* آیا پاگ , نژاد مناسبی برای من است ؟
کد مطلب : 571
تاریخ : سه شنبه 28 آذر 1391 - 02:51* یک پاگ , یک سگ بزرگ , در بدنی کوچک :


اگرچه آنها نژاد کوچکی هستند اما آنها به ندرت به پارس کردن عصبی رو می آورند . در حقیقت , پاگها , آرام , در عین حال بازیگوش , صمیمی , شاداب و البته جذاب هستند !


 

* پاگ * 
*  آیا پاگ , نژاد مناسبی برای من است ؟


* یک پاگ , سایه ی شماست :


پاگها نژاد بسیار همراهی است , این مطلب نباید شما را متعجب کند , زیرا آنها به طور معمول همراه صاحب اشان هستند . اگر شما قصد خرید یک پاگ را دارید , باید بدانید که آنها در تمام اوقات به دنبال شما و زیر دست و پای شما هستند , منظور از این مطلب آنست که هر جایی که شما می روید , آنها نیز به دنبال شما می آیند و شما را به خوبی همراهی می کنند . این مطلب برای بعضی از دارندگان و یا بعضی از افراد خانواده , ممکن است آزار دهنده باشد , پیشنهاد می کنم که در این مورد تفکر بیشتری کنید چرا که اگر تصور می کنید که غریزه ی همراهی آنها ممکن است شما را آزار دهد , یک پاگ , نژاد مناسبی برای شما نخواهد بود .
* آیا پاگها به آسانی آموزش ها را یاد می گیرند ؟


آنها از آن چیزی که نشان می دهند , باهوش تر هستند . پاگها معمولا به آسانی آموزش می بینند , نه خیلی آسان و نه خیلی دشوار , آنها ممکن است گاهی خود رای باشند , که ممکن است این خود رای اشان بانی بروز مشکلاتی نیز بشود . خوشبختانه , پاگها همانند بسیاری از نژادهای دیگر , مشتاق دریافت توجه و محبت از صاحب خود هستند و همین امر می تواند در آموزش آنها , بسیار سودمند و مفید باشد , بطوریکه با تشویق به جا و با استفاده از تشویقی ها در آموزش ها , به آسانی آموزشهای لازم را به آنها داد .
پاگها جز نژادهایی که آموزش دادن آنها بسیار ساده باشند , نیستند . آنها کوچک هستند و همین امر باعث می شود که آموزش آنها نسبت به نژادهای بزرگ تر از آنها , دشوار تر باشد . معمولا دارندگان با تجربه و با مهارت پاگها , آنها را حدودا در مدت زمانی چون ۳ ماه , آموزش می دهند , این آموزش ها شامل آموزشهای پایه ای می شود . دارندگان که اطلاعات لازم را در مورد آموزش و رفتار و برخورد صحیح را ندارند , معمولا پس از گذشت مدت زمانی چون ۱ سال و در مواردی حتی بیشتر از ۱ سال به نتیجه ی مورد قبولی نسبت به آموزشهای داده شده , دریافت می کنند .
* پاگها , نژاد گارد نیستند :


آیا شما به دنبال نژاد گارد و یا سگی برای محافظت می گردید ؟ 
لطفا به هیچ عنوان , پاگ نخرید . یک پاگ ممکن است گاهی نسبت به ورود و نزدیک شدن افراد , پارس کند اما آنها اصلا نژاد مناسبی برای نگهبانی و آلرت نیستند . 

* آیا پاگها , نژاد مناسبی برای زندگی در آپارتمان هست ؟


دقیقا ! پاگها جز نژادهای کوچکی هستند که نیازی به اتاقهای زیاد و کلا فضای زیادی ندارند و همچنین احتیاجی به فعالیت زیاد یا دویدن در داخل یا خارج آپارتمان ندارند . همین خصوصیت و به دلیل خصوصیات رفتاری و ظاهری بارز آنها , باعث شده که نژاد ایده آلی برای آپارتمان باشند .
* آنها نژاد مناسبی برای خارج از خانه نیستند :


