صفحه نخست درباره ما گالری عکس مقالات مناقصه ارتباط با ما
محیط کاربری
تبلیغات
آخرین مطالب
پلک سوم در گربها چیست MERICAN STAFFORDSHIRE -امریکن استافورد شایر تریر توله سگها به چه مقدار آب نیاز دارند ؟
آرشیو
فروردين 1390 فروردين 1391 فروردين 1392 ارديبهشت 1390 ارديبهشت 1391 خرداد 1390 تير 1390 تير 1391 تير 1392 تير 1395 مرداد 1390 مرداد 1391 شهريور 1390 شهريور 1391 مهر 1390 مهر 1391 مهر 1392 آبان 1390 آبان 1391 آذر 1390 آذر 1391 آذر 1392 دي 1390 دي 1391 بهمن 1389 بهمن 1390 بهمن 1391 اسفند 1389 اسفند 1390 اسفند 1391
اخبار سایت
انتقادات و پیشنهادات

تبلیغات متنی

سایت علمی پرشین پت


آیا شیتزو , نژاد مناسبی برای من است ؟

آیا شیتزو , نژاد مناسبی برای من است ؟

* Shih Tzu *
* شیتزو *   
* خصوصیت های رفتاری و ظاهری شیتزوها *


شیتزوها جز سگهای کوچک و عروسکی هستند , این عنوان از آن جهت به آنها نسبت داده شده که طبق استاندارد FCI , وزن استاندارد شیتزوها ۴.۵ تا ۸ کیلوگرم و وزن ایده آل اشان ۴.۵ تا ۷.۵ کیلوگرم هست , همچنین از نظر قدی نیز بیشتر از ۲۷ سانتی متر نیستند . شیتزوها با همان جثه ی کوچک اشان , بسیار پر جنب و جوش و بازیگوش هستند , آنها از پیاده روی روزانه و چندین وعده بازی با خانواده اشان در طول روز بسیار لذت می برند , اگرچه آنها نژاد پر انرژی ای نیستند . ورزش برای آنها مهم هست از آن جهت که هم برایشان تفریحی لذت بخش هست و باعث می شود وزن اشان به واسطه خوردن غذاهای مختلف , از حالت ایده آل خارج نشود .
آموزش دادن آنها می تواند گاهی به یک چالش تبدیل شود . صاحبان آنها باید صبور باشند و با برنامه به آموزش توله اشان بپردازند , آنها به سرعت رفتارهای منفی را خواهند آموخت , پس هیچگاه از آموزش دادن آنها غفلت نکنید .
 

شیتزوها همراه و همدم بسیار خوبی هستند , آنها عاشق مردم و توجه و محبت هستند . این نژاد رفتار خیلی خوبی با بچه ها دارند , البته اگر رفتار خوب و غیر خشنی را از آنها شاهد باشند . با سگهای دیگر رابطه ی خوبی دارند , همچنین با حیوانات کوچک دیگر , البته بی شک نیازمند پروسه ای برای معرفی کردن حیوانات خانگی دیگر اتان به آنها هستید . می توان گفت که شیتزو ها نژادی هستند که دارندگان آنها با آسودگی بیشتری می توانند به پارک سگها بروند و نگرانی ای از بابت برخورد های پرخاشگرانه ی خود با نژادهای دیگر نداشته باشند , در کنار این مطلب باید گفت که آنها به خاطر علاقه ی وافر اشان به انسانها , برخورد خوبی نیز با افراد مختلف دارند , به همین علت نژاد مناسبی برای کسانی که رفت و آمد زیادی به خانه اشان می شوند , نیز هستند . شیتزوها را به واقع می توان نژاد بسیار مطیعی در بین سگهای کوچک دانست . جز هیجان ترین لحظه برای یک شیتزو زمانی است که شما قصد بازی با آنها را داشته باشید , این تغییرشان آنقدر گویا هست که دز آن لحظه تصور خواهید کرد انرژی اشان چندین برابر شده هست , اگر شما قصد کمی تنها گذاشتن آنها را داشته باشید , آنها پس از کمی ماجراجویی , خوابیدن را ترجیه می دهند . این مطلب بیانگر آن نیست که آنها را می توان به مدت طولانی ای و به شکل مستمر تنها گذاشت , اگرچه آنها را نژاد سازگاری هستند اما یقینا شیتزویی که در طول روز به مدت کمی تنهاست با شیتزویی که چند ساعت تنهاست , روحیه و برخورد های متفاوتی از آنها را شاهد خواهید بود , پس لطفا تصور نکنید که هیچ فرقی در برخورد های متفاوت شما با آنها نیست و در هر صورتی آنها را خوشحال خواهید دید . بی شک میزان توجه شما آنها ارتباط مستقیمی با شادابی و سر حالی آنها دارد , اما در عین حال آنها بسیار به اسباب بازی های مختلف علاقه مندند و خود را با آنها به خوبی سرگرم می کنند . 


