مراقبت و نگهداری از توله سگ


مراقبت و نگهداری از توله سگخودتان را بهتر بشناسید:

بهتر است قبل از اوردن یک توله سگ به خانه,خودتان را کمی بهتر بشناسید.چرا سگ می خواهید؟ایا شما به اندازه کافی,فضا,زمان,پول و امکانات برای نگهداری از یک سگ را دارید؟کدام نژاد را می خواهید؟بهتر است جواب این سوالات را قبل از شروع جستوجو برای خرید یک سگ بدانید.زیرا زمانی که به یک پت شاپ می روید,حتما یک توله سگ را به خود به خانه می اورید !! به گفته دکتر Carrie Damewood ,باید مطمئن باشید چه انتخابی می کنید زیرا انتخاب شما , برای زندگی خودتان و زندگی یک سگ است.


مراقبت و نگهداری از توله سگ


نکاتی برای قبول سرپرستی یک سگ:

مکان های زیاد و مختلفی برای خرید یا قبول سرپرستی یک سگ وجود دارد.پناهگاه ها,پت شاپ ها,سازمان ها و گروه های نجات و ... .به دلیل وجود بیش از هزار سگ بی سرپرست,ایده بسیار خوبی است اگر سگ خود را از یک پناهگاه به خانه بیاورید.اگر می خواهید سگ خود را از یک پرورشگاه انتخاب کنید,باید قبل از خرید,از اصالت و سلامت حیوان مطمئن شوید.از پرورش دهنده بخواهید پدر یا مادر یا اقوام سگی که انتخاب کرده اید را به شما نشان دهد.


مراقبت و نگهداری از توله سگاماده شدن قبل از اوردن توله سگ:

قبل از اوردن سگ به خانه,باید وسایلی از جمله:غذای مخصوص توله سگ,قلاده و تگ (بر روی تگ باید نام سگ و شما تلفن شما نوشته شده باشد),ظرف اب و غذا,برس مناسب برای نظافت سگ, جای خواب مناسب,محدوده و تعدادی اسباب بازی (مخصوصا اسباب بازی های جویدنی ) برای دوست چهار پای خود تدارک ببینید.


مراقبت و نگهداری از توله سگمکانی بی خطر برای توله سگ:

مانند کودکان,توله سگ ها نیز همه چیز را با دهان خود کشف می کنند.قبل از اوردن توله سگ به خانه,باید مطمئن شوید محیط خانه برای او امن و بی خطر است.اجسام شکستنی را از دسترس سگ خارج کنید,مطمئن شوید حیوان با کابل برق یا سیم تماس پیدا نخواهد کرد.پنجره ها را بسته نگاه دارید. موادی مانند روغن موتور,ضد یخ و لوازم تمیز کننده اشپرخانه و گاراژ,همچنین زباله و مواد مخدر(از هر نوع) باید دور از دسترس توله سگ باشند.تماس پیدا کردن با سطل زباله و محتویات درون ان بسیار خطر ناک می باشد زیرا خوردن زباله ها می تواند برای سگ کشنده باشد!.شما باید از سطل اشغال های بزرگ و بلند استفاده کنید تا توله سگ نتواند به درون ان دسترسی پیدا کند.مراقبت و نگهداری از توله سگ


ایا توله ها به غذای مخصوص توله سگها نیاز دارند؟

توله سگ ها به غذاهایی که برای بدن کوچک ان ها ساخته شده اند به شدت نیاز دارند.به گفته لیندا P Linda "P" نویسنده مقالات مربوط به تغذیه سگها و گربه ها,چون توله ها همواره در حال رشد هستند,به کالری و پروتئین بیشتری نسبت به یک سگ بالغ نیاز دارند.علاوه بر این دهان و فک ان ها کوچکتر و ضعیف تر است به همین دلیل غذاهای مخصوص توله سگ برای ان ها در دسترس می باشد که بسیار راحت تر جویده می شوند.فراموش نکنید که توله سگ ها به اب پاکیزه و تازه نیز ,احتیاج دارند.


مراقبت و نگهداری از توله سگ


توله سگ ها به چه مقدار غذا نیاز دارند؟

سگها موجودات بسیار پرخوری هستند و هرچقدر غذا در دسترس ان ها قرار داده شود را می خورند.برای جلوگیری از پرخوری توله سگ این ایده خوبی است که غذا را در چند وعده مختلف به او بدهید.این راه بسیار خوبی است تا دوست چهار پای خود را سالم نگه دارید.همانطور که گفته شد,سگ ها موجودات پرخوری هستند و می توانند مقدار زیادی غذا را در یک وعده بخورند,اما مقدار غذا در هر وعده به "نژاد" سگ بستگی دارد.برای تنظیم مقدار غذا در هر وعده,می توانید از یک دامپزشک کمک بگیرید,زیرا برخی از نژاد ها به مقدار غذای بیشتر و برخی کمتر نیاز دارند.تعداد وعده ها و مقدار غذا به سن سگ نیز بستگی دارد.
مراقبت و نگهداری از توله سگ

جای خواب و باکس سگ

سگها 14 تا 20 ساعت در روز می خوابند بنابراین راحتی ان ها در هنگام خواب بسیار حائز اهمیت است.طبق گفته کارشناسان استفاده از باکس عاقلانه می باشد!زیرا شما می توانید باکس را به راحتی با خود حمل کنید.استفاده از باکس به این معنی نیست که سگ را در ان زندانی کنید !! می توانید یک پتو نرم یا جای خواب مخصوص سگ را در ان قرار دهید تا حیوان شما به راحتی در ان استراحت کند.در واقع شما میتوانید از باکس هم به عنوان وسیله ای برای جابه جایی سگ,و هم به عنوان محلی برای استراحت سگ استفاده کنید.
مراقبت و نگهداری از توله سگ


خارج یا داخل خانه؟

شما باید تصمیم بگیرید که می خواهید سگ خود را خارج یا داخل منزل نگهداری کنید.سگها حیوانات خانگی هستند و بهتر است در خانه نگهداری شوند اما برخی از نژاد ها با زندگی کردن در حیاط خانه مشکلی ندارند و وقت بازی کردن و راه رفتن بیشتری خواهند داشت, اگر شما تصمیم دارید حیوان را خارج از منزل نگهداری کنید,باید محیطی بسیار مناسب و امن را برای او تدارک ببینید.نگهدمحل نگهداری سگ باید نرده و در مناسب داشته باشد تا حیوان نتواند از حیاط خانه خارج شود.همچنین باید اجسامی که ممکن است به سگ اسیب برسانند را از دسترس او خارج کنید.همچنین اب تمیز و پاکیزه نیز باید همیشه در دسترس حیوان قرار داده شود.مراقبت و نگهداری از توله سگ


اوردن سگتان به منزل:

روز های اول در خانه شما ممکن است برای سگ کمی عجیب و ترسناک باشد,بنا بر این شما باید به سگ عشق و احساس امنیت بدهید.سعی کنید بیشتر وقت را با او بازی کنید.شبها,باکس یا جای خواب او را در اتاق خواب خود,نزدیک به خودتان قرار دهید.بعد از اشنایی سگ با محیط و عادت کردنش به شما,باید فورا حیوان را نزد دامپزشک ببرید تا معاینه شود.Damewood می گوید:ما مطمئن می شویم دوست جدید شما از نظر سلامتی مشکلی ندارد و شما را درباره تغذیه , روش نگهداری و .... راهنمایی می کنیم.