صفحه نخست درباره ما گالری عکس مقالات مناقصه ارتباط با ما
محیط کاربری
تبلیغات
آخرین مطالب
پلک سوم در گربها چیست MERICAN STAFFORDSHIRE -امریکن استافورد شایر تریر توله سگها به چه مقدار آب نیاز دارند ؟
آرشیو
فروردين 1390 فروردين 1391 فروردين 1392 ارديبهشت 1390 ارديبهشت 1391 خرداد 1390 تير 1390 تير 1391 تير 1392 تير 1395 مرداد 1390 مرداد 1391 شهريور 1390 شهريور 1391 مهر 1390 مهر 1391 مهر 1392 آبان 1390 آبان 1391 آذر 1390 آذر 1391 آذر 1392 دي 1390 دي 1391 بهمن 1389 بهمن 1390 بهمن 1391 اسفند 1389 اسفند 1390 اسفند 1391
اخبار سایت
انتقادات و پیشنهادات

تبلیغات متنی

سایت علمی پرشین پت


5مورد از مهمترين نکات در نگهداري از لاك پشت هاي آبزي

1. دستانتان را بشوييد!

هر چند بار هم كه بر اهميت شستن و نظافت دستان در تماس با لاك پشت ها تاكيد شده و مكررات سابق، كه در جهت سلامت و ايمني است مجددا تكرار شود باز هم كم است. اين مورد فقط براي زمان پس از لمس كردن لاك پشت نيست بلكه بايد پيش از لمس كردن لاك پشت نيز دستان خود را به خوبي بشوييد.

سالمونلا مهمترين و معروفترين بيماري مشترك بين انسان و لاك پشت ها، ساير خزندگان و طيور صعنتي است و ميتواند به وسيله اين حيوانات، به انسان منتقل شود. اما مطالعات نشان داده است كه اين بيماري به شكل عمودي يعني از والدين و از طريق تخم به نوزاد، منتقل نميشود بنابراين نوزادان لاك پشت ها با عامل سالمونلا پاي به جهان خارج نميگذارند. اين بدان معني است كه آنها عامل اين بيماري را از يك منبع خارجي دريافت ميكنند و باز هم اين بدان معناست كه شما لاك پشتتان را معمولا به حالت آلوده تهيه ميكنيد! از آنجايي كه عامل سالمونلا عموما در لاك پشت ها ايجاد مشكل و بيماري نميكند با انتقال به بدن شما، شروع به تكثير خواهد كرد و حالت هاي بيماري را در فرد مذبور نشان خواهد داد و بدين شكل لاك پشت هاي خانگي را بدنام ميكند. بنابراين، دستان خود را بشوييد!


ادامه دارد ...

بخش دوم

2. لاك پشت خود را به جز در مواقع ضرورت لمس نكنيد.

بله، بچه لاك پشت ها و گاهي همه لاك پشت ها در سنين و اندازه هاي مختلف بسيار جذاب و دوست داشتني هستند. اما نبايد آنها را با توله سگ ها و بچه گربه هاي كوچك اشتباه بگيريد و به جز مواقع ضرورت، هرگز نبايد آنها را در دست بگيريد. با هر معني كه در ذهن داشته باشيد لاك پشت ها حيوانات اهلي نيستند و نميتوان آنها را دقيقا با پستانداران يا حتي پرندگان از اين حيث مقايسه كرد. حتي مغز لاك پشت ها به طور كامل قابليت تجزيه و تحليل مواردي مانند محبت را ندارد بنابراين حتي اگر حالت هايي مانند شادي در هنگام ديدن شما يا در دست بودن توسط شما نشان ميدهند اين حركات، فقط به انگيزه غذا انجام ميشود. در دست گرفتن لاك پشت علاوه بر اينكه استرس زيادي را به حيوان تحميل ميكند، ميتواند منجر به بروز بيماري هاي عفوني در خود شما و يا لاك پشت شود. دست زدن به لاك پشت را به مواردي همچون بررسي دوره اي سلامت حيوان، زمان تميز كردن محفظه محل زندگي و يا موقعيت هاي واقعا اضطراري محدود كنيد. بهتر است كه در برخورد با لاك پشت ها مشابه با ماهيان گرم آبي عمل كنيد و اجازه دهيد به حال خود باشند و از دست بردن به داخل آب و ضربه زدن به آب يا شيشه خودداري كنيد.

3. آب محفظه را تميز نگاه داريد.

شما لباس هاي خود را تميز نگاه داشته، پارچه هاي استفاده شده در منزل را تميز ميكنيد و در كل، نظافت خانه تان را رعايت ميكنيد. كوچكترين خدمتي كه ميتوانيد به لاك پشت خود بكنيد اين است كه محل زندگي او را پاك و تميز نگاه داريد كه ميتوانيد اين كار را به وسيله استفاده از فيلتر و تعويض منظم آب تانك انجام دهيد. انواع مختلفي از فيلترها به صورت تجاري در دسترس هستند كه ميتوان به فيلترهاي مكانيكي، فيلترهاي بيولوژيك و فيلترهاي شيميايي اشاره كرد. البته انواعي از آنها وجود دارند كه تركيبي از موارد نام برده شده هستند. فيلترهاي خوب معمولا قيمت هاي بالايي دارند اما در مقابل شما را از تعويض آب در فواصل زماني كوتاه (معمولا هفتگي) بي نياز خواهند كرد. بهداشت نقشي اساسي در سلامت لاك پشت (و خود شما) ايفا ميكند.
4. شرايط مناسبي براي زندگي لاك پشت خود در منزل فراهم كنيد.

