تنگی نفس(اسم) و صدای خس خس در گربه
کد مطلب : 197
تاریخ : سه شنبه 20 ارديبهشت 1390 - 05:27

تنگی نفس و اسم یک بیماری سیستم تنفس است که به علت واکنش سیستم ایمنی به عوامل حساسیت زا یا استرس می باشد.حمله های اسم برای گربه خطرناک بوده و در برخی از موارد به علت شدت بیماری سبب مشکلات تنفسی ومرگ گربه خواهند شد. چون گربه اکثر وقت خود را در محیط منزل سپری می کنند بیشتر در معرض عوامل استرس زا محرک و حساسیت زا می باشد.

   


 

تب یونجه در فصولی خاص از سال سبب تنگی نفس و حملات اسم برای برخی از گربه ها خواهد شد که با پایان فصل یونجه بیماری خود به خود درمان خواد شد.لازم است دکتر دامپزشک اقدام به شناسایی عوامل الرژی زا نموده و بیماری را درمان نماید.

علل بیماری:

*گرده گیاهان مواد کپک زده و دیگر عوامل مشابه برای گربه حساسیت زا بوده و سبب ایجاد تنگی نفس و حملات اسم می شوند.
*گرد و غبار حاصله از تمیز کردن وسایل جرب های داخل منزل و گرد و خاک موجود در هوا نیز سبب بروز تنگی نفس خواهند شد.
*گزش حاصله از زنبور عسل در برخی از موارد حملات شدید اسم را به دنبال دارد.
*عوامل استرس زا برای گربه ها سبب بروز علائم اسم خواهد شد.

*در برخی از موارد خوردن پرندگان یا قورباغه توسط گربه سبب ورود کرم های گرد به بدن می شود.این کرم ها خود را به ناحیه ریه گربه می رسانند که گربه با سرفه کردن سعی در دفع این کرم ها از ریه دارد که همراه با سرفه های خشک و حملات اسم خواهد بود.

علائم بیماری:

*سرفه های شدید و توام با تهوع( مشابه حالتی که گربه سعی در دفع توده های مو از معده دارد ولی در موارد اسم تنگی نفس هم مشاهده می شود)

*شنیدن صدای خشن و خشک ( مشابه حالت سوت کشیدن ) در زمان تنفس
*قطع ناگهانی تنفس در برخی از موارد و برگشت مجدد تنفس
*کمبود و ابی رنگ شدن لثه ها و محوطه دهانی که به علت کاهش حجم اکسیژن و تنگی نفس است.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.


انچه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:

*در اولین اقدام دکتر دامپزشک معاینه فیزیکی ازمایش خون و تهیه عکس رادیو گراف از سینه را انجام می دهد.گاهی در عکس رادیولوژی با مشاهده نقاط سنجاقی شکل به علت بیماری تنفسی پی خواهد برد.
*در صورت وجود تنگی نفس شدید دکتر دامپزشک از داروهای باز کننده و گشاد کننده برونش ها ( bromchodilator) درمان با اکسیژن یا استروییدها ی سریع اثر بهره خواهد جست.
*می توان از ویتامین های انتی اکسیدانت مانند گروه ویتامین های
C وE برای بهبود اسم استفاده نمود و انها را به جیره غذایی اضافه کرد.با تشویق به خوردن مایعات بیشتر ,سوپ ماهی گوشت خام سبزیجات خرد شده سیر و یا سبزیجات پخته به جیره غذایی می توان نتایج مطلوبی را کسب کرد.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

*بالا بردن رطوبت منزل و استفاده از حمام بخار یا بخور به مدت 30 دقیقه و دو بار در روز مفید خواهد بود.می توان با اضافه کردن 3 قطره روغن اکالییپتوس داخل دستگاه بخور نتیجه بهتری را از درمان کسب کرد.
*بهتر است عوامل حساسیت زا که سبب بروز اسم در گربه میشوند شناسایی و از محیط زندگی گربه دور شوند.ترجیحا" سعی کنید از مواد معطر و شیمیایی برای تمیز کردن و شستشوی کف و قالی یا در دستشویی استفاده نکید تا هوای خالص و تمیز در اختیار گربه قرار گیرد.


منبع: کتاب راهنمای بهداشت گربه

منبع : پت شاپ پرشین پت
لینک این مطلب : http://web.persianpet.org/p197