* شیتزوها در کجا خوشحال هستند ؟


آنها نژاد مناسبی برای خانه هستند , آنها می توانند کاملا از زندگی در آپارتمانی در طبقه ی ۳۴ , خوشحال باشند و یا حتی در تعقیب جوجه های مزرعه ی شما نیز , خوشحال و شاد خواهند بود . بعضی از مردم , قسمتی از حمام اشان را با سیم و … می پوشانند تا مثلا جایی برای آنها تعبیه کرده باشند , بقیه روزنامه را ترجیه می دهند و عده ای دیگر ترجیه می دهند آنها خارج از خانه ببرند تا به نیاز خود برسند . آنها به سرعت خود را به شرایط سازگار می سازند , البته اینها هیچ کدام به این معنا نیست که آنها را می توان با هر شرایط زندگی ای خوشحال یافت , یکی از مهمترین عوامل خوشحالی آنها , توجه , گذاشتن وقت با خانواده اشان هست , این مطلب را نباید هیچگاه ساده نگریست چرا که متاسفانه گاها مشاهده می کنید که به این علت که تصور می شود این نژاد با هر شرایطی سازگار و خوشحال هست , توجه بسیار کمی به آنها می کنند , در طول روز به طور مستمر تنهایشان می گذارند و در نتیجه وقتی نیز برایشان اختصاص نمی دهند , این سو تفاهمی است که متاسفانه تنها نتیجه اش ظلمی است که بر این نژاد در کشورمان شاهدش هستیم , پس لطفا این مسائل را با هم به اشتباه نگیرید , چرا که شادابی آنها , مهم ترین علت برای مناسب بودن و نبودشان برای شما هستند , نه شادی شما برای حضور آنها در کنارتان , آن هم به قیمت و شرایطی !
* شیتزوها نیازمند رسیدگی هستند ؟


بله , آنها برخورد عاشقانه ای با خانواده ی خود دارند و نیازمند دیدن عکس العمل شما در مقابل حس و علاقه ی خود هستند . آنها را هیچگاه در حیاط قرار ندهید و یا با کودکان تنها نگذارید . اگرچه آنها عاشق کودکان هستند , اما همیشه نیازمند مراقب هستند . حمام هفتگی برای کت و نگه داشتن تمیزی پوست آنها , نیاز هست , البته باید سریع نیز آنها را خشک کنید . قبل از حمام , آنها را به خوبی برس بکشید . آنها از شستن روزانه ی صورت اشان لذت می برند , فقط به اندازه ای که صورت خود را می شویید . اگر شما می خواهید که موهای آنها بلند نباشد , آنها نیازمند کوتاه کردن موهایشان با قیچی هستند , و یا به دست شخص حرفه ای , استایل مورد نظرتان را به موهای زیبا و خوش حالت آنها بدهید .* ورزش کردن شیتزوها *


آنها نیازمند و عاشق پیاده روی هستند , البته اگر شما می خواهید که صدمه ای به وسایل خانه اتان از طرف آنها وارد نشود , باید برای ورزش کردن آنها ارزش قائل شوید . ورزش کردن باعث خوشحالی افزون تر آنها می شود و علاوه بر آن از بوجود آمدن رفتارهای خرابکارانه نیز جلوگیری خواهد کرد , البته باید به یاد داشته باشید که در هوای خنک آنها را به پیاده روی ببرید چرا که آنها به گرما حساس و آسیب پذیرند , پس حتما در روزهای نسبتا گرم نیز بطری آبی به همراه داشته باشید تا بتوانید کاری برای کاهش دمای آنها در خارج از خانه , انجام دهید . هیچگاه از تاثیر گرمای هوا بروی شیتزو غافل نشوید . شاید یکی از بهترین هدیه ها برای شیتزو ها را یک پیاده روی دانست , با دادن این هدیه , به آنها کمک می کنید تا انرژی روحی و جسمی خود را در بهترین راه ممکن , مصرف کنند .