پاگها واقعا نسبت به سرما و هم گرما آسیب پذیرند . بعضی از نژادها بینی بلندی دارند که این خصوصیت به آنها در تنظیم کردن دمای بدن اشان کمک خواهد کرد که در مورد پاگها , این توانایی وجود ندارد و آنها راهی برای تنظیم دمای بدن خود ندارند . در نتیجه آنها به راحتی گرما زده می شوند . پاگها حتی می توانند با قرار گرفتن کمتر از نیم ساعت در یک روز گرم تابستان , گرما زده شوند .
* آیا آنها با کودکان رفتار مهربانانه ای دارند ؟


یقینا جواب این سوال نیز , هزاران بار بله هست ! پاگها در میان بقیه نژادها , جز آرام ترین و کم فعالیت ترین نژادها است . آنها سر و صداها و برخورد های یک کودک را به خوبی تحمل می کنند و به طوری آرام هستند که گویا اصلا شناختی نسبت به گاز گرفتن و یا چنین رفتارهایی ندارند ! اگرچه آنها تا حدودی از خانواده و خانه ی خود نیز محافظت می کنند . در عین حال , با اینکه در نگاه اول به پاگها معمولا نمی توان قدرت آنها را متوجه شد , اما باید بدانید که آنها به آسانی با وارد کردن ضربه ی بسیار کوچکی به کودکان , صدمه ای را به آنها وارد کنند , پس همیشه این مطلب را به خاطر داشته باشید که هیچ گاه کودک خود را با پاگ خود تنها نگذارید و همیشه به یاد داشته باشید که بهتر است از وقوع حتی یک اتفاق بسیار کوچک , پیشگیری های لازم را داشته باشید .
* پاگها بسیار پارس می کنند ؟


نه معمولا . پاگها معمولا بسیار آرام هستند اگرچه می توانند بسیار نیز پارس کنند و شرایط آزار دهنده ای را به وجود آورند , اما برای درک بهتر جواب این سوال باید اینگونه به این مسئله اندیشید که پارس آنها صدای جیغ و یا تیزی که اغلب نژادهای کوچک دارند را ندارد . 
*  آیا پاگ , نژاد مناسبی برای من است ؟


* آیا پاگها نژاد فعالی هستند ؟


معمولا , پاگها به عنوان نژاد فعالی در نظر گرفته نخواهند شد , اگرچه ممکن است چند استثنا نیز وجود داشته باشد . پاگها در طول روز , حدودا ۱۴ ساعت خود را به خوابیدن اختصاص می دهند اما با این حال فعالیتهای مورد علاقه ی خود را در طول روز انجام می دهند و در پایان فعالیت های خود , آنها را در حالت چرت کوتاهی خواهید یافت .
* پاگها نمی توانند فریزبی را بگیرند !


پاگها از سطح انرژی پایینی برخوردار هستند , این بدان معنی است که مدت زمان بیشتری را در طول روز در حدود ۱۴ ساعت در روز , می خوابند , پس شما نباید از پاگ خود انتظار داشته باشید که آنها مدت زمانی طولانی ای را بدوند , گاهی پاگها حتی نمی خواهند واکنشی نسبت به یک توپ نشان بدهند و یا تلاشی برای گرفتن فریزبی نداشته باشند , پس اگر شما فردی هستید که علاقه ی فراوانی نسبت به فعالیت های خارج از خانه دارید و به ورزشهای روزمره ای چون پیاده روی های طولانی و یا دویدن علاقه مندید و می خواهید که سگ اتان در این ورزشها شما را همراهی کند , پاگ نژاد مناسبی برای شما نخواهد بود و بهتر است به سراغ مطالعه در مورد نژاد با سطح انرژی بالاتری بروید . 
*  آیا پاگ , نژاد مناسبی برای من است ؟


* آیا آنها به توجه زیادی نیاز دارند ؟


یقینا بله , آنها بسیار به توجه انسانها نیازمندند , به گونه ای که خوشحالی را زمانی در آنها خواهید دید , که انسانها را در کنار خود ببیند و توجه آنها را به خوبی حس کنند . آنها معمولا پارس نمی کنند و یا بالا , پایین نمی پرند , اما آنها اشتیاق خود را نسبت به توجه صاحب خود با خوابیدن و یا نشستن کنار پای صاحبشان نشان خواهند داد و یا بی سر و صدا در اطراف شما پرسه می زنند .
* آیا پاگها به نظافت و مراقبت های ویژه ای نیازمندند ؟


کاملا , آنها نیاز به تمیز کردن منظم صورت , گوشها و دندانها اشان دارند , همچنین , نظافت هایی چون کوتاه کردن ناخن های آنها دارند , چرا که ناخن های آنها رشد سریعی دارند , آنها در برابر گرمای بسیار هوا مشکل دارند که در بلند مدت و گاهی کوتاه مدت , حفظ سلامتی آنها را تهدید خواهند کرد . آنها نیازمند شانه زدن نیز هستند .


