کمک به گربه ای که توسط مار گزیده شده (ترجمه)
کد مطلب : 183
تاریخ : سه شنبه 20 ارديبهشت 1390 - 05:02


 
معمولا گربه ها توسط مارها گزیده نمی شوند، چرا که آنها بسیار زیرک هستند و از مار های سمی دوری می کنند. زهر مار به سلول های خونی یا سیستم عصبی حمله می کند و می تواند باعث درد ناگهانی ، بادکردگی شدید و ضعف شود. استفراغ، اسهال، خون ریزی از بینی یا مقعد، فلجی، تشنج و کما از تاثیرات آنی گزیدگی گربه توسط مار هستند.کمک های اولیه برای گربه گزیده شده توسط مار:

نوع مار را با بررسی جای دندانها شناسایی کنید. مار های سمی معمولا تنها دو نشانه (جای دندان) بر پوست به جا می گذارند. مارهای غیر سمی معمولا علامتی u شکل توسط دندانهایشان به جا می گذارند، و گزیدگی خیلی دردناک نیست.

اگر مار سمی بود، از یک شریان بند بین قلب و محل گزیدگی استفاده کنید. شما باید بتوانید یک انگشت خود را زیر شریان بند ببرید، بنابر این زخم خونریزی کمی خواهد داشت. شریان بند را بعد از یک یا نهایتا دو ساعت باید باز کنید.

گربه خود را آرام کنید. موهای اطراف زخم را با قیچی کوتاه کنید. از الکل بر روی زخم استفاده کنید و به وسیله یک تیغ یا چاقوی شعله دیده و استریل شده برشی خطی ( نه x شکل ) بر جای دندانها ایجاد کنید. از یک بادکش مکنده برای کشیدن زهر استفاده کنید. شما می توانید از دهانتان نیز استفاده کنید، به شرطی که جراحت بازی درون یا اطراف دهانتان وجود نداشته باشد. زهر را به بیرون بریزید – مواظب باشید آن را نبلعید. به مدت 15 دقیقه این کار را تکرار کنید. شریان بند را باز کنید، زخم را با آب و صابون بشویید و از کمپرس سرد استفاده کنید. در نهایت زخم را با الکل تمیز کنید.

اگر گربه شما تقلای زیادی می کرد، تنها شریان بند را ببندید و هر چه زود تر به دامپزشک مراجعه کنید.

اگر مار غیر سمی بود، از کمپرس سرد استفاده کنید و زخم را با آب و صابون و الکل بشویید.

مترجم: کورش کامیاب
منبع: سایت petcaregt.com

منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.orgp183