مراقبت و نگهداری از سگهای سورتمه کش

بخش 1

چه چیز هایی در مراقبت از سگهای سورتمه نقش دارد؟ مراقبت از این سگها کار اسانی نیست و مسئولیت های زیادی میخواهد برای همین مراقبت از این سگها شعار هر سورتمه داری هست و به نوعی نسبت به این سگها تعهد دارند.عواملی که ارتباط مستقیم به نگهداری از این سگها پیدا میکند اب و هوا ،تغذیه ،ورزش و نظافت و تربیتشان است. سورتمه رانان علاوه بر داشتن اطلاعات لازم راجع به نگهداری این سگها ،باید اطلاعات دامپزشکی نیز داشته باشند تا در شرایطی خاص اگر یکی از سگها صدمه دید ،او را معالجه کنند .نگهداری و مراقبت از مو و پوشش این سگها بسیار مهم است .

تغذیه ی سگها :سورتمه ران باید به سگها غذای مورد علاقه شان را بدهد علاوه بر این این غذا باید حاوی مقادیر زیادی پروتئین باشد .غذای انها باید با مقداری اب گرم مخلوط شود سپس حدودا 1 ساعت باید خیس بخورد .خیس کردن غذای سگ باعث میشود که با اب اشباع شده و نهایتا مصرف اب سگ معقول و مناسب باشد ،اینگونه سگ ها زمانی که در ماهای سرد زمستان تنها هستند اب کافی در بدنشان دارند .اکثر سگهای سورتمه روزی دو وعده غذا میخورند که تشکیل شده از گوشت خام منجمد شده ی قزل الا یا گوزن که هم دارای پروتئین بالایی هست و هم چربی بالایی ،چربی به گرم نگه داشتن سگها کمک زیادی میکند.

لانه ی سگها:انتخاب لانه ای مناسب تاثیر بسزایی در نگهداری این سگها دارد .بسیاری از لانه های سگ های غیر سورتمعه از چوب ساخته میشود ولی این لانه ها ممکن است انتخاب مناسبی برای سگهای سورتمه نباشد ،البته جنس لانه به شرایط اقلیمی نیز بستگی دارد .اگر محیط زندگی سگ برف و باران مداوم است انتخاب لانه ای پلاستیکی بهتر است .کاه یکی از محبوب ترین کف پوش ها و عایق ها برای لانه های سگ است اما انتخاب کاه برای سگهای سورتمه کش اصلا مناسب نیست ،سیبرین هاسکی براحتی میتواند انها را خراب کند و برخی از سگها نیز به انها حساسیت دارند بنابراین بجای کاه میتوانید از پتو و یا دیگر روش ها استفاده کنید .

ایمن کردن سگها:ایمن نگه داشتن سگها از خطر حمله گرگ ،خرس و گوزن ضروری است .هر سگ باید لانه ،اب و غذای خودش را داشته باشد و با زنجیر های مخصوص ایمن شده باشد در حالی که قادر به دیدن محیط اطرافش باشد .

ناخن ها باید اصلاح شوند:ضروری است که ناخن های این سگها هر چند وقت یکبار اصلاح شوند ،بخش مهمی از وظیفه ی انها بوسیله ی ناخن هایشان انجام میشود .اینکار ممکن است خیلی سخت و طاقت فرسا باشد به علاوه نیاز به یک متخصص دارد تا ناخن ها را مناسب یخ و برف اصلاح کند .

درمان ها :بله ،سگهای سورتمه کش احتیاج به دارو و مکمل های خاصی دارند .این مکمل ها گاهی غذایی هستند و گاهی به صورت دارو و قرص اند .
مراقبت و نگهداری از سگهای سورتمه کش
ترجمه:moko

منبع : alaskan-husky-behavior