روش نگهداري و تغذيه همستر سوري
کد مطلب : 578
تاریخ : سه شنبه 28 آذر 1391 - 03:26


همستر از جمله جوندگان خانواده Cricetidea مي باشد برخي از گونه هاي همستر به عنوان حيوان خلنگي و يا براي مقاصد پژوهشي نگهداري مي شود. همستر سوريه اي بومي مناطق شمال شرقي و غرب سوريه مي باشد، نام ديگر همستر سوري همستر طلايي است، که اين نام گذاري به رنگ غالب پوشش بدن آن ها بر مي گردد. امروزه هامستر طلايي در رنگ هاي متنوعي از جمله مشکي، خاکستري، ار چيني، سفيد، ابلق و با پوشش هاي مختلف مو کوتاه و مو بلند يافت مي شود.
همستر سوري از جمله معمول ترين هامستر هايي است که بعنوان حيوان خانگي نگهداري مي شوند (در کشور ما اغلب همسترهاي خانگي از اين گونه مي باشند.
(همستر ها حيواناتي شبگرد بوده و در طول مدت تاريکي بسيار فعال مي باشند. معمولا به صورت انفرادي زندگي مي کنند (توصيه مي شود براي جلوگيري از ايجاد درگيري همستر ها به صورت جداگانه نگهداري شوند و در صورت تمايل براي انجام جفتگيري همستر نر و ماده با شرايط خاص و تحت نظر دامپزشک در کنار هم قرار گيرند)


 


مقدمه
.

روش نگهداري و تغذيه همستر سوري
روش نگهداري و تغذيه همستر سوري

روش نگهداري و تغذيه همستر سوري

همستر سوري

بيولوژي

از جمله ويژگي هاي بارز همستر کيسه هاي گونه اي بزرگ، دم کوتاه و بدني پهن و چاق است.
کيسه هاي گونهاي براي حمل و نگهداري غذا و همچنين براي مرافبت از نوزادان تازه متولد شده در هنگام خطر کاربرد دارد. کيسه هاي گونه اي توانايي اتساع بسيار بالايي دارند.
هامستر در بدو تولد داراي دندان هاي پيش است و با چشم و گوش بسته متولد مي شود.
دندان هاي پيش هامستر داراي ريشه باز و رشد مداوم در تمام طول زندگي همستر مي باشند. هامستر ها دندان هاي نيش (Cannie) و آسياي کوچک )premolar) را ندارند. فرمول دنداني همستر: پيش 1/1 نيش 0/0 آسياي کوچک 0/0 آسياي بزرگ 3/3 (دندانهاي آسيا بر خلاف دندان هاي پيش فاقد رشد دائمي بوده و داراي ريشه هاي بسته مي باشند.) رنگ ميناي دندان هاي پيش به طور طبيعي از زرد تا نارنجي متغير است. دندان هاي پيش با وجود رشد دائمي ، در صورت استفاده از تغذيه مناسب نيازي به اصلاح و کوتاه کردن ندارند. تنها در صورتي که يکي از دندان هاي پيش به هر علتي از بين بروند، دندان پيش مقابل بايد توسط دامپزشک به صورت دوره اي اصلاح شود.
هامستر ها به طور معمول در يک گوشه (در صورت چند قسمتي بودن در قفس در يکي از قسمت ها) از قفس ادرار مي کنند و ادرار آن ها به طور طبيعي کدر و کرم رنگ است.

خصوصيات بيلوژي طبيعي در انواع مختلف هامستر

وزن نر بالغ: 85-130 گرم، وزن ماده بالغ: 95-150 گرم، متوسط طول عمر: 2/5 تا 3 سال، طول دوره بارداري: 18-15 روز، زمان بلوغ کامل: 6-8 هفته، زمان از شير گرفتن نوزادان: 21-28 روز.


روش نگهداري و تغذيه همستر سوري

تعيين جنسيت

جنس نر و ماده هامستر از روي فاصله مجراي تناسلي و دفعي از هم قابل تفکيک هستند. که اين فاصله در جنس نر بسيار بيشتر از جنس ماده مي باشد و اين امر در تمام سنين مصداق دارد. در جنس نر و در نزديکي سن بلوغ بيضه ها رشد کرده و به ناحيه خلفي بدن و زير پوست مهاجرت مي کنند. غدد تنه اي نيز در جنس نر تکامل بيشتري پيدا کرده و کاملا مشخص هستند.

جنس ماده داراي چندين نوبت فحلي در سال بوده و به طور متوسط خر 3-5 روز يکبار فحل مي شود. صبح روز بعد در اوج فحلي ميزان زيادي مايع سفيد و چرك مانند دفع مي‌كنند كه اين امر با عفونت رحم اشتباه گرفته می شود.

تغذیه

همستر سوریه همانند انسانها هستند. این به این معنی است که به هردو عنصر غذایی یعنی گوشت و عناصر گیاهی در رژیم غذاییشان نیاز دارند. در طبیعت رژیم غذایی آنها متشکل از علف، دانه ها و گاهی حشرات است. هنگامی که شما همستر سوری را در خانه نگهداری می کنید این نیاز را می توانید با مخلوطی از سبزیجات با کیفیت و تازه برطرف تمایید. مقداری مرغ پخته شده یا غذای گربه خشک را می توان به رژیم غذایی همستر چند بار در هفته اضافه کرد.
مرکبات به خاطر داشتن خاصیت اسیدی، به هیچ عنوان نباید به همستر داده شوند اما می توان به آن ها مخلوطی از میوه ها و سبزیجات متنوع داد که برخی از آن ها عبارتند از : 

* کلم بروکلی

* خیار

* هویج

* گل کلم

* برگ قاصدک (به خوبی شسته و خشک شده با حوله آشپزخانه) - همستر عاشق این هستند!

* کلم پیچ

* سیب

همستر های سوری باردار ، همسترهای مادر ، نوزادان همستر و همسترهای پیر، از فرنی های شیری و تخم مرغ آب پز لذت می برند. همچنین همستر سوری از بیسکوییت سگ در قفس خود برای خارش دندان هایش و تمییز کردن آنها بهره می برد.
بهترین زمان غذا دادن به همستر سوری صبح زود و ۷شب به بعد می باشد.روش نگهداري و تغذيه همستر سوريغذاهایی که به همستر سوری نباید داده شود:


*آجیل

*دانه سیب

*شکلات

*تره

*چیپس و تنقلات

*برگ گوجه فرنگی

*سیب زمینی خام

*حبوبات

* بادمجان

*مرکبات

*ترشی و ادویه جات

* سیر

*پیاز

* مرباPersianPet Forum - www.mypet.ir http://persianpet.org/forum/thread114423.html#ixzz2FPwbEl7Y 
Under Creative Commons License: Attribution 
Follow us: @persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook


منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.org/p578