صفحه نخست درباره ما گالری عکس مقالات مناقصه ارتباط با ما
محیط کاربری
تبلیغات
آخرین مطالب
پلک سوم در گربها چیست MERICAN STAFFORDSHIRE -امریکن استافورد شایر تریر توله سگها به چه مقدار آب نیاز دارند ؟
آرشیو
فروردين 1390 فروردين 1391 فروردين 1392 ارديبهشت 1390 ارديبهشت 1391 خرداد 1390 تير 1390 تير 1391 تير 1392 تير 1395 مرداد 1390 مرداد 1391 شهريور 1390 شهريور 1391 مهر 1390 مهر 1391 مهر 1392 آبان 1390 آبان 1391 آذر 1390 آذر 1391 آذر 1392 دي 1390 دي 1391 بهمن 1389 بهمن 1390 بهمن 1391 اسفند 1389 اسفند 1390 اسفند 1391
اخبار سایت
انتقادات و پیشنهادات

تبلیغات متنی

سایت علمی پرشین پت


بوش مستر آمریکای جنوبی (ارباب بوته زار) (South American bushmaster) (Lachesis muta)
بوش مستر آمریکای جنوبی (ارباب بوته زار) (South American bushmaster) (Lachesis muta)
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

تقسیم بندی و محدوده

بوش مسترها (Bushmaster) مارهای سمی متعلق به کلاس خزندگان، خانواده افعی ها (Viperidae)، زیرخانواده «افعی های حفره دار» (Crotalinae) و گونه Lachesis هستند. 4 زیرگونه از مارهای بوش مستر آمریکای جنوبی وجود دارد. زیرخانواده Crotalinae به صورت عمومی با نام «افعی های حفره دار» شناخته میشوند که از مشهورترین آنها میتوان به «مارهای زنگی» (rattlesnakes)، «مارهای کاپرهد» (copperheads) و «ماکاسین های آبی» (water moccasins) اشاره کرد. نام علمی بوش مستر آمریکای جنوبی (Lachesis muta) به زبان لاتین به معنای «سرنوشت خاموش» (silent fate) است. این مارها متعلق به قسمت های جنوبی آمریکای مرکزی و نیمه شمالی آمریکای جنوبی هستند. محدوده زندگی دو زیرگونه از این بوش مسترها که ساکن آمریکای مرکزی هستند از نیکاراگوا شروع شده و تا کلمبیا ادامه دارد.محیط زندگی

بوش مسترها در مناطق نسبتا خنک، جنگل های استوایی مرطوب، از نواحی کوهستانی تا مناطق کوهپایه ای زندگی میکنند. بوش مسترها بومی قسمت های جنوبی آمریکای مرکزی و نیمه شمالی آمریکای جنوبی هستند. به جز دو گونه مربوط به آمریکای مرکزی که از نیکاراگوا تا کلمبیا یافت میشوند، دو زیرگونه دیگر نیز این مارها وجود دارند که ساکن آمریکای جنوبی اند و از کلمبیا تا بولیوی و به صورت پراکنده از نیمه اکوادور تا شمال پرو و سواحل شمالی برزیل، گویانا و سورینام را به تسخیر خود در آورده اند. آنها همچنین در جزیره ترینیداد در امتداد سوال جنوبی برزیل نیز دیده میشوند.


ادامه دارد ...


مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : zoo.org
خصوصیات و مشخصات فیزیکی

بوش مسترها بزرگترین مارهای سمی در قاره آمریکا و بزرگترین افعی ها در جهان هستند که گاهی تا 3.6 متر طول دارند. همانند سایر اعضای این زیرخانواده، بوش مسترهای آمریکای جنوبی هم دارای دندان های نیش لولاداری اند که در زمانی که از آنها استفاده نمیشود به صورت صاف، بر روی سقف دهان آنها خوابیده است. به خاطر این خصوصیت و توانایی جالب، دندان نیش این مارها میتواند بسیار بلند و در یک نمونه بزرگ حتی تا 3.5 سانتی متر باشد. بدن آنها نسبتا پهن و مسطح، با سری پهن و گوه شکل با دمی کوتاه و انتهایی استخوانی و یک مهمیز از جنس سخت است. در زمان اضطراب، آنها این مهمیز دم خود را به شکل خاصی در درون شاخ و برگ گیاهان حرکت داده و صدایی تولید میکنند که مهاجم را میترساند. رنگ بدن آنها در پس زمینه به رنگ زرد روشن با الگوی الماسی شکل بزرگ به رنگ سیاه و قهوه ای تیره بر پشت بدن است. فلس های آنان به شکل برآمده با برآمدگی های مشخص سخت و فلس های تیز است که به سمت مرکز کمر آنها پایین رفته است. بوش مسترها به صورت بالقوه، حیواناتی خطرناک برای انسان ها به شمار میروند. سم آنها موجب خونریزی داخلی و متعاقبا مرگ قربانی میشود. این سم در مقایسه با بسیاری از بستگان نزدیک آنها تا حدی ضعیف محسوب میشود اما بوش مسترها غالبا مقدار قابل ملاحظه ای از این سم را به بدن قربانی بخت برگشته تزریق میکنند. بوش مسترها مارهایی خجالتی و گوشه گیر هستند گرچه به ندرت به انسان ها رو به رو میشوند. بنابراین گزارشات بسیار کمی از مرگ و میر انسان ها بر اثر گزیدگی توسط این مارها وجود داشته است.