 


* هوش شیتزو ها *


یقینا آنها باهوشند ! آنها عاشق آموختن آموزشهای جدید هستند . اگر شما فردی هستید که علاقه ای برای دادن آموزشهای متفاوت و جدید را ندارید , باید گفت که فرد مناسبی برای نگهداری آنها نیستید , شادی و خوشحالی آنها را زمانی به خوبی درک خواهید کرد که اشتیاق خود را به آموزشهای جدید را با شور و شوق از خود نشان می دهند . در عین حال , هر زمان که نژاد مورد علاقه اتان نژاد باهوشی باشد , باید به آموزش اطلاعت پذیری بیشتر اهمیت بدهید که شیتزوها نیز از این امر مستثنا نیستند , اگرچه آنها به خاطر اشتیاق اشان به سرعت آموزشها را فرا خواهند گرفت .

 
* آموزشهای مورد نیاز شیتزوها چیست ؟


به یقین برای نژادی چون شیتزو , آموزشهای پایه ای و اطاعت پذیری را می توان آموزشهای ضروری ای دانست , همانطور که گفته شد آنها باهوشند , اما برای داشتن همراه خوب و مناسبی در کنار خود , نیازمند دادن آموزشهایی هستند تا بتوانید رابطه ی دلنشین و کم دردسری برای خود و شیتزو اتان برقرار کنید . نباید صورت مهربان و کارهای دوست داشتنی آنها باعث شود که آموزش آنها را نیازی غیر ضروری بدانید , بلکه باید در دوران تولگی آنها آموزشهای پایه ای را شروع کنید و همچنین اهمیت ویژه ای به اجتماعی شدن آنها بدهید , تا بتوانید بیش از تفکر به مشکلاتتان از با شیتزو بودن , لذت ببرید .
* آیا آنها نژاد مناسبی برای داخل آپارتمان هستند ؟


باید با صراحت گفت بله , آنها واقعا نژاد مناسبی برای خانه و آپارتمان هستند . آنها معمولا سطح انرژی متوسطی دارند و فعالیت اشان را نمی توان زیاد دانست , آنها در داخل خانه تا حدودی فعال هستند و به خاطر سطح انرژی متوسط اشان , با در اختیار نداشتن حیاط نیز مشکلی ندارند , اما تمامی این مسائل ارتباطی به ضرورت ورزش روزانه ی آنها ندارد , اینها فقط در مورد سطح تحمل آنها در مورد زندگی در داخل آپارتمان هست . آنها را می توانید در آپارتمان شاد و خوشحال ببینید , اما نباید تصور کرد که زندگی آنها و امکانات اشان می توان از سطح کیفی کمتری نسبت به نژادهای دیگر برخوردار باشند , بلکه آنها نیازمند توجه و محبت شما هستند , همچنان عاشق بازی کردن با صاحبشان و همراهی کردن آنها هستند .
 


Resigzed Image Click this bar to view the full image.

