" حبشی "


.
.

آیا گربه حبشی نژاد مناسبی برای من است؟

//تاریخچه\\
.
نژاد حبشی یکی از قدیمی ترین نژادهای شناخته شده در جهان است. گربه حبشی اشاره به کشور اتیوپی دارد اما بسیاری از داستان ها در مورد ریشه نژاد حبشی اشاره به کشور مصر دارد. تحقیقات ژنتیکی بر روی این نژاد نشان می دهد که اصل این نژاد به نزدیکی سواحل اقیانوس هند باز میگردد جایی که مستعمره نشینان حیوانات را از فروشندگان حیوانات وحشی خریداری میکردند، و گفته شده است این نژاد در مصر توسعه یافته است.
در بعضی از موارد اعتقاد بر این است این نژاد در اصل از یک بچه گربه ماده مصری به نام "زولا" (Zula) که از یک بندر در اسکندریه توسط یک سرباز بریتانیایی در سال 1868 میلادی به انگلستان آورده شده نشات گرفته است. این نظریه تایید نشد چرا که هیچ ارتباطی بین "زولا" و گربه ای که برای اولین بار در سال 1882 به عنوان گربه حبشی مطرح شد و ثبت گردید وجود ندارد.
متاسفانه هیچ نوشته ای برای ردگیری این نژاد در بریتانیا وجود ندارد. برخی از پرورش دهندگان بر این باورند این نژاد در اصل از ترکیب نژاد تبی (tabby) و نژاد بریتانیایی بوجود آمده است.
بسیاری از منابع داستانی را تکرار میکنند مبنی بر این که نژاد حبشی نژادی چند هزار ساله است و از مصر باستان می آید و به عنوان نژادی که بسیار شبیه نقاشی های مصر باستان می باشد. مصر باستان مجسمه هایی نیز شبیه به آنها ساخته اند. همچنین داستانی وجود دارد نژاد حبشی وحشی این روز ها در بخشی از شمال آفریقا زندگی میکنند.


آیا گربه حبشی نژاد مناسبی برای من است؟

//مشخصات ظاهری\\
.
سر: آنها سری نسبتا گرد با حالتی گوه مانند دارند. ابرو ، گونه و خطوط مشخصه صورت با خطوطی ملایم در حد فاصل هم قرار دارند. چانه آنها نه به سمت عقب نه بیرون است و به حالتی مربعی شکل در انتهای گوه صورت قرار گرفته است. گوش هاس آنها بزرگ-متوسط است، در پایه گود است و در انتها گرد می باشد و به شندین آنها کمک زیادی میکند، موهای گوش ها بسیار کوتاه است. چشم های آنها به شکل بادامی، بزرگ ، درخشان و رسا است و نه خیلی گرد است و نه خیلی شرقی، چشمان آنها توسط یک خط تیره برجسته شده است. در خز روی پیشانی و در بالای چشم ها، مارک M مانندی دارند که همچنین به عنوان " خطوط اخم" نیز شناخته شده است.
بدن: گربه حبشی دارای بدنی متوسط-بلند، لاغر اندام و ظریف هستند، آنها بدنی قدرتمند و عضلانی دارند بدون اینکه نشان دهد. آنها بدنی بسیار متناسب و متعادل دارند. پاهای آنها به نسبت باریک است و استخوان بندی خوبی دارند. آنها به خوبی بر روی ارتفاعات می ایستند و به قدری در این کار ماهر هستند که شما احساس میکنید آنها بر نوک انگشتانشان حرکت میکنند. پنجه آنها کوچک، بیضی و جمع و جور است. دم آنها نسبتا بلند است و در پایه ضخیم و قطور و تدریجا به سمت نوک دم باریک میشود.
اندازه: بنا به استاندارد CFA سایز آنها متوسط طبقه بندی شده است.آیا گربه حبشی نژاد مناسبی برای من است؟

//خصوصیت اخلاقی حبشی\\
.
گربه های نژاد حبشی بسیار فعال، اجتماعی و پر سر و صدا هستند. آنها با صاحبان خود روابط نزدیکی برقرار میکنند و دوست دارند در همه کار های آنها خود را شریک کنند. آنها با شرایط و محیط های جدید بسیار سازگار هستند. حبشی ها بسیار باهوش هستند و به راحتی آموزش میبینند. آنها همچنین در آموزش های دست صاحبانشان بسیار سریع هستند. حبشی ها گربه های زینتی و نمایشی نیستند، اگر چه آنها از نشستن بر روی پاهای صاحب خود لذت میبرند و با اعضای خانواده خود بسیار مهربان و خونگرم هستند. این نژاد، نژادی باهوش، شوخ و سرگرم کننده ای است که میتواند توجه و احترام دیگران را به خود جلب کند.

آیا گربه حبشی نژاد مناسبی برای من است؟

//سطح انرژی و فعالیت حبشی\\
.
گربه حبشی با صاحبان خود پر انرژی، فعال و بازیگوش هستند. همچنین آنها با افراد غریبه رفتاری آرام، خجالتی، متین، محتاط و تا حدودی فاصله بگیر، هستند. حبشی ها در محیط خانگی کاملا رشد میکنند و به طور معمول ساعاتی از روز را برای صاحبان خود سرگرمی و تفریح به ارمغان می آورند. آنها بسیار اجتماعی و خوش مشرب هستند و آنها به طور کامل نقش یکی از اعضای اصلی یک خانواده را به عهده میگیرند. آنها نژادی نیستند که در مدت طولانی از روز را تنها باشند، در این شرایط آنها میتوانند تبدیل به گربه ای بی حوصله و خرابکار شوند. حتی بعد از زمانی که کاملا به سن بلوغ میرسند آنها همچنان بازیگوش و اهل تفریح هستند البته بعد از زمانهای استراحت کاملشان. گربه نژاد حبشی به عنوان شکارچی ماهر شناخته شده است.


آیا گربه حبشی نژاد مناسبی برای من است؟

//صفات رفتاری گربه حبشی\\
.
حبشی ها به طوز معمول با دیگر گربه ها و حتی سگ ها به خوبی کنار می آید. آنها نژادی با تولید مثل بالا نیستند و پس از جفتگیری به ندرت پیش می آید بیش از 3 یا 4 بچه گربه متولد شود. اکثر متخصصین این نژاد توصیه میکنند گربه حبشی را فقط در منزل نگهداری کنید تا زندگی سالم، طولانی و امن را به حبشی خود ارائه دهید. حبشی ها موهای بسیار کوتاهی دارند و همین امر آنها را در فصل سرما مستعد سرماخوردگی میکند. همچنین حبشی هایی که در منزل نگهداری شوند از خطراتی مانند تصادف با اتومبیل، بیماریهای عفونی و انگلهای داخلی و خارجی را تا حدود زیادی جلوگیری میکنید. گربه های حبشی همراهان بسیار خوبی برای صاحبانشان هستند و با شخصیت ترین در میان خانواده گربه های اگزاتیک خانگی هستند.


//طول عمر\\
.
گربه حبشی تا 15 سال می تواند عمر کند. در بعضی منابع از 9 الی 15 سال و در منابعی دیگر از 14 تا 20 سال آمده است. 


آیا گربه حبشی نژاد مناسبی برای من است؟