 

* چند نکته برای داشتن یک پاگ سالم *
هنگامی که سلامتی پاگ ها مطرح می شود , همانند هر نژاد دیگری , باورهای اشتباهی می تواند بروز کند . در حقیقت , بر اساس آمار , دارندگان پاگ حداقل یکی از نکات زیر را رعایت نمی کنند که معمولا به ۲ اشتباه ختم می شود . اما مطمئنا می توان در مورد آنها کارهایی انجام داد . با دانستن دقیق آنها می توانید , محیط سالم تری را برای پاگ خود آماده و یا اصلاح کنید .* پاگ خود را لاغر و خوش فرم نگه دارید :


منظور از فرم خارج شدن از وزن متعادلشان نیست , منظورآنست که اجازه ندهید که چاق شوند , بسیاری از مردم تصور می کنند که چهره و بدن یک پاگ بطور کلی چاق هست اما این باور, باور اشتباهی است . پاگ ها بدنی عضلانی دارند اما با فرم خاصی , اگر هنگامی که آنها ایستاده اند در بالای سرشان بایستید و نگاه کنید , این فرم خاص را به وضوح خواهید دید . اگر پاگ شما شبیه یک باطری است از ان زاویه , باید گفت که پاگ شما ۰.۵ یا ۱ کیلوگرم اضافه وزن دارد . 
لطفا به پاگ خود غذای خود را ندهید , از غذای خشک به میزان توصیه شده استفاده کنید و در مورد تغذیه ی مناسب و کافی پاگ اتان با دامپزشک خود مشورت کنید .
* ‬ ورزش کردن پاگ :


پاگ معمولا در طول روز ۱۴ ساعت می خوابند اگرچه با این میزان خواب مشکلی نخواهد بود اما این به آن معنا نیست که پاگ می بایست همیشه خواب باشد . پاگ ها نیز همانند نژادهای دیگر نیازمند ورزش روزانه اند . در مواردی برای کاهش وزن آنها و رسیدن به وزن مناسب آنها و در قسمت دیگر به این دلیل که ورزش برای سلامتی قلب و ریه های انها مفید است . نکته ی مهم در این باره آنست که لطفا برای بر طرف کردن این نیاز آنها , بیرون نروید و با پاگ خود ندوید , بلکه فقط با آنها پیاده روی کنید . به تنفس آنها در طول ورزش کردن دقت کنید و مراقب باشید که بیش از توان آنها , از آنها انتظار نداشته باشید . زمانی که آنها سرعت خود را کم می کنند , تنفس اشان سنگین تر و سخت تر از حالت عادی می شود و یا در برابر پیاده روی مقاومت می کند , آن زمان , زمانی است که باید از پیاده روی دست بردارید . به این نکته توجه داشته باشید که حتی اگر پاگ شما فقط ۵ دقیقه انرژي برای پیاده روی داشت , نگران نباشید , بدانید که کار خود را به خوبی انجام داده اید و همان ۵ دقیقه برای سگ اتان کافی است . فراموش نکنید که پاگ ها نیازمند فعالیت زیاد نیستند , فقط کمی , اما بطور روزانه !* لطفا در اطراف پاگ خود , سیگار نکشید :