* شیتزوها و کودکان *


توله ی شیتزو واقعا کوچک هست , بچه ها باید در کف خانه بنشینند تا بتوانند با آنها بازی کنند . هنگامی که بچه ها به راه می افتند , به علت تعادل نداشتن , بسیار به زمین می خورند , حال تصور کنید که شیتزوی شما نیز بروی زمین هست , به نظرتان احتمالش کم هست که کودکان در یکبار زمین خوردنشان تصادفا بروی شیتزو اتان بیفتند و بنشینند ؟ باید گفت که یقینا اگر همچنین حادثه ای برای شیتزو رخ دهد , صدمه دیدن آنها بسیار محتمل و ممکن هست .همچنین , کودکان با بغل کردن آنها و یا فشار دادن انگشتان خود بروی صورت و چشمان آنها , به سادگی می توانند به آنها آسیب برسانند , برای جلوگیری از حرکات ناگهانی و یا صداهای بلند , اجازه دهید که وقتی توله سگ اتان خسته هست به استراحت بپردازد .
آسیب پذیری آنها در مقابل حرکات کودکان به میزانی هست که بسیاری این نژاد را برای خانواده هایی که فرزند بسیار کوچک دارند مناسب نمی بینند , مگر خانواده هایی که فرزندانشان به حدی بزرگ باشند که نحوه ی برخورد صحیح و درست را شیتزوها بداند .
* چگونه می توان آنها را اجتماعی کرد ؟


از همان ابتدای دوران تولگی اشان سعی کنید که توله ی خود را در معرض انواع مختلفی از مناظر , مکان ها , صداها , بوها و موقعیت ها قرار دهید , همانطور که این اتفاق بیشتر برای آنها رخ دهد , دید بهتری از جهان گسترده را به آنها خواهد داد . هر چقدر آنها کمتر اجتماعی شده باشند , در موقعیت های جدید , ترسو تر و هراسان تر خواهند بود , این اصلا اتفاق خوب و خوشایندی نیست چرا که توله سگی را همراه خود دارید که هر زمان باید اعتماد اش را برای یک قدم بیشتر برداشتن در خیابان جلب کنید , اهمیت اجتماعی شدن در مورد هر نژاد متفاوت هست اما برای تمامی نژادها , آموزشی واجب و ضروری است چرا که به آنها قدرت تصمیم گیری صحیحی در موقعیت ها و مواجه شدن با عوامل مختلف را می دهد , اجتماعی کردن آنها را باید از تولگی آغاز کنید , این اجتماعی شدن علاوه بر عوامل محیطی باید با انسانهای مختلف , حیوانات و نژادهای مختلف سگها نیز رخ دهد , تا به خوبی بتوانند این آموزش را فرا گیرند .


Resigzed Image Click this bar to view the full image.

* شیتزو و مسافرت *


بیشتر شیتزو ها عاشق مسافرت هستند , اما اصولی را باید رعایت کنید , همانند آنکه شما باید آنها در درون باکس اشان به مسافرت ببرید , یکی از دلایل این مطلب باید آنست که از هر نوع صدمات احتمالی ناشی از ترمز ناگهانی و یا تصادف جلوگیری شود , چرا که اگر سگ اتان در باکس نباشد , بی شک صدمه خواهد دید . علاوه بر آن هیچگاه سگ خود را تنها در حالت پارک در ماشین تنها نگذارید , چون احتمال دزدیده شدنش واقعا قابل توجه هست . همچنین فراموش نکنید که در یک روز گرما , به سرعت نژادهایی چون شیتزو گرما زده می شوند و اگر نتوانید آنها را از گرما دور کنید , حتما صدمه خواهند دید , پس این مسئله را جدی بگیرید و همیشه مراقب آب و هوای گرم و گرما زدگی شیتزوی خود باشید .


* چگونه می توان آنها را از رفتارهایی چون جویدن وسایل و بقیه ی رفتارهای منفی دور کرد ؟


با شیتزوی خود بازی کنید , از اسباب بازی هایش برای بازی اتان کمک بگیرید , این کار باعث می شود که بخش عظیمی از انرژی آنها مصرف شود و بخش دیگر را با اسباب بازی های خود به استفاده کنند . بخشی از خانه را عاری از وسایل خطرناک و ... کنید , آن بخش را با استفاده از حفاظ کوتاهی می توانید به بخش امنی برای سگ اتان فراهم کنید و آنگاه در آن فضا بگذارید که بازی کنند , کنکاش و جستجو کنند و شما در آن هنگام بدون داشتن استرسی ناشی از وقایع خطرناک به کارهای خانه و روزمره ی خود بپردازید . بازی کردن با آنها و در اصل زمان گذاشتن برای با هم بودن و همچنین اختصاص دادن فضایی برای تفریحات آنها , باعث می شود تا رفتارهای بد آنها به مرور به رفتارهای مثبت تغییر یابند .
 


