نحوه ی آموزش حرف زدن به طوطی خاکستری (ترجمه)
کد مطلب : 591
تاریخ : شنبه 7 بهمن 1391 - 09:11


طوطی خاکستری آفریقایی (کاسکو) جزء بهترین پرنده های سخنگوی جهان هستند.آنها نه تنها به عنوان پرنده های سخنگو معروف هستند بلکه بخاطر هوش و استعدادشان هم بسیار شناخته شده هستند. آنها طبیعتا موجوداتی کنجکاو هستند و یادگیری را دوست دارند.
راز موفقیت در آموزش یک طوطی خاکستری برای صحبت کردن، یکسری جلسات آموزشی با برنامه ریزی منظم و متداوم است.


 

دستورالعمل ها

1- در ابتدا که طوطی خود را به خانه آوردید تمرین صحبت کردن را با او شروع کنید اینچین رابطه برقرار کردن سریع باعث میشود مراحل آموزشی خیلی آسان تر شود.

2- یک کار را با یک روال انجام دهید. حیوانات وقتی آموزششان بر روی روال باشد هم سریع تر و هم راحت تر آموزش میبینند. هر روز سر ساعت مشخصی با او تمرین کنید. بنا به گفته سایت پرندگان (Avian Web) بهترین زمان برای تمرین با طوطیتان غروب آفتاب یا سپیده دم است.

3- با یک کلمه شروع کنید و آن را تکرار کنید. معمولا درجلسه ی آموزشی 15 دقیقه کافی است. به آرامی و شمرده صحبت کنید. به قدری به طوطی نزدیک بشوید که در هنگام صحبت لب های شما را ببیند. شما میتوانید در زمانی که در قفس هست یا حتی روی دستانتان نشسته این تمرین را انجام دهید.

4- سعی کنید در تمام ساعات با او صحبت کنید. طوطی خاکستری حتی در زمانی که شما به کارهای منزل میرسید (تمیز کردن منزل) یا حتی زمانی که تلویزیون میبینید می تواند از شما یاد بگیرد. این احساس را به طوطی خود بدهید که جزئی از خانواده شماست و اون همانطور که شما با او صحبت میکنید با شما صحبت خواهد کرد.

5- هرگز از چند کلمه همزمان برای آموزش طوطی خود استفاده نکنید.برای آموزش کلمات مختلف بهتر است کلمات خاص با عملیات مربوط به آن انجام شود مانند زمانی که وارد اتاق میشوید بگویید "سلام" و زمانی که نوازشش می کنید بگویید "دوستت دارم" و به عنوان تشویقی به او "یام یام" را می توانید تمرین کنید.بعد از گذشت زمان شما وقتی وارد اتاق میشوید به شما سلام میکند و از شما یام یام (تشویقی) می خواهد.

6- نام غذا و اسباب بازی طوطیتان را به او بگویید، بطوری که او بتواند نام اشیاء را با کلمات یاد بگیرد.هنگامی که ظرف غذای او را پر میکنید کلمه ی بذر را به او بگویید یا زمانی که به او تکه هایی از میوه میدهید "سیب"، "انگور" و "نارنگی" را به او بگویید. این کار را با اسباب بازی مورد علاقه او نیز انجام دهید مثلا زمانی که او زنگ کوچک داخل قفس خود را به صدا در می آورد بگویید "زنگ" و با غذای مورد علاقه اش او را تشویق کنید. اگر زمانی گفت "دونه" مطمئن باشید که به او دونه میدهید. 

7- با شور و شوق با او صحبت کنید. با احساسات عبارات را بیان کنید دوست پردار شما عبارات را آسانتر یاد میگیرد. به همین دلیل، او ممکن است کلمات یا عباراتی را که میشنود یادبگیرد در حالی که شما ترجیح میدهید یاد نگیرد و تکرار نکند مانند "خفه شو" یا "از رییسم بدم میاد". پس هنگامی که اطراف دوست پردارتون هستید مراقب زبانتان باشید. زیرا این احتمال وجود دارد که او کلمات را طوطی وار و در زمان نامناسب بگوید. 


نکته: 
زمانی که طوطی شما در دو سال اول زندگی خود هست، سعی کنید قفس او را با اسباب بازی های محرک و جالب پرکنید. این کار باعث توسعه ذهن او و احساس شادی در او میشود.

اخطار:
رادیو، تلویزیون و کامپیوتر خود را در هنگام آموزش صحبت کردن به طوطی خود خاموش کنید.PersianPet Forum - www.mypet.ir http://persianpet.org/forum/thread114660.html#ixzz2J7MErusy 
Under Creative Commons License: Attribution 
Follow us: @persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.org/p591