قلادۀ الیزابت چیست و کاربردش چگونه است؟
کد مطلب : 269
تاریخ : چهارشنبه 12 مرداد 1390 - 08:54قلادۀ الیزابت چیست؟
این قلاده به علت شباهتی که به یقۀ لباسهای الیزابت اول داشته به نام قلادۀ الیزابت نامگذاری شده است.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


این نوع قلاده برای انواع حیوانات خانگی (طوطی سانان، سگ، گربه، خرگوش، اسب و ...) مورد استفاده قرار می گیرد. قلادۀ الیزابت کاملا سر حیوانات را دربر گرفته و بسیار سبک می باشد. از جنس پلاستیک فشرده بوده و در دو حالت شفاف و مات در بازار موجود است (نمونه های دیگر این قلاده از پارچه، ابرهای فشرد، مقوا و غیره ساخته می شود). دایره ای شکل و یا نیم دایره است و در زمان بسته شدن به دور گردن حالت مخروطی پیدا می کند. و می توان آن را از کلینیک های دامپزشکی و یا پت شاپ ها تهیه نمود.

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.Resigzed Image Click this bar to view the full image.


قلاده الیزابت در کشورهای دیگر، دارای انواع گوناگونی است که چند نمونه از آنها را در تصاویر زیر مشاهده می کنید.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


 

   


lick this bar to view the full image.
 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.Resigzed Image Click this bar to view the full image.Resigzed Image Click this bar to view the full image.Resigzed Image Click this bar to view the full image.Resigzed Image Click this bar to view the full image.Resigzed Image Click this bar to view the full image.Resigzed Image Click this bar to view the full image.Resigzed Image Click this bar to view the full image.


در این بخش به توضیح قلادۀ الیزابتی می پردازیم که در ایران موجود می باشد.

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.دلایل استفاده از قلادۀ الیزابت
این قلاده برای محدود کردن حرکات سگ و دیگر حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد. میتوان از آن برای جلوگیری از لیسیدن زخم، زبان زدن به مناطقی از بدن که بر روی آن دارو تجویز شده است، بازکردن پانسمانها و بخیه، خاراندن صورت و گوشها و حتی برای جلوگیری از جویدن اشیاء استفاده نمود.

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


روش بستن قلادۀ الیزابت
همانطور که در تصویر مشاهده کردید، این قلاده دایره ای شکل است و شعایی از این دایره باز می باشد و در سمت راست شعاع دایره نوار هایی از جنس پلاستیک وجود دارد و در سمت چپ آن شکافهایی طراحی شده است. دایره را به شکل مخروطی خم می کنید و نوارها را در شکافها قرار می دهید. در ابتدای مخروط نوار هایی وجود دارد که در انتهایشان شیاری است، نوارها را خم نموده و در شیارها قرار می دهید، پل های ایجاد شده مکانی است که قلادۀ دور گردن سگ در بین آنها قرار می گیرد و این اجازه را به سگ نمی دهد که بتواند آن را از دور گردن بیرون کشد.

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.Resigzed Image Click this bar to view the full image.Resigzed Image Click this bar to view the full image.قلاده الیزابت باید در سایز مناسب با جثۀ سگ خریداری شود، به شکلی که کاملا گوشها و پوزۀ سگ را در بر گیرد. در زمان بستن این قلادۀ صاحبان می توانند برای اطمینان پیدا کردن از آزار ندیدن سگ و محکم بودن آن دو انگشت خود را بر روی هم عمود کرده و بین قلاده و گردن سگ قرار دهند، در این زمان باید بتوانند به راحتی انگشتان را در این فاصله حرکت دهند. این روش تنظیم قلادۀ الیزابت، باید بعد از هر بار باز کردن و بسته شدن امتحان شود. (برای باز کردن قلادۀ الیزابت فقط قلادۀ دور گردنی را که قلادۀ الیزابت بر روی آن نسب شده است را از گردن سگ جدا می کنید)

برای عادت پیدا کردن سگ به بستن قلادۀ الیزابت، ابتدا قلاده را 5 دقیقه به گردن سگ می بندید و سپس خوراکی جدیدی که مورد علاقۀ سگ می باشد را در اختیارش قرار می دهید. سپس 5 دقیقه قلاده را از گردن سگ باز می کنید و در مرحلۀ بعد همین روش را 10 تا 15 دقیقه انجام می دهید. توصیه می شود این فرایند را با تکرار و تشویق برای سگ به یک امر طبیعی بدل سازید تا حیوان آنرا به عنوان یک قلادۀ معمولی بپذیرد.