* هدف شما از خرید شیتزو چیست ؟


هر سگی دلیلی برای بودن و شروع کردن دارد . دلایل شیتزوها آنست که بدون انتظار و توقعی , عشق را به شما هدیه کنند , آنها شکارچی نیستند , نمی کشند و حمله نمی کنند , فقط دوست دارند که با شما باشند و در طول روز شما را همراهی کنند , به عنوان همراهی و عاشق . ممکن هست پارس کنند هنگامی که می خواهند شما را از حضور شخصی پشت در خانه آگاه کنند , اما شتیزوها فقط زمانی آنها می شوند که بدانند آنها دوست خانواده اشان هستند .
شیتزوها به علت خصوصیت های ظاهری و رفتاری اشان از محبوبیت زیادی برخوردارند , به همین علت این نژاد را بسیار می توان در ایران دید , اما متاسفانه باید گفت که این امر اتفاق خوش آیندی نبوده و نیست , چرا که به دلایل متعددی به خاطر سازگاری نسبی این نژاد نسبت به نژادهای دیگر , گاها به این نژاد سخت گرفته شده تا حدی که برای پیشنهاد این نژاد به گونه عنوان می شود که حداقل ترین شرایط , برای این نژاد کافی و مسرور کننده هست , حتی شاهد این مطلب هم خواهید بود که بعضی از علاقه مندان به این نژاد مدعی هستند که می توان این نژاد را حتی در بالکن و یا فضاهای خارج از خانه نیز نگهداری کرد , متاسفانه در این هنگام خواسته و خوشحالی شیتزو نادیده گرفته می شود , باید در نظر گرفت که زنده ماندن هر سگ یک چیزی است و خوشحالی و شادابی سگ اتفاق دیگری است که فاکتورهای بسیار متفاوتی نسبت به زنده ماندن دارد , در تمام طول تاپیک سعی شده که خوشحالی و سلامتی روحی و جسمی شیتزو مد نظر باشد , پس لطفا علاقه مندان به این نژاد نیز , به این دقت بیشتری کنند که در درجه ی اول , مهم سلامتی روحی و جسمی و شادابی سگ هست نه خواسته ی علاقه مندان به شیتزو , بی شک و بدون تردید برای تحقق این امر , باید شما زندگی و شرایط خود را برای حضور آن بسنجید و شرایط ایده آلی را برای آنها تهیه ببینید , نه آنکه سعی کنید شیتزو را با شرایط سخت و دشوار خود تنظیم کنید .
با اینکه در قسمتی دیگر این مطلب عنوان شد اما به علت ضرورت این امر , مناسب دیدم که تاکید مجددی بر این مسئله کنم .

گردآورنده , مترجم + نویسنده : مسی - MaSiii
* چندین نکته در مورد کیفیت زندگی یک توله ی شیتزو *


این نکات بسیار مهم تر از آنست که شخصی یک توله سگ خوشگل و زیبا داشته باشید ! اما در این زمان , سوالاتی هست که بهتر هست , آنها را به خوبی بخوانید , سپس با اطلاعات اتان در مورد شرایط زندگی اتان به آنها پاسخ دهید تا دریابید چقدر برای یک شیتزو مناسب هستید .
در این زمان هست که باید به ضرورت نگاه متقابل پرداخت , نگاهی که بیانگر آنست که شما چقدر برای آنها مناسبید تا آنها برای شما , پس اگر تصمیم خود را برای خریدن آنها گرفته اید , باید بدانید که تصمیم اتان فقط قسمتی از واقعیت کلی است , پس عجله نکنید و کمی به آن طرف تصمیم اتان فکر کنید .
آیا خود را آماده ی . . . کرده اید :

*‬ شیتزوها عمر طولانی ای دارند , آیا خود را برای پذیرفتن مسئولیت کامل برای شیتزو اتان و تمام نیازهای مورد نیازش برای ۱۰ - ۱۸ سال آینده آماده کرده اید ؟

* آیا وقت کافی ای برای مراقبت از زمانهای حضور شیتزو و کودک اتان در کنار هم را دارید ؟
مهربانی آنها دلیل منطقی ای بر تنها گذاشتن کودک خود با آنها نیست , پس هیچگاه کودک خود را با شیتزو تنها نگذارید و در هر زمان حضور و نظارت لازم را داشته باشید . مهربانی و خوش اخلاقی آنها دلیلی منطقی برای تنها گذاردن آنها با کودکانتان نیست .