ادامه دارد ...
تکثیر

بوش مسترها گونه ای تخمگذار هستند. آنها تنها گونه از افعی های حفره دار در قاره آمریکا هستند که تولیدمثل خود را به روش تخمگذاری انجام میدهند.

آنها به جز زمان جفتگیری، حیوانات تک زی هستند. نرها به وسیله بویی که ماده های آماده جفتگیری از خود ترشح میکنند آنها را پیدا میکنند. پس از پیدا کردن مار ماده، مار نر اقدام به مالیدن سر خود به سر مار ماده و زدن زبان خود به کناره های بدن او میکند تا از آمادگی او برای جفتگیری اطمینان حاصل کند. اگر مار ماده کاملا آماده جفتگیری باشد مار نر خود را به صورت وارونه در بالای بدن او قرار داده و با حرکت به جلو و عقب، اقدام به تحریک مار ماده میکند. اگر مار ماده به سمت بالا چنبره بزند مار نر اقدام به ضربه زدن به کناره های بدن او میکند تا او را ترغیب به دادن اجازه و دسترسی کند. زمانی که مار ماده حلقه و چنبره خود را باز کند، مار نر بدن خود را به دور بدن او حلقه کرده و در موقعیت جفتگیری قرار میگیرد. آنها گاهی تا بیش از 5 ساعت در همین حالت باقی میمانند. زمانی که یک بوش مستر ماده آماده تخمگذاری شود حفره و گودالی را که توسط حیوان کوچک دیگری حفر شده پیدا کرده و آن را تصاحب میکند. گاهی اوقات این گودال به صورت مشترک به وسیله بوش مستر ماده و حیوانی که آن را ساخته است مورد استفاده قرار میگیرد. بوش مستر ماده بین 8 تا 12 عدد تخم میگذارد که سفید رنگ و اندکی بزرگتر از تخم مرغ هستند. پس از اتمام پروسه تخمگذاری، بوش مستر ماده به دور تخم ها حلقه زده و برای مدت 76 الی 79 روز (تا زمان تولد نوزادان) از آنها مراقبت میکند. در طول این مدت، مار ماده حتی برای شکار و غذا خوردن نیز تخم ها را رها نمیکند.


ادامه دارد ...

بخش چهارم


طول عمر

طول عمر بوش مسترها در طبیعت ناشناخته است. در اسارت آنها معمولا بین 12 تا 18 سال عمر میکنند و بیشترین طول عمر ثبت شده آنها 24 سال است.
رژیم غذایی

در طبیعت : غالبا پستانداران کوچک
در باغ وحش : رت های اهلی (موش صحرایی)
چرخه زندگی

بچه بوش مسترهای تازه متولد شده در حدود 50 سانتی متر طول دارند. آنها بدنی کمرنگ با دمی به رنگ زرد یا نارنجی روشن دارند که به مرور با رشد آنها، محو میشود. وجود این رنگ در دم، به بوش مسترها کمک میکند که برای پستانداران حشره خوار کوچک، جذاب به نظر رسیده و بتوانند آنها را شکار کنند. تغییر رنگ بدن بچه های بوش مستر به رنگ بوش مسترهای بالغ که دارای طرحی تیره تر است در سن 1 الی 2 سالگی رخ میدهد. بلوغ جنسی این مارها در سن حدودا 4 سالگی است.


مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : zoo.org


  دیدگاه شما : [0] نظر   رای به مطلب :

تگ ها : بوش مستر آمریکای جنوبی (ارباب بوته زار) (South American bushmaster) (Lachesis muta)


موضوع : مقالات آموزشی خزندگان -
تعداد بازدید : 1942 بار
ارسال شده در شنبه 19 شهريور 1390 - 07:19دسته بندی
مقالات آموزشی سگ [358]
مقالات آموزشی گربه [179]
مقالات آموزشی جوندگان [40]
مقالات آموزشی پرندگان [46]
مقالات آموزشی خزندگان [35]
حمایت از حیوانات [38]
گیاهخواری [14]
مقالات گیاهخواری [22]
پرشین پت [1]
نظر سنجی
تنها کاربر می تواند در نظر سنجی شرکت کند
لینک
فروشگاه سگ و گربه [6409]
سایت رسمی پرشیا دام [3168]
سایت رسمی پرشیا دام [2606]
کلینیک دامپزشکی سپکا[2728]
تبلیغات
اوقات شرعیی
آمار
افراد آنلاين : 2
امروز : 5
ديروز : 15
اين هفته : 32
اين ماه : 248
امسال : 3168
کل بازديد : 1666130
کل مطالب : 734
تگ ها
| بسیار مهم | تغذیه | گریت دین |
آب و هوا

این وبسایت توسط سایت ساز مهر نسخه 2 محصولی از شرکت نگاه روشن پارس ایجاد شده است