 


چگونگی آب و غذا خوردن سگ همراه با قلادۀ الیزابت

شما می توانید قبل از غذا خوردن سگ، قلادۀ الیزابت را از گردن حیوان باز کرده و بعد از اتمام غذا دوباره آنرا به گردن سگ ببندید. بیاد داشته باشید در این زمان شما باید سگ را بصورت کامل زیر نظر داشته باشید تا نتواند نخ بخیه یا بانداژ را با دندان بکند و یا بدنش را بلیسد.اگر دامپزشک تجویز کرده است که نباید قلاده را به هیچ عنوان از گردن سگ باز کنید، برای سهولت در غذا خوردن بهتر است از ظرف های غذاخوری استفاده شود که با زمین فاصله دارد.

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.Resigzed Image Click this bar to view the full image.


اگر دامپزشک رژیم غذایی جایگزین و یا مکمل های غذایی خاصی را برای سگ بیمار یا مجروح تجویز کرده است، طبق دستور دامپزشک میزان و تعداد وعده های غذا را آماده می کنید. در غیر این صورت ظرف غذای سگ را به همان روش متداول گذشته در اختیارش قرار می دهید.زمانی که سگ به دلایلی مجبور به استفاده از قلادۀ الیزابت می باشد، بهتر است جیرۀ غذایی سگ را به غذاهای خشک و غذاهای کنسروی (کاملا ریز و له) تغییر دهید، زیرا در این صورت سگ در زمان خوردن غذا، سرگرم نمی شود و برای خورد کردن و پاره کردن تکه های بزرگ غذا، سر خود را به این سو و آن سو حرکت نمی دهد.

 روش نظافت و شستشو قلادۀ الیزابت
اغلب این قلاده ها قابل شستشو می باشد. ابتدا قلادۀ الیزابت را از گردن حیوان باز کرده و سپس در ظرفی، محلول آب نیم گرمی و صابون مایع ضد باکتری میریزید و به وسلیۀ ابری که آغشته به آب و صابون شده است آنرا می شوید. سپس قلاده را کاملا با آب شستشو می دهید تا اثرات صابون کاملا از بین برود. و در انتها با یک پارچه و یا حوله ای تمیز قلاده را کاملا خشک کرده و به گردن سگ می بندید.

توجه: بیاید داشته باشید برای شستشوی قلادۀ الیزابت هرگز از شوینده های ظروف و مواد سفید کنندۀ لباس استفاده نکنید زیرا این قلاده به چشم سگ بسیار نزدیک است و همچنین در زمان خوردن آب و غذا زبان حیوان با آن برخورد دارد و استفاده از این مواد می تواند سلامت حیوان را به خطر اندازد و سبب ایجاد مسمومیت و یا آلرژی در سگ شود.

 


1_ قبل از بستن قلادۀ الیزابت به گردن سگ، اطمینان حاصل کنید که لبه های پلاستیکی قلاده تیز و برنده نباشد، در این صورت با استفاده از چسب های پارچه ای پانداژ لبه های تیز را بپوشانید تا آسیبی به حیوان وارد نشود.

2_قبل از بستن قلادۀ الیزابت، سگ را شستشو دهید و موهای بدن را کاملا خشک کنید تا حیوان در طی مدتی که قلاده به دور گردنش وصل است دچار خارش و مشکلات پوستی در اطراف گردن نشود.

3_در مدتی که قلادۀ الیزابت به گردن سگ متصل است صاحبان باید بصورت کامل حیوان را زیر نظر داشته باشد تا هر زمان که شاهد گاز گرفتن قلاده توسط سگ بودند، سریعا مانع این رفتار شده و حیوان را تنبیه کنند.

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.4_ سگی که قلادۀ الیزابت برایش تجویز شده است را در منزل نگهداری کنید، زیرا بستن این قلاده می تواند سبب کم شدن میدان دید حیوان شود و به علت آن سگ به با موانع و اشیاء برخورد کرده و دچار آسیب های جسمی شود.

5_ هیچگاه برای سهولت در غذا خوردن و دلسوزی با دست به سگی که از قلادۀ الیزابت استفاده می کند، غذا ندهید. زیرا سگ به این روش عادت پیدا کرده و بعد از باز شدن قلاده نیز توقع دارد با دست از صاحبش غذا بگیرد.

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.6_ اگر سایز قلادۀ الیزابت مناسب انتخاب شود، به هیچ عنوان حیوان در زمان نوشیدن آب، خوردن غذا و خوابیند دچار مشکل نخواهند بود.

7_ هر روز اطراف گردن حیوان که با قلادۀ الیزابت در تماس است را معاینه کنید، در این مناطق نباید اثری از کبودی، تورم، سرخی و ریزش مو وجود داشته باشد. با مشاهدۀ این علائم قلاده را از دور گردن حیوان باز کرده و به دامپزشک مراجعه می کنید.
____________
نویسنده: سارا رنجبر

 


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.orgp269