بهترین گکوهای خانگی (مارمولک ها) برای افراد مبتدی
کد مطلب : 256
تاریخ : شنبه 11 تير 1390 - 12:38

بهترین گکوهای خانگی (مارمولک ها) برای افراد مبتدی

   

تمامی انواع گکوها به مراقبت های خاص خود نیاز دارند و نگهداری از آنها تعهدی اساسی را در صاحب آنان ایجاد میکند اما آنها نیاز به تجهیزات گران قیمتی ندارند و نگهداری از آنها نسبت به بسیاری از سوسمارها و مارمولک های (Lizard) دیگر ساده تر و کم هزینه تر است. گکوهای پلنگی در این فهرست در صدر بهترین گکوها به عنوان حیوان خانگی قرار میگیرند اما با توجه به اینکه ممکن است شما به دنبال انتخاب های دیگری نیز باشید در اینجا به موارد دیگری نیز اشاره شده است. مواردی که هرگز نباید فراموش کنید عبارتند از :

- همواره به دنبال گکویی باشید که در اسارت متولد شده باشد.

- تمامی گکوها میتوانند به صورت جفت یا سه تایی در کنار یکدیگر نگهداری شوند اما این گروه باید فقط شامل یک نر باشد.

- برای هر نوع گکویی که نگهداری میکنید، مطالعه کافی داشته و شرایط خاص نگهداری از همان گونه را بررسی کنید.


ادامه دارد ...


مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : about.com


 

بخش دوم

گکوی پلنگی (Leopard Gecko)

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


گکوهای پلنگی همیشه گزینه ای مناسب برای مبتدیان به شمار میروند. خریدن و یافتن آنها نسبتا ساده است و میتوان آنها را در رنگ ها و طرح های متنوع و مورف های زیبایی مشاهده کرد. این گکوها را میتوان در یک تانک با حجم 20 گالن نگهداری کرد و نیاز به تابش UV خاصی نیز ندارند. رژیم غذایی شامل جیرجیرک های شکم پر و مغذی شده در کنار تعداد کمی حشرات که میتوانید از فروشگاه حیوانات خانگی محل خریداری کنید یک رژیم غذایی مناسب و سالم برای این گکو را تشکیل میدهد. لمس کردن و در دست گرفتن این گکوها غالبا بسیار آسان است و آنها میتوانند بسیار آرام و دست آموز شوند.


ادامه دارد ...


مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : about.com

 

بخش سوم
گکوی کاکل دار (Crested Gecko)

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


این گکوها نام خود را از کاکل های ریشه داری که از چشم، گردن و قسمت پشتی بدنشان به سمت پایین آویخته است گرفته اند. نام دیگر این خزنده، «گکوی مژه ای» (eyelash gecko) است. آنها نیز مانند گکوهای پلنگی میتوانند به راحتی در یک تانک با حجم 20 گالن زندگی کنند گرچه محفظه های بزرگتر میتواند محیط مناسب تری را برای این خزندگان درخت زی فراهم کند. آنها نیاز به فضاهایی برای بالا رفتن از شاخ ها و گیاهان دارند. آنها میتوانند از غذاهای تجاری مخصوص گکوی کاکل دار که در فروشگاه ها در دسترس است تغذیه کنند. با اینکه آنها را میتوان تقریبا همیشه به سادگی در دست گرفت اما با توجه به اینکه میتوانند حیواناتی فرز و گریزپا باشند باید در هنگام لمس آنها نسبت به گکوهای پلنگی دقیقتر و محتاط تر باشید.
گکوی دم پهن (Fat Tailed Gecko)

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


گکوهای دم پهن آفریقایی شباهت زیادی به گکوهای پلنگی دارند با این تفاوت که دمی پهن تر از آنها دارند و در بین این خزندگان، گکویی که دمی پهن تر داشته باشد نشان از سلامتی بیشتر و رژیم غذایی مناسب تر آن دارد. نگهداری از آنها مشابه نگهداری از گکوهای پلنگی است و میتوانند به خوبی در یک تانک 20 گالنی زندگی کنند، علاوه بر اینکه نوردهی خاصی نیز برای آنها مورد نیاز نیست و رژیم غذایی آنها شامل جیرجیرک و حشرات خوراکی دیگر است. آنها بسیار دست آموز بوده و به خوبی قابل لمس کردن و در دست گرفتن هستند.


مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : about.com

منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.orgp256