو است ، غده تیروئید مسئول تولیده هورمون ها برای عملکرد متابولیک است . وقتی که این غده به درستی عمل نکند تولید هورمون های مختل میشود .


علائم کم کاری تیروئید :

1- اختلالات پوستی ، مانند لکه های تیره یا خشکی پوست
2- ریزش مو ، پوشش ضعیف مو
3- بی حالی ، خواب بیش از حد
4- افزایش وزن
5- لرز
6- کم تحملی در سرما
7- ضربان ضعیف قلب
8- یبوست
9- ناباروری


فهرست 10 نژاد سگ که مستعد کم کاری تیرویید هستندهرنوع سگی از جمله نژادهای میکس شده میتواند از کم کاری تیروئید رنج ببرد ولی ده نژاد که بیشتر مستعد ابتلا هستند عبارتند از :

1- گلدن رتریور
2- لابرادور رتریور
3- داشهوند
4- باکسر
5- کاکر اشپانیل
6- گری هوند
7- بولداگ اینگلیسی
8- گریت دین
9- دوبرمن پینچر


دیگر نژاد هایی که در معرض خطر کم کاری تیروئید هستند عبارتند از :

1- ماستیف
2- آمریکن استنفورد شایر تریر
3- روتوایلر

4- سیبرین هاسکی
5- بوردر کالی
6- مالتیز
7- ویمارانر
8- چاینیز شرپی
9- دالمیشن
10- برنس مانتین

انواع کم کاری تیروئید :کم کاری تیروئید نوع دوم توسط وجود یک تومور ایجاد میشود. خوشبختانه این شکل از سرطان سگ یک مورد نادر است اما بیگلز ها ، گلدن رتریور و باکسر ها بیشتر احتمال ابتلا و رشد این نوع تومور هستند . کم کاری تیروئید بدخیم باعث رشد غیر طبیعی یا تخریب بافت تیروئید میشود و این به دلیل کمبود ید است این شرایط در اشنازر های بزرگ و باکسرها دیده میشود .
کم کاری تیروئید مادر زادی یا شروع در نوجوانی یک بیماری ارثی است که در اشنازرهای بزرگ و سگ های ژرمن شیفرد دیده میشود توی فاکس تریر نیز به حامل یک ژن برای کم کاری تیروئید مادر زادی است

تشخیص و درمان کم کاری تیروئید سگ
بیشتر انواع کم کاری تیروئید با آزمایش خون تشخیص داده میشود . نمونه ها گرفته شده و برای غلظت هورمون تیروئید در خون ازمایش میشوند . آزمایش های مختلفی وجود دارد و نتایج آزمایش تا حدودی میتواند بی نتیجه باشد . دامپزشک شما ممکن است بخواهد برای بدست اوردن یک نتیجه دقیق بیش از یک ازمایش انجام دهد . کم کاری تیروئید نوع اول با داروهای روزانه به طور موفقیت امیزی درمان میشود . آزمایشهای مداوم خون برای نظارت بر سطح هورمون است . همانطور که درمان پیشرفت میکند ، دوز های هورمون ممکن است تغییر کند .
کم کاری تیروئید نوع دوم در ترکیب با درمان بیماری های اساسی با قرص های روزانه نیز درمان میشود.
رایج ترین شکل جایگزینی هورومون تیروئدی l-تیروکسین است که بسته به نوع سازنده به شکل مایع ، قرص یا جویدنی در دسترس است . بیشتر سگ ها در همان هفته های شروع درمان جاگزینی هورمون علائم بهبودی را نشان میدهند .مترجم : علیرضا فروغی فر


منبع : vetinfo


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.orgp327