این بدان معنی نیست که افراد غیر سیگاری فقط می توانند صاحبان مناسبی برای پاگها باشند , اما اگر کسی می خواهد سیگار بکشد , در محیط و فضایی که پاگ در آنجاست , سیگار نکشد , لطفی در حق پاگ خود کنید و از او دور شوید و سپس سیگار بکشید . اگر آنها طبقه ی بالا هستند , به طبقه ی پایین بروید و سیگار بکشید . اگر طبقه ی بالا و پایین مطرح نیست و آنها درون خانه هستند , بروید بیرون و سیگار بکشید و یک نکته ی بسیار , پاگ ها به اندازه ی کافی دردسر و مشکلات تنفسی دارند و واقعا آنها نیازمند کمکی از طرف شما برای تنفس دشوار تر نیستند .* یک فنس برای پاگ خود درست کنید :


همه ی نژادها ( بر فرض آنکه شما ساکن یک خانه باشید ) یک حیاط فنس کشیده شده , بسیار امکان مناسبی برای سگ خود فراهم کرده اید . به خاطر داشته باشید که معمولا پاگ ها با غریبه ها رفتار مسالمت آمیزی دارند , که این مطلب مسلما همیشه برای پاگ ها اتفاق خوبی نیست , مهم ترین دلیل آن آنست که بسیار شنیده می شود , پاگی دزدیده شده است و یا . . . , چون پاگ ها زمانی که فرد غربیه ای را می بینند , هیجان زده می شوند و باعث می شود که رفتار دوستانه ای از خود نشان دهند که این امر از تهدیدات بالقوه ی پاگ ها است .* در موارد زیر از قلاده استفاده کنید :


زمانی که با پاگ اتان خارج خانه هستید و یا به تنهایی در حیاط هست , باید پاگ اتان قلاده داشته باشد , حتی اگر شما پاگ خود را همراهی می کنید , باز حتما از قلاده استفاده کنید , چرا که هیچ تضمینی نیست که پاگ شما نخواهد به سوی دیگری برود و خطری برای خود بوجود آورد .* پاگ خود را به سفرهای ویژه ببرید :


یک پاگ خوشحال , مطمئنا یک پاگ سالم نیز هست . آنها عاشق ماشین سواری هستند و شما عاشق با آنها بودن , پس چه ایرادی دارد که هر از چند گاهی آنها را به یک سفر با ماشین ببرید ؟ آیا می دانید یک مسیری که اکثرا سگها آنها را تجربه می کنند کجا ها هستند ؟ کیلینیک دامپزشکی ! پس چرا پاگ خود را به سفری فراتر از کیلینیک دامپزشکی نمی برید تا چیزهای بیشتری نسبت به چیزهایی که در کیلینیک می بیند را ببیند ؟ این برای روان آنها و احتمالا روح و حال شما خوب است , پس بگذارید این سفر را هم خودتان تجربه کنید هم پاگ اتان ! اگرچه این مطلب متاسفانه در ایران نمی توان به آن پرداخت اما یقینا یکی از شادی پاگها , ماشین سواری است , البته راه هایی چون بردن پاگ با باکس هست اما با این حال , متاسفانه نمی شود به کیفیت به این تفریح آنها پرداخت .* به پاگ خود توجه کنید : 


اما منظورم چیست ؟ شاید تعجب کنید چرا که باور نکنید کسی پاگ داشته باشد و در طول روز به آن توجهی نکند ! اما باید گفت که مردم با مشکلات متعددی در طول روز مواجهند , مشکلات در محل کار , بحرانهای خانوادگی و میلیون ها مشکل دیگر از جمله نگه داشتن کودک خود , همه ی آنها باعث می شود که وقت کافی ای در طول ۲۴ ساعت برای توجه کردن به پاگ خود نداشته باشند . هیچگاه فراموش نکنید که پاگ کوچک شما منتظر آنست که با کاری شما را خوشحال سازد , نه انکه فقط زمانی که شما خوشحالید این اشتیاق را داشته باشد , در تمامی حالات اتان انتظار موقعیت و کاری را می کشد . مهم نیست که چه حالی دارید , مهم نیست که سرتان شلوغ است یا نه , اما هر روز مطمئن شوید که به اندازه ی کافی به پاگ خود توجه کردید , هر روز !

