کد مطلب : 416
تاریخ : يكشنبه 4 دي 1390 - 07:59
خونریزی از بینی در سگها چندان شایع نیست ، ولی احتمال بروز آن در صورتی که سگ آسیبی دیده باشد ، بیماری خاصی داشته و یا جسمی خارجی در بینیش رفته باشد وجود دارد . 
خونریزی از بینی قابل توقف است ولی باید علت آن کشف شده تا از وقوع این حالت در آینده جلوگیری شود . در صورت عدم انعقاد خون ، این حالت می تواند کشنده باشد .

 


علل خونریزی از بینی در سگها

خونریزی بینی می تواند بر اثر فشار آمدن به بینی و ضرب دیدن آن رخ دهد ، ولی علت های دیگری نیز برای برز این حالت وجود دارند که شامل موارد زیر می شوند :

- وجود جسمی خارجی در حفره بینی که می تواند منجر به آسیب به بینی و در نهایت خونریزی شود . این جسم هر چیری میتواند باشد برای مثال یک تکه کوچک غذا و یا حتی یک گیره کاغذ .
- آلرژی نیز یکی از علل بروز این حالت است زیرا موجب عطسه شده و در اثر عطسه ممکن است مقداری از مویرگ های داخل بینی پاره شوند .
- مسمومیت را هم می توان یکی این علت ها خواند زیرا خوردن مواد سمی مانند مرگ موش یا حشره کش نیز موجب خونریزی از بینی می شود .
- وجود تومور یا پولیپ در حفره بینی
- هموفیلی که بیماری نادری است و موجب عدم انعقاد خون می شود .


نشانه هایی که معمولا در کنار خونریزی از بینی مشاهده می شوند

در صورتی که بینی سگ شما خونریزی میکند حتما او را زیر نظر گرفته تا متوجه نشانه های دیگری که میتوانند برای تشخیص عامل خونریزی به شما کمک کنند بشوید . این نشانه ها شامل این موارد می شوند :

- عطسه کردن که میتواند به علت وجود اجسام خارجی و یا تومور در حفره بینی رخ دهد .
- وجود جراحت یا کبودی روی بدن حیوان که نشانه دعوا و یا ضربه خوردن است .
- ریزش آب از دهان یا تهوع که میتواند نشانه مسمومیت باشد .
- رنگ پریدگی لثه ها 

شما باید به میزان شدت خونریزی و مدت زمان آن نیز توجه کنید زیرا می تواند به شما برای شناسایی عامل آن کمک کند .ادامه دارد ...


ترجمه : پندار مهاجری

منبع : 

 

 • نحوه تشخیص علت خونریزی از بینی

  دامپزشک باید برای تشخیص علت خونریزی آزمایش خون ، تست آلرژی و رادیوگرافی انجام دهد و همچنین باید برای یافتن نشانه های دیگر سگ را به دقت معاینه کند . 

  روش های درمان خونریزی از بینی

  برای درمان این حالت بسته به علت آن روش های متفاوتی وجود دارند که ممکن است یکی از این موارد باشند :

  - وادار کردن سگ به استفراغ و دادن ذغال فعال ( از روش های درمان مسمومیت ) به او
  - جراحی برای برداشت اجسام خارجی ، تومور یا پولیپ
  - تجویز دارو های ضد حساسیت  روش توقف خونریزی از بینی

  گاهی اوقات ، می شود خونریزی را در خانه متوقف کرد . ولی شما باید به هر حال با دامپزشک تماس گرفته تا مطمئن شوید سگ به بیماری خطرناکی مبتلا نیست .
  خونریزی از بینی را می توان با فشار آوردن و گذاشتن کمپرس یخ روی بینی متوقف کرد . کمپرس را طوری قرار دهید که سگ بتواند به آسانی تنفس کند و آن را پس از 5 دقیقه بردارید .


  ترجمه : پندار مهاجری

  منبع : 

 • منبع : پت شاپ پرشین پت
  لینک این مطلب : http://web.persianpet.org/p416