لاك پشت هاي جعبه اي (Box turtle) نياز به يك تراريوم و يك ظرف آب براي حمام كردن دارند اما لاك پشت هاي كوتر و اسلايدرها (نظير گوش قرمز) در چنين شرايطي، خواهند مرد. گرچه لاك پشت هاي زيادي هستند كه محيط زندگي مشابهي را نياز دارند اما تفاوت هاي زيادي بين محيط زندگي يك لاك پشت بركه اي و يك لاك پشت گلي (Mud turtle) و همينطور لاك پشت جعبه اي وجود دارد. در اين زمينه به وظايف خود به خوبي عمل كرده و تحقيق جامع و كاملي در خصوص شرايط و اصول نگهداري لاك پشت خود انجام دهيد (ترجيحا پيش از آنكه لاك پشت را خريداري كنيد) و بدين شكل از فراهم بودن شرايط ايده آل براي لاك پشت خود مطمئن شويد. در ابتدا تحقيق كنيد كه لاك پشت شما يك گونه كاملا آبزي، كاملا خشكي زي يا حالتي مابين اين دو است. آيا لاك پشت شما بيشتر مدت روز را به آفتاب گرفتن سپري ميكند يا برعكس، تقريبا تمام روز در زير سنگ ها از معرض نور آفتاب مخفي ميشود؟ آيا لاك پشت شما بيشتر تمايل دارد كه در يك تانك عميق به شكل آزادانه شنا كند يا ترجيح ميدهد بر سطح آب به آهستگي قدم زده و فقط گاهي سر خود را براي نفس كشيدن از آب خارج كند؟ دانستن اين موارد اهميت فوق العاده اي دارد زيرا اطلاع داشتن از آنها ميتواند به شما در ايجاد محيط مناسب براي لاك پشت كمك فراواني كند.
5. يك برنامه غذايي مناسب براي لاك پشت خود تدارك ببينيد.

برخي از لاك پشت هاي آبزي تا حد زيادي گوشتخوار هستند در حالي كه تعدادي ديگر از آنها كاملا گياهخوارند و البته گونه هاي زيادي نيز وجود دارند كه از داشتن هر دو نوع برنامه غذايي در كنار هم، لذت ميبرند. با اينكه برخي از غذاهاي آماده لاك پشت ها منبعي مناسب به عنوان رژيم غذايي ثابت و پايه اي به شمار ميروند اما تعدادي از لاك پشت ها، از خوردن پلت ها و غذاهاي تجاري به كلي امتناع ميكنند. همانطور كه منابع مختلفي از پروتئين همانند ماهي، جيرجيرك، كرم خاكي و بچه موش صورتي وجود دارد انواع مختلفي از ميوه ها و سبزيجات از كلم پيچ تا كدو و كاسني فرنگي نيز در دسترس است. تحقيق در اين مورد كه كدام نوع از برنامه غذايي بيشتر مورد علاقه لاك پشت شماست به شما كمك خواهد كرد كه دامنه وسيعي از خوراكي هاي مناسب را در اختيار او قرار دهيد. اين به شما كمك خواهد كرد كه از اينكه ارزش غذايي مناسب لاك پشت خود را تامين كرده ايد مطمئن شويد. تقريبا در هر ارگانيزم زنده اي، سو،تغذيه نهايتا منجر به ضعف در برابر مشكلات سلامتي خواهد شد بنابراين اطمينان حاصل كنيد تا زماني كه لاك پشت شما ميتواند با خوردن ماهي، جشن كوچكي براي خود برپا كند، از ضعف ناشي از خوردن كاهو، دچار بي حالي و سستي نشود.


مترجم : محمد مسعود کشوری

 


 


  دیدگاه شما : [0] نظر   رای به مطلب :

تگ ها : رخي از لاك پشت هاي آبزي تا حد زيادي گوشتخوار هستند در حالي كه تعدادي ديگر از آنها كاملا گياهخوارند


موضوع : مقالات آموزشی خزندگان -
تعداد بازدید : 2194 بار
ارسال شده در چهارشنبه 20 مهر 1390 - 02:35دسته بندی
مقالات آموزشی سگ [358]
مقالات آموزشی گربه [179]
مقالات آموزشی جوندگان [40]
مقالات آموزشی پرندگان [46]
مقالات آموزشی خزندگان [35]
حمایت از حیوانات [38]
گیاهخواری [14]
مقالات گیاهخواری [22]
پرشین پت [1]
نظر سنجی
تنها کاربر می تواند در نظر سنجی شرکت کند
لینک
فروشگاه سگ و گربه [6409]
سایت رسمی پرشیا دام [3168]
سایت رسمی پرشیا دام [2606]
کلینیک دامپزشکی سپکا[2729]
تبلیغات
اوقات شرعیی
آمار
افراد آنلاين : 2
امروز : 2
ديروز : 28
اين هفته : 68
اين ماه : 284
امسال : 3204
کل بازديد : 1666166
کل مطالب : 734
تگ ها
پرکنی کاسکو | کاسکو | بیماری کاسکو | |
آب و هوا

این وبسایت توسط سایت ساز مهر نسخه 2 محصولی از شرکت نگاه روشن پارس ایجاد شده است