 

*  آیا پاگ , نژاد مناسبی برای من است ؟
* پاگها و تاثیر آب و هوا بروی آنها *
پاگها به گرما و رطوبت حساس هستند و به همین دلیل این مطلب حائز اهمیت هست که شرایط بیرون , گاهی برای آنها اصلا مناسب نخواهد بود و مهم هست که به چه مدت آنها , بیرون باشند . دمایی چون ۲۷ تا ۳۰ درجه , می تواند برای سلامتی آنها بسیار مضر و به عامل کشنده ای برای آنها تبدیل بشود .
علاوه بر آن به گرما زدگی دچار خواهند شد , اگر بیش از حد در دمای بالا قرار بگیرند , در دراز مدت به ارگانهایی چون قلب , کلیه و کبد آنها , آسیب خواهد رساند . متاسفانه در مواردی دیده خواهد شد که به علت دانش کم دارندگان نژاد پاگ , آنها چون تصور می کنند که پاگ آنها در تابستان و در دمای بالای ۲۷ درجه , علاقه مندند در معرض هوای گرم , بروی زمین دراز بکشند , این اجازه را به آنها می دهند در صورتی که از این مطلب غافل می شوند که پاگها نمی دانند چه چیزی برای آنها خوب هست و چه چیزی مضر و صاحبان ملزم هستند که به خوبی از آنها مراقبت کنند و مهمترین فاکتور این مراقبت و نگهداری از آنها , سلامتی آنهاست .
اطمینان داشته باشید که آنها در آن دما بیش از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه نمی توانند بیرون بمانند , حال اگر در مواردی پاگ خود را دیدید که در دمای حدود ۲۷ درجه , بعد از گذشت ۱۵ دقیقه , حال اشان خوب است , لطفا این تصور را نکنید که پس مشکلی نخواهد بود و آنها را خارج از خانه رها نکنید , چرا که هر لحظه ممکن است , در ظرف مدت چند ثانیه , گرما زده شوند و آنگاه است که شما هزینه ای چون زندگی پاک خود را باید بپردازید .
اگر متوجه شدید که پاگ اتان گرما زده شده است , شما باید با آب سرد و حوله ی خیس خنک و هوای سرد و یا آن را با آب سرد , حمام کنید . اما به یاد داشته باشید که بهترین درمان , پیشگیری و کارهای پیشگیرانه برای جلوگیری از گرما زدگی آنهاست . مطمئن باشید که آنها در داخل خانه و با هوای معتدل هیچ گاه شانسی برای گرما زدگی نخواهند داشت .
فراموش نکنید , شما باید از آنها در مقابل تاثیرات مضر هوای گرم مراقبت کنید و آنها نمی توانند از خودشان محافظت کنند . 

پیش فرض

*‬ بخشی از استاندارد fci نژاد پاگ ‪*
* تاریخچه ای از نژاد پاگ :

به خاطر تعدد حدس و گمان هایی که در رابطه با زادگاه این نژاد به دست آمده است , زادگاه این نژاد را مشرق زمین و در کشور چین نشان می دهد . او زمانی به اروپا راه یافت که توسط شرکت هلندی شرق هند , به هلند برده شد . پاگ در زمانی که ویلیام سوم به تخت و پادشاهی رسید , به انگلستان رسید . تا سال ۱۸۷۷ این نژاد در رنگ حنایی دیده شده بود که پس از آن در سالی یک جفت از رنگ سیاه پاگ نیز از مشرق زمین به اروپا معرفی شد .


* رفتار و خلق و خو :

جذاب , باهوش و با وقار , خونسرد , شاد و سرزنده


* کت :

موها : زیبا , صاف , نرم , کوتاه و براق , نه سخت و نه پشمالو


* رنگ :

نقره ای , زرد آلویی , حنایی و یا سفید و سیاه
خط سیاه و سفید از استخوان سر تا دم و ماسک
پوزه یا ماسک , گوشها , خال روی گونه ها , علامت انگشت شصت یا الماس در پیشانی به رنگ سیاه و سفید قابل قبول هست .


* وزن :

وزن ایده آل آنها ۶.۳ تا ۸.۱ کیلوگرم هست . باید بدنش عضلانی باشد و البته این نکته نباید با اضافه وزن به اشتباه گرفته شود .


* اشتباهات غیر قابل قبول :

حالات پرخاشگری یا بیش از حد خجالتی
هر سگی که به وضوح ناهنجاری های فیزیکی و یا رفتاری داشته باشد نیز رد صلاحیت می شود .
منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.org/p571