* آماده ی سرمایه گذاری هستید ؟
فراموش نکنید که نیازمند سرمایه گذاری هستید , سرمایه گذاری از لحاظ وقت , انرژی و زمان , مالی , صبر و توجه ! اگر سرمایه گذاری اتان را هوشمندانه انجام دهید , آینده ی روشنی را برای سگ اتان برآورده کرده اید . صبر و استمرار , نقش مهمی برای آموزش دادن آنها دارد , البته اگر همراه خوبی برای خود می خواهید .


* به ورزش کردن و وقت گذاشتن با شیتزو اتان علاقه مندید ؟
لطفا از این مسئله اطمینان حاصل کنید که زمان لازم برای بازی و ورزش کردن با آنها را دارید !
این زمان باید بطور مستمر و با برنامه ریزی صحیحی انجام شود , همچنین همیشه سگ خود را در شرایط بی خطری به بیرون و پیاده روی ببرید , هیچ گاه آنها را بدون غلاده بیرون نبرید , هیچ گاه !


* زمان کافی ای برای همیشه تمیز نگاه داشتن شیتزو اتان را دارید ؟
آنها حداقل روزانه به یکبار رسیدگی نیازمندند . اگر شما زمان زیادی برای برس کشیدن موهای پر پشت آنها را ندارید , می توانید موهای سگ خود را بطور منظم مرتب و کوتاه نگاه دارید تا زمان رسیدگی کمتری را نیازمند باشند , اما فراموش نکنید که رسیدگی های روزانه و مرتب برای تمیزی موهای آنها بسیار مهم هست . ( عکسهایی که شما از شیتزوها در مسابقات مختلف سگ می بینید و از آنها لذت می برید نتیجه ی مقدار زیادی کار سخت و تخصص در زیبا نگه داشتن کت آنهاست )
* آیا خود را برای حضور توله ای که زندگی شما رو تغییر خواهد داد کرده اید ؟
تغییری که مرحله به مرحله متفاوت هست , اما امری دائمی و غیر قابل انکاری است , همانند رفتن فرزندی به مهد کودک , مدرسه , دانشگاه و . . . ! همیشه نیازمند رسیدگی هستند اما در مرحله های مختلف و با شرایط مختلف .اگر جواب شما به تمام پرسشهای بالا , مثبت هست , آنگاه هست که می توانید به داشتن و یا نداشتن شیتزو بیندیشید , اما هیچگاه عجله نکنید , چرا که نباید فراموش کرد که سگی که به خانه ی خود خواهید برد , ۱۰ تا ۱۸ سال از عمرتان را همراهی اتان خواهد کرد , پس خوب بیندیشید تا همراه خوبی برای خود و آنها بیابید .


  دیدگاه شما : [0] نظر   رای به مطلب :

دسته بندی
مقالات آموزشی سگ [358]
مقالات آموزشی گربه [179]
مقالات آموزشی جوندگان [40]
مقالات آموزشی پرندگان [46]
مقالات آموزشی خزندگان [35]
حمایت از حیوانات [38]
گیاهخواری [14]
مقالات گیاهخواری [22]
پرشین پت [1]
نظر سنجی
تنها کاربر می تواند در نظر سنجی شرکت کند
لینک
فروشگاه سگ و گربه [6409]
سایت رسمی پرشیا دام [3168]
سایت رسمی پرشیا دام [2606]
کلینیک دامپزشکی سپکا[2729]
تبلیغات
اوقات شرعیی
آمار
افراد آنلاين : 4
امروز : 5
ديروز : 11
اين هفته : 43
اين ماه : 259
امسال : 3179
کل بازديد : 1666141
کل مطالب : 734
تگ ها
انواع | تومورهای | پوستی | گربه ها | |
آب و هوا

این وبسایت توسط سایت ساز مهر نسخه 2 محصولی از شرکت نگاه روشن پارس ایجاد شده است